'Het Misdaadbureau' vrijdag over nep-Gucci en fake-airpods

vrijdag 16 juni 2023
Foto: © Omroep WNL 2023

Van fake-Nikes tot nep-Rolexen: de douane heeft in 2022 bijna 1,6 miljoen namaakartikelen in beslag genomen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van 2020, toen het nog om ruim 850.000 stuks ging.

Dat blijkt uit cijfers van de douane waar het NPO Radio 1-programma 'Het Misdaadbureau' van Omroep WNL inzage in kreeg. In totaal hebben de in beslag genomen namaakartikelen een duizelingwekkende economische waarde van bijna 53 miljoen euro.


In het afgelopen jaar is het vaakst namaakspeelgoed ontdekt door de douane. Zo is er een grote partij knuffels van het merk Huggy Wuggy in beslag genomen en is er veel fake-LEGO aangetroffen. Verder onderschepte de douane vooral namaakmedicijnen zoals nep-Viagra en nep-alcohol zoals wodka, whisky en champagne.

Nep-Gucci en fake-airpods
De douane onderschepte opvallend veel tassen in het afgelopen jaar: meer dan 15.000 stuks met een waarde van meer dan 8,5 miljoen euro. Het gaat om namaak-tassen van bekende modehuizen, zoals Louis Vuitton en Gucci. Ook het aantal in beslag genomen telefoononderdelen is fors gestegen. Het gaat vaak om telefoonladers en airpods. De douane onderschepte meer dan 700 horloges met een economische waarde van meer dan 8 miljoen euro. Veel nep-Rolexen, maar ook vaak van andere grote merken zoals Patek Philippe en Breitling.

Namaak-botox
Opmerkelijk is de explosieve stijging van namaak lichaamsverzorgingsproducten. Het afgelopen jaar is door de douane ruim 75 keer meer in beslag genomen dan in 2021. React, een non-profitorganisatie met ruim 330 leden die wereldwijd optreedt tegen merkvervalsing, is bezorgd over het grote aantal namaakverzorgingsproducten dat in omloop is. Ronald Brohm, directeur React: 'We zien namaakzalfjes, maar ook namaak-opvulmiddelen voor het gezicht. Consumenten kopen die producten via het web rechtstreeks bij de fabrikant. De nepartikelen zijn niet gecontroleerd op kwaliteit en veiligheid, met alle risico’s van dien.'

Lizenka Adriaanse, cosmetisch arts van het Erasmus MC gespecialiseerd in complicaties, krijgt patiënten op haar spreekuur waarbij het mis is gegaan met fillers in het gezicht of in de billen. 'Patiënten die bij ons komen met complicaties hebben 9 van de 10 keer geen idee wat er bij hen geïnjecteerd is, voor ons is dat ook niet altijd te achterhalen. Patiënten die niet goedgekeurde fillers in hun gezicht hebben, zullen daar niet aan doodgaan, maar ze kunnen er wel verminkt door raken. De gevolgen van een brazilian buttlift - waar oneigenlijke producten voor zijn gebruikt - kunnen nog groter zijn. Er zijn mensen aan overleden die hieraan in het buitenland behandeld zijn.’ Adriaanse roept mensen op een behandelaar in ons land te kiezen die een keurmerk heeft en je te verdiepen in de producten die gebruikt worden.

Het WNL-programma 'Het Misdaadbureau' staat vrijdag 16 juni vanaf 19.00 uur op NPO Radio 1 in het teken van de illegale handel in namaakartikelen.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Celebrity MasterChef Vlaanderen' - Ruben Van Gucht (Play)

Opnieuw staat er een MasterClass op het menu. Dit keer krijgen de chefs een spoedcursus Libanese keuken van Ghina Bazzi. Spoed, chaos en tijdsgebrek zijn deel van het geheel. Door zijn blessure greep Ruben Van Gucht naast de immuniteitspin en bovendien leverde de snijwonde hem zes draadjes op. Niet bepaald ideaal om te koken in het heetst van de strijd en de jury heeft geen medelijden.

'Celebrity MasterChef Vlaanderen', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:00
    90 minutes
    01:00
    Nachtlus
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:05
    The Good Doctor
    01:00
    Geen uitzending
  • 23:35
    Blind getrouwd: Australië
    00:50
    Geen uitzending
  • 22:55
    Dangerous Game: The Legacy Murders
    00:45
    The Big Bang Theory
  • 00:10
    Police Interceptors
    01:00
    Geen uitzending
  • 23:55
    Suits
    00:40
    Geen uitzending
  • 00:35
    SOS Piet
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:15
    De Tafel van Tine
    01:25
    De Container Cup
  • 00:20
    Fuller House
    01:00
    So Help Me Todd
  • 00:35
    Pawn Stars
    01:35
    Bar Rescue
  • 00:15
    Love Island UK
    01:20
    Botched
  • 00:05
    The Rookie
    00:55
    FBI
  • 00:09
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:36
    Publireportage
    00:45
    De ambachter
  • 00:05
    Het Weekmenu
    00:50
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 00:05
    Scott & Bailey
    01:35
    Death in Paradise
  • 00:15
    The Resident
    01:10
    Scrubs
  • 23:50
    NOS Koningsdag 2026
    00:40
    Nederland op film
  • 00:35
    De Nachtzoen
    00:45
    Nieuwsuur
  • 23:55
    First Dates
    00:45
    Van Roosmalen & Groenteman