Het gezicht van Janny van der Heijden is gestolen

maandag 22 juli 2024
Foto: © Omroep MAX 2022

Vanaf vandaag is de vijfdelige podcastserie 'Gestolen Gezicht' van Omroep MAX te beluisteren op NPO Luister en de populaire podcastplatforms. Janny van der Heijden, zelf slachtoffer van identiteitsfraude op Facebook en Instagram, neemt de luisteraar mee in de wereld van oplichting, fraude, deepfakes en andere vormen van gestolen gezichten.

Lukt het haar de dieven van haar gezicht te vinden?


Van de één op de andere dag ontvangt Janny van der Heijden tientallen appjes, DM’s en andere berichten van mensen die vragen naar afslankpillen en zogeheten Gummy Beertjes. Werken ze echt? Waarom leent Janny zich voor zo’n product? Zijn de pillen veilig? Al snel komt ze erachter dat haar naam en foto worden gebruikt om afslankmiddelen te verkopen door onbekende figuren. Overal op sociale media verschijnen nep-Janny’s met pillen; in reacties, advertenties en berichten.

In 'Gestolen Gezicht' gaat Janny op zoek naar de figuren die haar gezicht hebben gestolen. Ze krijgt daarbij hulp van gerenommeerde hackers, cyber security experts, advocaten en slachtoffers. Hoe kan het dat deze, toch bekende vorm van oplichting, nog steeds zo lucratief is? En waarom lijkt niemand zich verantwoordelijk te voelen? Meta, het moederbedrijf van Facebook geeft geen thuis en de politie lijkt over onvoldoende slagkracht te beschikken om hier écht wat aan te doen.

Samen met collega Jeroen duikt ze steeds dieper in de wereld van de gestolen gezichten: van WhatsApp-fraude tot social engineering, van deepfakes tot voice cloning en alles daartussen. Wat zijn de laatste trends, waar kun je op letten en weet je straks als argeloze internetter nog wel wat echt of nep is? Ook richt Janny zich tot de politiek; want wanneer wordt er eindelijk iets gedaan aan al die nep-appjes, -advertenties, -profielen en sites. Of op z’n minst: wanneer wordt eens duidelijk wie verantwoordelijk is voor een oplossing?

Janny van der Heijden: 'Deze podcast is voor mij meer dan een persoonlijke zoektocht. Mijn gezicht is gestolen en dat is vervelend, maar de echte slachtoffers zijn natuurlijk de mensen die via mijn gezicht en al die andere bekende gezichten zijn opgelicht, misleid of een gezondheidsrisico hebben gelopen. Ik hoop op meer bewustwording en het begin van een oplossing.'

In de podcast wordt duidelijk dat het lang niet alleen bekende gezichten zijn die worden gestolen. Zo spreekt Janny met Coby, die met een foto van haar dochter werd opgelicht. En Ankie, met wiens profiel jacuzzi’s en tuinmeubelen werden ‘verkocht’. Verder werken o.a. mee aan de podcast: Miljuschka Witzenhausen, Froukje de Both, Royce de Vries, Cyber Security Expert Gina Doekhie, Emeritus Hoogleraar Marianne Junger, hackers Wesley Neelen en Rickey Gevers.

'Gestolen Gezicht', vanaf maandag 22 juli te beluisteren via de gratis NPO Luister-app.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Knokke Tof' (Play)

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.

'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    F.C. De Kampioenen
    21:00
    De jaren 90 voor tieners
  • 20:35
    Disease X: Hunting the Next Pandemic
    21:35
    Rise of the Billionaires
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    20:55
    Geen uitzending
  • 20:40
    B&B zoekt Lief
    21:20
    Met Vier in Bed
  • 20:35
    UEFA Champions League
    23:25
    Collateral Damage
  • 20:35
    Inglourious Basterds
    23:35
    The Hunting Party
  • 20:35
    The Misfits
    22:20
    America's Toughest Jails
  • 19:55
    24
    20:50
    De Bunker
  • 20:35
    Raf en Ronny
    21:45
    Tegen de Sterren Op
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Knokke Tof
  • 20:35
    Gunpowder Milkshake
    22:40
    Friends
  • 20:35
    Aquaman
    23:10
    The Ark
  • 20:35
    Het Blok
    21:30
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 20:30
    Snapped: Killer Couples
    21:15
    World's Most Evil Killers
  • 20:23
    CEO van mijn leven
    20:53
    Z-Nieuws
  • 20:34
    Hallo Roger
    20:55
    Sorry Music Classics
  • 20:40
    Lekker Messy
    21:05
    Wordt aangekondigd
  • 20:00
    The Chelsea Detective
    21:00
    Marie Antoinette
  • 20:35
    Hudson & Rex
    21:30
    The Resident
  • 20:35
    Van onschatbare waarde
    21:30
    AVROTROS Triviant
  • 20:30
    Poorten van Europa
    21:25
    Dit is de kwestie
  • 20:20
    Muziekfeest van het jaar 2024
    23:10
    A Beautiful Mess