'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog

dinsdag 13 augustus 2024

Lange tijd is er voor de gedeelde Nederlandse en Indonesische geschiedenis weinig aandacht geweest. Terwijl veel Nederlandse kinderen op een bepaalde manier een band hebben met Indonesië. Het is hun geschiedenis.

Op 14 augustus besteedt 'Het Klokhuis' speciale aandacht aan Indonesië in de tijd rondom de Tweede Wereldoorlog.


De relatie tussen Nederland en Indonesië is ingewikkeld. Honderden jaren bezette Nederland het gebied dat we nu kennen als Indonesië. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de voormalige Nederlandse kolonie bezet door Japan. Twee dagen na de capitulatie van Japan, op 17 augustus 1945, riep Indonesië de onafhankelijkheid uit. Maar de Nederlandse regering wilde de controle over het gebied behouden, met een nieuwe oorlog als gevolg. Pas op 27 december 1949 werd de Indonesische onafhankelijkheid door Nederland erkend. Daarna duurde het tot 15 augustus 2005, meer dan 50 jaar later, voordat de Nederlandse overheid 17 augustus 1945 als de echte datum van de Indonesische onafhankelijkheid is gaan erkennen.

In de afgelopen jaren wordt er steeds meer verteld over de gedeelde geschiedenis vanuit  Indonesisch perspectief, ook op de herdenkingen in augustus. Hoog tijd dat Het Klokhuis kinderen uitlegt wat er gebeurd is tussen Nederland en Indonesië en waarom we daar nu bij stilstaan. Het Klokhuis maakt elk jaar een speciale aflevering over de Tweede Wereldoorlog. Dit jaar gaat deze aflevering over wat er in die periode gebeurde in Indonesië.

Dit programma is mede mogelijk gemaakt door Nationaal Comité 4 en 5 mei.

'Het Klokhuis' over Indonesië en de Tweede Wereldoorlog is op 14 augustus om 18.45 te zien op NPO Zapp.

Later dit jaar volgen nog afleveringen over Indonesië en de Molukse gemeenschap in Nederland.


Het Klokhuis op tv
Maandag 23 maart 2026 om 18u45  »
NPO 3
In de Slomoshow zien we dat vele tandjes licht werkt maken, want we nemen de zaag eens goed onder de loep. Die plukjes stof in je huis, waar komen die toch vandaan? Tirsa neemt een kijkje in Artis-Micropia om het uit te zoeken.
Dinsdag 24 maart 2026 om 19u00  »
NPO 3
Sushi is heel populair, niet alleen in Azi?, maar ook in westerse landen. Waar komt het vandaan en hoe is het ontstaan? Sushi-kenner Eveline Wu leert Pascal sushi maken.
Woensdag 25 maart 2026 om 18u45  »
NPO 3
500 jaar geleden was er nog niet alle medische kennis van nu. Wist de dokter niet waarom je ziek was, werd je gewoon opengesneden om even te kijken. Nu gebeuren sommige operaties zelfs met een robot.
Donderdag 26 maart 2026 om 18u50  »
NPO 3
Een informatief programma voor kinderen van negen tot vijftien. Naast informatie over de wereld is er ook ruimte voor humor.
Vrijdag 27 maart 2026 om 18u50  »
NPO 3
Sommige bewegingen zijn gewoon hartstikke grappig om te zien, toch? Voor de dansers van 155 is plezier maken en lachen belangrijker dan serieus en perfect dansen.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Gene paniek' (VRT 1)

Philippe stoomt zijn raceteam verder klaar en neemt hen mee naar Lommel voor een slipcursus. Mies en Nel, de tweeling met podiumangst, worden geconfronteerd met hun grootste angst: zingen voor een volle AFAS Dome tijdens de Night of the Proms. Philippe wil Evi en Jorn van hun hoogtevrees afhelpen en ontdekt opnieuw dat hij nog met angsten worstelt.

'Gene paniek', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:30
    Sporza: GP Monseré
    16:45
    Sporza: Beker van België Basketbal
  • 14:30
    Lentebeelden
    16:35
    Rebirth
  • 15:35
    Aap, Poot, Pies
    15:45
    Saïd & Anna
  • 15:15
    Florentina
    16:30
    The Voice van Vlaanderen
  • 13:00
    Darts
    17:05
    Benidorm Bastards
  • 15:30
    Dirty Dancing
    17:25
    The Big Bang Theory
  • 15:10
    Baywatch Hawaii
    16:50
    Walker, Texas Ranger
  • 08:10
    Geen uitzending
    15:50
    9-1-1
  • 15:30
    Joe
    16:00
    Geen uitzending
  • 15:40
    Komen Eten
    20:00
    Konvooi
  • 14:45
    C.S.I. New York
    16:40
    Criminal Minds
  • 15:20
    Family Matters
    20:35
    Dumb and Dumber
  • 15:25
    MasterChef UK
    17:45
    Het Beste Bod
  • 15:35
    Cold Case Killers
    20:30
    Demons and Saviors
  • 15:30
    Z-Weekoverzicht
    16:04
    Trends Talk
  • 15:39
    Hobbyklus
    15:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 15:20
    Becoming Meewis
    16:00
    Guillaume's Paris
  • 15:30
    The Chelsea Detective
    17:20
    Murdoch Mysteries
  • 15:15
    NCIS: Los Angeles
    16:10
    Fright Night
  • 15:15
    NOS Studio Sport Live
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 15:25
    De Joodse wereld: Een dappere Joodse jongen
    16:25
    Iedereen Verlicht
  • 15:25
    Vier kinderen en Het
    17:10
    Freeks Jungle School