In 'Roofkunst' onderzoekt Erik Dijkstra de pijnlijke geschiedenis van gestolen kunstwerken

donderdag 25 mei 2023
Foto: BNNVARA - © Hans Pool 2021

Op 19 december 2022 bood minister-president Mark Rutte namens de Nederlandse staat excuses aan voor het slavernijverleden. Eindelijk erkent Nederland deze zwarte bladzijde uit onze geschiedenis.

Maar dat werpt ook nieuw licht op een hoop andere zaken. Want hoe zit het met kunstvoorwerpen die tijdens de koloniale overheersing geroofd zijn? Wordt het niet tijd om deze objecten terug te geven, of ligt dat ingewikkelder dan op het eerste gezicht lijkt? De diamant van Banjarmasin, bijvoorbeeld, is in 1859 meegenomen door Nederlandse troepen toen zij met geweld de stad overnamen. Waarom is deze diamant onderdeel van de vaste collectie van het Rijksmuseum?


In 'Roofkunst', geregisseerd door Emmy-winnaar Hans Pool, onderzoekt Erik Dijkstra de omstreden herkomst van dit soort kunststukken. Hij kijkt of wat binnen de context van die tijd legitiem leek, nog wel past in ons huidige tijdsgewricht.

In iedere aflevering staat één kunstobject centraal dat momenteel in een Europees museum ligt, en daar vaak onder dubieuze omstandigheden beland is. In de eerste aflevering reist Erik naar Indonesië en onderzoekt het verhaal achter de diamant van Banjarmasin, en spreekt mogelijke erfgenamen. En hoe zit het met de verenkroon van Moctezuma die op dit moment in Wenen te bewonderen is in plaats van Mexico? Ook onderzoekt Erik of het de Chinese overheid gaat lukken om de pronkstukken uit het Zomerpaleis weer bij elkaar te brengen. En waarom is één specifieke schat van Benin niet teruggegeven? Waarom doet het museum in Parijs, waar dit prachtige en levensgrote ijzeren beeld van een god te zien is, zo geheimzinnig over dit beeld?

Erik Dijkstra: ''Roofkunst' gaat niet alleen over het teruggeven van kunst, het gaat ook over de krampachtige manier waarop wij omgaan met ons koloniale verleden. Dat maakt deze serie urgenter dan ooit.'

'Roofkunst' is een coproductie van Hazazah Pictures en BNNVARA.

De vierdelige serie 'Roofkunst' is vanaf 26 mei iedere vrijdag te zien om 22.20 uur bij BNNVARA op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kristel' (VRT 1)

Drie verhalen van vrouwen die werken in de seksindustrie, maar thuis vooral mama willen zijn. Ze vertellen zonder filter hoe ze hun kinderen proberen te beschermen tegen de vooroordelen over hun werk. Hoe leg je uit wat je doet? Wanneer vertel je de waarheid? En hoe zorg je ervoor dat je kinderen niet afgerekend worden op jouw keuzes? Candy probeert haar dochter de veilige jeugd te geven die ze zelf nooit had. Kim leert haar zonen sterker te zijn dan de oordelen van anderen. Shana bewaakt een harde grens tussen haar werk en haar gezin, terwijl ze overeind probeert te blijven.

'Kristel', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:25
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:15
    Het weer
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:20
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:40
    NYPD Blue
    01:40
    Geen uitzending
  • 00:55
    Blind Getrouwd UK
    09:15
    MasterChef Australië
  • 01:15
    Anoniem
    01:45
    Geen uitzending
  • 00:40
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 01:10
    Geen uitzending
    15:05
    Matlock
  • 01:20
    Binnenstebuiten
    06:00
    Joe
  • 01:10
    Zeg Eens Euh
    02:10
    De Tafel van Gert
  • 00:45
    Superman & Lois
    01:50
    How to Get Away With Murder
  • 00:50
    The Paddock
    02:05
    Pawn Stars
  • 01:05
    A Place in the Sun
    02:35
    Geen uitzending
  • 01:05
    Cold Case
    02:05
    Geen uitzending
  • 00:26
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:00
    Oh What A Night
    01:34
    De perfecte vloerbekleding
  • 01:15
    Meat Timon
    01:50
    Lekker Messy
  • 00:45
    A Remarkable Place to Die
    01:30
    Shakespeare and Hathaway: Private Investigators
  • 01:05
    Burn Notice
    01:45
    Below Deck Down Under
  • 01:15
    Pauw & De Wit
    02:25
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 00:45
    Ongehoord Nieuws
    01:25
    Nieuwsuur
  • 01:10
    Welkom Terug
    01:55
    Eva