EO zendt winnaar beste Nederlandse documentaire IDFA 2020 uit

zondag 4 juli 2021

'Dood in de Bijlmer' werd in november afgelopen jaar uitgeroepen tot 'Best Dutch Documentary' op IDFA. De prijswinnende documentaire, gemaakt door regisseur Paul Sin Nam Rigter, volgt uitvaartmanager Anita van Loon in de Amsterdamse Bijlmer.

Zij moet ervoor zorgen dat alle rituelen rondom de dood een plek krijgen in haar nieuwe multiculturele rouwcentrum. Maar hoe meer ze zich verdiept in de verschillende culturen in Amsterdam-Zuidoost, hoe meer ze zich afvraagt of het rouwcentrum niet een naïeve utopie is. In de documentaire zien we Anita van Loon op bezoek bij diverse gemeenschappen, om te achterhalen wat hun wensen en verwachtingen zijn van het nieuwe centrum? Worden de toiletten bijvoorbeeld wel groot genoeg voor de prachtige traditionele Ghanese jurken? En kunnen mensen voor een uitvaart hun eigen drankjes meenemen? De EO wil met het uitzenden van deze documentaire de diversiteit van Nederland in beeld brengen. Ook wil de omroep laten zien dat je met oprechte interesse in de ander daadwerkelijk meer begrip kan creëren.


In de Bijlmer heeft iedere cultuur zijn eigen rituelen rondom de dood. Aan uitvaartmanager Anita de taak om al die culturen warm te maken voor haar nieuw te bouwen multiculturele rouwcentrum. Ze begint vol goede moed aan een kennismakingstocht in deze voor haar onbekende wereld, en ziet van dichtbij de verschillende rituelen rond de dood. Islamitische, Hindoestaanse en Ghanese bewoners hebben allemaal hun eigen ceremonies om de overledene uitgeleide te doen. 'De dood is wel een dingetje', stelt Anita vast. Er moet een keuken komen in het nieuwe centrum, zodat er gekookt kan worden. En een grote ruimte waar lawaai gemaakt mag worden en veel mensen ontvangen kunnen worden. In de film zien we beelden van een afscheidsceremonie van iemand binnen de Ghanese gemeenschap. Dit is een enorme plechtigheid met heel veel gasten, vrouwen in prachtige jurken uitgedost en er wordt volop gegeten, gedanst en gezongen. Parallel aan dit verhaal zien we Anita in eigen kring afscheid nemen van een dierbare. Het contrast is groot.

Utopie
De vraag dringt zich op of één nieuw rouwcentrum voor alle culturen een wens is vanuit de Bijlmer of een utopie van een uitvaartbedrijf dat de markt wil veroveren. Anita blijft haar best doen, maar door het sterfgeval in haar eigen omgeving, neemt ze enige afstand van het project en is het nog maar de vraag of het nieuwe rouwcentrum er gaat komen…

Paul Sin Nam Rigter
Paul is geboren in Zuid-Korea en opgegroeid bij zijn adoptieouders in Nederland. Hij debuteerde als acteur tijdens zijn studie communicatiewetenschappen. Als regisseur maakte hij onder meer de films 'LUX', 'Zoete Tomaat', 'Spelen voor het verleden', 'The Nose - Op zoek naar Blamage' en de documentaire serie 'Helden van Maxima'. De film 'Dood in de Bijlmer' is Pauls’ eerste lange documentaire. Zes jaar lang volgde hij het proces van de bouw van een nieuw multicultureel rouwcentrum in de Bijlmer.

Deze speciale tv-versie van de bekroonde documentaire 'Dood in de Bijlmer' zendt de EO uit naast het tweeluik 'Hoe God verscheen in Ghana' op zondag 4 en 11 juli om 22.05 uur op NPO 2. Hierin gaat presentator Bright O. Richards op onderzoek naar geloof en bezieling in Ghana en Nederland.

'Dood in de Bijlmer', zondag 4 juli: Ghana en zondag 11 juli: Nederland om 20.25 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Hanne, Marthe en Julia genieten van een droomvakantie in Porto Sirento, tot een betovering hen plots in zeemeerminnen verandert. Om niet op te vallen, moeten ze koste wat het kost water vermijden. Wanneer ze ontdekken dat ze na drie dagen voorgoed in hun vinnen vastzitten, begint een race tegen de klok. Slagen ze erin de betovering op tijd te verbreken of verliezen ze voorgoed hun plek als K3?

'K3 en het lied van de zeemeermin', film uit 2024, met oa. de K3-meisjes, om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:30
    King Kong
    01:35
    Dagelijkse kost
  • 00:55
    Het weer
    08:00
    Zomerbeelden
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:45
    NYPD Blue
    01:45
    Geen uitzending
  • 01:05
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
    11:40
    Champions League Magazine
  • 23:20
    Arachnophobia
    01:30
    Geen uitzending
  • 00:20
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 00:45
    Suits
    01:40
    Geen uitzending
  • 01:05
    Binnenstebuiten
    01:40
    Geen uitzending
  • 00:35
    Alex Agnew - Wake Me Up When It's Over
  • 00:30
    Superman & Lois
    01:30
    How to Get Away With Murder
  • 01:15
    Pawn Stars
    03:20
    Geen uitzending
  • 00:30
    MasterChef UK
    01:50
    A Place in the Sun
  • 01:20
    Cold Case
    02:05
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 00:49
    Herhalingslus
    09:00
    Z-Weekoverzicht
  • 00:35
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:05
    De Smaaktoerist
    01:45
    Lekker Messy
  • 00:50
    The Puzzle Lady
    01:40
    Ripper Street
  • 01:15
    Burn Notice
    01:55
    NCIS
  • 01:00
    EenVandaag
    01:30
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 00:50
    Nieuwsuur
    01:35
    Café Kockelmann
  • 01:05
    De Grannies van Amsterdam
    04:20
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal