In 'Roofkunst' onderzoekt Erik Dijkstra de pijnlijke geschiedenis van gestolen kunstwerken

donderdag 25 mei 2023
Foto: BNNVARA - © Hans Pool 2021

Op 19 december 2022 bood minister-president Mark Rutte namens de Nederlandse staat excuses aan voor het slavernijverleden. Eindelijk erkent Nederland deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis.

Maar dat werpt ook nieuw licht op een hoop andere zaken. Want hoe zit het met kunstvoorwerpen die tijdens de koloniale overheersing geroofd zijn? Wordt het niet tijd om deze objecten terug te geven, of ligt dat ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt? De diamant van Banjarmasin, bijvoorbeeld, is in 1859 meegenomen door Nederlandse troepen toen zij met geweld de stad overnamen. Waarom is deze diamant onderdeel van de vaste collectie van het Rijksmuseum?


In 'Roofkunst', geregisseerd door Emmy-winnaar Hans Pool, onderzoekt Erik Dijkstra de omstreden herkomst van dit soort kunststukken. Hij kijkt of wat binnen de context van die tijd legitiem leek, nog wel past in ons huidige tijdsgewricht.

In iedere aflevering staat één kunstobject centraal dat momenteel in een Europees museum ligt, en daar vaak onder dubieuze omstandigheden beland is. In de eerste aflevering reist Erik naar Indonesië en onderzoekt het verhaal achter de diamant van Banjarmasin, en spreekt mogelijke erfgenamen. En hoe zit het met de verenkroon van Moctezuma die op dit moment in Wenen te bewonderen is in plaats van Mexico? Ook onderzoekt Erik of het de Chinese overheid gaat lukken om de pronkstukken uit het Zomerpaleis weer bij elkaar te brengen. En waarom is één specifieke schat van Benin niet teruggegeven? Waarom doet het museum in Parijs, waar dit prachtige en levensgrote ijzeren beeld van een god te zien is, zo geheimzinnig over dit beeld?

Erik Dijkstra: ''Roofkunst' gaat niet alleen over het teruggeven van kunst, het gaat ook over de krampachtige manier waarop wij omgaan met ons koloniale verleden. Dat maakt deze serie urgenter dan ooit.'

'Roofkunst' is een coproductie van Hazazah Pictures en BNNVARA.

De vierdelige serie 'Roofkunst' is vanaf 26 mei iedere vrijdag te zien om 22.20 uur bij BNNVARA op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm4 vtm

Advocate Kate McQuean krijgt doodsbedreigingen. Ze stapt naar de ­politie waar ze kan rekenen op de steun van detective Max Kirkpatrick. Hij besluit haar in veiligheid te brengen in een afgelegen motel, maar ook daar weten haar belagers haar te vinden. Zelfs de hulp van zijn collega-agenten en de FBI mag niet baten. Max vertrouwt niemand meer en neemt zelf de touwtjes in handen om Kate te redden.

'Fair Game', film uit 1995 met oa. Cindy Crawford, om 20.35 uur op VTM 4.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:55
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 01:00
    Nachtlus
    08:00
    Winterbeelden
  • 22:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    05:45
    Plop & de Peppers
  • 02:15
    Geen uitzending
    07:15
    Ik Vertrek
  • 00:45
    Geen uitzending
    00:45
    Yellowjackets
  • 01:35
    Geen uitzending
    00:20
    60 Days In
  • 00:40
    Geen uitzending
    15:15
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 01:20
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 03:25
    Geen uitzending
    01:35
    De Tafel van de Week
  • 02:10
    Geen uitzending
    01:00
    Criminal Minds
  • 02:55
    Geen uitzending
    01:00
    The Winter King
  • 03:15
    Geen uitzending
    01:45
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 02:50
    Geen uitzending
    01:20
    C.S.I. New York
  • 01:26
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:38
    Simple diy
    05:55
    Sixties To Six
  • 03:00
    Winterse Kost
    01:25
    Becoming Meewis
  • 02:20
    Signora Volpe
    01:35
    Midsomer Murders
  • 03:25
    Blowing LA
    01:35
    NCIS
  • 02:20
    NOS Journaal
    00:50
    EenVandaag
  • 02:20
    Nieuwsuur
    01:05
    Dit is de Week
  • 03:15
    NOS Studio Sport Voetbal
    01:00
    First Dates