EOdoc 'Filho': wat als je niet op zoek wilt naar je biologische ouders?

vrijdag 21 oktober 2022

In de 'EOdoc Filho' is het persoonlijke verhaal van filmmaker Tomas Ponsteen te zien. Tomas werd in 1994 als baby geadopteerd uit Brazilië en is tevreden met zijn leven zoals het nu is.

Tevreden met zijn thuis én met de enige ouders die hij kent: zijn Nederlandse ouders. Nooit voelde hij de behoefte om op zoek te gaan naar zijn biologische moeder. Desondanks vraagt hij zich af of dit wel eerlijk is tegenover haar: moet hij haar niet de kans te geven hem te leren kennen?


De vraag stellen is deze bijna beantwoorden, maar dat is nog een stap te ver voor Tomas. En toch knaagt het aan hem. Zeker na de soms schokkende onthullingen in het nieuws over adoptiemisstanden. Met elk bericht dringt de vraag zich opnieuw bij hem op: Wat als ik niet vrijwillig ben afgestaan? Ben ik het niet aan mijn biologische moeder verplicht om naar haar op zoek te gaan?

Ondankbare zoon
Het is het startpunt voor een reeks indrukwekkende ontmoetingen. Zo spreekt Tomas de Braziliaanse Dayana die al jaren onophoudelijk zoekt naar haar uit de kraamkliniek gestolen kind. Haar verhaal confronteert Tomas. Wanneer hij haar vraagt hoe zij erover denkt dat hij zijn moeder niet wil ontmoeten zegt ze dat ze niet wil oordelen maar antwoordt ze: ‘een zoon die alleen één kant van het verhaal kent en de andere kant niet wil kennen, vind ik een ondankbare zoon.’

Voor het blok
Tomas wil met deze film ook het andere verhaal over adoptie met de kijker delen. Veel adoptiekinderen voelen zich – net als Tomas – voor het blok gezet om uit te zoeken of hun eigen proces wél zorgvuldig is verlopen waarbij er letterlijk registers opengaan die ze liever gesloten houden.

Indrukwekkend
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh over 'Filho': ''Filho' is een indrukwekkend verhaal met een dilemma waar geen eenduidig antwoord op is te geven. Knap werk van een beginnend filmmaker.'

De EO-documentaire 'Filho' won afgelopen maand de VPRO documentaireprijs, een prijs waarmee de VPRO jong documentairetalent stimuleert en die zij jaarlijks toekent aan het team dat op de Nederlandse Filmacademie de beste eindexamendocumentaire realiseert.

Op 22 oktober wordt 'Filho' uitgezonden in het kader van de Nacht van de Filmacademie. 'Filho' is om 00.10 uur te zien en daarna op NPO Start.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Verraders' - Veerle Dobbelaere (VTM)

Zullen de Verraders vannacht een bondgenoot vermoorden of proberen ze iemand aan hun kant te krijgen? Eén ding is zeker: de keuze die ze maken, kan het spel helemaal op zijn kop zetten.

'De Verraders', om 20.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Veldrijden
    16:20
    Sporza: Parijs-Tours
  • 15:30
    Sporza: Parijs-Tours
    17:20
    Tribe with Bruce Parry
  • 15:50
    Samson en Marie
    16:00
    De avonturen van kleine pinguïn
  • 14:40
    Columbo
    16:15
    Got Talent
  • 13:45
    Ghostbusters: Afterlife
    15:55
    Alles Mag Weg
  • 14:30
    Spirit Ongetemd
    16:15
    The Big Bang Theory
  • 15:15
    Matlock
    16:25
    Caught on Dashcam
  • 15:30
    Trading Christmas
    17:05
    Christmas in Scotland
  • 15:35
    Joe
    16:05
    Geen uitzending
  • 14:50
    De Slimste Mens Ter Wereld
    20:00
    Kamp Jeroom
  • 15:45
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:40
    Criminal Minds
  • 15:35
    The Neighborhood
    20:35
    RoboCop 2
  • 15:25
    A Place in the Sun
    17:15
    Komen Eten
  • 15:40
    Accident, Suicide, or Murder
    16:30
    24 Hours in Police Custody
  • 15:45
    Bouw TV
    16:00
    VOKA Open Bedrijvendag: Aftermovie
  • 15:49
    Kan ik het ook?
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 15:15
    Winterse Kost
    16:00
    Meat Timon
  • 15:15
    Grantchester
    17:10
    Art Detectives
  • 15:25
    NCIS: Los Angeles
    18:05
    Below Deck Down Under
  • 15:30
    Beste Zangers
    16:25
    MAX Muziekspecial
  • 15:20
    De Joodse wereld: Freud, de buitenstaander
    16:20
    De verblijfsvergunning
  • 15:30
    Mira
    16:55
    TechBitch