Kees van der Spek betrapt WhatsAppfraudeurs op heterdaad

maandag 21 september 2020

Door de inzet van slimme techniek is het programmamaker Kees van der Spek gelukt samen met de politie van Rotterdam en Amsterdam acht verdachten van WhatsAppfraude aan te houden.

Deze aanhoudingen zijn te zien in een ingelaste uitzending van ‘Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt’, aanstaande dinsdag om 20.30 uur bij RTL 5.


WhatsAppfraude groeit de laatste maanden explosief. De Fraudehelpdesk zag het aantal meldingen van slachtoffers stijgen van rond de 50 gevallen in 2016 tot 8.000 in de eerste zeven maanden van dit jaar. De gemiddelde schade per gedupeerde bedraagt 3.000 euro. De truc is eenvoudig en doeltreffend: een doelwit krijgt van een onbekend nummer een WhatsAppberichtje. Het bericht is zogenaamd afkomstig van een familielid met de mededeling dat dit het nieuwe nummer is. Na wat heen en weer gechat komt dan een verzoek om 'even een rekening voor te schieten.'

'Het is voor de politie erg lastig om deze daders te pakken te krijgen', zegt Van der Spek. 'De oplichters maken gebruik van bankrekeningen van ‘katvangers’ die ze anoniem hebben geronseld. Direct nadat er geld is overgemaakt, wordt het telefoonnummer van het slachtoffer geblokkeerd en gaan ze -vaak met een nieuw nummer- aan de slag met het volgende slachtoffer. Op het dark web' zijn zelfs kant en klare fraude-kits te koop, compleet met telefoonnummers en een handleiding om de juiste berichtjes te maken.'

Het team van 'Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt' heeft de techniek in huis om tijdens het contact tussen slachtoffer en dader een digitale val in de telefoon van de daders te laten uploaden. 'Ik ga het geheim van de smid niet verklappen, maar het geeft ons toegang tot de gps-locatie en de selfiecamera van de oplichters', aldus Kees, die toevoegt dat de eerste verdachten al zijn veroordeeld en dat de rechter het gebruik van deze techniek als toelaatbaar bewijs heeft beoordeeld.

'Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt'wordt geproduceerd door EndemolShine en is elke dinsdag om 20.30 uur te zien bij RTL 5.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Na de val van de Sovjet-Unie grijpt een handvol slimme zakenlieden haar kans: de zogenaamde 'Zeven bankiers' kapen met de zegen van Boris Jeltsin de Russische olie-industrie en kopen zich zo een weg naar de top van de macht. Om hun greep op het Kremlin te bewaren, zetten ze in 1996 hun geld op Jeltsin - en winnen. Maar wanneer ze op zoek gaan naar een geschikte opvolger voor de zieke president, kiezen ze voor een man die zijn eigen plannen heeft: een voormalige KGB-agent uit Sint-Petersburg genaamd Vladimir Poetin.

'Oil Oligarchs: Putin's Gang', om 22.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:35
    Sporza: volleybal
    17:55
    Clips
  • 17:35
    The Office
    18:20
    The Kim Dynasty: A Family Affair
  • 17:40
    Nerdland voor Kleine Nerds
    17:55
    Karrewiet
  • 17:05
    Ze Zeggen Dat
    18:20
    Florentina
  • 17:35
    MasterChef Australië - Back to Win
    18:40
    Home and Away
  • 17:40
    9-1-1
    18:25
    The Goldbergs
  • 17:50
    Police Interceptors
    20:35
    In the Line of Fire
  • 17:40
    ER
    19:10
    S.W.A.T.
  • 17:25
    SOS Piet
    17:55
    Nonkel Jef
  • 17:10
    Huizenjagers
    18:00
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:05
    Sullivan's Crossing
  • 17:45
    3rd Rock From the Sun
    18:50
    Pawn Stars: Best Of
  • 17:15
    Love Triangle Australia
    18:05
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 17:15
    The Murdaugh Murders
    18:45
    Fear Thy Roommate
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:52
    Mijn tuin
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:45
    Apero - Dining
    18:15
    De Zomerkeuken
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:50
    Below Deck Mediterranean
    18:45
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Natuur op 2: Seven Worlds, One Planet
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:45
    Glow
    18:00
    Checkpoint