EO zendt winnaar beste Nederlandse documentaire IDFA 2020 uit

'Dood in de Bijlmer' werd in november afgelopen jaar uitgeroepen tot 'Best Dutch Documentary' op IDFA. De prijswinnende documentaire, gemaakt door regisseur Paul Sin Nam Rigter, volgt uitvaartmanager Anita van Loon in de Amsterdamse Bijlmer.
Zij moet ervoor zorgen dat alle rituelen rondom de dood een plek krijgen in haar nieuwe multiculturele rouwcentrum. Maar hoe meer ze zich verdiept in de verschillende culturen in Amsterdam-Zuidoost, hoe meer ze zich afvraagt of het rouwcentrum niet een naïeve utopie is. In de documentaire zien we Anita van Loon op bezoek bij diverse gemeenschappen, om te achterhalen wat hun wensen en verwachtingen zijn van het nieuwe centrum? Worden de toiletten bijvoorbeeld wel groot genoeg voor de prachtige traditionele Ghanese jurken? En kunnen mensen voor een uitvaart hun eigen drankjes meenemen? De EO wil met het uitzenden van deze documentaire de diversiteit van Nederland in beeld brengen. Ook wil de omroep laten zien dat je met oprechte interesse in de ander daadwerkelijk meer begrip kan creëren.
In de Bijlmer heeft iedere cultuur zijn eigen rituelen rondom de dood. Aan uitvaartmanager Anita de taak om al die culturen warm te maken voor haar nieuw te bouwen multiculturele rouwcentrum. Ze begint vol goede moed aan een kennismakingstocht in deze voor haar onbekende wereld, en ziet van dichtbij de verschillende rituelen rond de dood. Islamitische, Hindoestaanse en Ghanese bewoners hebben allemaal hun eigen ceremonies om de overledene uitgeleide te doen. 'De dood is wel een dingetje', stelt Anita vast. Er moet een keuken komen in het nieuwe centrum, zodat er gekookt kan worden. En een grote ruimte waar lawaai gemaakt mag worden en veel mensen ontvangen kunnen worden. In de film zien we beelden van een afscheidsceremonie van iemand binnen de Ghanese gemeenschap. Dit is een enorme plechtigheid met heel veel gasten, vrouwen in prachtige jurken uitgedost en er wordt volop gegeten, gedanst en gezongen. Parallel aan dit verhaal zien we Anita in eigen kring afscheid nemen van een dierbare. Het contrast is groot.
Utopie
De vraag dringt zich op of één nieuw rouwcentrum voor alle culturen een wens is vanuit de Bijlmer of een utopie van een uitvaartbedrijf dat de markt wil veroveren. Anita blijft haar best doen, maar door het sterfgeval in haar eigen omgeving, neemt ze enige afstand van het project en is het nog maar de vraag of het nieuwe rouwcentrum er gaat komen…
Paul Sin Nam Rigter
Paul is geboren in Zuid-Korea en opgegroeid bij zijn adoptieouders in Nederland. Hij debuteerde als acteur tijdens zijn studie communicatiewetenschappen. Als regisseur maakte hij onder meer de films 'LUX', 'Zoete Tomaat', 'Spelen voor het verleden', 'The Nose - Op zoek naar Blamage' en de documentaire serie 'Helden van Maxima'. De film 'Dood in de Bijlmer' is Pauls’ eerste lange documentaire. Zes jaar lang volgde hij het proces van de bouw van een nieuw multicultureel rouwcentrum in de Bijlmer.
Deze speciale tv-versie van de bekroonde documentaire 'Dood in de Bijlmer' zendt de EO uit naast het tweeluik 'Hoe God verscheen in Ghana' op zondag 4 en 11 juli om 22.05 uur op NPO 2. Hierin gaat presentator Bright O. Richards op onderzoek naar geloof en bezieling in Ghana en Nederland.
'Dood in de Bijlmer', zondag 4 juli: Ghana en zondag 11 juli: Nederland om 20.25 uur op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- November wordt 'Boer zoekt Vrouw'-maand op NPO 1
- Toby Alderweireld maakt binnenkort debuut als analist bij 'Match of the Day'
- Onder meer Ruth Beeckmans, Viktor Verhulst, Ruben Van Gucht en Céline Van Ouytsel in eerste week 'Zeg Eens Euh!'
- De publieke omroep brengt Lowlands dichterbij dan ooit
- Dan start 'Blokken', het laatste seizoen van Ben Crabbé
- Ziggo Sport zwaait Dutch GP uit met speciaal 'Race Café' op Zandvoort
- 'NPO Cultuur' met Rachel Pouwer live op Lowlands
- Een verzwegen verleden in de KRO-NCRV documentaire 'Mijn Broer'
- Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem én dineren op topniveau in 'Met Vier In Bed'
- Dit zie je deze week in 'Home and Away' - PREVIEW
- Verrassing bij De Tijdloze: Joris Hessels krijgt ochtendshow
- Peter Van de Veire, Brahim en de 'Radio 2 Dansathon': dit is het najaar van Radio 2
- MNM onthult najaarsplannen: 'Sander tegen de tijd' en 'MNM 1000' keren terug, Maureen Vanherberghen verhuist
- Studio Brussel zet na festivalzomer koers naar 'De Warmste Week' en 'De Tijdloze 100'
- VRT zet vol in op audio: dit mag je verwachten van Radio 1, Radio 2, MNM, Studio Brussel en Klara dit najaar
Multimedia SPOTLIGHT
-
Iconisch spelprogramma 'Zeg eens Euh!' is terug! -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Kijk nu de trailer van 'Blind Getrouwd', seizoen 11! -
'Kotmadam Sarafian' is terug bij VTM! -
Ruben Van Gucht windt er geen doekjes om in 'De Verraders' -
Streamz deelt trailer van 'Naked Attraction Vlaanderen' -
Slapen in de kamer van ex-wielrenner Peter Van Petegem in 'Met Vier In Bed' -
Prime Video kondigt nieuw seizoen aan van 'Young Sherlock' -
Nieuwe trailer voor derde seizoen van 'Percy Jackson and the Olympians' -
CAMILLE geeft exclusieve inkijk achter de schermen van 'Tien Om Te Zien' -
Netflix deelt officiële trailer van 'De Eetclub' -
Kijk nu de podcast 'Vik & Marie: Studio 100 Rewind' bij Play -
Netflix deelt officiële teaser van 'Animals' -
'Topgangster' vertelt hoe hij grootste diamantroof ooit minutieus voorbereidde -
'De Kabouterdans'... 'Ik Weet Er Alles Van' -
De lat ligt letterlijk en figuurlijk hoog in 'Met Vier in Bed' -
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE' -
Check nu de officiële trailer van 'The Last Sunrise' -
Neem samen met VTM een kijkje op 'Kamping Kitsch' -
Goedele Liekens zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
'Niet opnemen!': de nepagent die 30 staten in zijn greep hield -
'Niets houdt me tegen' door Celien Hermans, Siska, Niels & Zita tijdens VRT Zomerhit -
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien'
Kijktip van de dag

In de slotaflevering reist Alice naar Spanje op zoek naar de wortels van het Romeinse rijk. Om de macht te grijpen over de Middellandse Zee moesten de Romeinen eerst afrekenen met de Carthagers - een volk waarvan de ware identiteit pas dit jaar werd onthuld dankzij baanbrekend DNA-onderzoek. Van de ruïnes van Tarragona tot het indrukwekkende Romeinse theater van Cartagena ontmoet Alice archeologen en historici die haar reis naar een onverwacht ontroerend einde brengen.
'Roman Empire by Train', om 21.25 uur op VRT Canvas.



































