Gouden Kalf winnaar 'Living the light - Robby Müller' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 13 november 2019

De baanbrekende Nederlandse cameraman Robby Müller (1940 – 2018) wist als geen ander hoe je met de zon speelt en hoe je de stralen als vlinders kan vangen.

In zijn handen veranderde de camera in een muziekinstrument, dat iedereen liet dansen en de wereld verlichtte. Voor haar bijzondere filmessay 'Living the Light – Robby Müller' kreeg regisseur én cameravrouw Claire Pijman het Gouden Kalf voor de beste lange documentaire van het jaar.


Met zijn uitzonderlijke gevoel voor kleurdiepte, innovatieve verlichtingsmethoden en zijn voortdurende zoektocht naar eenvoud heeft director of photography Müller generaties van cameraregisseurs aangemoedigd om hun eigen manier van kijken te ontdekken. Behalve een meester van het analoge werd hij ook een digitale pionier toen hij zijn eerste speelfilms met Lars von Trier maakte.

Documentairemaakster Pijman werkte jaren voor Müller en had toegang tot zijn persoonlijke archief: duizenden Hi8-videodagboeken, persoonlijke foto’s en polaroids die Robby Müller maakte tijdens het draaien met regisseurs als Wim Wenders, Jim Jarmusch en Michael Winterbottom. De documentaire verweeft die beelden met fragmenten uit Müllers grote oeuvre tot een vloeiend geheel. Jim Jarmusch voegt daar met zijn filmmuziek een eigen geluid aan toe.

Müllers werk is vergeleken met dat van schilders als Vermeer en Hopper, die net als hij meesters van het licht waren. Maar zelfs wanneer zijn films af zijn, blijven zijn beelden in beweging. Het licht vervaagt nooit omdat hij altijd de ruimte schept waarin de beelden het verhaal van de mens vertellen. Waarin dat verhaal in het licht komt te staan. Living the Light – Robby Müller is het verhaal van dat licht.

De documentaire beleefde zijn wereldpremière op het prestigieuze Internationale Filmfestival Venetië 2018.

Regie: Claire Pijman
Productie: Moondocs - Carolijn Borgdorff

'Het Uur van de Wolf: Living the light – Robby Müller', donderdag 14 november om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Masked Singer' (VTM)

De vijf overgebleven maskers van de tweede groep staan klaar voor een nieuwe ronde. Eén van hen moet helaas de show verlaten, maar wie zit er dit keer achter het masker?

'The Masked Singer', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    06:00
    In bed met Olly
  • 13:00
    Herfstbeelden
    15:00
    Sporza: Davis Cup 2025
  • 13:00
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    04:50
    Geen uitzending
  • 13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:50
    Blind Getrouwd UK
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 11:50
    Geen uitzending
    11:50
    House
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:30
    Most Daring
  • 13:15
    Christmas Wishes & Mistletoe Kisses
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Joe
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:25
    De Tafel van Tine
    01:30
    De Tafel van de Week
  • 12:40
    NCIS
    01:25
    Criminal Minds
  • 12:55
    The First 48 Presents Critical Minutes
    01:40
    NCIS: Los Angeles
  • 12:45
    Project Bakeover
    01:20
    Botched
  • 12:35
    Secrets of the Chippendales Murders
    01:10
    The First 48
  • 13:00
    De Tafel van Athumi
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:10
    Simple diy
    05:55
    Sixties To Six
  • 12:30
    Het feestmenu van ..
    01:05
    Guten Appetit
  • 12:50
    Murdoch Mysteries
    01:45
    Midsomer Murders
  • 13:00
    Storage Wars
    03:05
    Nancy Drew
  • 13:00
    NOS Journaal
    01:18
    Wie is de Mol? 25 jaar
  • 13:00
    NOS Journaal
    01:00
    Dit is de Week
  • 13:10
    Splat & Seymour
    01:45
    Onderweg naar liefde