Jonge ambitieuze architect in '2Doc: Door de ogen van Arna'

dinsdag 26 mei 2020

Wat doe je als de samenleving om je heen volledig scheurt en alle samenhang verdwijnt? Het overkomt Arna Mačkić, die met haar familie de Joegoslavië-oorlog begin jaren '90 ternauwernood ontvlucht.

Met de herinneringen en trauma's in het achterhoofd begint de familie Mačkić in Zoetermeer een nieuw bestaan. Het leidt bij de kleine Arna tot de drang om van een samenleving een hechte gemeenschap te maken, waar groepen mensen niet worden buitengesloten en er letterlijk ruimte wordt geboden aan iedereen. Architectuur wordt haar uitingsvorm. Arna won in 2016 een Dutch Design Award, en in 2017 de prestigieuze Jonge Maaskantprijs. In 2016 noemde de Britse krant The Guardian Arna's boek 'Mortal Cities & Forgotten Monuments' één van de drie beste architectuurboeken van dat jaar.


In de documentaire zien we hoe de inmiddels dertigjarige Arna onvermoeibaar vecht voor haar ideaal om te bouwen aan een inclusieve maatschappij. Ze ontvangt een reeks prestigieuze prijzen en wordt op allerlei podia gehesen, maar wanneer het tot het toekennen van projecten en initiatieven komt, stuit ze ook op verzet. Vanuit haar kantoor in de Amsterdamse Bijlmerbajes werkt Arna onverstoorbaar verder, maar is Nederland klaar voor Arna's ideaal? Tegelijkertijd ziet Arna hoe haar geboortestad nabij het Bosnische Mostar definitief gespleten is. De islamitische bevolkingsgroep, waar Arna's familie toe behoorde, is verdreven of vermoord. Arna ontdekt dat de monumenten die zijn opgericht rondom haar ouderlijk huis de misdadigers eren en herdenken. Architectuur wordt ingezet als wapen om de uitsluiting compleet te maken. Ook de straatnamen en pleinen zijn vernoemd naar dezelfde misdadigers. Waar Arna ook komt, ze maakt voelbaar hoe architectuur het gedrag en denken van mensen kan bepalen: van woonhuis tot kantoorgebouw, van theater tot stadsplein. Met haar eigen ontwerpen biedt ze alternatieven en bouwt ze aan een gemeenschappelijke samenleving die toepasbaar is van Bosnië tot Nederland.

Documentairemakers Frederick Mansell en Laurens Samsom (o.a. bekend van 'Team Gaza' en 'Stad van Twee Lentes') volgden architecte Arna Mačkić drie jaar op de voet. De '2Doc: Door de ogen van Arna' is meer dan een portret over een jonge, gedreven architecte: het is een confrontatie met de manier waarop wij onze maatschappij inrichten.

'2Doc: Door de ogen van Arna' is een co-productie van BNNVARA en Dimdocs.

'2Doc: Door de ogen van Arna', woensdag 27 mei om 22.50 uur bij BNNVARA op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Laatste Lach' - Donald en Janne (VRT 1)

In Wommelgem kent iedereen Donald (66) als de goedlachse friturist, die zelfs na twee maagomleidingoperaties ook nog eens het lekkerste ijs blijft draaien. Na dertig jaar hard werken in hun frituur droomden hij en zijn vrouw Lieve ervan meer tijd in Kreta door te brengen, waar ze hun hart verloren. Maar toen kreeg Donald een harde diagnose. Janne Desmet gaat mee op een van zijn laatste trips naar Kreta.

'De Laatste Lach', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:45
    Otis-Skate
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 08:00
    Draken: beschermers van Berk
    05:00
    Geen uitzending
  • 07:50
    Echte Verhalen: De Buurtpolitie
    00:55
    Geen uitzending
  • 01:05
    Geen uitzending
    00:10
    9-1-1
  • 06:00
    Qmusic
    23:10
    The Unbearable Weight of Massive Talent
  • 07:00
    Willy
    00:00
    Police Interceptors
  • 07:25
    Never Been Chris'd
  • 06:00
    Joe
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:10
    Geen uitzending
  • 08:00
    Modern Family
    01:20
    NCIS: Hawaii
  • 07:55
    Hawaii Five-0
    01:40
    See No Evil
  • 07:45
    Property Brothers
    01:55
    A Place in the Sun
  • 07:25
    The Killer in My Family
    01:20
    Cold Case
  • 04:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:56
    Zelf gedaan, goed gedaan
    05:55
    Sixties To Six
  • 08:00
    KLAAR IN 20 minuten
    01:00
    Vanavond bij ons
  • 07:35
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
    01:20
    Scott & Bailey
  • 07:35
    Below Deck Mediterranean
    01:05
    NCIS: Los Angeles
  • 08:00
    NOS Journaal
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:55
    PatsBoemKledder!
    02:00
    Wordt aangekondigd