KRO-NCRV 2Doc: 'Alsof ík Palestina heb gestolen'

Het Joodse restaurant HaCarmel aan de Amstelveenseweg in Amsterdam is al jarenlang doelwit van bedreigingen, vernielingen en brandstichting. Het restaurant krijgt telefoontjes in de trant van 'Kankerjoden, Hitler heeft jullie niet verbrand of doodgemaakt'.
Begin 2020 moest de Explosieven Opruimingsdienst uitrukken voor een pakket dat een nepbom bleek te zijn. In de gemeenteraad van Amsterdam werden deze week vragen gesteld over de aanhoudende bedreigingen.
Wat is antisemitisme? De meest recente definitie luidt: Antisemitisme is discriminatie, vooringenomenheid, vijandigheid of geweld tegen Joden of Joodse instellingen omdat ze Joods zijn. In Nederland zijn er in 2019 volgens het Meldpunt Antisemitisme van het CIDI (Centrum Informatie en Documentatie Israël) 182 incidenten gemeld, en in 2020 135 incidenten. Maar wat is een antisemitisch incident? Is het de vernieling die aangericht is bij het koosjere restaurant HaCarmel?
De eigenaren van het restaurant, vader en zoon Samy en Daniel Bar-On beschouwen het incident als antisemitisch, omdat hun bedrijf een duidelijke Joodse signatuur heeft. Saleh A., de Palestijnse dader van de aanslag zegt dat hij niets tegen Joden heeft, maar wel tegen de Israëlische vlag die aan de gevel van het eethuis wappert en die voor hem symbool staat voor de onderdrukking van zijn volk.
In het Nederlandse strafrecht is antisemitisme niet strafbaar, maar discriminatie wel. Saleh A. die de ramen van het restaurant insloeg met een knuppel en de vlag stal, werd 'verminderd toerekeningsvatbaar' verklaard, maar niet veroordeeld voor antisemitisme. Volgens zijn advocaat is hij een anti-zionist, een tegenstander van de regeringspolitiek van Israël die de Palestijnse bevolking onderdrukt. In de documentaire Alsof ík Palestina heb gestolen waagt filmmaker Frans Bromet zich in de loopgraven en onderzoekt hij de dunne lijn tussen antizionisme en antisemitisme.
'2Doc: Alsof ík Palestina heb gestolen' is een documentaire van &Bromet en KRO-NCRV en is mede mogelijk gemaakt door CoBO.
'2Doc: Alsof ík Palestina heb gestolen', maandag 29 november om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Uitverkochte AFAS Dome-show van Pommelien Thijs zondag op VRT 1 en VRT MAX
- Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis' voor hij zichzelf verliest?
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Team Mathieu ligt volledig uit ‘The Voice’: deze zeven kandidaten gaan door
- 'The Real Housewives of Antwerp': Amy’s 30ste verjaardag loopt volledig uit de hand na schokkende onthullingen
- VVD-prominent Henk Kamp bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - PREVIEW
- Dit zie je deze week in 'Familie' - PREVIEW
Multimedia SPOTLIGHT
-
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+ -
Cross Battles beloven vuurwerk in 'The Voice van Vlaanderen' -
Dit is de afvaller na de vijfde aflevering van 'De Mol' -
Nicky zoekt noodgedwongen grotere woning in 'Blind Gekocht' -
Repetitie loopt mis in 'So You Think You Can Dance' -
Dit is de releasedatum van 'Heartstopper Forever' -
Kijk vrijdag eerste studioshow van 'So You Think You Can Dance'
Kijktip van de dag

Het spel wordt steeds spannender. De hoofdprijs van 40.000 euro komt dichter en dichter voor de resterende kandidaten, maar er moeten nog heel wat quizduels gespeeld worden. Wie het duel verliest, moet meteen naar huis.
'The Floor', om 20.30 uur op VTM.



































