EO zendt winnaar beste Nederlandse documentaire IDFA 2020 uit

zondag 4 juli 2021

'Dood in de Bijlmer' werd in november afgelopen jaar uitgeroepen tot 'Best Dutch Documentary' op IDFA. De prijswinnende documentaire, gemaakt door regisseur Paul Sin Nam Rigter, volgt uitvaartmanager Anita van Loon in de Amsterdamse Bijlmer.

Zij moet ervoor zorgen dat alle rituelen rondom de dood een plek krijgen in haar nieuwe multiculturele rouwcentrum. Maar hoe meer ze zich verdiept in de verschillende culturen in Amsterdam-Zuidoost, hoe meer ze zich afvraagt of het rouwcentrum niet een naïeve utopie is. In de documentaire zien we Anita van Loon op bezoek bij diverse gemeenschappen, om te achterhalen wat hun wensen en verwachtingen zijn van het nieuwe centrum? Worden de toiletten bijvoorbeeld wel groot genoeg voor de prachtige traditionele Ghanese jurken? En kunnen mensen voor een uitvaart hun eigen drankjes meenemen? De EO wil met het uitzenden van deze documentaire de diversiteit van Nederland in beeld brengen. Ook wil de omroep laten zien dat je met oprechte interesse in de ander daadwerkelijk meer begrip kan creëren.


In de Bijlmer heeft iedere cultuur zijn eigen rituelen rondom de dood. Aan uitvaartmanager Anita de taak om al die culturen warm te maken voor haar nieuw te bouwen multiculturele rouwcentrum. Ze begint vol goede moed aan een kennismakingstocht in deze voor haar onbekende wereld, en ziet van dichtbij de verschillende rituelen rond de dood. Islamitische, Hindoestaanse en Ghanese bewoners hebben allemaal hun eigen ceremonies om de overledene uitgeleide te doen. 'De dood is wel een dingetje', stelt Anita vast. Er moet een keuken komen in het nieuwe centrum, zodat er gekookt kan worden. En een grote ruimte waar lawaai gemaakt mag worden en veel mensen ontvangen kunnen worden. In de film zien we beelden van een afscheidsceremonie van iemand binnen de Ghanese gemeenschap. Dit is een enorme plechtigheid met heel veel gasten, vrouwen in prachtige jurken uitgedost en er wordt volop gegeten, gedanst en gezongen. Parallel aan dit verhaal zien we Anita in eigen kring afscheid nemen van een dierbare. Het contrast is groot.

Utopie
De vraag dringt zich op of één nieuw rouwcentrum voor alle culturen een wens is vanuit de Bijlmer of een utopie van een uitvaartbedrijf dat de markt wil veroveren. Anita blijft haar best doen, maar door het sterfgeval in haar eigen omgeving, neemt ze enige afstand van het project en is het nog maar de vraag of het nieuwe rouwcentrum er gaat komen…

Paul Sin Nam Rigter
Paul is geboren in Zuid-Korea en opgegroeid bij zijn adoptieouders in Nederland. Hij debuteerde als acteur tijdens zijn studie communicatiewetenschappen. Als regisseur maakte hij onder meer de films 'LUX', 'Zoete Tomaat', 'Spelen voor het verleden', 'The Nose - Op zoek naar Blamage' en de documentaire serie 'Helden van Maxima'. De film 'Dood in de Bijlmer' is Pauls’ eerste lange documentaire. Zes jaar lang volgde hij het proces van de bouw van een nieuw multicultureel rouwcentrum in de Bijlmer.

Deze speciale tv-versie van de bekroonde documentaire 'Dood in de Bijlmer' zendt de EO uit naast het tweeluik 'Hoe God verscheen in Ghana' op zondag 4 en 11 juli om 22.05 uur op NPO 2. Hierin gaat presentator Bright O. Richards op onderzoek naar geloof en bezieling in Ghana en Nederland.

'Dood in de Bijlmer', zondag 4 juli: Ghana en zondag 11 juli: Nederland om 20.25 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Viva Boma' FC De Kampioenen film

Ronaldinho wordt door Boma en Goedele klaargestoomd als nieuwe PDG van de Boma Vleesindustrie nv, maar zijn hart ligt meer bij het voetbal - en bij Niki, zijn nieuwe vlam. Terwijl de Kampioenen een promotiestunt voorbereiden om de Viva Boma-worst te lanceren tijdens Aalst Carnaval, zien eeuwige vijanden Fernand en DDT hun kans schoon om de Kampioenen voorgoed uit te schakelen.

'F.C. De Kampioenen 4: Viva Boma', film uit 2019 met oa. Johny Voners, om 19.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:20
    Chateau Planckaert
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 17:00
    Pukkelpop live
    01:00
    Het weer
  • 18:25
    Hoe moeilijk kan het zijn?
    18:40
    De Hoppers
  • 16:50
    Familiegeheimen: The Boyfriend
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:50
    Grote Gezinnen, Grote Vakanties
    18:50
    Axel Gaat Binnen
  • 18:10
    How I Met Your Mother
    20:35
    The Next Three Days
  • 18:30
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 18:10
    ER
    00:40
    Departure
  • 18:20
    SOS Piet
    19:25
    Drie mannen onder een dak
  • 17:45
    De Verhulstjes
    20:00
    Alex Agnew - Wake Me Up When It's Over
  • 18:30
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Origins
  • 18:20
    The Neighborhood
    20:35
    Rambo: First Blood Part II
  • 18:00
    Komen Eten
    20:35
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:55
    Death of the Party
    20:30
    #Cybersleuths: The Idaho Murders
  • 18:10
    Z-Weekoverzicht
    18:44
    Trends Talk
  • 18:27
    Het appartement
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:30
    Over (h)eerlijke groenten
    19:15
    De Zomertafel
  • 18:10
    Hope Street
    19:00
    Beyond Paradise
  • 18:05
    Scandal
    20:00
    Futurama
  • 18:10
    NOS Studio Sport
    19:00
    NOS Studio Sport Voetbal
  • 18:10
    Prinsengrachtconcert 2026
    19:25
    Sue Perkins ontdekt Alaska
  • 18:35
    Welkom in de 80 jarige oorlog
    19:00
    NOS Jeugdjournaal