EO-podcast 'Zieke Erfenis': de persoonlijke zoektocht naar een mogelijke erfelijke aandoening

donderdag 21 september 2023

Wat betekent het als je een grote kans hebt op een erfelijke aandoening? EO-journalist en podcastmaker Nicole de Jong weet daar alles van. Zij heeft 50 procent kans om drager te zijn van een hersenaandoening: de Katwijkse ziekte.

In de podcast 'Zieke Erfenis' gaat Nicole in gesprek met dragers en risicodragers van een erfelijke ziekte over de keus om zich wél of niet te laten testen. Tegelijkertijd onderzoekt ze die vraag voor zichzelf en neemt ze een besluit of ze daadwerkelijk haar DNA wil laten onderzoeken.


De hersenaandoening waarover het gaat is D-CAA, beter bekend als de Katwijkse ziekte. Deze ziekte veroorzaakt hersenbloedingen. Vijf jaar geleden overleed Nicole’s vader aan de gevolgen van zijn zesde hersenbloeding. En vanaf het moment dat hij de diagnose kreeg, is duidelijk dat ook zij risico loopt op deze aandoening. Nicole: 'Hoe emotioneel en ingrijpend het voor mij persoonlijk ook is om deze podcast te maken, ik hoop echt dat mijn verhaal andere families kan helpen waarin een erfelijke aandoening voorkomt. Ik weet uit ervaring dat het troostend en bevrijdend kan zijn om er met elkaar over te praten, want je hoeft dit niet alleen door te maken.'

Impact
In de eerste afleveringen onderzoekt Nicole haar eigen stamboom, spreekt ze met haar familie over de impact van een erfelijke aandoening en duikt ze in de wereld van embryoselectie en verzekeringen. Later wordt duidelijk of Nicole besluit om zich te laten testen en of ze de uitslag van de DNA-test onder ogen wil komen.

Naar schatting zitten ongeveer 700.000 mensen in Nederland in een soortgelijke situatie. Zij hebben 50 procent kans op een erfelijke aandoening met een hoog risico op een ernstige ziekte. Hierbij kan gedacht worden aan de erfelijke aanleg voor borst- en eierstokkanker, maar ook bepaalde hartziekten.

Luister de EO-podcast 'Zieke Erfenis' vanaf 22 september via de gratis NPO Luister-app, of in je favoriete podcastapp.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Wanneer een jongeman geëxecuteerd op straat wordt gevonden en een tweede slachtoffer in de buurt wordt neergeschoten, doen rechercheurs er alles aan om de gevaarlijke schutter op te sporen voordat hij opnieuw iemand doodt.

'The First 48', om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 12:55
    Mega Mindy
    13:20
    Geitenmeid
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 12:15
    GPs: Behind Closed Doors
    14:00
    Rich Kids Go Skint
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:05
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:50
    All New Traffic Cops
  • 09:20
    Geen uitzending
    15:55
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:20
    Geen uitzending
  • 12:20
    Achter de schermen
    14:00
    De douane in actie
  • 12:50
    NCIS
    13:40
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 12:20
    Geen uitzending
    13:20
    Highway Thru Hell
  • 12:20
    Botched
    13:10
    Peppe's Pizza
  • 12:30
    Killer at the Crime Scene
    13:20
    Snapped
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 12:55
    De kunstenaar
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 12:35
    De Smaaktoerist
    13:05
    Het Weekmenu
  • 12:35
    Hudson & Rex
    13:25
    Agatha Christie's Marple
  • 12:55
    Grey's Anatomy
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:15
    Kook mee met MAX
  • 13:00
    NOS Journaal
    13:15
    Stand van Nederland: Generatie Next
  • 12:50
    Maya de Bij
    13:05
    Vegesauriërs