Kees van der Spek betrapt WhatsAppfraudeurs op heterdaad

Door de inzet van slimme techniek is het programmamaker Kees van der Spek gelukt samen met de politie van Rotterdam en Amsterdam acht verdachten van WhatsAppfraude aan te houden.
Deze aanhoudingen zijn te zien in een ingelaste uitzending van ‘Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt’, aanstaande dinsdag om 20.30 uur bij RTL 5.
WhatsAppfraude groeit de laatste maanden explosief. De Fraudehelpdesk zag het aantal meldingen van slachtoffers stijgen van rond de 50 gevallen in 2016 tot 8.000 in de eerste zeven maanden van dit jaar. De gemiddelde schade per gedupeerde bedraagt 3.000 euro. De truc is eenvoudig en doeltreffend: een doelwit krijgt van een onbekend nummer een WhatsAppberichtje. Het bericht is zogenaamd afkomstig van een familielid met de mededeling dat dit het nieuwe nummer is. Na wat heen en weer gechat komt dan een verzoek om 'even een rekening voor te schieten.'
'Het is voor de politie erg lastig om deze daders te pakken te krijgen', zegt Van der Spek. 'De oplichters maken gebruik van bankrekeningen van ‘katvangers’ die ze anoniem hebben geronseld. Direct nadat er geld is overgemaakt, wordt het telefoonnummer van het slachtoffer geblokkeerd en gaan ze -vaak met een nieuw nummer- aan de slag met het volgende slachtoffer. Op het dark web' zijn zelfs kant en klare fraude-kits te koop, compleet met telefoonnummers en een handleiding om de juiste berichtjes te maken.'
Het team van 'Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt' heeft de techniek in huis om tijdens het contact tussen slachtoffer en dader een digitale val in de telefoon van de daders te laten uploaden. 'Ik ga het geheim van de smid niet verklappen, maar het geeft ons toegang tot de gps-locatie en de selfiecamera van de oplichters', aldus Kees, die toevoegt dat de eerste verdachten al zijn veroordeeld en dat de rechter het gebruik van deze techniek als toelaatbaar bewijs heeft beoordeeld.
'Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt'wordt geproduceerd door EndemolShine en is elke dinsdag om 20.30 uur te zien bij RTL 5.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- EO-kinderserie 'Oorlog-stories' vertelt het verhaal over Adriaan en het geheim van zijn vader
- WNL-presentator Frank van Leeuwen wint 27ste seizoen van 'De Slimste Mens': 'Als een idioot voorbereid'
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- De familie Froger komt thuis bij RTL en Videoland
- 'Nachtdieren USA' rijdt rond in Oklahoma
- 'Vroege Vogels' bezoekt Park Schothorst
- 'Je Zal Het Maar Hebben Junior' zondag met Turan & Feline
- Zaterdag zie je een emotionele Natassia in 'The Real Housewives Of Antwerp'
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - PREVIEW
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit De Werf in Enkhuizen
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Gesprek met Rinus Gerritsen en Nico Dijkshoorn in 'FM op 5'
- Luistercijfers: Qmusic en JOE boeken succes met grote nieuwe acties
Multimedia SPOTLIGHT
-
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis
Kijktip van de dag

Ava werkt als huurmoordenares voor een clandestiene overheidsorganisatie. Ze reist de wereld rond om vooraanstaande doelwitten uit te schakelen. Wanneer een klus misgaat, wordt Ava plots zelf achternagezeten door haar ex-werkgevers.
'Ava', film uit 2020 met oa. Colin Farrell, om 22.55 uur op VTM 2.



































