Gouden Kalf winnaar 'Living the light - Robby Müller' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 13 november 2019

De baanbrekende Nederlandse cameraman Robby Müller (1940 – 2018) wist als geen ander hoe je met de zon speelt en hoe je de stralen als vlinders kan vangen.

In zijn handen veranderde de camera in een muziekinstrument, dat iedereen liet dansen en de wereld verlichtte. Voor haar bijzondere filmessay 'Living the Light – Robby Müller' kreeg regisseur én cameravrouw Claire Pijman het Gouden Kalf voor de beste lange documentaire van het jaar.


Met zijn uitzonderlijke gevoel voor kleurdiepte, innovatieve verlichtingsmethoden en zijn voortdurende zoektocht naar eenvoud heeft director of photography Müller generaties van cameraregisseurs aangemoedigd om hun eigen manier van kijken te ontdekken. Behalve een meester van het analoge werd hij ook een digitale pionier toen hij zijn eerste speelfilms met Lars von Trier maakte.

Documentairemaakster Pijman werkte jaren voor Müller en had toegang tot zijn persoonlijke archief: duizenden Hi8-videodagboeken, persoonlijke foto’s en polaroids die Robby Müller maakte tijdens het draaien met regisseurs als Wim Wenders, Jim Jarmusch en Michael Winterbottom. De documentaire verweeft die beelden met fragmenten uit Müllers grote oeuvre tot een vloeiend geheel. Jim Jarmusch voegt daar met zijn filmmuziek een eigen geluid aan toe.

Müllers werk is vergeleken met dat van schilders als Vermeer en Hopper, die net als hij meesters van het licht waren. Maar zelfs wanneer zijn films af zijn, blijven zijn beelden in beweging. Het licht vervaagt nooit omdat hij altijd de ruimte schept waarin de beelden het verhaal van de mens vertellen. Waarin dat verhaal in het licht komt te staan. Living the Light – Robby Müller is het verhaal van dat licht.

De documentaire beleefde zijn wereldpremière op het prestigieuze Internationale Filmfestival Venetië 2018.

Regie: Claire Pijman
Productie: Moondocs - Carolijn Borgdorff

'Het Uur van de Wolf: Living the light – Robby Müller', donderdag 14 november om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Op 11 maart 2011 wordt Japan getroffen door een zware aardbeving en tsunami. Bij de kerncentrale van Fukushima vallen de koelsystemen uit en dreigt een catastrofale meltdown. Deze documentaire reconstrueert voor het eerst de negen dagen waarin technici en hulpverleners vechten om het ergste te voorkomen.

'Fukushima: A Nuclear Nightmare', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Undercover
    18:00
    Het weer (vooravond)
  • 16:35
    Earth
    17:30
    Sporza: WK Basketbal Vrouwen 2026
  • 17:15
    Waiko: reis door de ruimte
    17:20
    Wrapper met een W videoclip
  • 16:55
    Blind getrouwd
    18:20
    Florentina
  • 17:10
    B&B zoekt Lief NL
    18:30
    Home and Away
  • 17:05
    9-1-1
    18:05
    How I Met Your Mother
  • 16:30
    Stargate SG-1
    17:30
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:15
    ER
    19:05
    24
  • 16:50
    SOS Piet
    17:25
    Slisse & Cesar
  • 17:00
    Huizenjagers
    18:05
    Knokke Tof
  • 17:00
    Castle
    17:55
    FBI: Most Wanted
  • 17:05
    Two and a Half Men
    17:35
    The Neighborhood
  • 17:00
    MasterChef UK
    18:10
    Love It or List It UK
  • 16:50
    Murder in the 21st
    18:40
    Accident, Suicide, or Murder
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:14
    Mijn tuin
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:15
    Comfort Food
    17:30
    Lekker Messy
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:00
    Below Deck Down Under
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:57
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Seven Worlds, One Planet
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:10
    The Lady Grace Mysteries
    17:30
    Dance Camp