Koehandel Nederlandse gevangenen DDR vrijdag in NTR-serie 'Koude Oorlog'

donderdag 16 december 2021

In de jaren 60 en 70 'verkoopt' de communistische DDR regelmatig politieke gevangenen aan West-Duitsland om aan westerse deviezen te komen. Daarmee is in totaal 3,4 miljard D-Mark gemoeid.

Volgens de Duitse historicus Matthias Judt was dit destijds een lucratieve vorm van mensenhandel.


In de NTR-serie 'Koude Oorlog' vertelt Ben Bot, destijds zaakgelastigde in de DDR, dat ook Nederland betrokken is bij deze handel. Wanneer er sprake is van Nederlandse gevangenen - vaak vastgezet vanwege echte of vermeende hulp aan ontsnappingspogingen van DDR-burgers - onderhandelt Bot rechtstreeks met de centrale bemiddelingspersoon: advocaat Vogel. Bot schetst de procedure: 'Dan zei ik: ‘we willen graag die en die’ en dan zei hij ‘zoveel’ en dan zei ik ’het is een beetje te veel’… Ja, een beetje koehandel, maar over het algemeen was je blij als je iemand eruit kon krijgen.'

Een bedrag rond de 50.000,- gulden voor een gevangene is begin jaren 70 niet ongewoon. Ook de Nederlandse Ineke, die in de DDR is opgepakt omdat ze probeert haar vriend het land uit te smokkelen met een vals paspoort, denkt dat voor haar vrijlating een halve ton is betaald: 'Ik hoorde de advocaat zeggen ‘ik had een ton in de auto’ en we waren met twee mensen.'

Die bedragen worden in veel gevallen opgehoest door de BRD en in D-Mark gestort op de rekening van de DDR. Maar volgens Ben Bot betaalt de Nederlandse overheid in een aantal gevallen ook mee. En het honorarium voor advocaat Vogel wordt in klinkende munt uitbetaald. Bot: 'Vogel wilde altijd zijn deel graag contant, dat kreeg -ie ook…dan schreef -ie wel een bonnetje uit, want ik moest de Nederlandse staat natuurlijk wel duidelijk maken dat het (geld) ontvangen was voor de geleverde dienst.'

'Koude Oorlog: Handjeklap', vrijdag 17 december om 22.15 uur bij de NTR op NPO 2. 'Koude Oorlog' is een 5-delige geschiedenisserie gemaakt door de redactie van 'Andere Tijden' over 'gewone' mannen en vrouwen die in hun leven te maken kregen met het wantrouwen en de spanningen rond het IJzeren Gordijn.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

VRT NWS logo VRTNWS

Journalist Marijn Trio reist naar Oekraïne, waar na vier jaar oorlog nog elke dag talloze gewonde militairen terugkomen van het front. Velen zijn zwaargehavend, fysiek en mentaal. Elk van hen begint thuis aan een nieuw verhaal, aan een leven ná het front. Marijn volgt enkele Oekraïners in hun persoonlijke strijd en wil weten of Oekraïne wel klaar is voor dit titanenwerk.

'Oekraïne na het Front', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:20
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 09:00
    Winterbeelden
    12:00
    Radio 1: Nieuwe Feiten
  • 11:30
    Sarah zingt
    11:35
    Dropje
  • 09:40
    Geen uitzending
    11:45
    Familie
  • 10:45
    Geen uitzending
    13:20
    Helicopter ER
  • 11:25
    Animal Control
    11:45
    Geen uitzending
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:30
    Xena: Warrior Princess
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:45
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    14:55
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    11:50
    Family Matters
  • 10:50
    FBI
    11:45
    NCIS
  • 10:55
    Bar Rescue
    11:40
    Geen uitzending
  • 11:30
    Chateau Meiland
    12:20
    Botched
  • 11:05
    Mark of a Serial Killer
    11:55
    World's Most Evil Killers
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 11:25
    De ambachter
    11:55
    5-voor-12
  • 10:50
    Bon Appetit
    11:50
    Ware Delicatessen
  • 11:00
    Death in Paradise
    12:05
    The Marlow Murder Club
  • 11:10
    Shipping Wars
    12:05
    NCIS: New Orleans
  • 11:15
    Tijd voor Max
    12:00
    NOS Journaal
  • 10:45
    Buitenhof
    11:45
    Andere Tijden Kort
  • 11:30
    Het Muizenhuis
    11:40
    Clangers