Ernst Daniel Smid over het verlies van controle van zijn stem in podcast 'De Stem'

De stem: iedereen heeft dit instrument, maar de één trekt er volle zalen mee en de ander durft zijn strot niet eens open te trekken. In de EO-podcast 'De Stem' gaat Gerja Wolf in gesprek met de crème de la crème van de zangwereld op zoek naar het geheim achter hun gouden keel en praktische tips voor de luisteraar.
Zo spreekt ze o.a. met opera zangeres Francis van Broekhuizen, mezzosopraan Tania Kross en in de laatste aflevering spreekt ze met Ernst Daniel Smid, want wat gebeurt er met je als je stem niet meer doet wat jij wilt omdat je ziek bent?
Inmiddels is de hele reeks van 'De Stem' online. Gerja Wolf presentatrice van 'De Stem' en zelf afgestudeerd aan het conservatorium als zangeres en nu radiopresentator bij de EO én stemacteur is in de serie van acht aflevering waarin ze steeds met een andere zanger of zangeres sprak steeds meer te weten gekomen over het bijzondere instrument 'de stem'. 'Ik ben erachter gekomen dat je eigenlijk maar op één manier kunt zingen; vol overgave. Zingen is een ambacht. Als zanger ben je een doorgeefluik tussen de componist en het publiek en daarin hou je niets achter. Daarin ben je beschikbaar en geef je je voor de volle 100%, hoeveel dat soms ook van je vraagt. Maar als dit dan lukt, dan is muziek in staat om het alledaagse te overstijgen, om ons als mensen met elkaar te verbinden en om datgene uit te drukken waarvan we weten dat het er is, maar wat we niet altijd onder woorden kunnen brengen. En dat is iets magisch.'
Gerja's eerste gast Francis van Broekhuizen had als credo: 'Bij twijfel hard zingen, want zingen is een overgave.' Mezzosopraan Tania Kross zegt over de stem: 'Het heeft geen zin om op een ander te willen lijken, probeer liever de allerbeste versie van jezelf te worden.' Zangeres Karima el Fillali kwam tot de conclusie dat muziek je de mogelijkheid geeft om ondanks al onze verschillen toch in eenzelfde taal te spreken.
Ernst Daniel Smid
De laatste gast in de 'De Stem' is Ernst Daniel Smid. Vanaf een jaar of 16 hoort hij dat hij een prachtig gekleurde stem heeft. Hij gaat op zangles en legt altijd een deel van zichzelf in de stukken die hij zingt. Zijn hele leven staat in het teken van zijn stem. Hij zegt daarover: 'De menselijke overdracht van de emotie gaat via de stem, laat het de vrije loop, daarin zit de magie. Geloof in jezelf en houd van jezelf.' Wat hoe gaat hij nu om met het feit dat zijn stem niet meer doet wat hij wilt omdat hij ziek is? Daarover spreekt Gerja met Ernst Daniel in de laatste aflevering van 'De Stem'.
'De Stem' is te luisteren via streaming-apps en op eo.nl/podcasts.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- KRO-NCRV wint NPO Innovatie Award 2025 met 'App me als je thuis bent'
- 2025 was een succesvol jaar voor RTL Belgium
- Uitreiking 98ste Oscars live op FilmBox
- Hudson Williams en Connor Storrie uit 'Heated Rivalry' fakkeldragers Olympische Winterspelen
- Witloof met kaas en hesp in de oven' is de ultieme 'Lievelingskost' van de Vlaming
- In 'Meldpunt Actueel': meer 80-plussers, minder vraag naar verpleegzorg
- 'Kirsten van Teijn: CLUB QUEERSTEN' vrijdag op NPO 3
- 'Ik Vertrek XL' neemt poolshoogte in Frankrijk en Oostenrijk
- Limburgse ex-drugsbaron klapt uit de biecht over drugslozing
- Dit zie je dinsdag in 'Vier Handen op één Buik'
- Coen & Sander gestart met marathonuitzending 'Nederlandstalige Top 100' op JOE
- DI-RECT, Sef, Claude en jet van der steen treden op bij 3FM Awards
- Dit is de Top 5 van de RadioRing 2025
- Stem nu op de Q-top 500 van de 90s
- NPO 3FM lanceert twee veelbelovende 3FM Talents tijdens Eurosonic Noorderslag
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug!
Kijktip van de dag

Kevin heeft een verrassing voor Aurore, terwijl Anne-Marie en Dirk samen de Oostenrijkse bergen intrekken. In Zermatt wil skilerares Saar een gesprek met Robbe. Ondertussen is Nicolas tijdens een romantische date eerlijk tegen Frauke.
'Winter Vol Liefde', om 20.40 uur op VTM.




































