Het gezicht van Janny van der Heijden is gestolen

maandag 22 juli 2024
Foto: © Omroep MAX 2022

Vanaf vandaag is de vijfdelige podcastserie 'Gestolen Gezicht' van Omroep MAX te beluisteren op NPO Luister en de populaire podcastplatforms. Janny van der Heijden, zelf slachtoffer van identiteitsfraude op Facebook en Instagram, neemt de luisteraar mee in de wereld van oplichting, fraude, deepfakes en andere vormen van gestolen gezichten.

Lukt het haar de dieven van haar gezicht te vinden?


Van de één op de andere dag ontvangt Janny van der Heijden tientallen appjes, DM’s en andere berichten van mensen die vragen naar afslankpillen en zogeheten Gummy Beertjes. Werken ze echt? Waarom leent Janny zich voor zo’n product? Zijn de pillen veilig? Al snel komt ze erachter dat haar naam en foto worden gebruikt om afslankmiddelen te verkopen door onbekende figuren. Overal op sociale media verschijnen nep-Janny’s met pillen; in reacties, advertenties en berichten.

In 'Gestolen Gezicht' gaat Janny op zoek naar de figuren die haar gezicht hebben gestolen. Ze krijgt daarbij hulp van gerenommeerde hackers, cyber security experts, advocaten en slachtoffers. Hoe kan het dat deze, toch bekende vorm van oplichting, nog steeds zo lucratief is? En waarom lijkt niemand zich verantwoordelijk te voelen? Meta, het moederbedrijf van Facebook geeft geen thuis en de politie lijkt over onvoldoende slagkracht te beschikken om hier écht wat aan te doen.

Samen met collega Jeroen duikt ze steeds dieper in de wereld van de gestolen gezichten: van WhatsApp-fraude tot social engineering, van deepfakes tot voice cloning en alles daartussen. Wat zijn de laatste trends, waar kun je op letten en weet je straks als argeloze internetter nog wel wat echt of nep is? Ook richt Janny zich tot de politiek; want wanneer wordt er eindelijk iets gedaan aan al die nep-appjes, -advertenties, -profielen en sites. Of op z’n minst: wanneer wordt eens duidelijk wie verantwoordelijk is voor een oplossing?

Janny van der Heijden: 'Deze podcast is voor mij meer dan een persoonlijke zoektocht. Mijn gezicht is gestolen en dat is vervelend, maar de echte slachtoffers zijn natuurlijk de mensen die via mijn gezicht en al die andere bekende gezichten zijn opgelicht, misleid of een gezondheidsrisico hebben gelopen. Ik hoop op meer bewustwording en het begin van een oplossing.'

In de podcast wordt duidelijk dat het lang niet alleen bekende gezichten zijn die worden gestolen. Zo spreekt Janny met Coby, die met een foto van haar dochter werd opgelicht. En Ankie, met wiens profiel jacuzzi’s en tuinmeubelen werden ‘verkocht’. Verder werken o.a. mee aan de podcast: Miljuschka Witzenhausen, Froukje de Both, Royce de Vries, Cyber Security Expert Gina Doekhie, Emeritus Hoogleraar Marianne Junger, hackers Wesley Neelen en Rickey Gevers.

'Gestolen Gezicht', vanaf maandag 22 juli te beluisteren via de gratis NPO Luister-app.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Charlie ontdekt onder zijn huis een geheim hoofdkwartier dat van een mysterieuze superheld lijkt te zijn. Samen met zijn vrienden gaat hij op onderzoek uit, maar hun avontuur verandert in een nachtmerrie wanneer de plek aangevallen wordt door slechteriken. Om het hoofdkwartier te verdedigen en de wereld te redden, moeten Charlie en zijn vrienden hun krachten bundelen en elk hulpmiddel inzetten dat ze kunnen vinden.

'Secret Headquarters', film uit 2022 met oa. Owen Wilson, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:35
    Flikken Maastricht
    16:25
    Pano
  • 09:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:35
    Aap, Poot, Pies
    15:45
    Saïd & Anna
  • 15:15
    The Good Doctor
    16:15
    America's Funniest Home Videos
  • 15:35
    Een Eigen Huis
    16:30
    Achter gesloten deuren
  • 15:15
    The Goldbergs
    15:40
    Wild Hogs
  • 14:40
    Police Interceptors
    15:40
    Cheers
  • 09:05
    Geen uitzending
    16:05
    Baywatch
  • 15:30
    Joe
    16:00
    Geen uitzending
  • 15:05
    De Tafel van Gert
    16:10
    Huizenjagers
  • 15:30
    Wild Cards
    16:25
    This Is Us
  • 15:10
    Doom Patrol
    16:15
    Brooklyn Nine-Nine
  • 15:05
    Paris in Love
    15:55
    Het Blok
  • 15:05
    Killer Couples
    15:55
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:24
    Roger
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 15:35
    Becoming Meewis
    16:10
    De Smaaktoerist
  • 15:20
    Murdoch Mysteries
    16:15
    Hudson & Rex
  • 15:30
    Bob's Burgers
  • 15:35
    NOS Journaal
    16:05
    Pauw & De Wit
  • 15:30
    De mensrobots komen
    15:45
    Art Department
  • 15:30
    Interstellar Ella
    15:40
    Buurman en Buurman