'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog

dinsdag 13 augustus 2024

Lange tijd is er voor de gedeelde Nederlandse en Indonesische geschiedenis weinig aandacht geweest. Terwijl veel Nederlandse kinderen op een bepaalde manier een band hebben met Indonesië. Het is hun geschiedenis.

Op 14 augustus besteedt 'Het Klokhuis' speciale aandacht aan Indonesië in de tijd rondom de Tweede Wereldoorlog.


De relatie tussen Nederland en Indonesië is ingewikkeld. Honderden jaren bezette Nederland het gebied dat we nu kennen als Indonesië. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de voormalige Nederlandse kolonie bezet door Japan. Twee dagen na de capitulatie van Japan, op 17 augustus 1945, riep Indonesië de onafhankelijkheid uit. Maar de Nederlandse regering wilde de controle over het gebied behouden, met een nieuwe oorlog als gevolg. Pas op 27 december 1949 werd de Indonesische onafhankelijkheid door Nederland erkend. Daarna duurde het tot 15 augustus 2005, meer dan 50 jaar later, voordat de Nederlandse overheid 17 augustus 1945 als de echte datum van de Indonesische onafhankelijkheid is gaan erkennen.

In de afgelopen jaren wordt er steeds meer verteld over de gedeelde geschiedenis vanuit  Indonesisch perspectief, ook op de herdenkingen in augustus. Hoog tijd dat Het Klokhuis kinderen uitlegt wat er gebeurd is tussen Nederland en Indonesië en waarom we daar nu bij stilstaan. Het Klokhuis maakt elk jaar een speciale aflevering over de Tweede Wereldoorlog. Dit jaar gaat deze aflevering over wat er in die periode gebeurde in Indonesië.

Dit programma is mede mogelijk gemaakt door Nationaal Comité 4 en 5 mei.

'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog is op 14 augustus om 18.45 te zien op NPO Zapp.

Later dit jaar volgen nog afleveringen over Indonesië en de Molukse gemeenschap in Nederland.


Het Klokhuis op tv
Vrijdag 19 juni om 18u45  »
NPO 3
In de oertijd werd er al op trommels geslagen tijdens de jacht. En zo'n honderd jaar geleden is dankzij jazzdrummers in de Verenigde Staten het drumstel ontstaan zoals wij het nu kennen.
Maandag 22 juni om 18u45  »
NPO 3
Op het Klokhuis Kantoor is iedereen gespannen, want er komen twee ?chte journalisten langs. Een fles cola die net geschud is krijg je nooit open zonder te knoeien. Maar wat gebeurt er als je een paar keer tegen de bodem tikt?
Dinsdag 23 juni om 18u40  »
NPO 3
Toeristen maken er gretig gebruik van, maar voor de bewoners van de Waddeneilanden is hij van levensbelang: de veerboot. Alles wat op de eilanden wordt gegeten of gebruikt, komt aan per boot.
Woensdag 24 juni om 18u40  »
NPO 3
De oude Egyptenaren weten dat gebroken botten vanzelf weer aan elkaar vastgroeien. Maar dan moeten de botten wel op hun plek gehouden worden. Zij deden dat met een houten spalk, wij met gips.
Donderdag 25 juni om 18u45  »
NPO 3
In onze lucht zweven broeikasgassen, gassen die onze aarde warm houden, zelfs als de zon niet schijnt. Maar hoe werken die bijzondere gassen? En hebben we er te veel van in de lucht zweven? Janouk zoekt het uit.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts Zomer' - Birgit Van Mol (VTM)

Een Britse jongen van negentien Jay Slater, wil naar een festival op Tenerife. Tijdens de feestelijkheden raakt hij vermist. Zijn vrienden alarmeren de politie. En dan begint een hele lijdensweg voor de familie. Leeft hij nog? Is hij gestorven? Is er kwaad opzet in het spel of is er een ongeluk gebeurd?

'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Thuis
    20:15
    Het weer
  • 17:40
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    20:10
    Terzake
  • 19:45
    Karrewiet
    19:55
    Zo Cool!
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:15
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    Mamma Mia!
  • 19:30
    How I Met Your Mother
    20:30
    The Bourne Legacy
  • 19:40
    Top 20 Funniest
    20:35
    Stuber
  • 19:15
    S.W.A.T.
    20:50
    Condor
  • 19:40
    David
    20:05
    Ramona
  • 19:30
    Stukken van mensen
    20:35
    Komen Eten bij De Tafel van Gert/Tine
  • 19:50
    FBI: International
    20:35
    SkyMed
  • 19:45
    Highway Thru Hell
    20:35
    The First 48
  • 19:35
    The Block Australia
    20:35
    Het Blok
  • 19:45
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:52
    De Branche-Expert
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 19:45
    De Sterrenkaart
    20:15
    Meat Timon
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Hudson & Rex
  • 19:45
    Grey's Anatomy
  • 17:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    20:10
    NOS WK Avond
  • 19:30
    Vuurtorenverhalen
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:25
    De Grannies van Amsterdam
    20:05
    Dertigers