KRO-NCRV 2Doc: 'A Fool's Paradise'

woensdag 18 maart 2020

Regisseur Saskia Vredeveld groeide op als blanke in Zuid-Afrika in de jaren '60, de hoogtijdagen van de apartheid. Ze herinnert zich Zuid-Afrika als een eeuwig vakantieland. Dat 'anderen' werden gescheiden van de blanken voelde toen heel normaal aan.

In 'A Fool’s Paradise' keert de filmmaakster terug naar haar vaderland. Heeft de Apartheid haar 'racistisch' gemaakt? Is er nog wel plek voor blanken in het nieuwe Zuid-Afrika?


In tijden van apartheid was Zuid-Afrika vrijwel dagelijks in het nieuws. Sinds de afschaffing van apartheid in 1991 en de daarop volgende democratisering lijkt het een 'gewoon' land te zijn geworden en kijkt de wereldpers de andere kant op. Onterecht. Want er gebeurt veel in Zuid-Afrika. Na de eerste democratische verkiezingen in 1994 is er veel ten goede veranderd. Desondanks vrezen veel bewoners voor hun toekomst.

Tijdens een 1.800 kilometer lange reis door de binnenlanden hoort Saskia schrijnende verhalen over armoede, werkeloosheid, xenofobie, criminaliteit en corruptie. Verhalen die een onthullend beeld geven van een verscheurd land. De route loopt van Kaapstad, waar ooit de eerste Nederlandse kolonisten voet aan wal zetten, tot Amsterdam, vlakbij de grens met Mozambique. Saskia bezoekt plaatsen waar zij nooit eerder is geweest, maar die bekend in de oren klinken, zoals Haarlem, Middelburg, Utrecht, Amersfoort en Rotterdam. Hollandse namen in het adembenemende landschap van Zuid-Afrika.

De prachtige en indrukwekkende cinematografie van 'A Fool’s Paradise' laat de schoonheid van het land zien, maar gaat de sociale problemen niet uit de weg. De Apartheid is afgeschaft, maar heeft plaats gemaakt voor etnische strijd tussen verschillende bevolkingsgroepen. Maar de belangrijkste strijd wordt gevoerd tegen armoede, fraude, corruptie en misdaad.

'A Fool’s Paradise' is een coproductie met Zuid-Afrika waarbij de crewleden een afspiegeling zijn van de bevolking. De film werd geproduceerd door Pieter van Huystee Film in samenwerking met Underdog en KRO-NCRV, en kwam tot stand met steun van het Nederlands Filmfonds, het Prins Bernard Cultuurfonds, Mediafonds, Mady Saks Fonds, Cobo, The National Film and Video Foundation in South Africa, SABC en Creative Europe programme of the European Union.

'A Fool’s Paradise' wordt uitgezonden in het kader van de Internationale Dag tegen Racisme en Discriminatie op 21 maart. Deze dag is door de Verenigde Naties ingesteld naar aanleiding van het bloedbad in Sharpeville in Zuid-Afrika op 21 maart 1960, waarbij de politie het vuur opende op een groep mensen die demonstreerde tegen De Apartheid.

'2Doc: A Fool's Paradise', donderdag 19 maart om 22.55 uur op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De laatste badkamers worden door de jury beoordeeld en de winnaar van de kamerprijs wordt bekendgemaakt. Daarna start de keukenfase, met een onverwachte extra deadline: de duo's hebben nog maar twee dagen om alle technieken, muren en vloeren af te werken.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Homo Universalis
    20:10
    Joker+ en Lotto
  • 20:00
    Terzake
    20:30
    Het weer
  • 20:00
    Geen uitzending
    20:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:00
    Familie
    20:35
    Huis Gemaakt
  • 19:05
    Blind getrouwd: Australië
    20:35
    UEFA Champions League
  • 20:05
    The Big Bang Theory
    20:35
    Forgetting Sarah Marshall
  • 19:40
    Police Interceptors
    20:35
    Frailty
  • 20:00
    Allegiance
    20:50
    Clan
  • 20:00
    Pa heeft een lief
    20:35
    Lang Leve
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    Brieven aan Samson
  • 19:40
    FBI
    20:35
    Wonder Woman
  • 19:40
    Borderforce USA: The Bridges
    20:35
    The First 48
  • 19:40
    Chateau Meiland
    20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 19:35
    Snapped
    20:30
    Killer Couples
  • 20:00
    Z-Nieuws
    20:11
    Z-Beurs
  • 20:01
    Zo doe je het!
    20:55
    Mar10
  • 19:35
    Open Vuur
    20:20
    Vietnjam, met Quyên
  • 20:05
    Hudson & Rex
    21:00
    Father Brown
  • 19:45
    NCIS: Los Angeles
    20:35
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:35
    Het verhaal van Nederland - De Tweede Wereldoorlog
  • 19:55
    Oorlog is Erfelijk
    20:30
    Mr. Nobody tegen Poetin
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Down The Road