Jonge ambitieuze architect in '2Doc: Door de ogen van Arna'

dinsdag 26 mei 2020

Wat doe je als de samenleving om je heen volledig scheurt en alle samenhang verdwijnt? Het overkomt Arna Mačkić, die met haar familie de Joegoslavië-oorlog begin jaren '90 ternauwernood ontvlucht.

Met de herinneringen en trauma's in het achterhoofd begint de familie Mačkić in Zoetermeer een nieuw bestaan. Het leidt bij de kleine Arna tot de drang om van een samenleving een hechte gemeenschap te maken, waar groepen mensen niet worden buitengesloten en er letterlijk ruimte wordt geboden aan iedereen. Architectuur wordt haar uitingsvorm. Arna won in 2016 een Dutch Design Award, en in 2017 de prestigieuze Jonge Maaskantprijs. In 2016 noemde de Britse krant The Guardian Arna's boek 'Mortal Cities & Forgotten Monuments' één van de drie beste architectuurboeken van dat jaar.


In de documentaire zien we hoe de inmiddels dertigjarige Arna onvermoeibaar vecht voor haar ideaal om te bouwen aan een inclusieve maatschappij. Ze ontvangt een reeks prestigieuze prijzen en wordt op allerlei podia gehesen, maar wanneer het tot het toekennen van projecten en initiatieven komt, stuit ze ook op verzet. Vanuit haar kantoor in de Amsterdamse Bijlmerbajes werkt Arna onverstoorbaar verder, maar is Nederland klaar voor Arna's ideaal? Tegelijkertijd ziet Arna hoe haar geboortestad nabij het Bosnische Mostar definitief gespleten is. De islamitische bevolkingsgroep, waar Arna's familie toe behoorde, is verdreven of vermoord. Arna ontdekt dat de monumenten die zijn opgericht rondom haar ouderlijk huis de misdadigers eren en herdenken. Architectuur wordt ingezet als wapen om de uitsluiting compleet te maken. Ook de straatnamen en pleinen zijn vernoemd naar dezelfde misdadigers. Waar Arna ook komt, ze maakt voelbaar hoe architectuur het gedrag en denken van mensen kan bepalen: van woonhuis tot kantoorgebouw, van theater tot stadsplein. Met haar eigen ontwerpen biedt ze alternatieven en bouwt ze aan een gemeenschappelijke samenleving die toepasbaar is van Bosnië tot Nederland.

Documentairemakers Frederick Mansell en Laurens Samsom (o.a. bekend van 'Team Gaza' en 'Stad van Twee Lentes') volgden architecte Arna Mačkić drie jaar op de voet. De '2Doc: Door de ogen van Arna' is meer dan een portret over een jonge, gedreven architecte: het is een confrontatie met de manier waarop wij onze maatschappij inrichten.

'2Doc: Door de ogen van Arna' is een co-productie van BNNVARA en Dimdocs.

'2Doc: Door de ogen van Arna', woensdag 27 mei om 22.50 uur bij BNNVARA op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ze Zeggen Dat' (VTM)

Dina en Andy geven een gezellig nieuwjaarsfeest voor bekende gasten, waarbij ze tussen de gangen en cadeautjes door verschillende 'Ze zeggen dats' onderzoeken. Hoe effectief zijn de valstrikken van Kevin uit 'Home Alone' om boeven buiten te houden? Eten we op nieuwjaarsdag evenveel calorieën als een renner tijdens een etappe in de Tour de France?

'Ze Zeggen Dat: Gelukkig Nieuwjaar!', om 21.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    01:00
    Thuis
  • 18:15
    River
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:30
    Hallo Kroket
    04:50
    Geen uitzending
  • 17:05
    The Masked Singer Christmas Concert
    01:15
    NYPD Blue
  • 18:40
    Home and Away
    02:25
    Geen uitzending
  • 18:25
    Parks and Recreation
    06:00
    Qmusic
  • 17:55
    Caught on Dashcam
    01:10
    Geen uitzending
  • 17:40
    Magic in Mistletoe
    01:40
    JOE XMAS
  • 18:25
    De Rodenburgs
    06:00
    Joe
  • 18:10
    Kerst met de familie Meiland in IJsland
    02:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 17:55
    My Life is Murder
    01:05
    FBI
  • 18:20
    Two and a Half Men
    01:25
    Customer Wars
  • 18:40
    The Christmas Break
    02:25
    Play kerst haardvuur 2025
  • 17:20
    Sweet Revenge: A Hannah Swensen Mystery
    01:20
    My Life is Murder
  • 18:26
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:40
    Diy on wheels
    05:55
    Sixties To Six
  • 18:30
    Bon Appetit
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:00
    Death in Paradise
    01:40
    Call the Midwife
  • 17:50
    The Real Housewives of Beverly Hills
    01:05
    Robyn Hood
  • 18:10
    Eva
    01:00
    NOS Journaal
  • 18:15
    NBE Nieuwjaarsconcert 2026: Adem van de stad
    01:24
    De Nachtzoen
  • 18:15
    CupCakeCup
    01:05
    Muziekfeest van het Jaar 2025