In 'Roofkunst' onderzoekt Erik Dijkstra de pijnlijke geschiedenis van gestolen kunstwerken

donderdag 25 mei 2023
Foto: BNNVARA - © Hans Pool 2021

Op 19 december 2022 bood minister-president Mark Rutte namens de Nederlandse staat excuses aan voor het slavernijverleden. Eindelijk erkent Nederland deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis.

Maar dat werpt ook nieuw licht op een hoop andere zaken. Want hoe zit het met kunstvoorwerpen die tijdens de koloniale overheersing geroofd zijn? Wordt het niet tijd om deze objecten terug te geven, of ligt dat ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt? De diamant van Banjarmasin, bijvoorbeeld, is in 1859 meegenomen door Nederlandse troepen toen zij met geweld de stad overnamen. Waarom is deze diamant onderdeel van de vaste collectie van het Rijksmuseum?


In 'Roofkunst', geregisseerd door Emmy-winnaar Hans Pool, onderzoekt Erik Dijkstra de omstreden herkomst van dit soort kunststukken. Hij kijkt of wat binnen de context van die tijd legitiem leek, nog wel past in ons huidige tijdsgewricht.

In iedere aflevering staat één kunstobject centraal dat momenteel in een Europees museum ligt, en daar vaak onder dubieuze omstandigheden beland is. In de eerste aflevering reist Erik naar Indonesië en onderzoekt het verhaal achter de diamant van Banjarmasin, en spreekt mogelijke erfgenamen. En hoe zit het met de verenkroon van Moctezuma die op dit moment in Wenen te bewonderen is in plaats van Mexico? Ook onderzoekt Erik of het de Chinese overheid gaat lukken om de pronkstukken uit het Zomerpaleis weer bij elkaar te brengen. En waarom is één specifieke schat van Benin niet teruggegeven? Waarom doet het museum in Parijs, waar dit prachtige en levensgrote ijzeren beeld van een god te zien is, zo geheimzinnig over dit beeld?

Erik Dijkstra: ''Roofkunst' gaat niet alleen over het teruggeven van kunst, het gaat ook over de krampachtige manier waarop wij omgaan met ons koloniale verleden. Dat maakt deze serie urgenter dan ooit.'

'Roofkunst' is een coproductie van Hazazah Pictures en BNNVARA.

De vierdelige serie 'Roofkunst' is vanaf 26 mei iedere vrijdag te zien om 22.20 uur bij BNNVARA op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De woning van Joost en Cleo uit Landsmeer is door veroudering flink in verval geraakt, waardoor zij er niet meer prettig wonen met hun twee kindjes. Veel zaken zijn kapot en er zijn te weinig geschikte slaapkamers, waardoor het hele gezin gedwongen is samen op één slaapkamer te slapen. Joost wil graag verhuizen, terwijl Cleo liever de woning sloopt en heropbouwt.

'Kopen of Slopen?', om 21.20 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:30
    Sporza: EK Zwemmen 2026
    11:00
    Erediensten
  • 08:00
    Radio 2 Camping Karolien
    11:00
    Radio 2 Top 30
  • 10:00
    De Smurfen
    10:20
    Grizzy & the Lemmings
  • 09:45
    Nonkel Jef
    10:05
    Geen uitzending
  • 01:25
    Geen uitzending
    12:15
    Achter gesloten deuren
  • 05:55
    Geen uitzending
    14:20
    The Irrational
  • 10:00
    Geen uitzending
    15:20
    Airwolf
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:50
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    14:25
    Geen uitzending
  • 10:00
    Hallo Roger
    10:15
    De tip
  • 09:35
    FBI: International
    14:30
    NCIS
  • 09:35
    Ice Airport Alaska
    10:25
    Storage Wars
  • 09:55
    Property Brothers
    14:25
    The Block Australia
  • 09:40
    How to Murder Your Husband
    11:10
    The Suitcase Murders
  • 09:33
    Trends Talk
    10:14
    CEO van mijn leven
  • 09:56
    De perfecte tuin
    11:00
    Vitamine 55
  • 09:40
    De Garde van Gert
    10:10
    Lekker Messy
  • 09:30
    Murdoch Mysteries
    10:25
    Beyond Paradise
  • 09:50
    Burn Notice
    18:15
    White Collar
  • 09:45
    Het mooiste meisje van de klas
    10:35
    MAX vakantieman
  • 09:45
    Het geheim van de meester
    10:35
    Iedereen Verlicht
  • 09:55
    De Smurfen
    10:05
    SamSam