EOdoc: 'Mel', een intieme documentaire over een transseksuele gewichtheffer

woensdag 8 juni 2022

Toen de Armeense Meline in 2007 het wereldrecord gewichtheffen voor vrouwen brak, werd ze onthaald als een nationale heldin. In Armenië was ze op slag wereldberoemd en werd ze overal herkend.

Niet alleen Meline, het hele land ging voor goud op de Olympische Spelen in Londen; een primeur voor de jonge Armeense Republiek.


Maar Meline droeg een geheim met zich mee dat ze niet langer kon verhullen. Ze sprak haar wens uit om als man verder door het leven te willen gaan. Echter Armenië is een conservatief en orthodox land met weinig LHBT-rechten, en Mel werd dan ook publiekelijk aan de schandpaal genageld, bedreigd en vernederd. Mel besluit te vluchten en arriveert, met vriendin Lilith, in Nederland, waar ze asiel aanvragen en Mel middels een operatie een transitie tot man ondergaat.

Haatcampagne
De documentaire laat de worsteling zien van een transseksueel die van jongs af aan wordt gepusht om zich als meisje te presenteren en als jonge vrouw één van de beste gewichtheffers op Olympisch niveau wordt. Mel(ina) is de trots van Armenië totdat hij zijn ware identiteit als man niet langer kan verhullen, zowel fysiek als mentaal. Als Mel hiervoor uitkomt wordt hij verguisd door het volk, aangespoord door o.a. religieuze leiders die volop inzetten op een haatcampagne waarbij mensen zogenaamd sprekend uit Gods naam, de meest afschuwelijke oordelen uitspreken. Het effect daarvan op Mel is hartverscheurend: Mel die weggedoken zit in een schuur en zich niet kan verontschuldigen voor wie hij is, namelijk een schepsel van diezelfde God.

Pure haat
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh: 'Deze scene grijpt mij iedere keer weer aan en laat zien waartoe het misbruiken van Gods naam kan leiden: pure haat die haaks staat op de Liefde waarmee Mel omarmd zou moeten worden.'

Regie: Inna Sahakyan & Paul Cohen

'Mel', donderdag 9 juni om 23.10 uur bij de EO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' (VTM GO+)

De zestienjarige Ellen worstelt met zichzelf en loopt weg van huis, vastbesloten om te verdwijnen. Haar ouders blijven wanhopig achter. De Cel Vermiste Personen start een zware zoektocht: hoe vind je iemand die niet gevonden wil worden?

'Goens docu: Cel Vermiste Personen ', om 22.05 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    WinWin
  • 19:05
    The Future of Nature
    20:00
    VRT NWS Terzake
  • 19:20
    The Athena
    19:45
    Karrewiet
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:00
    Blind Getrouwd UK
    20:35
    The Hunting Party
  • 19:15
    The Simpsons
    19:45
    S.W.A.T.
  • 19:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:05
    24
    20:50
    Accused
  • 19:20
    David
    19:50
    'Allo 'Allo!
  • 18:55
    Kamp Jeroom
    20:00
    De Tafel van Gert
  • 19:40
    Superman & Lois
    20:35
    Practical Magic
  • 19:40
    Most Outrageous Crimes
    20:35
    Ricky Stanicky
  • 19:40
    Het Roer Om
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:30
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:34
    De kunstenaar
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 19:05
    Het Weekmenu
    19:55
    Vlaamse Klassiekers
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Murdoch Mysteries
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 19:05
    Eva
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:10
    BinnensteBuiten
    19:50
    Per Seconde Wijzer
  • 19:25
    Daten in het Dorp op Texel
    20:20
    Van Roosmalen & Groenteman