Gouden Kalf winnaar 'Living the light - Robby Müller' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 13 november 2019

De baanbrekende Nederlandse cameraman Robby Müller (1940 – 2018) wist als geen ander hoe je met de zon speelt en hoe je de stralen als vlinders kan vangen.

In zijn handen veranderde de camera in een muziekinstrument, dat iedereen liet dansen en de wereld verlichtte. Voor haar bijzondere filmessay 'Living the Light – Robby Müller' kreeg regisseur én cameravrouw Claire Pijman het Gouden Kalf voor de beste lange documentaire van het jaar.


Met zijn uitzonderlijke gevoel voor kleurdiepte, innovatieve verlichtingsmethoden en zijn voortdurende zoektocht naar eenvoud heeft director of photography Müller generaties van cameraregisseurs aangemoedigd om hun eigen manier van kijken te ontdekken. Behalve een meester van het analoge werd hij ook een digitale pionier toen hij zijn eerste speelfilms met Lars von Trier maakte.

Documentairemaakster Pijman werkte jaren voor Müller en had toegang tot zijn persoonlijke archief: duizenden Hi8-videodagboeken, persoonlijke foto’s en polaroids die Robby Müller maakte tijdens het draaien met regisseurs als Wim Wenders, Jim Jarmusch en Michael Winterbottom. De documentaire verweeft die beelden met fragmenten uit Müllers grote oeuvre tot een vloeiend geheel. Jim Jarmusch voegt daar met zijn filmmuziek een eigen geluid aan toe.

Müllers werk is vergeleken met dat van schilders als Vermeer en Hopper, die net als hij meesters van het licht waren. Maar zelfs wanneer zijn films af zijn, blijven zijn beelden in beweging. Het licht vervaagt nooit omdat hij altijd de ruimte schept waarin de beelden het verhaal van de mens vertellen. Waarin dat verhaal in het licht komt te staan. Living the Light – Robby Müller is het verhaal van dat licht.

De documentaire beleefde zijn wereldpremière op het prestigieuze Internationale Filmfestival Venetië 2018.

Regie: Claire Pijman
Productie: Moondocs - Carolijn Borgdorff

'Het Uur van de Wolf: Living the light – Robby Müller', donderdag 14 november om 23.00 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

De New Yorkse zakenman en verstokte vrijgezel Edward Lewis is een specialist in het opkopen van maatschappijen, die hij daarna opsplitst en weer doorverkoopt. Wanneer hij voor zaken in Los Angeles is, vraagt hij op een avond de weg aan Vivian Ward, een straathoertje. Hij is zo onder de indruk van haar charmes dat hij haar 3.000 dollar aanbiedt om hem voor een week te vergezellen.

'Pretty Woman', film uit 1990 met oa. Julia Roberts en Richard Gere, om 20.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:45
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    02:00
    VRT NWS laat
  • 23:50
    The Gymnasts
    00:45
    Het weer
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:15
    Chicago Fire
    00:15
    The Good Doctor
  • 22:15
    Next
    00:10
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 22:45
    The Break-Up
    00:35
    How I Met Your Mother
  • 22:30
    Ace Ventura: Pet Detective
    00:05
    Most Daring
  • 23:35
    ER
    00:25
    Suits
  • 23:30
    Nonkel Jef
    00:05
    Keeping Up Appearances
  • 23:40
    Oogappels
    00:45
    Geen uitzending
  • 23:55
    Fire Country
    00:45
    This Is Us
  • 22:50
    The Revenant
    01:45
    Blue Bloods
  • 23:55
    Hello Goodbye NL
    00:35
    Come Dine with Me: The Professionals
  • 23:50
    The Rookie
    00:35
    FBI: International
  • 23:58
    Herhalingslus
    00:03
    Z-Nieuws
  • 23:51
    Mijn tuin
    00:25
    Publireportage
  • 23:35
    Vanavond bij ons
    00:40
    Loïc zot van koken weekmenu
  • 23:20
    McDonald and Dodds
    01:00
    Marie Antoinette
  • 22:25
    Win Win
    00:25
    Scrubs
  • 23:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    08:00
    NOS WK Ontbijt
  • 23:20
    Keuze uit: Gone of Hildur
    03:45
    De Nachtzoen
  • 21:30
    Pinkpop 2026 Live Stream
    05:25
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal