'Keuringsdienst van Waarde': Fokspecial Het Varken

woensdag 6 januari 2021

De mens leeft al jaren lang samen met het dier: we drinken haar melk, eten het vlees en gebruiken de vacht voor warmte. Op de traditionele gemengde boerderij leefde de boer met koeien die werden gehouden voor de zuivel en werden gegeten als ze geen melk meer gaven.

De varkens aten het afval en kwamen na een paar jaar zelf ook aan de beurt.


Die tijden zijn veranderd. Sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw zijn de boerderijen enorm gegroeid en zijn de bedrijven gespecialiseerd. Maar de dieren veranderden niet zomaar met ons mee, ze moesten daar een handje bij geholpen worden en dat gebeurde met fokprogramma’s. In drie specials nemen we de fok van verschillende dieren onder de loep.

'Fokspecial: Het Varken'
We lezen een bericht dat er tegenwoordig varkens zijn die wel 40 biggen per jaar kunnen werpen. Dat klinkt als heel veel en blijkbaar was het vroeger minder, maar hoe doe je dat? Ervoor zorgen dat een dier steeds meer nakomelingen krijgt?

Een slager laat ons zien dat het varken niet meer hetzelfde varken is als dat van een aantal jaren geleden. Tegenwoordig heeft een varken een rib meer en een aantal tepels extra. Die zijn nodig om meer biggetjes te kunnen dragen en voeden. Een boer vertelt dat varkens inderdaad meer biggen krijgen dan vroeger. Bij een fokbedrijf krijgen we uitgelegd hoe we het varken zo ver hebben gekregen om meer biggen te gaan baren en we gaan op bezoek bij een spermastation, waar vanuit het zaad de hele wereld over vliegt.

'Keuringsdienst van Waarde', donderdag 7 januari om 20.25 uur op NPO 3.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Erasmus MC 24/7' (RTL 5)

We maken kennis met kinderarts Patrycja, die zich inzet voor slachtoffers van kindermisbruik. De altijd positieve doktersassistent Irma werkt al haar hele leven in het Erasmus MC. Zij heeft voor iedere situatie een passende diadeem waarmee ze haar kleine patiënten op hun gemak stelt. De patiënt van hersenchirurg Victor is zelf ook werkzaam in het ziekenhuis. Victor moet bij hem een tumor verwijderen.

'Erasmus MC 24/7', om 21.35 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:35
    VRT NWS laat
    01:00
    Het weer (laat)
  • 23:55
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 22:40
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:45
    NYPD Blue
    07:00
    Jabaloe
  • 23:40
    Border Security: Australia's Front Line
  • 00:25
    Godfather of Harlem
    06:00
    Qmusic
  • 00:00
    Xena: Warrior Princess
    07:00
    Willy
  • 22:05
    Ghosts of Christmas Always
    01:50
    JOE XMAS
  • 00:45
    SOS Piet
    01:25
    Geen uitzending
  • 00:45
    De Zussen Coorevits
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 00:55
    Neighbours: A New Chapter
    01:25
    FBI
  • 00:25
    Ice Vikings
    01:25
    Cobra Kai
  • 00:30
    Botched
    01:25
    Love It or List It UK
  • 00:05
    Coroner
    01:05
    My Life is Murder
  • 00:01
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:52
    Aan de wand
    05:55
    Sixties To Six
  • 00:55
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    01:50
    Winterse Kost
  • 00:40
    Granite Harbour
    01:45
    Inside Man
  • 00:05
    Grey's Anatomy
  • 23:50
    Eva
    01:15
    Pauw & De Wit
  • 00:50
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 23:35
    3 Op Reis
    01:15
    Boerderij van Dorst