'Grote Vragen': waar zijn de vrouwen in de geschiedenis?

woensdag 7 oktober 2020

Schrijver en onderzoeker Nadine Akkerman speurt naar de rol van vrouwen in de geschiedenis. De ontdekkingen die ze doet, geven een heel ander beeld dan we kennen.

Samen met wetenschapsjournalist Rob van Hattum reist zij af naar het Nationaal Archief van Londen waar Akkerman originele brieven uit de 17de eeuw laat zien die zij raadpleegt voor haar onderzoek.


Akkerman ontdekte een vrouwelijk spionnennetwerk uit de 17e eeuw en schreef daarover het boek Invisible Agents. Ze ontcijferde geheime boodschappen in de brieven van 'winterkoningin' Elizabeth Stuart en publiceerde een driedelig werk van al haar brieven. In 2019 ontving Akkerman voor haar bijzondere werk de Ammodo Science Award. Rob van Hattum en Nadine Akkeman bezoeken samen de National Archives in Londen waar Akkerman maanden heeft doorgebracht om de oude geheime brieven te doorgronden. In Boston ontmoeten ze samen Jana Dambrogio die speciale geheime brievenvouwtechnieken bestudeert. De oude brieven bevatten een soort papieren boobytraps waarmee de ontvanger kon zien of de brief onderweg was opengemaakt.

Akkerman wilde heel graag een echte spion ontmoeten en kreeg de kans om voormalig hoofd van de Britse inlichtingendienst MI5, Dame Stella Rimington, te spreken. Zij staat model voor het karakter M uit de James Bond films en weet als geen ander wat het is om een vrouwelijke spion te zijn. Daarnaast een ontmoeting met historicus Nathalie Zemon Davis, de grote inspiratiebron voor Akkerman omdat zij uit haar boeken leerde hoe je uit ongebruikelijke bronnen van gewone mensen bijzondere historische verhalen kunt reconstrueren.

Regie: Stephane Kaas

'Grote Vragen' is (mede) mogelijk gemaakt door de Vereniging van Universiteiten.

'Grote Vragen', donderdag 8 oktober om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kerst met de familie Meiland' (SBS6)

De jaarlijkse kerstreis is voor de familie Meiland een traditie waar het hele gezin naar uitkijkt. Martien, Erica, Maxime en Montana pakken hun koffers om dit keer naar het magische IJsland te reizen en daar het IJslandse kerstfeest Jól te vieren. De familie bezoekt o.m. de hoofdstad Reykjavik en de Golden Circle en ze vliegen naar het noorden om de meest afgelegen kerstwinkel van de wereld te bezoeken.

'Kerst met de familie Meiland', om 20.30 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:50
    F.C. De Kampioenen
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:15
    Fallen
    01:44
    Het weer (laat)
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:55
    Mr. Bean
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:00
    WK Darts 2026
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:05
    The Amazing Spider-Man 2
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:55
    Caught on Dashcam
    07:00
    Willy
  • 19:05
    Abracadabra and a Christmas Miracle
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:40
    'Allo 'Allo!
  • 19:25
    Huizenjagers
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:25
    NCIS
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:05
    The Simpsons
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:45
    Lights, Camera, Christmas!
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:30
    World's Most Evil Killers
  • 19:48
    Trends Talk
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:11
    De ambachter
    05:55
    Sixties To Six
  • 19:35
    Whisky: The Islay Edition
    06:20
    De Chalet, Hollandse Maatjes
  • 20:00
    The Madame Blanc Mysteries
    01:20
    Midsomer Murders
  • 20:00
    Bob's Burgers
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:10
    NOS De Oranjes in 2025
    01:25
    Nieuwsuur
  • 20:13
    Socutera
    06:00
    Wordt aangekondigd