KRO-NCRV en NPO Radio 1 lanceren podcast over de vergeten vrouwen van het KNIL

In de vijfdelige podcastserie van KRO-NCRV en NPO Radio 1 'Mijn Oma De Soldaat' gaat journalist Jorien Wallast op zoek naar het vergeten vrouwenkorps van het KNIL (1944 – 1950). Haar oma, Mies van Bekkum, ging in 1949 met het KNIL op uitzending naar voormalig Nederlands- Indie en was daarmee een van de eerste vrouwelijke militairen van Nederland.
Toch is het bestaan van het Vrouwenkorps nauwelijks bekend. Ruim 70 jaar na de opheffing doorbreekt oma Mies de stilte rondom de vrouwen van het Koninklijk Nederlands Indisch Leger.
'Oma Mies' is achter in de negentig, behoorlijk doof en bijna blind, maar met haar geheugen is niks mis. Ze vertelt beeldend over haar belevenissen als secretaresse van de commandant van Batavia in 1949 en 1950. Kleindochter Jorien raakt gefascineerd door haar verhaal en wil meer weten over het Vrouwenkorps KNIL. Er blijkt bijna niets gedocumenteerd van de 1000 vrouwen die in het korps dienden. Zijn hun sporen bewust gewist? Een zoektocht door archieven, getuigenissen en depots begint, met een aantal bijzondere ontmoetingen tot gevolg. Met elke nieuwe vondst brengt Jorien Wallast het soldatenverleden van haar oma Mies verder tot leven.
Jorien Wallast: 'In deze podcast probeer ik mijn oma de soldaat en haar ervaringen in de nadagen van het Nederlandse bewind in de Oost te doorgronden. Wat dreef vrouwen zoals oma Mies? En maakt haar keuze voor het KNIL haar medeplichtig aan een bedenkelijke bladzijde uit de Nederlandse geschiedenis?'
De generatie die de Tweede wereldoorlog en de dekolonisatieoorlog aan den lijve heeft meegemaakt, sterft langzaam uit. Met hen dreigen ook hun sporen te verdwijnen. Met deze podcast krijgen de vrouwen van het KNIL alsnog hun plek in de geschiedschrijving.
'Mijn Oma De Soldaat', een podcast van KRO-NCRV en NPO Radio 1 is vanaf 26 juli te beluisteren via de bekende podcastkanalen.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Omroep MAX herhaalt campagne nepagenten
- ‘Lalalady’ uit Junior Eurosong waagt 14 jaar later haar kans in 'The Voice'
- Metejoor blikt terug op plusouderschap in 'Komen Eten': 'Ik was pluspapa van twee fantastische dochters'
- Elise Schaap speelt hoofdrol in nieuwe BNNVARA-dramaserie 'De Machine'
- Kijkcijfers: 6, 7 en 8 maart 2026
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami’s' op Nickelodeon
- Paramount Network presenteert 'Transformers Week' en tv-première van 'Transformers One'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami's' op Nickelodeon
- Elke maandag een Film van de Week bij FilmBox
- Kawtar Ehlalouch en Wannes Lacroix ruilen schermtijd in voor échte ontmoetingen in 'Clubhuis Kawtar'
- Els Wolterbeek wint Frater Willibrordus Prijs 2026
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Hardenberg
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

Vandaag draaien we een proefdag in het restaurant. Om zachtjes te starten, zijn de familieleden van de medewerkers de eerste gasten. Voor zowel keuken- als zaalpersoneel is het spannend om voor het eerst in het restaurant te werken. Danny kan al meteen zijn beenhouwershart ophalen. Na de werkdag kunnen de medewerkers samen ontspannen en genieten in de vakantiehuisjes.
'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.



































