Kader Abdolah 70 jaar: documentaire in 'Het Uur van de Wolf'
Hoe raak je als vluchteling geworteld in een ander land? Hoe vind je je een weg in een nieuwe taal? Als iemand daarover mee kan praten is het wel schrijver Kader Abdolah (1954), die op dinsdag 12 november zijn 70e verjaardag viert.
Nadat hij in 1988 zijn thuisland Iran ontvlucht, leert hij in rap tempo Nederlands en groeit hij in korte tijd uit tot een toonaangevend Nederlands schrijver.
De documentaire geeft een persoonlijke inkijk in het familieleven van Abdolah en zijn integratie in Nederland, waarbij hij zijn eigen stem en cultuur probeert te behouden. Een verlangen waar hij scherp op is: ‘Dat is Nederland. Ze proberen een Nederlander van je te maken. Dat is mooi, maar dat gebeurt nooit. Ik hou van dit land. Ik aanvaard het en ik verander het.’
Met zijn begeesterde stem neemt rasverteller Abdolah ons mee op een reis door zijn leven en de geschiedenis van Iran. Het land waar hij opgroeide als zoon van een doofstomme tapijtverkoper en waar hij de literatuur ontdekte. ‘Mijn vader kon mij niet onder druk zetten om dit te lezen of dat te doen, daardoor kon ik alle boeken lezen die ik maar wilde.’ Iran is ook het land dat hij met pijn in zijn hart moet verlaten om uiteindelijk een nieuw thuis te vinden in Nederland. In de film vertelt hij indringend over de achtergrond van zijn vlucht.
Met behulp van onder meer de kinderboeken van Annie M.G. Schmidt maakt hij zich een nieuwe taal eigen en begint hij verhalen in het Nederlands te schrijven. ‘Ik was een astronaut die een ruimtewandeling maakte in het onbekende, maar het gaf vrijheid mijn eigen taal achter me te laten.’
Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig vertelt het verhaal van een schrijver die verliefd is op de rijkdom van taal en onverminderd blijft zoeken naar precies de juiste woorden om zich in uit te drukken.
Regisseur: Fabrizio Polpettini
Producent: La Bête
'Het Uur van de Wolf: Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig', dinsdag 12 november om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Aida Macpherson versterkt het team van 'Karrewiet'
- Kijkcijfers: donderdag 5 februari 2026
- Nieuw seizoen van 'Boomer' met 'familie Van Looveren' op VRT 1
- Ruben Van Gucht trapt jubileumseizoen van 'Stukken Van Mensen' op gang
- Talpa scherpt strategie aan en verandert topstructuur
- Ortál Vriend is zaterdag 'De Geknipte Gast'
- Deze onderwerpen behandelt 'Kassa' zaterdag
- Jani Kazaltzis openhartig in 'Maison Verhulst'
- De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser'
- Hoe een drugsbaron de touwtjes in handen heeft in de Antwerpse haven
- Rosie Stuart, TROY en WASTE zijn de winnaars van De Nieuwe Lichting 2026
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol muzieknieuws
- Qmusic stuurt fans naar de allereerste show van Harry Styles in de ArenA
- Nostalgie presenteert 'De Grote Nummer 1 Top 1000'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise'
Kijktip van de dag

Barry Allen, een wetenschapper bij de politie, wordt geraakt door de bliksem en krijgt daardoor een kosmische kracht: bliksemsnelheid. Wanneer hij zijn superkracht gebruikt om terug te reizen in de tijd en zijn moeder te redden, creëert hij per ongeluk een wereld zonder superhelden waar Generaal Zod is teruggekeerd. Om hem te kunnen verslaan, moet The Flash de hulp inroepen van een gepensioneerde Batman.
'The Flash', film uit 2023 met oa. Michael Keaton, om 20.40 uur op Play.



































