KRO-NCRV documentaire 'Nazaten': voorouder Frans Bromet was slavenhandelaar in Suriname

woensdag 12 februari 2025

De familienaam Bromet is een bekende naam in Suriname. Veel mensen associëren deze naam met de schoenenfabriek die ooit in Paramaribo was gevestigd. Maar nog verder terug in de geschiedenis blijkt Hermanus Bromet een slavenhandelaar geweest te zijn.

'Tussen de zestiende en negentiende eeuw werden miljoenen (Afrikaanse) mensen tot slaaf gemaakt en verhandeld, een pijnlijke periode die tot op de dag van vandaag doorwerkt' (Bron: Het Nationaal Archief).


In de KRO-NCRV-documentaire 'Nazaten' duikt documentairemaker Frans Bromet in de geschiedenis van zijn familie en de doorwerking van historische schuld en verantwoordelijkheid. Hoe ga je om met een belast familieverleden? De documentaire raakt thema’s als erkenning, schaamte en de rol van hedendaagse generaties die zich verantwoordelijk voelen voor deze gedeelde geschiedenis.

De zoektocht in Suriname
Frans Bromet raakt in gesprek met postbode Brian Saaki die boeken uit het straatboekenkastje bij hem haalt om naar Suriname te sturen. De voorouders van Brian komen uit de binnenlanden van Suriname en hij vertelt Frans dat de naam Bromet erg bekend is in Suriname. Frans vraagt zich af hoe de familienaam Bromet in Suriname is beland en start een zoektocht naar de geschiedenis van zijn familie.

Van Joodse activist tot slavenhandelaar
Aan het einde van de 18e eeuw leefden veel Amsterdamse Joodse gezinnen in armoede. Hermanus Bromet, de voorvader van Frans, was een activist voor gelijke rechten voor Joden en werd later het eerste Joodse kamerlid in Nederland. Toen Hermanus Bromet naar Suriname vertrok, kwam hij daar in een samenleving waarin de Joodse gemeenschap tot een kleine witte bovenlaag van kooplui en handelaren behoorde. Zo werd Hermanus handelaar in tot slaaf gemaakten.  

Door de slechte behandeling op de plantages waren er tot slaaf gemaakten die de plantages ontvluchtten en in de jungle verdwenen. Deze Marrons vestigden zich in het omringende oerwoud om vandaaruit de plantages aan te vallen. Maar er werd veel jacht op de Marrons gemaakt, zo ook door Hermanus Bromet. In de documentaire vraagt Frans zich af of de naam Bromet besmet is door de acties van Hermanus in het verleden. Hoe leeft de geschiedenis door bij de Bromets en de afstammelingen van Marrons zoals Brian? Moet Bromet zich schamen voor de acties van zijn voorvader?

'Nazaten' is geregisseerd door Frans Bromet en geproduceerd door Witte Geit in samenwerking met KRO-NCRV en kwam tot stand met steun van CoBO.

'Nazaten' wordt op donderdag 13 februari om 22.20 uur door KRO-NCRV uitgezonden bij NPO Doc op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Wanneer Gandalf ontdekt dat de duistere Sauron zijn zinnen heeft gezet op de verovering van Minas Tirith, reist hij in allerijl naar de versterkte stad af. Hij waarschuwt stadhouder Denethor voor het nakende gevaar en hij wil hem overtuigen de hulp in te roepen van de koning van Rohan en zijn trouwe volgelingen. Daar wil Denethor echter niets van weten. Hij wil zijn macht met niemand delen. Ondertussen worstelt Aragorn met zijn lot als leider. Hij moet de bewoners van Midden-Aarde aanvoeren in de strijd tegen de troepen van Sauron.

'The Lord of the Rings: The Return of the King', film uit 2003 met oa. Elijah Wood, om 20.40 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:45
    VRT NWS laat
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 00:45
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 21:50
    Geen uitzending
    06:15
    Ellie de olifant
  • 23:15
    The Masked Singer
    06:55
    Jabaloe
  • 00:10
    Gestrand op Honeymoon Island - Australië
    02:40
    Geen uitzending
  • 00:35
    S.W.A.T.
    12:25
    Geen uitzending
  • 00:30
    Xena: Warrior Princess
    10:00
    Geen uitzending
  • 23:35
    The Truth About Christmas
    12:15
    Three Wise Men and a Baby
  • 00:40
    SOS Piet
    06:00
    Joe
  • 00:35
    Alter Ego
    13:00
    De Zussen Coorevits
  • 00:30
    Neighbours: A New Chapter
    06:35
    Coroner
  • 00:20
    Ice Vikings
    12:30
    Cobra Kai
  • 00:25
    Botched
    12:50
    The Sky is the Limit
  • 00:55
    My Life is Murder
    12:55
    Snapped
  • 00:12
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:59
    Zo doe je het!
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 00:25
    Hidden Gems
    12:30
    Het Weekmenu
  • 00:35
    A Remarkable Place to Die
    06:35
    Death in Paradise
  • 00:55
    Hudson & Rex
    12:55
    Storage Wars
  • 00:40
    NOS Journaal
    13:20
    NOS Sport: ISU World Tour Shorttrack
  • 00:20
    Nieuwsuur
    13:00
    NOS Journaal
  • 00:25
    Bij ons op de Wallen
    12:35
    Peperbollen