'Keuringsdienst van Waarde': Fokspecial Het Varken

woensdag 6 januari 2021

De mens leeft al jaren lang samen met het dier: we drinken haar melk, eten het vlees en gebruiken de vacht voor warmte. Op de traditionele gemengde boerderij leefde de boer met koeien die werden gehouden voor de zuivel en werden gegeten als ze geen melk meer gaven.

De varkens aten het afval en kwamen na een paar jaar zelf ook aan de beurt.


Die tijden zijn veranderd. Sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw zijn de boerderijen enorm gegroeid en zijn de bedrijven gespecialiseerd. Maar de dieren veranderden niet zomaar met ons mee, ze moesten daar een handje bij geholpen worden en dat gebeurde met fokprogramma’s. In drie specials nemen we de fok van verschillende dieren onder de loep.

'Fokspecial: Het Varken'
We lezen een bericht dat er tegenwoordig varkens zijn die wel 40 biggen per jaar kunnen werpen. Dat klinkt als heel veel en blijkbaar was het vroeger minder, maar hoe doe je dat? Ervoor zorgen dat een dier steeds meer nakomelingen krijgt?

Een slager laat ons zien dat het varken niet meer hetzelfde varken is als dat van een aantal jaren geleden. Tegenwoordig heeft een varken een rib meer en een aantal tepels extra. Die zijn nodig om meer biggetjes te kunnen dragen en voeden. Een boer vertelt dat varkens inderdaad meer biggen krijgen dan vroeger. Bij een fokbedrijf krijgen we uitgelegd hoe we het varken zo ver hebben gekregen om meer biggen te gaan baren en we gaan op bezoek bij een spermastation, waar vanuit het zaad de hele wereld over vliegt.

'Keuringsdienst van Waarde', donderdag 7 januari om 20.25 uur op NPO 3.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Het is de laatste ochtend op het eiland. De overgebleven koppels moeten beslissen: willen ze zich binden aan hun partner en samen vertrekken of zullen ze de relatie op het eiland beëindigen. Wie kiest voluit voor de liefde?

'Gestrand op Honeymoon Island - Australië', om 19.10 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:30
    Herfstbeelden
    01:00
    Het weer (laat)
  • 09:00
    Herfstbeelden
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 11:40
    Dag Sinterklaas
    06:00
    Tik Tak
  • 11:50
    Familie
    07:00
    Jabaloe
  • 10:40
    Geen uitzending
    00:10
    Gestrand op Honeymoon Island - Australië
  • 11:50
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 10:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 11:40
    Mystery on Mistletoe Lane
    23:50
    A Holiday Spectacular
  • 10:00
    Joe
    01:25
    Geen uitzending
  • 11:50
    Two and a Half Men
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 11:35
    FBI
    02:25
    Neighbours: A New Chapter
  • 11:50
    Chopper Cops
    01:25
    Cobra Kai
  • 11:50
    Project Bakeover
    01:25
    Love It or List It UK
  • 11:40
    Social Media Murders
    01:05
    My Life is Murder
  • 10:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:49
    Red de meubelen
    00:00
    Oh What A Night
  • 11:35
    Guillaume's Paris
  • 11:05
    Death in Paradise
    01:45
    Inside Man
  • 11:00
    American Pickers
    01:00
    Hudson & Rex
  • 11:15
    Tijd voor Max
    00:50
    NOS Journaal
  • 11:20
    BinnensteBuiten
    01:35
    Nieuwsuur
  • 11:50
    Joe & Jack
    00:20
    Onderweg naar liefde