KRO-NCRV 2Doc: 'Alsof ík Palestina heb gestolen'

zondag 28 november 2021

Het Joodse restaurant HaCarmel aan de Amstelveenseweg in Amsterdam is al jarenlang doelwit van bedreigingen, vernielingen en brandstichting. Het restaurant krijgt telefoontjes in de trant van 'Kankerjoden, Hitler heeft jullie niet verbrand of doodgemaakt'.

Begin 2020 moest de Explosieven Opruimingsdienst uitrukken voor een pakket dat een nepbom bleek te zijn. In de gemeenteraad van Amsterdam werden deze week vragen gesteld over de aanhoudende bedreigingen.


Wat is antisemitisme? De meest recente definitie luidt: Antisemitisme is discriminatie, vooringenomenheid, vijandigheid of geweld tegen Joden of Joodse instellingen omdat ze Joods zijn. In Nederland zijn er in 2019 volgens het Meldpunt Antisemitisme van het CIDI (Centrum Informatie en Documentatie Israël) 182 incidenten gemeld, en in 2020 135 incidenten. Maar wat is een antisemitisch incident? Is het de vernieling die aangericht is bij het koosjere restaurant HaCarmel?

De eigenaren van het restaurant, vader en zoon Samy en Daniel Bar-On beschouwen het incident als antisemitisch, omdat hun bedrijf een duidelijke Joodse signatuur heeft. Saleh A., de Palestijnse dader van de aanslag zegt dat hij niets tegen Joden heeft, maar wel tegen de Israëlische vlag die aan de gevel van het eethuis wappert en die voor hem symbool staat voor de onderdrukking van zijn volk.

In het Nederlandse strafrecht is antisemitisme niet strafbaar, maar discriminatie wel. Saleh A. die de ramen van het restaurant insloeg met een knuppel en de vlag stal, werd 'verminderd toerekeningsvatbaar' verklaard, maar niet veroordeeld voor antisemitisme. Volgens zijn advocaat is hij een anti-zionist, een tegenstander van de regeringspolitiek van Israël die de Palestijnse bevolking onderdrukt. In de documentaire Alsof ík Palestina heb gestolen waagt filmmaker Frans Bromet zich in de loopgraven en onderzoekt hij de dunne lijn tussen antizionisme en antisemitisme.

'2Doc: Alsof ík Palestina heb gestolen' is een documentaire van &Bromet en KRO-NCRV en is mede mogelijk gemaakt door CoBO.

'2Doc: Alsof ík Palestina heb gestolen', maandag 29 november om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Gekocht' (Play)

Anne en Hannelore geven de experten twee opties: een woning voor Anne alleen of een huis voor hen samen. Britt en Nils hopen dan weer op een laagbouwwoning voor henzelf en hun dochtertje Gloria.

'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:45
    Pano
    23:28
    Eurodreams
  • 22:15
    Michael Palin in Venezuela
    23:00
    Het weer
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:50
    Moordzaken: Liefde is geen Alibi
    23:00
    Ze Zeggen Dat
  • 22:50
    The Good Doctor
    23:40
    Blind getrouwd: Australië
  • 22:15
    Underworld
    00:25
    The Big Bang Theory
  • 22:15
    Call the Bailiffs: Time To Pay Up
    23:10
    Mee met de Flikken
  • 22:30
    ER
    00:00
    Suits
  • 22:40
    Baywatch
    23:30
    Nonkel Jef
  • 22:20
    De Container Cup
    23:10
    Brieven aan Samson
  • 20:35
    The Girl With the Dragon Tattoo
    23:35
    Friends
  • 22:25
    Doom Patrol
    23:30
    Blood & Treasure
  • 22:20
    Huizenjagers
    23:15
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 22:25
    Shades of Blue
    23:20
    Alaska Daily
  • 22:32
    De CFO podcast
    23:06
    Z-accelerate
  • 22:38
    Het appartement
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:25
    Foodies & The City
    23:00
    Loïc: Zot van Koken
  • 22:05
    Vienna Blood
    00:00
    Scott & Bailey
  • 22:40
    NCIS: Los Angeles
    23:35
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 22:20
    Pauw & De Wit
    23:15
    NOS Vuur van de Vrijheid
  • 22:40
    Close Up: Hokusai - Impressies van de rijzende zon
    23:40
    Pauscast
  • 22:05
    Het verhaal van Nederland - De Tweede Wereldoorlog
    23:05
    NPO Doc: Alles moet beter