'Het Uur van de Wolf' over stripmaker Barbara Stok

maandag 4 december 2023

De Groningse stripmaker Barbara Stok krijgt al ruim twintig jaar wereldwijde lof voor haar werk. Ze weet als geen ander filosofische ideeën met humor te verbeelden in haar boeken die in vele talen verschijnen.

De Volkskrant noemde haar graphic novel ‘De filosoof, de hond en de bruiloft’, over de filosofe Hipparchia, één van de beste boeken van 2022. Achter de kleurrijke tekeningen schuilt een striptekenares met een eigenzinnige levensfilosofie. Haar levensmotto is een uitspraak van Epicures: 'Wie genoeg weinig vindt zal nooit genoeg hebben.'


Als kind wil Barbara Stok (1970) graag schrijver worden, maar ze kiest uiteindelijk voor de Fotoacademie in Den Haag, verft haar haar knalpaars en gaat drummen in een punkband. Over haar belevenissen in de muziekscene tekent ze korte strips die ze zelf kopieert en verspreidt onder vrienden en kennissen. De strips zijn autobiografisch, op het schaamteloze af. Haar tekeningen worden een onverwacht succes en zonder een vooropgezet plan wordt ze professioneel striptekenaar. Met haar boek ‘Vincent’ (2012) over Vincent van Gogh beleeft ze haar grote internationale doorbraak.

In haar magnum opus, ‘De filosoof, de hond en de bruiloft’, portretteert Stok het leven van de Griekse denker Hipparchia, één van de eerste vrouwelijke filosofen. Hipparchia is voortdurend bezig de verstikkende conventies van haar tijd te bevragen, iets wat Stok ook in haar eigen leven doet. Ze is wars van consumentisme en weigert mee te doen aan de kapitalistische ratrace, maar benoemt in haar strips ook hoe moeilijk het in de praktijk is hier niet af en toe ook aan toe te geven. Stok reflecteert zonder oordeel en met humor op grote levensvragen als ‘Wat is er nodig voor geluk?’ en ‘Wat is een goed leven?’

Regisseur Frank Wiering levert met Barbara Stok – Hoe goed te leven een persoonlijk portret van een stripkunstenaar die met haar inspirerende levensfilosofie uitnodigt om met een andere blik naar het leven te kijken.

Regisseur: Frank Wiering               
Producent: Windmill Film – Annemiek van der Hell

'Het Uur van de Wolf: Barbara Stok - Hoe goed te leven', dinsdag 5 december om 22.35 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De ruwbouw gaat in alle vier de panden volop vooruit. Vandaag ontdekken de koppels uit Kessel en Aalst welke maquettes de voorkeur krijgen van de jury. De deadline komt ondertussen steeds dichterbij en Johny laat dat nog eens duidelijk voelen.

'Huis Gemaakt', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:40
    Dodo
    01:05
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 06:35
    Dropje
    05:00
    Geen uitzending
  • 06:40
    Heidi
    01:00
    Gooische Vrouwen
  • 02:20
    Geen uitzending
    23:00
    Déjà Vu
  • 06:00
    Qmusic
    22:50
    The Island
  • 01:45
    Geen uitzending
    00:40
    All New Traffic Cops
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:10
    This Is Us
    01:15
    FBI
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    MacGyver
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:45
    Botched
  • 06:00
    Cold Case
    01:15
    Murder suspect
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:40
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:40
    Tot op de Graat
    01:15
    Puur Oosters - Japans
  • 06:00
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 06:40
    Make You Laugh Out Loud
    01:25
    Grey's Anatomy
  • 06:40
    NOS Journaal
    01:00
    EenVandaag
  • 04:00
    Suhoor Stories
    01:20
    De Nachtzoen
  • 06:30
    Sesamstraat
    01:45
    First Dates