'KRO-NCRV 2Doc': Het leven is droom

dinsdag 10 november 2020

Zijn we in staat uit de dromen van onze ouders te ontwaken? Eind jaren zestig ontvluchtten Vanesa's ouders de diepe armoede van het Franco-regime om hun droom in Nederland na te jagen. Ze zwoegden onafgebroken, 45 jaar lang, met als doel rijk naar Spanje terug te keren.

Daar, in een comfortabel huis vol Delfts blauw en goud glimmende kitsch, kunnen ze nu eindelijk uitrusten. Vanesa woont nog steeds in Nederland maar voelt zich, ondanks de afstand tussen hen, nog altijd gevangen in het droombeeld van haar ouders.


Vanesa Abajo Pérez werd geboren in Spanje, groeide op in Nederland en is altijd zoekende geweest naar haar identiteit. Verscheurd tussen twee thuisplekken, duikt ze in haar verleden. Wat voor leven heeft haar familie eigenlijk geleefd? In Het leven is droom ontleedt Vanesa de migrantendroom van haar ouders met de poëzie en precisie van haar camera. Terwijl de grens tussen droom en werkelijkheid, illusie en desillusie, langzaam vervaagt, ontwikkelt de film zich tot een intieme, surrealistische vertelling over zelfontplooiing en de waarde van familiebanden.

Gaandeweg wordt duidelijk wat voor impact het verlangen naar het land van herkomst gehad heeft op de gehele familie en op de manier waarop ze met elkaar zijn omgegaan. Door middel van een Nederlands-Spaanstalige voice-over in haar eigen kindertaal licht ze het verleden en het perspectief van haar ouders en zichzelf toe. Uiteindelijk komen pijnlijke onderwerpen, die jarenlang onbesproken waren geweest, alsnog aan het licht.

De film start als een droom, met een zwevend cameraperspectief dat het leven van haar ouders observeert in Spanje, en wordt geleidelijk realistischer om aan het einde alsnog de echtheid van ons bestaan in twijfel te trekken. Terwijl we zien hoe de personages in de film in een constante slaaptoestand verkeren, horen we de telefoongesprekken die Vanesa en haar ouders op een afstand met elkaar verbinden. De visuele vormgeving van de film refereert dan ook aan de gedachte dat wij als mensen gevangen zijn in onze eigen visie en verlangens, en trekt de echtheid van familiebanden in twijfel.

Het scenario van Het leven is droom is ontwikkeld in de IDFA scenario workshop 2017. De film is geregisseerd door Vanesa Abajo Perez, geproduceerd door Basaltfilm in samenwerking met KRO-NCRV en medegefinancierd door Amsterdams fonds voor de kunst en het NPO-fonds.

Het leven is droom is in première gegaan op het Nederlands Film Festival 2020 en was genomineerd voor de Gouden Kalf Competitie Lange Documentaire. De film draait ook op het Spaans filmfestival met een nagesprek.

'2Doc: Het leven is droom', woensdag 11 november om 22.55 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Bestemming X' - Aster Nzeyimana (VTM)

De zes kandidaten brengen de nacht door in een afgelegen schuur, maar slapen is allesbehalve vanzelfsprekend. Er valt namelijk iets belangrijks te verdienen. De volgende dag wacht een spectaculaire uitdaging. Wie zal ontsnappen aan de volgende exit?

'Bestemming X', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:00
    Winterbeelden
    00:55
    Journaallus
  • 08:00
    Winterbeelden
    00:00
    Nachtlus
  • 11:05
    Ridder Muis
    22:00
    Geen uitzending
  • 09:45
    Geen uitzending
    06:45
    K3 Roller Disco
  • 10:30
    Geen uitzending
    00:40
    Overtreders
  • 09:20
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:30
    60 Days In
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    00:40
    The Golden Girls
  • 11:10
    Roger van Damme: Desserts
    01:00
    De Tafel van de Week
  • 11:05
    FBI
    00:05
    Doc
  • 11:05
    Borderforce USA: The Bridges
    00:45
    The Terminator
  • 10:35
    The Block Australia
    07:35
    De Dagschotel
  • 10:45
    Aurora Teagarden Mysteries: The Julius House
    06:25
    Cold Case
  • 11:03
    Z-Weekoverzicht
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:09
    De ambachter
    23:00
    Knuffel Pop
  • 11:00
    Bon Appetit
    01:00
    Tot op de Graat
  • 10:55
    Darby and Joan
    00:40
    London Kills
  • 10:25
    First Dates Australia
    06:50
    Zombie House Flipping
  • 11:00
    NOS Nationale Holocaust Herdenking
    00:31
    WNL op Zondag
  • 11:05
    Nederland zingt op zondag
    00:35
    Nieuwsuur
  • 11:05
    Mojo Fliptop
    00:20
    NOS Studio Sport Voetbal