'Het Uur van de Wolf': Cesária Évora – Diva op blote voeten

maandag 19 februari 2024

Ze wordt 'de diva op blote voeten' genoemd, maar wereldster Cesária Évora (1941-2011) was wars van divagedrag. Met haar uit het leven gegrepen nummers zoals het beroemde Sodade verovert ze vanaf de jaren negentig de wereld, staat ze op de grootste podia en wint ze een Grammy Award.

Ze zingt over liefde, heimwee en nostalgie, altijd blootsvoets, zonder haar sobere afkomst te vergeten. Zelf zegt ze simpelweg: 'Ik hou gewoon niet van schoenen.'


‘Cize’, zoals de zangeres liefkozend genoemd wordt in haar thuisland, zingt met een diep-melancholieke stem. ‘Die komt uit haar binnenste, haar leven en haar land’ wordt in de film verteld. Dat land is het tropische Kaapverdië, waar Évora als tienjarig meisje in een weeshuis belandt, omdat haar moeder na de dood van haar man geen zes kinderen kan (op)voeden. Ze loopt er na een paar jaar weg en verdient de kost als cafézangeres.

Doorbraak op haar vijftigste
Haar rauwe leven verandert plotsklaps op haar vijftigste, wanneer haar muziek door het grote publiek ontdekt wordt en ze uitgroeit tot een wereldster. Bijzonder is dat de roem haar niet verandert en ze zich niet laat leiden door verwachtingen. Ze is koningin van de muziek, maar wel een vorstin zonder geld. Wanneer Cesária de opnamen van een grote show in Parijs verkoopt lijkt de droom van een eigen huis in Kaapverdië binnen handbereik. Toch besluit ze met het geld naar het café te gaan en dit uit te delen aan alle stamgasten. Met veel humor en altijd een glas whisky bij de hand windt Cize iedereen om haar vinger. Zelfs de legendarische Cubaanse zanger Compay Segundo (die meewerkte aan het album Buena Vista Social Club) vraagt haar tijdens een roerige opnamesessie op date. ‘Alleen als je hem nog wel omhoog krijgt’ grapt Cesária.

'Ik geloof niet in dromen'
Cesária Évora – Diva op blote voeten schetst met nooit eerder vertoonde archiefbeelden, concertopnamen en interviews een liefdevol portret van een vrouw die altijd zichzelf bleef en nooit haar onafhankelijkheid opgaf. Maar ook een vrouw die door haar loodzware jeugd getekend was. ‘Ik geloof niet in dromen’, zegt ze als een interviewer haar vraagt naar haar grootste droom: ‘Vraag me iets anders!’

Regisseur: Ana Sofia Fonseca
Producent: Ana Sofia Fonseca, Irina Calado


'Het Uur van de Wolf: Cesária Évora – Diva op blote voeten', dinsdag 20 februari om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Petra De Sutter in 'De Columbus'

In de tweede aflevering van 'De Columbus' gaat Petra De Sutter mee op avontuur. Arts, professor, rector van de Universiteit Gent... Petra draagt heel wat hoedjes en heeft een indrukwekkende carričre opgebouwd. Maar echte rust vinden blijft een uitdaging. Twee joviale Sarden proberen haar alvast op weg te helpen… met een glaasje mirto.

'De Columbus', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:10
    De Ridder
    01:05
    Journaallus
  • 08:00
    Winterbeelden
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 14:35
    Odo
    06:00
    Tik Tak
  • 14:30
    Florentina
    01:00
    Geen uitzending
  • 13:40
    Top Gun
    01:30
    Geen uitzending
  • 12:45
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 14:35
    Baywatch
    01:40
    Geen uitzending
  • 08:50
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    01:00
    The Golden Girls
  • 14:15
    Achter de schermen
    01:10
    Geen uitzending
  • 13:50
    C.S.I. New York
    01:10
    Fire Country
  • 14:15
    Two and a Half Men
    01:20
    Taxi Driver
  • 14:40
    Retour Masters
    02:00
    Het Perfecte Plaatje
  • 14:25
    Buried in the Backyard
    01:15
    C.S.I. New York
  • 14:29
    Transport & Van.TV
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:38
    Tooldokter
    00:00
    Oh What A Night
  • 14:20
    Loďc zot van koken weekmenu
    01:00
    Tot op de Graat
  • 14:35
    Midsomer Murders
    01:35
    London Kills
  • 14:10
    Law & Order: Organized Crime
    01:40
    Grey's Anatomy
  • 14:05
    NOS Sport: ISU EK Shorttrack 2026
    01:50
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 13:55
    Verborgen verleden
    01:30
    Buitenhof
  • 14:40
    Brugklas marathon
    01:35
    NOS Studio Sport