In 'Roofkunst' onderzoekt Erik Dijkstra de pijnlijke geschiedenis van gestolen kunstwerken

donderdag 25 mei 2023
Foto: BNNVARA - © Hans Pool 2021

Op 19 december 2022 bood minister-president Mark Rutte namens de Nederlandse staat excuses aan voor het slavernijverleden. Eindelijk erkent Nederland deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis.

Maar dat werpt ook nieuw licht op een hoop andere zaken. Want hoe zit het met kunstvoorwerpen die tijdens de koloniale overheersing geroofd zijn? Wordt het niet tijd om deze objecten terug te geven, of ligt dat ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt? De diamant van Banjarmasin, bijvoorbeeld, is in 1859 meegenomen door Nederlandse troepen toen zij met geweld de stad overnamen. Waarom is deze diamant onderdeel van de vaste collectie van het Rijksmuseum?


In 'Roofkunst', geregisseerd door Emmy-winnaar Hans Pool, onderzoekt Erik Dijkstra de omstreden herkomst van dit soort kunststukken. Hij kijkt of wat binnen de context van die tijd legitiem leek, nog wel past in ons huidige tijdsgewricht.

In iedere aflevering staat één kunstobject centraal dat momenteel in een Europees museum ligt, en daar vaak onder dubieuze omstandigheden beland is. In de eerste aflevering reist Erik naar Indonesië en onderzoekt het verhaal achter de diamant van Banjarmasin, en spreekt mogelijke erfgenamen. En hoe zit het met de verenkroon van Moctezuma die op dit moment in Wenen te bewonderen is in plaats van Mexico? Ook onderzoekt Erik of het de Chinese overheid gaat lukken om de pronkstukken uit het Zomerpaleis weer bij elkaar te brengen. En waarom is één specifieke schat van Benin niet teruggegeven? Waarom doet het museum in Parijs, waar dit prachtige en levensgrote ijzeren beeld van een god te zien is, zo geheimzinnig over dit beeld?

Erik Dijkstra: ''Roofkunst' gaat niet alleen over het teruggeven van kunst, het gaat ook over de krampachtige manier waarop wij omgaan met ons koloniale verleden. Dat maakt deze serie urgenter dan ooit.'

'Roofkunst' is een coproductie van Hazazah Pictures en BNNVARA.

De vierdelige serie 'Roofkunst' is vanaf 26 mei iedere vrijdag te zien om 22.20 uur bij BNNVARA op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

In de regio Auvergne runnen Gentenaars Christophe en Evelyne een drukke doorreiscamping, waar reizigers tot rust kunnen komen. Ex-mijnwerker Geert en Martine zijn de trotse eigenaars van hun camping in het zonnige Portugal.

'Vlaamse campings in het buitenland', om 21.20 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:15
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    00:20
    VRT NWS laat
  • 22:40
    Kings From Queens: The RUN DMC Story
    23:27
    Het weer
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:15
    Telefacts Zomer
    23:15
    Chicago Med
  • 22:20
    Crime Scene Cleaners
    23:20
    Call the Bailiffs: Time To Pay Up
  • 22:25
    The Hunting Party
    23:20
    Grosse Pointe Garden Society
  • 22:20
    The Empty Man
    00:45
    Most Daring
  • 21:50
    Fair Trade
    22:55
    ER
  • 22:15
    Airwolf
    23:10
    Bompa
  • 21:40
    The Grand Tour
    23:05
    Lang Leve de Liefde
  • 22:40
    Friends
    23:40
    Modern Family
  • 20:35
    Joker
    22:55
    Leverage: Redemption
  • 21:30
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    22:45
    Komen Eten
  • 22:15
    Without a Trace
    23:05
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 22:37
    Z-Beurs
    22:50
    Z-Food
  • 22:31
    Kan ik het ook?
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:35
    Toasted on wheels!
    23:00
    Lekker Messy
  • 22:00
    Doctor Foster
    23:05
    The Chelsea Detective
  • 22:25
    Law & Order: Special Victims Unit
    00:05
    Scrubs
  • 21:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    00:40
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:45
    Gewoon lastig of neurodivers
  • 22:30
    Dertigers
    23:05
    De slimste mens België