EOdoc 'Filho': wat als je niet op zoek wilt naar je biologische ouders?

vrijdag 21 oktober 2022

In de 'EOdoc Filho' is het persoonlijke verhaal van filmmaker Tomas Ponsteen te zien. Tomas werd in 1994 als baby geadopteerd uit Brazilië en is tevreden met zijn leven zoals het nu is.

Tevreden met zijn thuis én met de enige ouders die hij kent: zijn Nederlandse ouders. Nooit voelde hij de behoefte om op zoek te gaan naar zijn biologische moeder. Desondanks vraagt hij zich af of dit wel eerlijk is tegenover haar: moet hij haar niet de kans te geven hem te leren kennen?


De vraag stellen is deze bijna beantwoorden, maar dat is nog een stap te ver voor Tomas. En toch knaagt het aan hem. Zeker na de soms schokkende onthullingen in het nieuws over adoptiemisstanden. Met elk bericht dringt de vraag zich opnieuw bij hem op: Wat als ik niet vrijwillig ben afgestaan? Ben ik het niet aan mijn biologische moeder verplicht om naar haar op zoek te gaan?

Ondankbare zoon
Het is het startpunt voor een reeks indrukwekkende ontmoetingen. Zo spreekt Tomas de Braziliaanse Dayana die al jaren onophoudelijk zoekt naar haar uit de kraamkliniek gestolen kind. Haar verhaal confronteert Tomas. Wanneer hij haar vraagt hoe zij erover denkt dat hij zijn moeder niet wil ontmoeten zegt ze dat ze niet wil oordelen maar antwoordt ze: ‘een zoon die alleen één kant van het verhaal kent en de andere kant niet wil kennen, vind ik een ondankbare zoon.’

Voor het blok
Tomas wil met deze film ook het andere verhaal over adoptie met de kijker delen. Veel adoptiekinderen voelen zich – net als Tomas – voor het blok gezet om uit te zoeken of hun eigen proces wél zorgvuldig is verlopen waarbij er letterlijk registers opengaan die ze liever gesloten houden.

Indrukwekkend
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh over 'Filho': ''Filho' is een indrukwekkend verhaal met een dilemma waar geen eenduidig antwoord op is te geven. Knap werk van een beginnend filmmaker.'

De EO-documentaire 'Filho' won afgelopen maand de VPRO documentaireprijs, een prijs waarmee de VPRO jong documentairetalent stimuleert en die zij jaarlijks toekent aan het team dat op de Nederlandse Filmacademie de beste eindexamendocumentaire realiseert.

Op 22 oktober wordt 'Filho' uitgezonden in het kader van de Nacht van de Filmacademie. 'Filho' is om 00.10 uur te zien en daarna op NPO Start.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts' - Birgit Van Mol (VTM)

Jongeren hebben meer en meer steekwapens bij zich. En tieners gebruiken die wapens ook echt. In het Verenigd Koninkrijk stijgt het aantal jongeren die veroordeeld worden voor moord in de leeftijdscategorie van twaalf tot zeventien jaar. In amper acht jaar tijd is er sprake van een stijging met 300%. Ouders van slachtoffers doen hun verhaal en experten geven toelichting. Ze zien dat de communicatie via sociale media een duidelijke rol speelt in deze evolutie.

'Telefacts', om 21.45 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 01:50
    Nachtlus
    08:00
    Winterbeelden
  • 22:15
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:10
    Geen uitzending
    01:45
    Benidorm Bastards
  • 02:30
    Geen uitzending
    00:20
    #TextMeWhenYouGetHome
  • 02:00
    Geen uitzending
    00:20
    Yellowjackets
  • 01:00
    Geen uitzending
    00:25
    60 Days In
  • 01:10
    Geen uitzending
    15:15
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 01:10
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 02:55
    Geen uitzending
    01:25
    De Tafel van de Week
  • 03:05
    Geen uitzending
    01:00
    Criminal Minds
  • 01:50
    Geen uitzending
    01:55
    See
  • 03:10
    Geen uitzending
    01:40
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 01:40
    Geen uitzending
    01:15
    C.S.I. New York
  • 02:54
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:15
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:55
    Chris Cooks Cymru
    01:30
    Becoming Meewis
  • 03:05
    Blackshore
    01:30
    Midsomer Murders
  • 02:45
    American Pickers
    01:05
    Below Deck Down Under
  • 03:05
    NOS Journaal
    01:30
    NOS Journaal Laat
  • 01:35
    Nieuwsuur
    01:05
    Dit is de Week
  • 01:50
    First Dates
    03:55
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal