'Het Misdaadbureau' vrijdag over nep-Gucci en fake-airpods

vrijdag 16 juni 2023
Foto: © Omroep WNL 2023

Van fake-Nikes tot nep-Rolexen: de douane heeft in 2022 bijna 1,6 miljoen namaakartikelen in beslag genomen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van 2020, toen het nog om ruim 850.000 stuks ging.

Dat blijkt uit cijfers van de douane waar het NPO Radio 1-programma 'Het Misdaadbureau' van Omroep WNL inzage in kreeg. In totaal hebben de in beslag genomen namaakartikelen een duizelingwekkende economische waarde van bijna 53 miljoen euro.


In het afgelopen jaar is het vaakst namaakspeelgoed ontdekt door de douane. Zo is er een grote partij knuffels van het merk Huggy Wuggy in beslag genomen en is er veel fake-LEGO aangetroffen. Verder onderschepte de douane vooral namaakmedicijnen zoals nep-Viagra en nep-alcohol zoals wodka, whisky en champagne.

Nep-Gucci en fake-airpods
De douane onderschepte opvallend veel tassen in het afgelopen jaar: meer dan 15.000 stuks met een waarde van meer dan 8,5 miljoen euro. Het gaat om namaak-tassen van bekende modehuizen, zoals Louis Vuitton en Gucci. Ook het aantal in beslag genomen telefoononderdelen is fors gestegen. Het gaat vaak om telefoonladers en airpods. De douane onderschepte meer dan 700 horloges met een economische waarde van meer dan 8 miljoen euro. Veel nep-Rolexen, maar ook vaak van andere grote merken zoals Patek Philippe en Breitling.

Namaak-botox
Opmerkelijk is de explosieve stijging van namaak lichaamsverzorgingsproducten. Het afgelopen jaar is door de douane ruim 75 keer meer in beslag genomen dan in 2021. React, een non-profitorganisatie met ruim 330 leden die wereldwijd optreedt tegen merkvervalsing, is bezorgd over het grote aantal namaakverzorgingsproducten dat in omloop is. Ronald Brohm, directeur React: 'We zien namaakzalfjes, maar ook namaak-opvulmiddelen voor het gezicht. Consumenten kopen die producten via het web rechtstreeks bij de fabrikant. De nepartikelen zijn niet gecontroleerd op kwaliteit en veiligheid, met alle risico’s van dien.'

Lizenka Adriaanse, cosmetisch arts van het Erasmus MC gespecialiseerd in complicaties, krijgt patiënten op haar spreekuur waarbij het mis is gegaan met fillers in het gezicht of in de billen. 'Patiënten die bij ons komen met complicaties hebben 9 van de 10 keer geen idee wat er bij hen geïnjecteerd is, voor ons is dat ook niet altijd te achterhalen. Patiënten die niet goedgekeurde fillers in hun gezicht hebben, zullen daar niet aan doodgaan, maar ze kunnen er wel verminkt door raken. De gevolgen van een brazilian buttlift - waar oneigenlijke producten voor zijn gebruikt - kunnen nog groter zijn. Er zijn mensen aan overleden die hieraan in het buitenland behandeld zijn.’ Adriaanse roept mensen op een behandelaar in ons land te kiezen die een keurmerk heeft en je te verdiepen in de producten die gebruikt worden.

Het WNL-programma 'Het Misdaadbureau' staat vrijdag 16 juni vanaf 19.00 uur op NPO Radio 1 in het teken van de illegale handel in namaakartikelen.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Kastaars! 2025

De Kastaars! zet het strafste Vlaamse mediatalent van het voorbije jaar in de kijker. VRT, DPG Media, Play Media en Streamz bundelen opnieuw de krachten voor een grootse live­show op tv. Het Vlaamse publiek kon op zijn favorieten stemmen in zeven verschillende categorieën: mediapersoonlijkheid, programma, fictiereeks, nieuwkomer, radioprogramma, podcast en contentcreator. Tijdens de liveshow kan er nog gestemd worden op de top 4 in de categorie 'programma'.

'Kastaars!', om 20.30 uur op VRT 1, VTM en Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:55
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 02:15
    Nachtlus
    00:20
    A Very Royal Scandal
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:05
    Gooische Vrouwen
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:50
    Geen uitzending
    22:15
    Te bepalen
  • 01:30
    Geen uitzending
    11:50
    Zorro
  • 01:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:15
    The Endgame
  • 01:30
    Geen uitzending
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:45
    Oep z'n bakkes
  • 02:40
    Geen uitzending
    01:00
    Criminal Minds
  • 02:00
    See
    06:40
    Seal Team
  • 02:45
    Geen uitzending
    06:25
    Embarrassing Bodies
  • 02:40
    Geen uitzending
    07:05
    Cold Case
  • 00:52
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:46
    Cottage tuinhuis bouwen
    00:00
    Oh What A Night
  • 01:40
    Snel, Makkelijk & Lekker - Het Weekmenu
    04:35
    Chris Cooks Cymru
  • 02:35
    Father Brown
    00:45
    Murdoch Mysteries
  • 02:15
    Prison Break
    06:40
    Storage Wars
  • 02:40
    NOS Journaal Laat
    06:15
    Ik vertrek XL
  • 02:15
    Nieuwsuur
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:45
    First Dates
    06:55
    Ziggy en de Zootram