Indrukwekkende docu over Hitlers kindsoldaten op NPO 2

Op Dolle Dinsdag – 5 september 1944 – sloegen zo'n zestigduizend NSB'ers, vooral vrouwen en kinderen, op de vlucht naar Duitsland na aanhoudende geruchten over de naderende geallieerden.
Van de jongens in deze groep werd geëist dat zij zich zouden inzetten voor de Duitse oorlogsvoering. Ze werden van hun ouders gescheiden en overgebracht naar zogenaamde weersportkampen van de Hitlerjugend in Oostenrijk. In de AVROTROS-documentaire 'Hitlers Kindsoldaten, NSB-kinderen geronseld voor de Waffen-SS', maakt Jan Hendriksen- zo’n jongen van toen- nog een keer de tocht die zijn leven voor altijd veranderde.
In het voorjaar van 1945 werden de honderden Nederlandse jongens in de kazerne van Graz als SS'ers klaargestoomd om naar het naderende Oostfront te gaan. Vele van hen kregen voortijdig met oorlogsgeweld te maken. Bombardementen, fusillades en massamoorden vonden plaats op het kazerneterrein. Heftige gebeurtenissen waar de nog levende getuigen, zoals Jan, nog altijd aan terugdenken. Wie waren deze kindsoldaten en hoe kwamen zij als de laatste SS'ers terecht in de maalstroom van de oorlog? In 'Hitlers Kindsoldaten' blikken in totaal vijf toenmalige kindsoldaten terug op deze levensbepalende gebeurtenissen.
Uit 'Hitlers Kindsoldaten, NSB-kinderen geronseld voor de Waffen-SS', blijkt dat degenen die tekenden voor de SS veelal onder druk werden gezet of na valse beloftes werden overgebracht naar de SS-kazerne in Graz. Jongens die wegliepen, werden opgepakt en riskeerden de doodstraf.
Geallieerde piloten, verzetsstrijders en deserteurs werden op het kazerneterrein gefusilleerd. Begin april 1945 vond een massamoord plaats, toen meer dan 150 Hongaarse Joden op het exercitieterrein werden doodgeschoten door dronken SS'ers. De meeste jonge rekruten moesten op hun kamers blijven, maar iedereen hoorde het schieten. Daarna volgde de tocht naar het front en de vlucht voor het Russische leger.
Nu, 77 jaar later, zijn er nog maar weinig van deze getuigen in leven. Na het grootste deel van hun leven gezwegen te hebben, vertellen zij nu hun complete verhaal. Nog altijd denken ze dagelijks terug aan deze gebeurtenissen die zo'n diepe stempel hebben gedrukt op hun leven.
Deze documentaire is mede tot stand gekomen door het Fonds Bijzondere Journalistieke Projecten.
'Hitlers Kindsoldaten, NSB-kinderen geronseld door de Waffen-SS,' maandag 18 april om 20.25 uur bij AVROTROS op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Verstoppertje op het hoogste niveau: kijk de eerste beelden van het RTL 4-programma 'The House of Hide & Seek'
- Anita Witzier en Joris Linssen niet meer exclusief bij KRO-NCRV
- 24Kitchen lost de eerste trailer van 'Meesterlijk Ijs' met Miljuschka en Robèrt van Beckhoven
- Ontdek de trailer van het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7'
- 'The Bicycle Race': BN’ers in heldhaftige strijd door India
- Weg uit de criminaliteit in nieuwe documentaire 'Credible Messengers Amsterdam'
- Ton Koopman verrijkt jubileumjaar met uitvoering van Händels Athalia
- Dit zie je zondag in 'Over Mijn Lijk'
- 'Nachtdieren USA' doorkruist North Carolina & West Virginia
- 'Voege Vogels' is zondag op bezoek in Waterland
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe'
Kijktip van de dag

De familie keert terug naar Frankrijk, waar de renovatie van het kasteel eindelijk in een hogere versnelling gaat. De binnenwerken zijn gestart en dat geeft iedereen weer goede moed. Terwijl op het kasteel de hamers en het beton in het rond vliegen, ontbreekt een vertrouwd gezicht: Junior moet thuis revalideren na een nieuwe knieoperatie. Ook Elara krijgt met tegenslag te maken en belandt bij een Franse arts. Maar er valt ook wat te vieren. Iluna wordt 21 en de familie wil er een onvergetelijke dag van maken. Onvergetelijk is zeker ook het kanovaren. Eddy en Christa blijken allesbehalve natuurtalenten op het water, met hilarische momenten tot gevolg.
'Château Planckaert', om 20.05 uur op VRT 1.



































