'Het Misdaadbureau' vrijdag over nep-Gucci en fake-airpods

vrijdag 16 juni 2023
Foto: © Omroep WNL 2023

Van fake-Nikes tot nep-Rolexen: de douane heeft in 2022 bijna 1,6 miljoen namaakartikelen in beslag genomen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van 2020, toen het nog om ruim 850.000 stuks ging.

Dat blijkt uit cijfers van de douane waar het NPO Radio 1-programma 'Het Misdaadbureau' van Omroep WNL inzage in kreeg. In totaal hebben de in beslag genomen namaakartikelen een duizelingwekkende economische waarde van bijna 53 miljoen euro.


In het afgelopen jaar is het vaakst namaakspeelgoed ontdekt door de douane. Zo is er een grote partij knuffels van het merk Huggy Wuggy in beslag genomen en is er veel fake-LEGO aangetroffen. Verder onderschepte de douane vooral namaakmedicijnen zoals nep-Viagra en nep-alcohol zoals wodka, whisky en champagne.

Nep-Gucci en fake-airpods
De douane onderschepte opvallend veel tassen in het afgelopen jaar: meer dan 15.000 stuks met een waarde van meer dan 8,5 miljoen euro. Het gaat om namaak-tassen van bekende modehuizen, zoals Louis Vuitton en Gucci. Ook het aantal in beslag genomen telefoononderdelen is fors gestegen. Het gaat vaak om telefoonladers en airpods. De douane onderschepte meer dan 700 horloges met een economische waarde van meer dan 8 miljoen euro. Veel nep-Rolexen, maar ook vaak van andere grote merken zoals Patek Philippe en Breitling.

Namaak-botox
Opmerkelijk is de explosieve stijging van namaak lichaamsverzorgingsproducten. Het afgelopen jaar is door de douane ruim 75 keer meer in beslag genomen dan in 2021. React, een non-profitorganisatie met ruim 330 leden die wereldwijd optreedt tegen merkvervalsing, is bezorgd over het grote aantal namaakverzorgingsproducten dat in omloop is. Ronald Brohm, directeur React: 'We zien namaakzalfjes, maar ook namaak-opvulmiddelen voor het gezicht. Consumenten kopen die producten via het web rechtstreeks bij de fabrikant. De nepartikelen zijn niet gecontroleerd op kwaliteit en veiligheid, met alle risico’s van dien.'

Lizenka Adriaanse, cosmetisch arts van het Erasmus MC gespecialiseerd in complicaties, krijgt patiënten op haar spreekuur waarbij het mis is gegaan met fillers in het gezicht of in de billen. 'Patiënten die bij ons komen met complicaties hebben 9 van de 10 keer geen idee wat er bij hen geïnjecteerd is, voor ons is dat ook niet altijd te achterhalen. Patiënten die niet goedgekeurde fillers in hun gezicht hebben, zullen daar niet aan doodgaan, maar ze kunnen er wel verminkt door raken. De gevolgen van een brazilian buttlift - waar oneigenlijke producten voor zijn gebruikt - kunnen nog groter zijn. Er zijn mensen aan overleden die hieraan in het buitenland behandeld zijn.’ Adriaanse roept mensen op een behandelaar in ons land te kiezen die een keurmerk heeft en je te verdiepen in de producten die gebruikt worden.

Het WNL-programma 'Het Misdaadbureau' staat vrijdag 16 juni vanaf 19.00 uur op NPO Radio 1 in het teken van de illegale handel in namaakartikelen.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Congé Payé' met Ruben Van Gucht op VTM GO

Tijdens de ontknoping van de Tour de France gaat Ruben Van Gucht een week op congé in het zuiden van Frankrijk. Samen met Mark Uytterhoeven, Tom Boonen, Jan Bakelants en Dirk De Wolf geniet hij tijdens de ultieme boys trip volop van la douce France.

'Congé Payé', om 22.45 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:25
    Het weer (middag)
    13:30
    Vlaanderen Vakantieland
  • 13:00
    Radio 1: Sporza Tour
    17:25
    Afghan Women
  • 13:20
    Imago
    13:45
    Videoclips #likeme
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 13:10
    Blind Getrouwd USA
    14:05
    Filthy House SOS
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:05
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:15
    All New Traffic Cops
  • 08:55
    Geen uitzending
    16:05
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 13:10
    Het Blok
    14:00
    Blind Gekocht
  • 13:20
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:15
    Dirty John
  • 13:20
    Storage Wars
    13:50
    Highway Thru Hell
  • 12:55
    Het Weekmenu
    13:45
    De Zomerkeuken
  • 13:00
    Murdered at First Sight
    13:55
    Snapped
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:20
    Roger
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:15
    Open Vuur
    14:00
    Lekker Messy
  • 13:00
    Hudson & Rex
    13:55
    Beyond Paradise
  • 12:40
    Grey's Anatomy
  • 12:30
    NOS Tour de France 2026
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 13:20
    De verwondering
    14:00
    NOS Journaal
  • 13:25
    Kindertijd
    13:33
    Zin in Zappelin