'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog

dinsdag 13 augustus 2024

Lange tijd is er voor de gedeelde Nederlandse en Indonesische geschiedenis weinig aandacht geweest. Terwijl veel Nederlandse kinderen op een bepaalde manier een band hebben met Indonesië. Het is hun geschiedenis.

Op 14 augustus besteedt 'Het Klokhuis' speciale aandacht aan Indonesië in de tijd rondom de Tweede Wereldoorlog.


De relatie tussen Nederland en Indonesië is ingewikkeld. Honderden jaren bezette Nederland het gebied dat we nu kennen als Indonesië. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de voormalige Nederlandse kolonie bezet door Japan. Twee dagen na de capitulatie van Japan, op 17 augustus 1945, riep Indonesië de onafhankelijkheid uit. Maar de Nederlandse regering wilde de controle over het gebied behouden, met een nieuwe oorlog als gevolg. Pas op 27 december 1949 werd de Indonesische onafhankelijkheid door Nederland erkend. Daarna duurde het tot 15 augustus 2005, meer dan 50 jaar later, voordat de Nederlandse overheid 17 augustus 1945 als de echte datum van de Indonesische onafhankelijkheid is gaan erkennen.

In de afgelopen jaren wordt er steeds meer verteld over de gedeelde geschiedenis vanuit  Indonesisch perspectief, ook op de herdenkingen in augustus. Hoog tijd dat Het Klokhuis kinderen uitlegt wat er gebeurd is tussen Nederland en Indonesië en waarom we daar nu bij stilstaan. Het Klokhuis maakt elk jaar een speciale aflevering over de Tweede Wereldoorlog. Dit jaar gaat deze aflevering over wat er in die periode gebeurde in Indonesië.

Dit programma is mede mogelijk gemaakt door Nationaal Comité 4 en 5 mei.

'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog is op 14 augustus om 18.45 te zien op NPO Zapp.

Later dit jaar volgen nog afleveringen over Indonesië en de Molukse gemeenschap in Nederland.


Het Klokhuis op tv
Maandag 19 januari 2026 om 18u45  »
NPO 3
Op de redactie van het Klokhuis komt harpist Remy van Kesteren langs en Rodîn organiseert een LARP-feestje. Hij besluit tegen zijn zin de taken voor het feest te verdelen, gaat dat wel goed?
Woensdag 21 januari 2026 om 18u45  »
NPO 3
Een informatief programma voor kinderen van negen tot vijftien. Naast informatie over de wereld is er ook ruimte voor humor.
Dinsdag 20 januari 2026 om 18u45  »
NPO 3
Van baby tot volwassene kun je zomaar meer dan drie keer zo lang worden. Hoe komt het dat je groeit? En hoe doe je dat eigenlijk, groeien? Janouk gaat naar kinderarts Janiëlle om het uit te vinden.
Donderdag 22 januari 2026 om 18u40  »
NPO 3
Wolfgang Amadeus Mozart werd in 1756 geboren, in Salzburg, Oostenrijk. Op zijn vierde kan hij al piano spelen, een echt wonderkind. Acteur Bart Rijnink speelt de rol van Mozart in een theaterstuk. Hij vertelt Serah waarom hij helemaal fan is van hem.
Vrijdag 23 januari 2026 om 18u45  »
NPO 3
Huizen, kantoren, sporthallen, scholen: bijna alles is gebouwd met bakstenen. Ook oude kastelen, kerken en forten: allemaal muren van baksteen. Hoe worden ze gemaakt? Serah bezoekt de baksteenfabriek.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Petra De Sutter in 'De Columbus'

In de tweede aflevering van 'De Columbus' gaat Petra De Sutter mee op avontuur. Arts, professor, rector van de Universiteit Gent... Petra draagt heel wat hoedjes en heeft een indrukwekkende carrière opgebouwd. Maar echte rust vinden blijft een uitdaging. Twee joviale Sarden proberen haar alvast op weg te helpen… met een glaasje mirto.

'De Columbus', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:15
    Geen uitzending
    05:20
    Kabouter Plop
  • 00:55
    #TextMeWhenYouGetHome
    01:30
    Geen uitzending
  • 01:10
    Yellowjackets
    01:20
    Geen uitzending
  • 00:50
    60 Days In
    01:40
    Geen uitzending
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:10
    Baywatch
  • 01:00
    The Golden Girls
    01:30
    Geen uitzending
  • 00:30
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 01:05
    Criminal Minds
    01:10
    Fire Country
  • 00:35
    See
    01:20
    Taxi Driver
  • 01:15
    Extreme Makeover: Home Edition
    02:00
    Het Perfecte Plaatje
  • 00:35
    C.S.I. New York
    02:00
    Geen uitzending
  • 01:15
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:30
    Roger
    00:00
    Oh What A Night
  • 01:25
    Bon Appetit
    01:00
    Tot op de Graat
  • 00:45
    Murdoch Mysteries
    01:35
    London Kills
  • 01:10
    The Resident
    01:40
    Grey's Anatomy
  • 00:55
    Frans & Mariska, Stellen op de Proef
    01:50
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 01:30
    Dit is de Week
    01:30
    Buitenhof
  • 01:10
    Eurosonic Noorderslag 2026
    01:35
    NOS Studio Sport