KRO-NCRV documentaire 'Nazaten': voorouder Frans Bromet was slavenhandelaar in Suriname

woensdag 12 februari 2025

De familienaam Bromet is een bekende naam in Suriname. Veel mensen associëren deze naam met de schoenenfabriek die ooit in Paramaribo was gevestigd. Maar nog verder terug in de geschiedenis blijkt Hermanus Bromet een slavenhandelaar geweest te zijn.

'Tussen de zestiende en negentiende eeuw werden miljoenen (Afrikaanse) mensen tot slaaf gemaakt en verhandeld, een pijnlijke periode die tot op de dag van vandaag doorwerkt' (Bron: Het Nationaal Archief).


In de KRO-NCRV-documentaire 'Nazaten' duikt documentairemaker Frans Bromet in de geschiedenis van zijn familie en de doorwerking van historische schuld en verantwoordelijkheid. Hoe ga je om met een belast familieverleden? De documentaire raakt thema’s als erkenning, schaamte en de rol van hedendaagse generaties die zich verantwoordelijk voelen voor deze gedeelde geschiedenis.

De zoektocht in Suriname
Frans Bromet raakt in gesprek met postbode Brian Saaki die boeken uit het straatboekenkastje bij hem haalt om naar Suriname te sturen. De voorouders van Brian komen uit de binnenlanden van Suriname en hij vertelt Frans dat de naam Bromet erg bekend is in Suriname. Frans vraagt zich af hoe de familienaam Bromet in Suriname is beland en start een zoektocht naar de geschiedenis van zijn familie.

Van Joodse activist tot slavenhandelaar
Aan het einde van de 18e eeuw leefden veel Amsterdamse Joodse gezinnen in armoede. Hermanus Bromet, de voorvader van Frans, was een activist voor gelijke rechten voor Joden en werd later het eerste Joodse kamerlid in Nederland. Toen Hermanus Bromet naar Suriname vertrok, kwam hij daar in een samenleving waarin de Joodse gemeenschap tot een kleine witte bovenlaag van kooplui en handelaren behoorde. Zo werd Hermanus handelaar in tot slaaf gemaakten.  

Door de slechte behandeling op de plantages waren er tot slaaf gemaakten die de plantages ontvluchtten en in de jungle verdwenen. Deze Marrons vestigden zich in het omringende oerwoud om vandaaruit de plantages aan te vallen. Maar er werd veel jacht op de Marrons gemaakt, zo ook door Hermanus Bromet. In de documentaire vraagt Frans zich af of de naam Bromet besmet is door de acties van Hermanus in het verleden. Hoe leeft de geschiedenis door bij de Bromets en de afstammelingen van Marrons zoals Brian? Moet Bromet zich schamen voor de acties van zijn voorvader?

'Nazaten' is geregisseerd door Frans Bromet en geproduceerd door Witte Geit in samenwerking met KRO-NCRV en kwam tot stand met steun van CoBO.

'Nazaten' wordt op donderdag 13 februari om 22.20 uur door KRO-NCRV uitgezonden bij NPO Doc op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 01:25
    Villa Politica
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 00:30
    Nachtlus
    01:00
    Wellington Paranormal
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:05
    The Masked Singer
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:55
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:35
    Geen uitzending
    11:55
    House
  • 01:25
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:25
    JOE XMAS
    05:40
    Happy Holidays From Cherry Lane
  • 01:20
    Geen uitzending
    01:05
    Zeg 'ns Aaa
  • 01:35
    De Tafel van Gert
    05:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 01:40
    New Amsterdam
    02:25
    Geen uitzending
  • 01:05
    Blue Bloods
    06:50
    Heavy Rescue: 401
  • 00:10
    A Not So Royal Christmas
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:10
    My Life is Murder
    07:00
    Cold Case
  • 00:20
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:46
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:45
    Het feestmenu van ..
    06:50
    Toasted on wheels!
  • 01:20
    The Madame Blanc Mysteries
    01:35
    Ghosts
  • 01:40
    First Dates Australia
    06:25
    Below Deck Adventure
  • 01:05
    Pauw & De Wit
    06:10
    Tijd voor Max
  • 00:55
    Nieuwsuur
    08:00
    Sporen van Slavernij
  • 01:20
    Eva
    06:55
    Olivia