'KRO-NCRV 2Doc': Het leven is droom

dinsdag 10 november 2020

Zijn we in staat uit de dromen van onze ouders te ontwaken? Eind jaren zestig ontvluchtten Vanesa's ouders de diepe armoede van het Franco-regime om hun droom in Nederland na te jagen. Ze zwoegden onafgebroken, 45 jaar lang, met als doel rijk naar Spanje terug te keren.

Daar, in een comfortabel huis vol Delfts blauw en goud glimmende kitsch, kunnen ze nu eindelijk uitrusten. Vanesa woont nog steeds in Nederland maar voelt zich, ondanks de afstand tussen hen, nog altijd gevangen in het droombeeld van haar ouders.


Vanesa Abajo Pérez werd geboren in Spanje, groeide op in Nederland en is altijd zoekende geweest naar haar identiteit. Verscheurd tussen twee thuisplekken, duikt ze in haar verleden. Wat voor leven heeft haar familie eigenlijk geleefd? In Het leven is droom ontleedt Vanesa de migrantendroom van haar ouders met de poëzie en precisie van haar camera. Terwijl de grens tussen droom en werkelijkheid, illusie en desillusie, langzaam vervaagt, ontwikkelt de film zich tot een intieme, surrealistische vertelling over zelfontplooiing en de waarde van familiebanden.

Gaandeweg wordt duidelijk wat voor impact het verlangen naar het land van herkomst gehad heeft op de gehele familie en op de manier waarop ze met elkaar zijn omgegaan. Door middel van een Nederlands-Spaanstalige voice-over in haar eigen kindertaal licht ze het verleden en het perspectief van haar ouders en zichzelf toe. Uiteindelijk komen pijnlijke onderwerpen, die jarenlang onbesproken waren geweest, alsnog aan het licht.

De film start als een droom, met een zwevend cameraperspectief dat het leven van haar ouders observeert in Spanje, en wordt geleidelijk realistischer om aan het einde alsnog de echtheid van ons bestaan in twijfel te trekken. Terwijl we zien hoe de personages in de film in een constante slaaptoestand verkeren, horen we de telefoongesprekken die Vanesa en haar ouders op een afstand met elkaar verbinden. De visuele vormgeving van de film refereert dan ook aan de gedachte dat wij als mensen gevangen zijn in onze eigen visie en verlangens, en trekt de echtheid van familiebanden in twijfel.

Het scenario van Het leven is droom is ontwikkeld in de IDFA scenario workshop 2017. De film is geregisseerd door Vanesa Abajo Perez, geproduceerd door Basaltfilm in samenwerking met KRO-NCRV en medegefinancierd door Amsterdams fonds voor de kunst en het NPO-fonds.

Het leven is droom is in première gegaan op het Nederlands Film Festival 2020 en was genomineerd voor de Gouden Kalf Competitie Lange Documentaire. De film draait ook op het Spaans filmfestival met een nagesprek.

'2Doc: Het leven is droom', woensdag 11 november om 22.55 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Iedereen draagt zijn steentje bij om samen met Herrmann een inzamelingsactie voor de school op poten te zetten terwijl Cindy haar kankerbehandeling ondergaat. De broer van Carver daagt onverwachts op en vraagt hem om een gunst. Een dankbare burger wil Brett en Severide bedanken voor hun hulp en het redden van zijn leven.

'Chicago Fire', om 23.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    03:00
    VRT NWS laat
  • 01:10
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    06:00
    Kabouter Plop
  • 00:55
    Blind getrouwd: Australië
    01:15
    Geen uitzending
  • 00:35
    Godfather of Harlem
    01:35
    How I Met Your Mother
  • 01:20
    Geen uitzending
    01:35
    Most Daring
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 00:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 00:50
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 00:45
    Fire Country
    01:35
    This Is Us
  • 01:20
    UFO Cowboys
    02:35
    Geen uitzending
  • 01:15
    First on Scene
    02:45
    Geen uitzending
  • 01:10
    Geen uitzending
    06:55
    Without a Trace
  • 00:08
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:00
    Oh What A Night
    01:33
    De tip
  • 01:20
    Loïc: Zot van Koken
    02:20
    Meat Timon
  • 01:20
    Darby and Joan
    02:20
    Call the Midwife
  • 01:20
    American Housewife
    01:45
    Below Deck Mediterranean
  • 23:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    05:50
    Nederland in Beweging
  • 01:20
    De Nachtzoen
    01:30
    Nieuwsuur
  • 01:00
    De pufclub
    03:00
    Parels voor de zwijnen