Gesprekken over en uit de Joodse keuken in nieuw seizoen van EO's 'De Jodcast'

vrijdag 9 juli 2021

Wat maakt de Joodse keuken zo Joods? Is er eigenlijk wel iets typisch Joods? En Joods zijn is dat in deze tijd een vloek of een zegen? Esther Porcelijn gaat in het tweede seizoen van de EO-podcast 'De Jodcast' op onderzoek uit.

In acht podcastverhalen zoekt ze haar Joodse identiteit en komt hierbij in aanraking met Esther Erwteman, die een eigen Joodse kookstudio runt. Samen bereiden ze wekelijks een Joods gerecht, waarbij Esther Erwteman vertelt over de achtergronden, tradities en betekenis van de gebruikte ingrediënten.


Esther Porcelijn is columnist en schrijver en presenteert het EO-programma 'Vraag het een rabbijn'. Zij gaat voor deze podcastserie op zoek naar de verhalen achter de traditionele Joodse gerechten. Esther Porcelijn: 'Het leek me interessant om over het Jodendom te praten aan de hand van gerechten. Zo praten we bijvoorbeeld over de jiddische moeder als archetype aan de hand van kippensoep, over de geschiedenis van Joden in Amsterdam aan de hand van pekel en zuur en over het fenomeen culturele toe-eigening aan de hand van humus. We bespreken de geschiedenis, tradities en ook de hedendaagse ongemakkelijke kanten en vooroordelen. Dit is voor mij ook heel leerzaam. Ik leer ook veel van andere Esther haar schat aan kennis en praktische houding. Ik hoop dat luisteraars hierdoor wat meer van de Joodse cultuur zullen begrijpen en dan vooral dat die cultuur in het hier-en-nu bestaat. Esther en ik vertegenwoordigen beiden weer een andere kant van het Jodendom en beide kanten zijn springlevend en vrolijk.'

Authentieke Joodse keuken
In de eerste aflevering praten de Esthers, terwijl ze Matse balletjes maken, over wanneer een keuken typisch Joods is. Volgens Esther Erwteman is het lastig de authentieke Joodse keuken te definiëren. 'Mijn Joodse keuken bestaat wel', aldus Erwteman. Dit komt doordat Joden over de hele wereld wonen en iedereen de invloeden van die landen in hun Joodse gerechten verwerkt. Een aantal aspecten komt wel overeen, zoals koken volgens de spijswetten. In de tweede aflevering praten de Esthers verder over het belang van samen eten. 

De eerste aflevering van 'de Jodcast' is nu online te beluisteren via streaming-apps en op EO.nl/podcast.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

De oorlog begint steeds meer zijn tol te eisen: Reg Seekings lijdt aan nachtelijke angstdromen terwijl Tonkin voor het vuurpeloton staat. Een laatste avondmaal met een Duitse generaal biedt hem een glimp van hoop. In Termoli raakt Seekings bevriend met de achtjarige Matteo en zijn gezin. Eve duikt op midden in de chaos, vastbesloten om mee te vechten. Tonkins leven hangt ondertussen nog steeds aan een zijden draadje.

'Rogue Heroes', om 20.00 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:10
    Journaallus
    06:00
    In bed met Olly
  • 23:50
    Dating Death
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:40
    De Verraders
    07:50
    De Buurtpolitie Extra
  • 22:55
    The Green Hornet
    00:45
    Geen uitzending
  • 22:45
    Fun With Dick and Jane
    06:00
    Qmusic
  • 00:15
    Most Daring
    07:00
    Willy
  • 23:45
    Meet Me at the Christmas Train Parade
    06:50
    The Spirit of Christmas
  • 23:50
    Walker, Texas Ranger
    02:05
    Geen uitzending
  • 23:20
    Achter de schermen
    01:30
    De Tafel van de Week
  • 00:00
    Criminal Minds
    02:35
    Geen uitzending
  • 22:40
    Formule 1
    07:45
    The First 48
  • 23:40
    Fur Babies
    06:50
    The Block Australia
  • 23:30
    Who Killed Billie-Jo?
    07:50
    Homicide: Hours to Kill
  • 23:36
    Transport & Van.TV
    04:22
    Herhalingslus
  • 00:00
    De kunstenaar
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:05
    Winterse Kost
    02:05
    Loïc zot van koken weekmenu
  • 00:05
    Harry Wild
    02:25
    The Great British Bake Off
  • 23:45
    Law & Order: Organized Crime
    07:20
    Zombie House Flipping
  • 00:10
    De slimste mens
    08:00
    NOS Journaal
  • 23:25
    Showtrial
    08:00
    Nieuwsuur
  • 23:50
    BuZa
    07:55
    Dino Daan & Lucy