Kader Abdolah 70 jaar: documentaire in 'Het Uur van de Wolf'

maandag 11 november 2024

Hoe raak je als vluchteling geworteld in een ander land? Hoe vind je je een weg in een nieuwe taal? Als iemand daarover mee kan praten is het wel schrijver Kader Abdolah (1954), die op dinsdag 12 november zijn 70e verjaardag viert.

Nadat hij in 1988 zijn thuisland Iran ontvlucht, leert hij in rap tempo Nederlands en groeit hij in korte tijd uit tot een toonaangevend Nederlands schrijver.


De documentaire geeft een persoonlijke inkijk in het familieleven van Abdolah en zijn integratie in Nederland, waarbij hij zijn eigen stem en cultuur probeert te behouden. Een verlangen waar hij scherp op is: ‘Dat is Nederland. Ze proberen een Nederlander van je te maken. Dat is mooi, maar dat gebeurt nooit. Ik hou van dit land. Ik aanvaard het en ik verander het.’

Met zijn begeesterde stem neemt rasverteller Abdolah ons mee op een reis door zijn leven en de geschiedenis van Iran. Het land waar hij opgroeide als zoon van een doofstomme tapijtverkoper en waar hij de literatuur ontdekte. ‘Mijn vader kon mij niet onder druk zetten om dit te lezen of dat te doen, daardoor kon ik alle boeken lezen die ik maar wilde.’ Iran is ook het land dat hij met pijn in zijn hart moet verlaten om uiteindelijk een nieuw thuis te vinden in Nederland. In de film vertelt hij indringend over de achtergrond van zijn vlucht.

Met behulp van onder meer de kinderboeken van Annie M.G. Schmidt maakt hij zich een nieuwe taal eigen en begint hij verhalen in het Nederlands te schrijven. ‘Ik was een astronaut die een ruimtewandeling maakte in het onbekende, maar het gaf vrijheid mijn eigen taal achter me te laten.’

Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig vertelt het verhaal van een schrijver die verliefd is op de rijkdom van taal en onverminderd blijft zoeken naar precies de juiste woorden om zich in uit te drukken.

Regisseur: Fabrizio Polpettini
Producent: La Bête

'Het Uur van de Wolf: Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig', dinsdag 12 november om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Een Goed Jaar' (Streamz/VTM)

In een landhuis ontdekken Lenny en Erik per toeval een verborgen kelder van het verzet met wapens en briefpapier voor het maken van valse documenten. Bij het ledigen van een vooroorlogse fles wijn uit de kelder krijgt het duo een wild idee.

'Een Goed Jaar', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Witse
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 17:15
    The IT Crowd
    13:00
    Winterbeelden
  • 17:10
    Spring
    14:20
    Sarah zingt
  • 17:05
    Een Echte Job
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:10
    Ambulance
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:15
    Angel
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 16:30
    Xena: Warrior Princess
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:00
    ER
    18:45
    9-1-1: Lone Star
  • 16:55
    SOS Piet
    10:00
    Joe
  • 17:00
    Nonkels
    18:15
    De Rechtbank
  • 16:55
    Walker
    18:45
    Family Law
  • 17:20
    Brooklyn Nine-Nine
    18:50
    Bar Rescue
  • 16:45
    The Real Housewives of Amsterdam
    18:45
    Retour Masters
  • 17:10
    Murder: Fight for the Truth
    18:35
    Cold Justice
  • 14:00
    Herhalingslus
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:14
    Roger
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 17:15
    Winterse Kost
    18:40
    Comfort Food
  • 16:50
    Call the Midwife
    12:00
    Recipes for Love and Murder
  • 16:50
    American Pickers
    18:45
    First Dates Australia
  • 17:10
    Tijd voor Max
    19:00
    Een huis vol
  • 17:05
    Wild Scandinavia
    18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
  • 17:05
    Peperbollen
    19:00
    NOS Jeugdjournaal