Gouden Kalf winnaar 'Living the light - Robby Müller' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 13 november 2019

De baanbrekende Nederlandse cameraman Robby Müller (1940 – 2018) wist als geen ander hoe je met de zon speelt en hoe je de stralen als vlinders kan vangen.

In zijn handen veranderde de camera in een muziekinstrument, dat iedereen liet dansen en de wereld verlichtte. Voor haar bijzondere filmessay 'Living the Light – Robby Müller' kreeg regisseur én cameravrouw Claire Pijman het Gouden Kalf voor de beste lange documentaire van het jaar.


Met zijn uitzonderlijke gevoel voor kleurdiepte, innovatieve verlichtingsmethoden en zijn voortdurende zoektocht naar eenvoud heeft director of photography Müller generaties van cameraregisseurs aangemoedigd om hun eigen manier van kijken te ontdekken. Behalve een meester van het analoge werd hij ook een digitale pionier toen hij zijn eerste speelfilms met Lars von Trier maakte.

Documentairemaakster Pijman werkte jaren voor Müller en had toegang tot zijn persoonlijke archief: duizenden Hi8-videodagboeken, persoonlijke foto’s en polaroids die Robby Müller maakte tijdens het draaien met regisseurs als Wim Wenders, Jim Jarmusch en Michael Winterbottom. De documentaire verweeft die beelden met fragmenten uit Müllers grote oeuvre tot een vloeiend geheel. Jim Jarmusch voegt daar met zijn filmmuziek een eigen geluid aan toe.

Müllers werk is vergeleken met dat van schilders als Vermeer en Hopper, die net als hij meesters van het licht waren. Maar zelfs wanneer zijn films af zijn, blijven zijn beelden in beweging. Het licht vervaagt nooit omdat hij altijd de ruimte schept waarin de beelden het verhaal van de mens vertellen. Waarin dat verhaal in het licht komt te staan. Living the Light – Robby Müller is het verhaal van dat licht.

De documentaire beleefde zijn wereldpremière op het prestigieuze Internationale Filmfestival Venetië 2018.

Regie: Claire Pijman
Productie: Moondocs - Carolijn Borgdorff

'Het Uur van de Wolf: Living the light – Robby Müller', donderdag 14 november om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Wanneer een van haar vroegere patiënten terugkeert naar Med, ontdekt Goodwin dat tijd niet alle wonden heelt. Frost en Charles behandelen een patiënt die worstelt met zijn seksualiteit. Lenox en Abrams werken aan het redden van een vrouw die al twintig jaar in coma ligt.

'Chicago Med', om 22.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:55
    De Warmste Week
    01:05
    VRT NWS laat
  • 14:05
    Winterbeelden
    06:00
    De Warmste Week
  • 15:15
    Sarah knutselt
    05:05
    Geen uitzending
  • 14:15
    Wittekerke
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:30
    WK Darts 2026
    01:00
    Geen uitzending
  • 15:10
    Parks and Recreation
    06:00
    Qmusic
  • 14:40
    Baywatch
    00:45
    Xena: Warrior Princess
  • 14:45
    Christmas Around the Corner
    23:50
    Engaged by Christmas
  • 15:15
    Geen uitzending
    01:05
    SOS Piet
  • 14:55
    Mijn Slechtste Beste Vriendin
    01:20
    Huizenjagers
  • 14:30
    FBI: Most Wanted
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:00
    Hawaii Five-0
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:05
    It's a Christmas Thing
  • 14:50
    Homicide for the Holidays
    05:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 15:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:19
    De ambachter
    00:00
    Oh What A Night
  • 15:00
    Loïc: Zot van Koken
    01:25
    Bon Appetit
  • 15:00
    The Count of Monte Cristo
    01:00
    The Madame Blanc Mysteries
  • 14:55
    Below Deck Mediterranean
    06:40
    Storage Wars
  • 15:00
    NOS Journaal
    01:35
    EenVandaag
  • 14:25
    De jurk en het scheepswrak
    01:00
    Nieuwsuur
  • 15:15
    Klaas kan alles winterspecial
    05:00
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal