Ernst Daniel Smid over het verlies van controle van zijn stem in podcast 'De Stem'

woensdag 1 september 2021

De stem: iedereen heeft dit instrument, maar de één trekt er volle zalen mee en de ander durft zijn strot niet eens open te trekken. In de EO-podcast 'De Stem' gaat Gerja Wolf in gesprek met de crème de la crème van de zangwereld op zoek naar het geheim achter hun gouden keel en praktische tips voor de luisteraar.

Zo spreekt ze o.a. met opera zangeres Francis van Broekhuizen, mezzosopraan Tania Kross en in de laatste aflevering spreekt ze met Ernst Daniel Smid, want wat gebeurt er met je als je stem niet meer doet wat jij wilt omdat je ziek bent?


Inmiddels is de hele reeks van 'De Stem' online. Gerja Wolf presentatrice van 'De Stem' en zelf afgestudeerd aan het conservatorium als zangeres en nu radiopresentator bij de EO én stemacteur is in de serie van acht aflevering waarin ze steeds met een andere zanger of zangeres sprak steeds meer te weten gekomen over het bijzondere instrument 'de stem'. 'Ik ben erachter gekomen dat je eigenlijk maar op één manier kunt zingen; vol overgave. Zingen is een ambacht. Als zanger ben je een doorgeefluik tussen de componist en het publiek en daarin hou je niets achter. Daarin ben je beschikbaar en geef je je voor de volle 100%, hoeveel dat soms ook van je vraagt. Maar als dit dan lukt, dan is muziek in staat om het alledaagse te overstijgen, om ons als mensen met elkaar te verbinden en om datgene uit te drukken waarvan we weten dat het er is, maar wat we niet altijd onder woorden kunnen brengen. En dat is iets magisch.'

Gerja's eerste gast Francis van Broekhuizen had als credo: 'Bij twijfel hard zingen, want zingen is een overgave.' Mezzosopraan Tania Kross zegt over de stem: 'Het heeft geen zin om op een ander te willen lijken, probeer liever de allerbeste versie van jezelf te worden.' Zangeres Karima el Fillali kwam tot de conclusie dat muziek je de mogelijkheid geeft om ondanks al onze verschillen toch in eenzelfde taal te spreken.

Ernst Daniel Smid
De laatste gast in de 'De Stem' is Ernst Daniel Smid. Vanaf een jaar of 16 hoort hij dat hij een prachtig gekleurde stem heeft. Hij gaat op zangles en legt altijd een deel van zichzelf in de stukken die hij zingt. Zijn hele leven staat in het teken van zijn stem. Hij zegt daarover: 'De menselijke overdracht van de emotie gaat via de stem, laat het de vrije loop, daarin zit de magie. Geloof in jezelf en houd van jezelf.' Wat hoe gaat hij nu om met het feit dat zijn stem niet meer doet wat hij wilt omdat hij ziek is? Daarover spreekt Gerja met Ernst Daniel in de laatste aflevering van 'De Stem'.

'De Stem' is te luisteren via streaming-apps en op eo.nl/podcasts.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De ruwbouw gaat in alle vier de panden volop vooruit. Vandaag ontdekken de koppels uit Kessel en Aalst welke maquettes de voorkeur krijgen van de jury. De deadline komt ondertussen steeds dichterbij en Johny laat dat nog eens duidelijk voelen.

'Huis Gemaakt', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:40
    Dodo
    01:05
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 06:45
    Sarah knutselt
    05:00
    Geen uitzending
  • 06:40
    Heidi
    01:00
    Gooische Vrouwen
  • 02:20
    Geen uitzending
    23:00
    Déjà Vu
  • 06:00
    Qmusic
    22:50
    The Island
  • 01:45
    Geen uitzending
    00:40
    All New Traffic Cops
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:30
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:15
    Geen uitzending
  • 06:10
    This Is Us
    01:15
    FBI
  • 06:45
    Brooklyn Nine-Nine
    01:25
    MacGyver
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:45
    Botched
  • 06:45
    Cold Case Killers
    01:15
    Murder suspect
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:40
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:40
    Tot op de Graat
    01:15
    Puur Oosters - Japans
  • 06:00
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 06:40
    Make You Laugh Out Loud
    01:25
    Grey's Anatomy
  • 06:45
    NOS Journaal
    01:00
    EenVandaag
  • 04:00
    Suhoor Stories
    01:20
    De Nachtzoen
  • 06:45
    Noddy, de detective
    01:45
    First Dates