Fantasielandschap in 'Panorama Pijbes'

In de 8-delige serie 'Panorama Pijbes' bekijkt kunsthistoricus Wim Pijbes, voormalig directeur van Het Rijksmuseum, het Nederlandse landschap door de ogen van kunstschilders, en voorziet de kijker van een andere blik op kunst.
In deze laatste aflevering wandelt Pijbes door ongewone, surrealistische, magische en dromerige werelden waarin niets is wat het lijkt: fantasielandschappen.
Niet alle landschappen bestaan. Tenminste, in de echte wereld. Wel in het hoofd van de kunstenaar waar fantasie en werkelijkheid vaak samenspelen. Van het verbeelden van de bijbel tot aan het uiten van seksuele dromen. Het creëren van een andere werkelijkheid is van alle tijden.
Vreemde landschappen
In Museum Boymans van Beuningen laat Pijbes ons kennismaken met het werk van Hercules Segers. Rembrandt verzamelde hem, deze mysterieuze schepper van vreemde landschappen. Was hij aan de paddo's, was hij aan de drank? We weten het niet.
Maar ook een op het oog 'gewoon' schilderij kan je bedriegen. Neem het beroemde huwelijksportret van Frans Hals, te zien in het Rijksmuseum. Het landschap rondom het echtpaar zit vol verborgen symboliek.
En natuurlijk is er het werk van Carel Willink, die beelden en indrukken uit tal van landen tot nieuwe landschappen smeedde. Wim Pijbes is op bezoek in Willinks oude atelier, waar zijn weduwe Sylvia hem rondleidt, en in Museum MORE in Gorssel, waar schilderijen van de meester zijn te bewonderen.
Expressionisme en surrealisme
Met een wervelwind van kleur introduceerde 'schilderbeest' Jan Sluijters, beïnvloed door het expressionisme, de moderne schilderkunst in Nederland, zoals te zien is in Museum Voorlinden in Wassenaar. En in Kasteel Het Nijenhuis in Heino zien we hoe expressionistische kunstenaars als Jacoba van Heemskerck en Gerrit Benner te werk gingen.
Surrealistische kunstenaars zien we niet veel in Nederland, maar met de 20e -eeuwse kunstenaar Melle Oldeboerrigter hadden we er één. Melle was een moderne 'Jeroen Bosch', met zijn seksueel geladen, vervreemdende schilderijen. In Museum De Buitenplaats in Eelde hangt werk van hem.
Hedendaagse kunstenaars
Een hedendaagse schilder die de toeschouwer steeds op het verkeerde been zet met zijn landschappen is Robbie Cornelissen. Hij heeft daarvoor niet meer nodig dan potlood en papier. Heel bijzonder is ook het werk van de Beeldjutters: belevingen op het snijvlak van lichtkunst en locatietheater. Met hun 'visuele poëzie' beroeren zij alle zintuigen.
'Panorama Pijbes', woensdag 10 mei om 20.25 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Bekende namen trappen nieuwe SBS6-show 'Pokerface' af
- Play blijft teasen voor het nieuwe seizoen van 'De Mol'
- Uniek moment in 'The Voice van Vlaanderen': Zita Wauters verrast papa Koen met een Blind Audition
- Kijkcijfers: 9, 10, 11 en 12 maart 2026
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Volg de 98ste Academy Awards op Pickx+
- FilmBox, Film1 en CANAL+ Action pakken uit tijdens Oscars
- Documentaires over Sigmund Freud en Kristallnacht te zien bij EO's Joodse wereld
- 'Je Zal Het Maar Hebben Junior' volgt Meike & Tijn
- CDA-leider Henri Bontenbal bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug! -
Kijk Pieter Verelsts absurdistische comedyshow 'Ten Aarzel' op Streamz -
Mutti Dina Tersago gaat op 'Koffieklets' bij ouders met een bijzonder verhaal -
Netflix deelt trailer van derde en laatste seizoen 'Knokke Off' -
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start
Kijktip van de dag

Na meer dan tien jaar is 'So You Think You Can Dance' terug. Ambitieuze dansers uit Vlaanderen en Nederland zetten alles op alles om de jury te overtuigen. Ze worden opgevangen door Wendy Van Dijk en Laura Tesoro, maar al snel is het tijd voor hun grote moment. Met een eigen choreografie tonen ze hun talent in hun favoriete dansstijl. De jury, met Dan Karaty, Nora Monsecour en Kenzo Alvares, kijkt scherp toe. Wie maakt indruk en wie moet zijn droom meteen opbergen?
'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.



































