'Het Uur van de Wolf': Maarten van Roozendaal – Ik ben de man die naast mij staat

dinsdag 26 oktober 2021

Acht jaar na zijn dood vertelt zanger en liedschrijver Maarten van Roozendaal zijn wonderlijke levensverhaal. In de documentaire 'Maarten van Roozendaal - Ik ben de man die naast mij staat' worden zijn ingenieuze liedjes gecombineerd met een indringend radio-interview waarin Maarten ons rechtstreeks toespreekt.

Hij vertelt over de plotselinge dood van zijn jeugdvriendje, over de noodzaak zich te verdoven met drank, zijn rauwe, uitbundige levensstijl, hoe zijn talent hem heeft gered en hoe hij op het podium als een vis in het water is. De confrontatie met de dood maakte destijds grote indruk op de sensitieve Maarten, maar zette hem ook aan tot pianospelen: 'Ik heb altijd liedjes geschreven'. Ook zijn doodsangst beschrijft hij: 'Ik ben als de dood en ik ren er naartoe'. Hoe kun je zo van het leven houden en tegelijk de dood zo uitdagen?


Van Roozendaal (1962 – 2013) breekt in 1994 door als hij de jury- en publieksprijs wint op het Amsterdamse Kleinkunst Festival. Hij maakt twintig theaterprogramma’s, waaronder ‘Barmhart’, ‘Het Wilde Westen’ en zijn laatste ‘De Gemene Deler’. Met stoppelige baard, op cowboylaarzen en vaak achter de piano zingt hij met grote intensiteit en vaak in parlando-stijl over het leven, de dood, de liefde en drank. Zijn teksten treffen de luisteraar recht in het hart. Soms cynisch of sarcastisch, maar vooral liefdevol en vol leven. Van Roozendaal ontvangt lovende kritieken en kent een grote schare vaste fans. In 2000 wint hij met zijn lied ‘Red mij niet’ de Annie M.G. Schmidt-prijs. Hij relativeert zijn succes door zichzelf nuchter ‘een liedjesboer met humor’ te noemen. Muzikanten als Marcel de Groot, Paul de Munnik en Egon Kracht spelen regelmatig met hem samen. Zijn regisseur Eva Bauknecht is tevens zijn grote liefde.

Een jaar voor zijn dood neemt Van Roozendaal een radioprogramma op waarin hij ons zijn levensverhaal belooft, inclusief zijn eigen spectaculaire sterfscène. Dat programma inspireert regisseur Josefien Hendriks om postuum een samenwerking aan te gaan: uit vele uren interviews monteert zij een filmmonoloog waarin Maarten zelf de enige is die aan het woord komt.

Hendriks kiest in de documentaire voor een poëtische vorm waarin Maartens verhaal wordt ondersteund met associatieve beelden, passend bij het tijdsbeeld van toen. Hij wordt tevens tot leven gewekt via nooit eerder vertoond privé-archief, tv-interviews, foto’s en fragmenten van zijn optredens. Er is ruim baan voor zijn liedjes, waaronder ‘Jiménez’, ‘Moe’, ‘Red mij niet’ en natuurlijk ‘Mooi’.  

Regie: Josefien Hendriks
Producent: Witfilm

'Het Uur van de Wolf: Maarten van Roozendaal – Ik ben de man die naast mij staat', woensdag 27 oktober om 22.55 uur bij de NTR op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Eyecatchers' nieuw op VRT MAX

Wat een teambuilding op de kartbaan moest worden, ontaardt in een pijnlijk parcours vol botsende ego’s. Wanneer een geheim over Eline aan het licht komt, krijgt vooral Hadisa een klap die ze niet zag aankomen.

'Eyecatchers', om 21.30 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:45
    Sporza: EK Atletiek 2026
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 12:00
    Radio 1: #Weetikveel
    12:55
    Sporza: EK Atletiek 2026
  • 12:45
    GameKeepers
    13:20
    Imago
  • 12:25
    B&B zoekt Lief
    13:00
    VTM Nieuws
  • 12:35
    Onderweg naar liefde
    13:30
    Gladiators
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:25
    Community
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 08:40
    Geen uitzending
    16:00
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 12:35
    Lang Leve de Liefde
    13:00
    Het Blok
  • 12:45
    NCIS
    13:40
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 12:30
    The Neighborhood
    13:00
    Storage Wars
  • 12:35
    Better Date Than Never
    13:15
    Lekker Messy
  • 12:00
    Garage Sale Mysteries: Picture a Murder
    13:30
    Accident, Suicide, or Murder
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:44
    Het appartement
    12:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 12:45
    BBQ Vanavond?!
    13:05
    Open Vuur
  • 12:35
    Father Brown
    13:30
    Hudson & Rex
  • 12:45
    Grey's Anatomy
  • 12:40
    NOS Journaal
    13:20
    Kook mee met MAX
  • 12:45
    Nu te Zien!
    13:00
    NOS Journaal
  • 12:35
    Wickie de Viking
    12:55
    Maya de Bij