'Het Misdaadbureau' vrijdag over nep-Gucci en fake-airpods

vrijdag 16 juni 2023
Foto: © Omroep WNL 2023

Van fake-Nikes tot nep-Rolexen: de douane heeft in 2022 bijna 1,6 miljoen namaakartikelen in beslag genomen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van 2020, toen het nog om ruim 850.000 stuks ging.

Dat blijkt uit cijfers van de douane waar het NPO Radio 1-programma 'Het Misdaadbureau' van Omroep WNL inzage in kreeg. In totaal hebben de in beslag genomen namaakartikelen een duizelingwekkende economische waarde van bijna 53 miljoen euro.


In het afgelopen jaar is het vaakst namaakspeelgoed ontdekt door de douane. Zo is er een grote partij knuffels van het merk Huggy Wuggy in beslag genomen en is er veel fake-LEGO aangetroffen. Verder onderschepte de douane vooral namaakmedicijnen zoals nep-Viagra en nep-alcohol zoals wodka, whisky en champagne.

Nep-Gucci en fake-airpods
De douane onderschepte opvallend veel tassen in het afgelopen jaar: meer dan 15.000 stuks met een waarde van meer dan 8,5 miljoen euro. Het gaat om namaak-tassen van bekende modehuizen, zoals Louis Vuitton en Gucci. Ook het aantal in beslag genomen telefoononderdelen is fors gestegen. Het gaat vaak om telefoonladers en airpods. De douane onderschepte meer dan 700 horloges met een economische waarde van meer dan 8 miljoen euro. Veel nep-Rolexen, maar ook vaak van andere grote merken zoals Patek Philippe en Breitling.

Namaak-botox
Opmerkelijk is de explosieve stijging van namaak lichaamsverzorgingsproducten. Het afgelopen jaar is door de douane ruim 75 keer meer in beslag genomen dan in 2021. React, een non-profitorganisatie met ruim 330 leden die wereldwijd optreedt tegen merkvervalsing, is bezorgd over het grote aantal namaakverzorgingsproducten dat in omloop is. Ronald Brohm, directeur React: 'We zien namaakzalfjes, maar ook namaak-opvulmiddelen voor het gezicht. Consumenten kopen die producten via het web rechtstreeks bij de fabrikant. De nepartikelen zijn niet gecontroleerd op kwaliteit en veiligheid, met alle risico’s van dien.'

Lizenka Adriaanse, cosmetisch arts van het Erasmus MC gespecialiseerd in complicaties, krijgt patiënten op haar spreekuur waarbij het mis is gegaan met fillers in het gezicht of in de billen. 'Patiënten die bij ons komen met complicaties hebben 9 van de 10 keer geen idee wat er bij hen geïnjecteerd is, voor ons is dat ook niet altijd te achterhalen. Patiënten die niet goedgekeurde fillers in hun gezicht hebben, zullen daar niet aan doodgaan, maar ze kunnen er wel verminkt door raken. De gevolgen van een brazilian buttlift - waar oneigenlijke producten voor zijn gebruikt - kunnen nog groter zijn. Er zijn mensen aan overleden die hieraan in het buitenland behandeld zijn.’ Adriaanse roept mensen op een behandelaar in ons land te kiezen die een keurmerk heeft en je te verdiepen in de producten die gebruikt worden.

Het WNL-programma 'Het Misdaadbureau' staat vrijdag 16 juni vanaf 19.00 uur op NPO Radio 1 in het teken van de illegale handel in namaakartikelen.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Iedereen draagt zijn steentje bij om samen met Herrmann een inzamelingsactie voor de school op poten te zetten terwijl Cindy haar kankerbehandeling ondergaat. De broer van Carver daagt onverwachts op en vraagt hem om een gunst. Een dankbare burger wil Brett en Severide bedanken voor hun hulp en het redden van zijn leven.

'Chicago Fire', om 23.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    02:00
    VRT NWS laat
  • 01:10
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    06:10
    Kabouter Plop
  • 00:55
    Blind getrouwd: Australië
    02:15
    Geen uitzending
  • 01:35
    How I Met Your Mother
    02:10
    Geen uitzending
  • 01:20
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 00:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 00:50
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 01:35
    This Is Us
    02:20
    Geen uitzending
  • 01:20
    UFO Cowboys
    02:20
    Geen uitzending
  • 01:15
    First on Scene
    02:55
    Geen uitzending
  • 01:10
    Geen uitzending
    06:05
    Without a Trace
  • 00:08
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:00
    Oh What A Night
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:20
    Loïc: Zot van Koken
    02:20
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 01:20
    Darby and Joan
    02:00
    The Count of Monte Cristo
  • 01:45
    Below Deck Mediterranean
    02:15
    American Housewife
  • 23:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    06:10
    MAX Geheugentrainer
  • 01:30
    Nieuwsuur
    02:00
    Ongehoord Nieuws
  • 01:00
    De pufclub
    02:20
    EenVandaag