'Focus Radio' legt wetenschapsactivisme op de snijtafel

De afgelopen jaren klommen wetenschappers op de barricaden. Ze organiseerden woonprotesten, stonden in toga op de A12 en bezetten universiteitsgebouwen uit protest tegen banden met fossiele industrie en met Israëlische universiteiten.
Ze spraken zich uit over het vaccinatiebeleid en mengden zich in debatten over migratie en stikstof.
Voor de meeste wetenschappers is dit geen natuurlijk gedrag. Met hun onderzoek produceren ze nieuwe kennis en de samenleving moet vervolgens bedenken of die nieuwe inzichten veranderingen moeten brengen.
Einstein zei het al: 'Those who have the privilege to know, have the duty to act.' Toch kan 'wetenschapsactivisme' op veel weerstand rekenen. En deelname aan verhitte publieke debatten is voor wetenschappers niet altijd zonder risico’s: voor hun carrière, en soms zelfs hun veiligheid. Wat drijft hen?
Is wetenschapsactivisme een noodzakelijke reactie op onrecht, desinformatie en de politisering van wetenschappelijke kennis? Of ondermijnt het de autoriteit van de wetenschap? Met vier wetenschappers die zich uitspreken over urgente kwesties - van klimaat en ecologie tot mensenrechten en gezondheid - ontleden we het fenomeen wetenschapsactivisme tot op het bot.
Op zondagavond 21 juli gaat Lara Billie Rense in gesprek met:
Efraïm Hart, arts en adviseur medische opleidingen bij het OLVG, is politiek actief voor de ChristenUnie en promoveert op ‘zorgactivisme’ aan de Vrije Universiteit Amsterdam;
Yolande Jansen, universitair hoofddocent Sociale en Politieke Filosofie aan de Universiteit van Amsterdam, betrokken bij Scientist Rebellion en Dutch Scholars for Palestine;
Erik van Sebille, hoogleraar oceanografie en public engagement aan de Universiteit Utrecht, werkt aan een methode om de verantwoordelijken voor plasticvervuiling op te sporen;
en Martijn Duineveld, universitair hoofddocent culturele geografie aan de universiteit van Wageningen, betrokken bij Scientists4Future en mede-oprichter van het onderzoeksplatform Climate Obstruction NL.
'Focus Radio', wetenschapsactivisme op de snijtafel, zondag 21 juli te beluisteren van 22.00 tot 23.00 uur op NPO Radio 1.
Na uitzending is deze verkenning te beluisteren in 'Podcast Focus': https://www.nporadio1.nl/podcasts/focus-wetenschap.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'We konden het niet droog houden': Hyndi en Valentin duiken letterlijk het huwelijk in
- Familiegeheimen en onverwachte onthullingen in tweede seizoen van 'Zussen'
- NPO verzoekt minister intrekking voorlopige erkenning ON!
- Berget Lewis, Kris Kross Amsterdam en Numidia in vakjury Nationale Finale Junior Songfestival 2026
- Omroep MAX zet pensioen een week lang op de agenda
- Woensdag in 'Kristel': Sekswerk
- Dit zie je in maandag 'Opsporing Verzocht'
- De bom barst tussen Léandro en Fauve in 'Kotmadam Sarafian'
- Dit zie je dinsdag in 'De Noodcentrale'
- Documentaire over Eva Cassidy in 'Het Uur van de Wolf'
- Tim van Wim De Craene verovert eerste plaats in 'Radio 1 Lage Landenlijst'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Zwammerdam
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol met muzieknieuws
Multimedia SPOTLIGHT
-
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad -
'De Mutti’s Extra: Els Van Doesburg' nu op VTM GO -
De bom barst in 'Kotmadam Sarafian' -
Ontdek de harde realiteit in 'De Inspecteurs' -
Adám danst met een missie in 'Got Talent' -
Ruben Van Gucht 'flikt den boel' in 'De Verraders' -
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited' -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited'
Kijktip van de dag

De derde maand op kot begint heftig. Fauve en Léandro hebben knallende ruzie. Bij Maxim loopt het beter en hij leert iemand kennen. Eléa heeft als enige al examens, terwijl Stefan een film maakt. De griep is in het land en doet ook op kot de ronde.
'Kotmadam Sarafian', om 20.40 uur op VTM.



































