EOdoc 'Filho': wat als je niet op zoek wilt naar je biologische ouders?

vrijdag 21 oktober 2022

In de 'EOdoc Filho' is het persoonlijke verhaal van filmmaker Tomas Ponsteen te zien. Tomas werd in 1994 als baby geadopteerd uit Brazilië en is tevreden met zijn leven zoals het nu is.

Tevreden met zijn thuis én met de enige ouders die hij kent: zijn Nederlandse ouders. Nooit voelde hij de behoefte om op zoek te gaan naar zijn biologische moeder. Desondanks vraagt hij zich af of dit wel eerlijk is tegenover haar: moet hij haar niet de kans te geven hem te leren kennen?


De vraag stellen is deze bijna beantwoorden, maar dat is nog een stap te ver voor Tomas. En toch knaagt het aan hem. Zeker na de soms schokkende onthullingen in het nieuws over adoptiemisstanden. Met elk bericht dringt de vraag zich opnieuw bij hem op: Wat als ik niet vrijwillig ben afgestaan? Ben ik het niet aan mijn biologische moeder verplicht om naar haar op zoek te gaan?

Ondankbare zoon
Het is het startpunt voor een reeks indrukwekkende ontmoetingen. Zo spreekt Tomas de Braziliaanse Dayana die al jaren onophoudelijk zoekt naar haar uit de kraamkliniek gestolen kind. Haar verhaal confronteert Tomas. Wanneer hij haar vraagt hoe zij erover denkt dat hij zijn moeder niet wil ontmoeten zegt ze dat ze niet wil oordelen maar antwoordt ze: ‘een zoon die alleen één kant van het verhaal kent en de andere kant niet wil kennen, vind ik een ondankbare zoon.’

Voor het blok
Tomas wil met deze film ook het andere verhaal over adoptie met de kijker delen. Veel adoptiekinderen voelen zich – net als Tomas – voor het blok gezet om uit te zoeken of hun eigen proces wél zorgvuldig is verlopen waarbij er letterlijk registers opengaan die ze liever gesloten houden.

Indrukwekkend
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh over 'Filho': ''Filho' is een indrukwekkend verhaal met een dilemma waar geen eenduidig antwoord op is te geven. Knap werk van een beginnend filmmaker.'

De EO-documentaire 'Filho' won afgelopen maand de VPRO documentaireprijs, een prijs waarmee de VPRO jong documentairetalent stimuleert en die zij jaarlijks toekent aan het team dat op de Nederlandse Filmacademie de beste eindexamendocumentaire realiseert.

Op 22 oktober wordt 'Filho' uitgezonden in het kader van de Nacht van de Filmacademie. 'Filho' is om 00.10 uur te zien en daarna op NPO Start.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Ava werkt als huurmoordenares voor een clandestiene overheidsorganisatie. Ze reist de wereld rond om vooraanstaande doelwitten uit te schakelen. Wanneer een klus misgaat, wordt Ava plots zelf achternagezeten door haar ex-werkgevers.

'Ava', film uit 2020 met oa. Colin Farrell, om 22.55 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 10:00
    Lentebeelden
    14:00
    Sporza: Billie Jean King Cup 2026
  • 12:50
    Mega Mindy
    13:20
    De week van Karrewiet met VGT
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:25
    Het Weer (middag)
  • 10:00
    Geen uitzending
    13:30
    Emergency on Sunny Beach
  • 12:55
    Geen uitzending
    15:25
    Mirror Mirror
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:20
    Baywatch Hawaii
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:45
    9-1-1
  • 10:00
    Joe
    15:00
    Geen uitzending
  • 13:10
    Friends
    14:50
    Klopjacht
  • 12:25
    So Help Me Todd
    14:00
    NCIS
  • 13:00
    Pawn Stars
    14:40
    Pawn Stars: Best Of
  • 12:40
    A Place in the Sun
    16:10
    Chateau Meiland
  • 13:00
    Snapped
    17:00
    World's Most Evil Killers
  • 13:07
    Trends Talk
    13:49
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 13:05
    Leven als vakman
    13:19
    Simple diy
  • 12:20
    Loïc zot van koken weekmenu
    13:15
    Becoming Meewis
  • 12:50
    Midsomer Murders
    14:55
    Death in Paradise
  • 13:05
    Scrubs
    15:05
    Station 19
  • 13:10
    NOS Journaal
    13:20
    Keuringsdienst van Waarde
  • 13:10
    2 voor 12
    13:55
    Meldpunt Actueel
  • 13:10
    Mees Kees
    13:35
    De Dodelijkste 60