Kader Abdolah 70 jaar: documentaire in 'Het Uur van de Wolf'
Hoe raak je als vluchteling geworteld in een ander land? Hoe vind je je een weg in een nieuwe taal? Als iemand daarover mee kan praten is het wel schrijver Kader Abdolah (1954), die op dinsdag 12 november zijn 70e verjaardag viert.
Nadat hij in 1988 zijn thuisland Iran ontvlucht, leert hij in rap tempo Nederlands en groeit hij in korte tijd uit tot een toonaangevend Nederlands schrijver.
De documentaire geeft een persoonlijke inkijk in het familieleven van Abdolah en zijn integratie in Nederland, waarbij hij zijn eigen stem en cultuur probeert te behouden. Een verlangen waar hij scherp op is: ‘Dat is Nederland. Ze proberen een Nederlander van je te maken. Dat is mooi, maar dat gebeurt nooit. Ik hou van dit land. Ik aanvaard het en ik verander het.’
Met zijn begeesterde stem neemt rasverteller Abdolah ons mee op een reis door zijn leven en de geschiedenis van Iran. Het land waar hij opgroeide als zoon van een doofstomme tapijtverkoper en waar hij de literatuur ontdekte. ‘Mijn vader kon mij niet onder druk zetten om dit te lezen of dat te doen, daardoor kon ik alle boeken lezen die ik maar wilde.’ Iran is ook het land dat hij met pijn in zijn hart moet verlaten om uiteindelijk een nieuw thuis te vinden in Nederland. In de film vertelt hij indringend over de achtergrond van zijn vlucht.
Met behulp van onder meer de kinderboeken van Annie M.G. Schmidt maakt hij zich een nieuwe taal eigen en begint hij verhalen in het Nederlands te schrijven. ‘Ik was een astronaut die een ruimtewandeling maakte in het onbekende, maar het gaf vrijheid mijn eigen taal achter me te laten.’
Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig vertelt het verhaal van een schrijver die verliefd is op de rijkdom van taal en onverminderd blijft zoeken naar precies de juiste woorden om zich in uit te drukken.
Regisseur: Fabrizio Polpettini
Producent: La Bête
'Het Uur van de Wolf: Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig', dinsdag 12 november om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Alle MotoGP-races ook in 2026 exclusief op Ziggo Sport
- Landelijke intocht Sinterklaas dit jaar in Grave (Land van Cuijk)
- Dit zijn de deelnemers van het nieuwe seizoen van 'De Verraders'
- Eric Goens op pad met ex-dealer en koerier in West-Vlaanderen: 'Soms 16 uren per dag leveren'
- Kijkcijfers: maandag 23 februari 2026
- Dit zie je woensdag in 'Ik Vertrek'
- Deze opvallende zaken zie je dinsdag in 'De Rechtbank'
- James Cooke sluit seizoen van 'JAMES & co' af met spectaculaire finale
- Dinsdag in 'Focus': zwanger dankzij de wetenschap
- Onbekend schilderij duikt op in 'Geheimen van het Museum'
- 'De Twintigers' van Klara zijn terug! Dit jong talent kleurt de toekomst van klassieke muziek, jazz en global
- Genomineerden Qmusic Top 40 Awards bekend
- JOE lanceert spannend radiospel 'Coen & Sander: Verstopt!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4
Kijktip van de dag

Axelle en Ivo vliegen naar Barcelona en vermijden bij de landing nipt een birdstrike. Op Brussels Airport loopt de planning vertraging op wanneer een technieker naar de EHBO moet. Intussen bereiden Jef en Laurens zich voor op een mistige vlucht naar Akra.
'Welkom aan Boord', om 20.40 uur op VTM.



































