Gevangenis als verdienmodel in schokkende EOdoc 'Prison for Profit'

maandag 8 maart 2021

De Mangaung gevangenis is de eerste gevangenis in Zuid-Afrika die wordt geëxploiteerd door een privaat beveiligingsbedrijf.

Het wereldwijd opererende Britse bedrijf G4S belooft de beste faciliteiten en de meest humane behandeling voor alle gevangenen voor de laagste prijs, maar in de praktijk komt hier niets van terecht. Via gelekte bewakingsvideo’s en getuigenissen van bewakers en voormalige gevangenen kwamen verhalen naar buiten over buitensporig geweld, verwaarlozing en onvoorstelbare martelpraktijken.


De EOdoc 'Prison for Profit' toont aan wat er gebeurt als een overheidstaak zoals detentie wordt uitbesteed aan machtige internationale bedrijven. Welke negatieve gevolgen kan dit hebben voor de samenleving? Een privaat bedrijf is gebaat bij winst, en dus zoveel mogelijk gevangenen. Aan criminelen die het rechte pad kiezen verdienen ze niets.

In 2001 heeft de Britse beveiligingsmultinational G4S de hypermoderne Mangaung gevangenis in Bloemfontein, Zuid-Afrika geopend. Door middel van een veelbelovend plan om de gedetineerden binnen de muren te voorzien van gedegen opleidingen, goede verzorging en een veilige plek wordt de penitentiaire inrichting geopend.

Al snel wordt duidelijk dat het loze beloftes zijn. Het ambitieuze plan is veel te duur, en al gauw komen verhalen naar buiten over geweld, slechte werk- en leefomstandigheden, omkoping en marteling. Onderzoeksjournalist Ruth Hopkins onderzoekt de verhalen over buitensporig geweld, verwaarlozing en martelpraktijken die door gelekte bewakingsvideo’s en getuigenissen van ex-gevangenen en interviewt betrokkenen.

Levensgevaarlijk
De gevangenen krijgen geen opleiding als lasser of houtbewerker, ze ontvangen alleen het diploma, maar G4S ontvangt wel het geld dat daarvoor was bestemd op hun rekening. Het eten is van slechte kwaliteit en wordt koud geserveerd. Bewakers verdienen minder dan het minimumloon en riskeren hun leven doordat ze alleen verantwoordelijk zijn voor groepen van tot wel 60 gedetineerden. De gevangenen en bewakers fungeren op deze manier beiden als melkkoe voor G4S.

Door alle getuigenissen van medewerkers en oud-gevangenen wordt duidelijk wat privatisering met het gevangeniswezen doet. De makers willen in de documentaire duidelijk maken dat het aansturen van een penitentiaire inrichting een overheidstaak is en niet moet worden overgedragen aan de macht van op geldbeluste internationale bedrijven, waarbij de winst belangrijker is dan de menselijkheid

Startpunt
Voor regisseurs Ilse en Femke van Velzen was het maken van de film 'Prison for Profit' het startpunt voor het platform 'De prijs van privatisering'. Een platform dat ze gestart zijn in samenwerking met onderzoeksjournalist Sander Heijne en met hulp van FNV en Transnationaal Instituut (TNI). Via het online platform worden de nadelen en risico’s van privatisering in Nederland in beeld gebracht. Ilse van Velzen: 'De beloften dat privatisering onze publieke diensten goedkoper, efficiënter en beter zouden maken is niet uitgekomen. De werknemers en consumenten betalen nu de prijs van de privatisering. We moeten ons dus afvragen in wat voor samenleving we willen leven. Is dat er één waarin private bedrijven publieke diensten uitvoeren met ons belastinggeld, maar waar winst maken veelal de prioriteit heeft? Of is dat een samenleving waar de kwaliteit van leven bovenaan staat, en de burger centraal?'

'Prison for Profit', dinsdag 9 maart om 22.35 uur bij de EO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kotmadam Sarafian' - Fauve (VTM)

De derde maand op kot begint heftig. Fauve en Léandro hebben knallende ruzie. Bij Maxim loopt het beter en hij leert iemand kennen. Eléa heeft als enige al examens, terwijl Stefan een film maakt. De griep is in het land en doet ook op kot de ronde.

'Kotmadam Sarafian', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:30
    Flikken Maastricht
    16:20
    Dwars door de Pyreneeën
  • 13:00
    Zomerbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:50
    Samson en Marie
    16:00
    De avonturen van kleine pinguïn
  • 15:20
    NYPD Blue
    16:25
    Lisa
  • 14:40
    B&B zoekt Lief NL
    16:00
    Home and Away
  • 14:30
    Mystery 101
    16:20
    9-1-1
  • 15:35
    Xena: Warrior Princess
    16:35
    Stargate SG-1
  • 15:20
    Matlock
    16:20
    Suits
  • 15:35
    Geen uitzending
    16:10
    Binnenstebuiten
  • 15:50
    De Tafel van Gert
    17:10
    Huizenjagers
  • 15:10
    NCIS: Sydney
    16:05
    Castle
  • 15:50
    Pawn Stars
    16:45
    Two and a Half Men
  • 15:45
    A Place in the Sun
    16:40
    Property Brothers
  • 15:50
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:38
    Simple diy
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 15:25
    Streetfood
    16:10
    De Wereldkeuken
  • 15:15
    Murdoch Mysteries
    16:10
    Grantchester
  • 15:10
    Burn Notice
    17:00
    Below Deck Down Under
  • 15:35
    NOS Journaal
    16:05
    De Meestergids
  • 14:50
    Het Uur van de Wolf
    16:00
    NOS Journaal
  • 15:50
    Mojo Fliptop
    16:00
    Herrie op zolder