Kader Abdolah 70 jaar: documentaire in 'Het Uur van de Wolf'
Hoe raak je als vluchteling geworteld in een ander land? Hoe vind je je een weg in een nieuwe taal? Als iemand daarover mee kan praten is het wel schrijver Kader Abdolah (1954), die op dinsdag 12 november zijn 70e verjaardag viert.
Nadat hij in 1988 zijn thuisland Iran ontvlucht, leert hij in rap tempo Nederlands en groeit hij in korte tijd uit tot een toonaangevend Nederlands schrijver.
De documentaire geeft een persoonlijke inkijk in het familieleven van Abdolah en zijn integratie in Nederland, waarbij hij zijn eigen stem en cultuur probeert te behouden. Een verlangen waar hij scherp op is: ‘Dat is Nederland. Ze proberen een Nederlander van je te maken. Dat is mooi, maar dat gebeurt nooit. Ik hou van dit land. Ik aanvaard het en ik verander het.’
Met zijn begeesterde stem neemt rasverteller Abdolah ons mee op een reis door zijn leven en de geschiedenis van Iran. Het land waar hij opgroeide als zoon van een doofstomme tapijtverkoper en waar hij de literatuur ontdekte. ‘Mijn vader kon mij niet onder druk zetten om dit te lezen of dat te doen, daardoor kon ik alle boeken lezen die ik maar wilde.’ Iran is ook het land dat hij met pijn in zijn hart moet verlaten om uiteindelijk een nieuw thuis te vinden in Nederland. In de film vertelt hij indringend over de achtergrond van zijn vlucht.
Met behulp van onder meer de kinderboeken van Annie M.G. Schmidt maakt hij zich een nieuwe taal eigen en begint hij verhalen in het Nederlands te schrijven. ‘Ik was een astronaut die een ruimtewandeling maakte in het onbekende, maar het gaf vrijheid mijn eigen taal achter me te laten.’
Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig vertelt het verhaal van een schrijver die verliefd is op de rijkdom van taal en onverminderd blijft zoeken naar precies de juiste woorden om zich in uit te drukken.
Regisseur: Fabrizio Polpettini
Producent: La Bête
'Het Uur van de Wolf: Kader Abdolah – Ouder worden is prachtig', dinsdag 12 november om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Proximus en Flanders Classics verlengen samenwerking tot 2028
- Coaches zetten elkaar 'een hak' en voor het eerst een violiste in 'The Voice van Vlaanderen'
- Beste Olympische Winterspelen ooit voor Eurosport in Nederland
- Kijkcijfers: 20, 21 en 22 februari 2026
- Het wielervoorjaar bij Sporza: van Omloop tot Luik, live en met duiding
- Deze opvallende zaken zie je dinsdag in 'De Rechtbank'
- James Cooke sluit seizoen van 'JAMES & co' af met spectaculaire finale
- Dinsdag in 'Focus': zwanger dankzij de wetenschap
- Onbekend schilderij duikt op in 'Geheimen van het Museum'
- Nieuw seizoen van 'Who's That Girl' op NPO 3
- 'De Twintigers' van Klara zijn terug! Dit jong talent kleurt de toekomst van klassieke muziek, jazz en global
- Genomineerden Qmusic Top 40 Awards bekend
- JOE lanceert spannend radiospel 'Coen & Sander: Verstopt!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser'
Kijktip van de dag

Gorik van Oudheusden staat op een keerpunt in zijn leven. Een jeugd vol trauma's, jaren van alcoholgebruik en het gewicht van succes hebben diepe sporen nagelaten. Hij besluit rigoureus in te grijpen en kiest voor therapie, nuchterheid en zelfonderzoek, in een poging relaties te herstellen en zichzelf opnieuw uit te vinden. Welke obstakels en inzichten komen kijken bij een transformatie als deze? Welke man keert terug op het podium als de strijd met zijn demonen is gestreden?
'Zwangere Guy: Dansen op de vulkaan', om 21.25 uur op VRT Canvas.



































