Fantasielandschap in 'Panorama Pijbes'

In de 8-delige serie 'Panorama Pijbes' bekijkt kunsthistoricus Wim Pijbes, voormalig directeur van Het Rijksmuseum, het Nederlandse landschap door de ogen van kunstschilders, en voorziet de kijker van een andere blik op kunst.
In deze laatste aflevering wandelt Pijbes door ongewone, surrealistische, magische en dromerige werelden waarin niets is wat het lijkt: fantasielandschappen.
Niet alle landschappen bestaan. Tenminste, in de echte wereld. Wel in het hoofd van de kunstenaar waar fantasie en werkelijkheid vaak samenspelen. Van het verbeelden van de bijbel tot aan het uiten van seksuele dromen. Het creëren van een andere werkelijkheid is van alle tijden.
Vreemde landschappen
In Museum Boymans van Beuningen laat Pijbes ons kennismaken met het werk van Hercules Segers. Rembrandt verzamelde hem, deze mysterieuze schepper van vreemde landschappen. Was hij aan de paddo's, was hij aan de drank? We weten het niet.
Maar ook een op het oog 'gewoon' schilderij kan je bedriegen. Neem het beroemde huwelijksportret van Frans Hals, te zien in het Rijksmuseum. Het landschap rondom het echtpaar zit vol verborgen symboliek.
En natuurlijk is er het werk van Carel Willink, die beelden en indrukken uit tal van landen tot nieuwe landschappen smeedde. Wim Pijbes is op bezoek in Willinks oude atelier, waar zijn weduwe Sylvia hem rondleidt, en in Museum MORE in Gorssel, waar schilderijen van de meester zijn te bewonderen.
Expressionisme en surrealisme
Met een wervelwind van kleur introduceerde 'schilderbeest' Jan Sluijters, beïnvloed door het expressionisme, de moderne schilderkunst in Nederland, zoals te zien is in Museum Voorlinden in Wassenaar. En in Kasteel Het Nijenhuis in Heino zien we hoe expressionistische kunstenaars als Jacoba van Heemskerck en Gerrit Benner te werk gingen.
Surrealistische kunstenaars zien we niet veel in Nederland, maar met de 20e -eeuwse kunstenaar Melle Oldeboerrigter hadden we er één. Melle was een moderne 'Jeroen Bosch', met zijn seksueel geladen, vervreemdende schilderijen. In Museum De Buitenplaats in Eelde hangt werk van hem.
Hedendaagse kunstenaars
Een hedendaagse schilder die de toeschouwer steeds op het verkeerde been zet met zijn landschappen is Robbie Cornelissen. Hij heeft daarvoor niet meer nodig dan potlood en papier. Heel bijzonder is ook het werk van de Beeldjutters: belevingen op het snijvlak van lichtkunst en locatietheater. Met hun 'visuele poëzie' beroeren zij alle zintuigen.
'Panorama Pijbes', woensdag 10 mei om 20.25 uur op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Opnames van nieuwe spannende fictiereeks 'Dochters' gestart
- Tweede seizoen 'De Grannies' van Amsterdam op tv
- ‘Fingerschnitzelgefühl’ in het derde seizoen van 'Nonkels'
- VRT geeft kunst nieuw leven: in eigen huis en in de cultuursector
- Kijkcijfers: 19, 20 en 21 juni 2026
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Bekroonde jeugdfilm 'Koning van de Zwervers' bij KRO-NCRV op Zapp
- Van dance-classics tot latino-vibes: Milk Inc., Aaron Blommaert en Belle Perez op de affiche van JOE Parad’ice Beach in Westende
- Nieuwe ochtendshow: Radio 10 Staat Op! met Jan-Willem Roodbeen en Jeroen Kijk in de Vegte
- Uitverkocht Philips Stadion gaat uit zijn dak tijdens Qmusic Foute Party - The Big One
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Epe
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie'
Kijktip van de dag

Wanneer Luke Horton een dronken ex-medeleerlinge huiswaarts brengt na een schoolreünie, verdwijnt hij spoorloos. Martin ontdekt dat Luke overdag vaak in een hotel te vinden was. Aanvankelijk wordt er vermoed dat hij een affaire heeft met de vrouw van zijn baas, maar nadien blijkt dat hij ook vaak in homobars vertoeft. De storm rond de Reyes-schietpartij waarin Vivian en Martin betrokken waren, lijkt maar niet te gaan liggen. Wanneer beide agenten mogelijk een leugendetectortest moeten afleggen, besluit Martin aan Jack de waarheid op te biechten.
'Without a Trace', om 22.05 uur op Play Crime.



































