KRO-NCRV documentaire 'Nazaten': voorouder Frans Bromet was slavenhandelaar in Suriname

De familienaam Bromet is een bekende naam in Suriname. Veel mensen associëren deze naam met de schoenenfabriek die ooit in Paramaribo was gevestigd. Maar nog verder terug in de geschiedenis blijkt Hermanus Bromet een slavenhandelaar geweest te zijn.
'Tussen de zestiende en negentiende eeuw werden miljoenen (Afrikaanse) mensen tot slaaf gemaakt en verhandeld, een pijnlijke periode die tot op de dag van vandaag doorwerkt' (Bron: Het Nationaal Archief).
In de KRO-NCRV-documentaire 'Nazaten' duikt documentairemaker Frans Bromet in de geschiedenis van zijn familie en de doorwerking van historische schuld en verantwoordelijkheid. Hoe ga je om met een belast familieverleden? De documentaire raakt thema’s als erkenning, schaamte en de rol van hedendaagse generaties die zich verantwoordelijk voelen voor deze gedeelde geschiedenis.
De zoektocht in Suriname
Frans Bromet raakt in gesprek met postbode Brian Saaki die boeken uit het straatboekenkastje bij hem haalt om naar Suriname te sturen. De voorouders van Brian komen uit de binnenlanden van Suriname en hij vertelt Frans dat de naam Bromet erg bekend is in Suriname. Frans vraagt zich af hoe de familienaam Bromet in Suriname is beland en start een zoektocht naar de geschiedenis van zijn familie.
Van Joodse activist tot slavenhandelaar
Aan het einde van de 18e eeuw leefden veel Amsterdamse Joodse gezinnen in armoede. Hermanus Bromet, de voorvader van Frans, was een activist voor gelijke rechten voor Joden en werd later het eerste Joodse kamerlid in Nederland. Toen Hermanus Bromet naar Suriname vertrok, kwam hij daar in een samenleving waarin de Joodse gemeenschap tot een kleine witte bovenlaag van kooplui en handelaren behoorde. Zo werd Hermanus handelaar in tot slaaf gemaakten.
Door de slechte behandeling op de plantages waren er tot slaaf gemaakten die de plantages ontvluchtten en in de jungle verdwenen. Deze Marrons vestigden zich in het omringende oerwoud om vandaaruit de plantages aan te vallen. Maar er werd veel jacht op de Marrons gemaakt, zo ook door Hermanus Bromet. In de documentaire vraagt Frans zich af of de naam Bromet besmet is door de acties van Hermanus in het verleden. Hoe leeft de geschiedenis door bij de Bromets en de afstammelingen van Marrons zoals Brian? Moet Bromet zich schamen voor de acties van zijn voorvader?
'Nazaten' is geregisseerd door Frans Bromet en geproduceerd door Witte Geit in samenwerking met KRO-NCRV en kwam tot stand met steun van CoBO.
'Nazaten' wordt op donderdag 13 februari om 22.20 uur door KRO-NCRV uitgezonden bij NPO Doc op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- De familie Froger komt thuis bij RTL en Videoland
- Kijkcijfers: donderdag 9 april 2026
- Zoektocht naar verdwenen vissersschepen in nieuwe EO-serie 'Op zee gebleven'
- Zaterdag zie je een emotionele Natassia in 'The Real Housewives Of Antwerp'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Familie' - PREVIEW
- 'Kassa' zaterdag over hoge facturen
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Gesprek met Rinus Gerritsen en Nico Dijkshoorn in 'FM op 5'
- Luistercijfers: Qmusic en JOE boeken succes met grote nieuwe acties
- Ontdek de 3 finalisten van MNM Start to dj
- 'A Solitary Reign' van Amenra is opnieuw de nummer 1 in 'De Zwaarste Lijst'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein'
Kijktip van de dag

Ava werkt als huurmoordenares voor een clandestiene overheidsorganisatie. Ze reist de wereld rond om vooraanstaande doelwitten uit te schakelen. Wanneer een klus misgaat, wordt Ava plots zelf achternagezeten door haar ex-werkgevers.
'Ava', film uit 2020 met oa. Colin Farrell, om 22.55 uur op VTM 2.



































