EOdoc 'Filho': wat als je niet op zoek wilt naar je biologische ouders?

In de 'EOdoc Filho' is het persoonlijke verhaal van filmmaker Tomas Ponsteen te zien. Tomas werd in 1994 als baby geadopteerd uit Brazilië en is tevreden met zijn leven zoals het nu is.
Tevreden met zijn thuis én met de enige ouders die hij kent: zijn Nederlandse ouders. Nooit voelde hij de behoefte om op zoek te gaan naar zijn biologische moeder. Desondanks vraagt hij zich af of dit wel eerlijk is tegenover haar: moet hij haar niet de kans te geven hem te leren kennen?
De vraag stellen is deze bijna beantwoorden, maar dat is nog een stap te ver voor Tomas. En toch knaagt het aan hem. Zeker na de soms schokkende onthullingen in het nieuws over adoptiemisstanden. Met elk bericht dringt de vraag zich opnieuw bij hem op: Wat als ik niet vrijwillig ben afgestaan? Ben ik het niet aan mijn biologische moeder verplicht om naar haar op zoek te gaan?
Ondankbare zoon
Het is het startpunt voor een reeks indrukwekkende ontmoetingen. Zo spreekt Tomas de Braziliaanse Dayana die al jaren onophoudelijk zoekt naar haar uit de kraamkliniek gestolen kind. Haar verhaal confronteert Tomas. Wanneer hij haar vraagt hoe zij erover denkt dat hij zijn moeder niet wil ontmoeten zegt ze dat ze niet wil oordelen maar antwoordt ze: ‘een zoon die alleen één kant van het verhaal kent en de andere kant niet wil kennen, vind ik een ondankbare zoon.’
Voor het blok
Tomas wil met deze film ook het andere verhaal over adoptie met de kijker delen. Veel adoptiekinderen voelen zich – net als Tomas – voor het blok gezet om uit te zoeken of hun eigen proces wél zorgvuldig is verlopen waarbij er letterlijk registers opengaan die ze liever gesloten houden.
Indrukwekkend
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh over 'Filho': ''Filho' is een indrukwekkend verhaal met een dilemma waar geen eenduidig antwoord op is te geven. Knap werk van een beginnend filmmaker.'
De EO-documentaire 'Filho' won afgelopen maand de VPRO documentaireprijs, een prijs waarmee de VPRO jong documentairetalent stimuleert en die zij jaarlijks toekent aan het team dat op de Nederlandse Filmacademie de beste eindexamendocumentaire realiseert.
Op 22 oktober wordt 'Filho' uitgezonden in het kader van de Nacht van de Filmacademie. 'Filho' is om 00.10 uur te zien en daarna op NPO Start.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Een zieke, een mogelijke dode, een vertrek en een onverwachte plottwist? Met deze 4 vragen gaan de 'Thuis'-fans de zomer in
- Warre is nu echt de absolute 'Blokken'-kampioen!
- Kijkcijfers: donderdag 25 juni 2026
- Het mooiste motorsportweekend van het jaar: TT van Assen 2026 live op Ziggo Sport
- Dit zie je in 'Opsporing Verzocht'
- Maandag in 'Close Up': Thom Browne - Op maat gemaakte dromen
- Dit zijn de laatste gerechten van 'Dagelijkse Kost' voor dit seizoen
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
- JOE-luisteraars bepalen starttijd Coen & Sander Show morgen na nachtelijke wedstrijd van Oranje
- Mattie & Marieke stoppen als duo in de ochtend van Qmusic
Multimedia SPOTLIGHT
-
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'?
Kijktip van de dag

April 1912. De Titanic verlaat de haven van Queenstown. Meer dan 2.000 passagiers zullen de overtocht over de Atlantische Oceaan meemaken. Het vaartuig is voor velen het schip der dromen, maar de jonge Rose beschouwt de Titanic als een slavenschip dat haar geketend terug naar huis terug zal brengen. Om de financiële problemen van haar ouders op te lossen is ze immers verplicht om met de rijke Cal te trouwen. Rose houdt niet van haar verloofde en besluit overboord te springen.
'Titanic', film uit 1997 met Kate Winslet en Leonardo DiCaprio, om 20.30 uur op VTM.



































