Jonge ambitieuze architect in '2Doc: Door de ogen van Arna'

dinsdag 26 mei 2020

Wat doe je als de samenleving om je heen volledig scheurt en alle samenhang verdwijnt? Het overkomt Arna Mačkić, die met haar familie de Joegoslavië-oorlog begin jaren '90 ternauwernood ontvlucht.

Met de herinneringen en trauma's in het achterhoofd begint de familie Mačkić in Zoetermeer een nieuw bestaan. Het leidt bij de kleine Arna tot de drang om van een samenleving een hechte gemeenschap te maken, waar groepen mensen niet worden buitengesloten en er letterlijk ruimte wordt geboden aan iedereen. Architectuur wordt haar uitingsvorm. Arna won in 2016 een Dutch Design Award, en in 2017 de prestigieuze Jonge Maaskantprijs. In 2016 noemde de Britse krant The Guardian Arna's boek 'Mortal Cities & Forgotten Monuments' één van de drie beste architectuurboeken van dat jaar.


In de documentaire zien we hoe de inmiddels dertigjarige Arna onvermoeibaar vecht voor haar ideaal om te bouwen aan een inclusieve maatschappij. Ze ontvangt een reeks prestigieuze prijzen en wordt op allerlei podia gehesen, maar wanneer het tot het toekennen van projecten en initiatieven komt, stuit ze ook op verzet. Vanuit haar kantoor in de Amsterdamse Bijlmerbajes werkt Arna onverstoorbaar verder, maar is Nederland klaar voor Arna's ideaal? Tegelijkertijd ziet Arna hoe haar geboortestad nabij het Bosnische Mostar definitief gespleten is. De islamitische bevolkingsgroep, waar Arna's familie toe behoorde, is verdreven of vermoord. Arna ontdekt dat de monumenten die zijn opgericht rondom haar ouderlijk huis de misdadigers eren en herdenken. Architectuur wordt ingezet als wapen om de uitsluiting compleet te maken. Ook de straatnamen en pleinen zijn vernoemd naar dezelfde misdadigers. Waar Arna ook komt, ze maakt voelbaar hoe architectuur het gedrag en denken van mensen kan bepalen: van woonhuis tot kantoorgebouw, van theater tot stadsplein. Met haar eigen ontwerpen biedt ze alternatieven en bouwt ze aan een gemeenschappelijke samenleving die toepasbaar is van Bosnië tot Nederland.

Documentairemakers Frederick Mansell en Laurens Samsom (o.a. bekend van 'Team Gaza' en 'Stad van Twee Lentes') volgden architecte Arna Mačkić drie jaar op de voet. De '2Doc: Door de ogen van Arna' is meer dan een portret over een jonge, gedreven architecte: het is een confrontatie met de manier waarop wij onze maatschappij inrichten.

'2Doc: Door de ogen van Arna' is een co-productie van BNNVARA en Dimdocs.

'2Doc: Door de ogen van Arna', woensdag 27 mei om 22.50 uur bij BNNVARA op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

De MIA's (VRT)

Maakt Pommelien Thijs met negen nominaties haar favorietenrol waar? Want ook Zwangere Guy en Dressed Like Boys maken kans op meerdere prijzen. Zet je schrap voor hét muziekfeest van het jaar met optredens van Pommelien Thijs, Metejoor, Bazart, Zwangere Guy, Red Sebastian, Dressed Like Boys, Kaat Van Stralen en Axelle Red.

'De MIA's 2025', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:25
    Dagelijkse kost
    00:35
    Journaallus
  • 22:50
    The Crime of the Century
    23:50
    90 minutes
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:45
    Welkom Aan Boord
    00:25
    Gooische Vrouwen
  • 23:45
    Horrorhuurders & Huisjesmelkers
    00:10
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 23:45
    Narcos
    23:25
    Monster Hunter
  • 23:15
    Columbo
    00:05
    60 Days In
  • 23:55
    Buffy the Vampire Slayer
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:25
    The Golden Girls
    01:35
    Geen uitzending
  • 00:25
    De Tafel van Gert
    02:50
    Geen uitzending
  • 00:25
    Neighbours: A New Chapter
    00:45
    New Girl
  • 00:20
    Bar Rescue
    01:20
    Swamp People
  • 23:40
    A Place in the Sun
    00:40
    Bachelor in Paradise Australia
  • 00:00
    Family Law
    01:20
    Big Sky
  • 00:09
    De CFO podcast
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:16
    Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 00:30
    Meesterlijke Klassiekers
    00:05
    Guten Appetit
  • 00:00
    Unforgotten
    00:40
    Marie Antoinette
  • 00:25
    First Dates Australia
    00:20
    The Resident
  • 23:50
    Eva
    00:40
    Pauw & De Wit
  • 00:25
    De Nachtzoen
    00:50
    Nieuwsuur
  • 00:05
    Vier handen op één buik
    00:20
    Nog Eén Keer Fit