Janine Abbring ontvangt Sandra Phlippen in 'VPRO Zomergasten'

Econoom en socioloog Sandra Phlippen (Kerkrade, 1978) is op 31 juli de tweede gast in 'VPRO Zomergasten'. Janine Abbring interviewt Phlippen over haar ideale televisieavond.
Sandra Phlippen over 'Zomergasten': 'Komende uit een gezin van arthouse filmfanaten, was de uitnodiging voor 'Zomergasten' voor mij een bijna heilig moment. Ik zal filmfragmenten laten zien die mij en mijn blik op de wereld gevormd hebben en die de grote maatschappelijke verandering tonen waar wij nu middenin staan. De kracht van verbeelding is, naast toegankelijk taalgebruik, onmisbaar voor het weerbaar en samen blijven in deze tijd. We leven in een tijd die begint te lijken op een perfecte storm. We staan voor fundamentele keuzes over hoe te wonen, werken, verplaatsen en consumeren. Een nieuw perspectief op welvaart waarin klimaat en welzijn centraal staan, is een leidraad in mijn filmavond. Ik wil de kijker behoeden voor fatalisme en de kansen laten zien die hopelijk tot activisme en ondernemerschap aansporen.'
Sandra Phlippen, hoofdeconoom bij ABN Amro, geldt als een van de invloedrijkste Nederlandse economen van dit moment. Phlippen heeft een gastaanstelling aan de Erasmus School of Economics en promoveerde in de economie aan het Tinbergen Instituut. Eerder werkte ze als hoofdredacteur van economisch vakblad ESB en als chef economie en columnist bij het Algemeen Dagblad. Ze duidt regelmatig de maatschappelijke en economische gevolgen van o.a. de pandemie, de oorlog in Europa en de energiecrisis, op televisie en in de krant.
Phlippen beschrijft het vak van de econoom als 'het begrijpen, maar ook het helpen oplossen van de maatschappelijke problemen van deze tijd'. Populisme en klimaatverandering zijn haar belangrijkste onderzoeksgebieden, naar eigen zeggen haar levenswerk. Hoe vorm je de economie zó om dat de planeet leefbaar blijft en we elkaar tegelijkertijd niet de tent uitvechten? En: kunnen economen er misschien zelfs voor zorgen dat mensen er een beetje 'zin an' krijgen? Dat zijn de vragen die Phlippen zich als econoom stelt.
Sinds 2019 leidt Phlippen als hoofdeconoom de denktank van ABN Amro – een positie die haar in 2016 al werd aangeboden, maar die ze toen nog 'intuïtief' afsloeg. Hoewel ABN Amro nog altijd niet bepaald als groen te boek staat, wil ze bij de bank 'klimaateconomie' op de kaart te zetten: de economische gevolgen van niets doen aan klimaatverandering, moeten worden afgezet tegen de gevolgen van wél iets doen. Aangezien de politiek z’n vingers niet brandt aan een eerlijk verhaal, zo constateert Phlippen, zal de financiële wereld een sleutelrol spelen in de klimaattransitie.
In haar mediaoptredens stelt Phlippen zich tot doel om 'op een eenvoudige manier over de economie te praten, en zo onzekerheid weg te nemen bij de groeiende groep die de wereld als te complex ervaart'. Haar talent voor klare taal komt in iedere profielschets terug, net als haar worsteling met het concept 'tijd'. Kenmerkend is een recente opmerking van Phlippen 'wie nooit een vlucht mist, die verkwanselt te veel tijd in vertrekhallen.' In haar leven én in haar kijk op de economie, prevaleert Phlippen kwaliteit boven kwantiteit, en tijd boven efficiëntie. Om de vijf jaar zegt ze haar baan op voor een periode van bezinning.
Phlippen groeide op in het Limburgse Kerkrade. Met haar zus en ouders woonde ze in een oud kerkgebouw dat ooit dienst deed voor de mijnwerkers uit de streek. Ze voelde zich er een buitenstaander, in haar woorden bezag ze 'als vanachter een ruit' hoe het de soms kwetsbare dorpsgenoten verging. Na het gymnasium volgden twee studies – Japanse economie, en sociologie. Haar man, Robert Dur, hoogleraar in de economie, ontmoette ze tijdens haar promotie in Rotterdam, de stad waar ze nog altijd woont en die ze liefheeft om 'de ruimte, de wind, de rauwheid, de stilte en de stedelijkheid'. Samen hebben ze twee kinderen van dertien en veertien jaar, Hugo en Elodie.
'VPRO Zomergasten', zondag 31 juli om 20.20 uur bij de VPRO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Proximus lanceert nieuwe zender Pickx Crime op 1 april
- Kamal Kharmach deelt zijn kennis in 'Andermans Zaken' op VRT 1
- Onderwijseditie 'The Passion' brengt paasverhaal dichter bij jongeren
- Katy Perry aangekondigd als headliner van 'Isle Of MTV Malta 2026'
- Koppel daagt elkaar uit in 'So You Think You Can Dance'
- 'Zembla' donderdag over afbouw gesloten jeugdzorg
- Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen
- De Planckaerts steken de handen uit de mouwen in 'Huis Gemaakt'
- Karine Claassen gaat 'Op Een Ander' bij Musica Mundi
- Dinsdag in 'Je Zal Het Maar Hebben': Waar mag ik je voor wakker maken?
- VRT reageert op de heisa rond filmpje van Studio Brussel-presentatoren
- FunX Awards 2026: Edison-winnaar CHO, Kaya Imani en Qlas treden op
- Ruud de Wild tijdelijk afwezig op NPO Radio 2
- Qmusic-dj’s Mattie & Marieke gaan de strijd aan met de zomertijd
- Kobe Ilsen presenteert 'Verstand van Zaken' op Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene
Kijktip van de dag

Meesters Peter Janssens en Fatima Ahmad staan een man bij die verdacht wordt van de moord op zijn minderjarige zoon. De zoon lag wekenlang levenloos in bed. We volgen ook meester Verjauw. Haar cliënt wordt verdacht van het in de voedselketen brengen van sportpaarden die daarvoor uiteraard niet geschikt zijn.
'Justice For All', om 22.20 uur op Play.



































