EO-podcast 'Zieke Erfenis': de persoonlijke zoektocht naar een mogelijke erfelijke aandoening

donderdag 21 september 2023

Wat betekent het als je een grote kans hebt op een erfelijke aandoening? EO-journalist en podcastmaker Nicole de Jong weet daar alles van. Zij heeft 50 procent kans om drager te zijn van een hersenaandoening: de Katwijkse ziekte.

In de podcast 'Zieke Erfenis' gaat Nicole in gesprek met dragers en risicodragers van een erfelijke ziekte over de keus om zich wél of niet te laten testen. Tegelijkertijd onderzoekt ze die vraag voor zichzelf en neemt ze een besluit of ze daadwerkelijk haar DNA wil laten onderzoeken.


De hersenaandoening waarover het gaat is D-CAA, beter bekend als de Katwijkse ziekte. Deze ziekte veroorzaakt hersenbloedingen. Vijf jaar geleden overleed Nicole’s vader aan de gevolgen van zijn zesde hersenbloeding. En vanaf het moment dat hij de diagnose kreeg, is duidelijk dat ook zij risico loopt op deze aandoening. Nicole: 'Hoe emotioneel en ingrijpend het voor mij persoonlijk ook is om deze podcast te maken, ik hoop echt dat mijn verhaal andere families kan helpen waarin een erfelijke aandoening voorkomt. Ik weet uit ervaring dat het troostend en bevrijdend kan zijn om er met elkaar over te praten, want je hoeft dit niet alleen door te maken.'

Impact
In de eerste afleveringen onderzoekt Nicole haar eigen stamboom, spreekt ze met haar familie over de impact van een erfelijke aandoening en duikt ze in de wereld van embryoselectie en verzekeringen. Later wordt duidelijk of Nicole besluit om zich te laten testen en of ze de uitslag van de DNA-test onder ogen wil komen.

Naar schatting zitten ongeveer 700.000 mensen in Nederland in een soortgelijke situatie. Zij hebben 50 procent kans op een erfelijke aandoening met een hoog risico op een ernstige ziekte. Hierbij kan gedacht worden aan de erfelijke aanleg voor borst- en eierstokkanker, maar ook bepaalde hartziekten.

Luister de EO-podcast 'Zieke Erfenis' vanaf 22 september via de gratis NPO Luister-app, of in je favoriete podcastapp.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Hanne, Marthe en Julia genieten van een droomvakantie in Porto Sirento, tot een betovering hen plots in zeemeerminnen verandert. Om niet op te vallen, moeten ze koste wat het kost water vermijden. Wanneer ze ontdekken dat ze na drie dagen voorgoed in hun vinnen vastzitten, begint een race tegen de klok. Slagen ze erin de betovering op tijd te verbreken of verliezen ze voorgoed hun plek als K3?

'K3 en het lied van de zeemeermin', film uit 2024, met oa. de K3-meisjes, om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:50
    Sporza: Memorial Van Damme
    22:00
    Loslopend wild
  • 20:55
    The Sixth Commandment
    21:55
    Das Lehrerzimmer
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 19:55
    K3 en het lied van de zeemeermin
    22:00
    The Equalizer 3
  • 20:30
    Jurassic World: Fallen Kingdom
    22:50
    Dante's Peak
  • 20:30
    Emmanuelle
    22:30
    Did You Hear About the Morgans?
  • 20:30
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 20:35
    24
    00:45
    Suits
  • 21:00
    Chez Bompa Lawijt
    00:25
    Slisse & Cesar
  • 21:05
    Bockie Gaat Naar School
    22:10
    Axel Terug Naar Amerika
  • 20:20
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 20:30
    Road House
    22:45
    Dead Man Walking
  • 20:35
    De Hanslers: van de Piste naar de Playa
    22:25
    Naked Attraction
  • 20:30
    Britain's Killer Teens
  • 21:00
    City Reports
    21:15
    Business Branding
  • 20:59
    Zo doe je het!
    22:00
    Classics 55
  • 20:40
    Open Vuur
    21:30
    Becoming Meewis
  • 21:00
    Luther
    22:05
    Blue Lights
  • 20:00
    Iron Man
    22:15
    A Murder at the End of the World
  • 20:30
    Wolven
    21:25
    Beste Zangers
  • 20:30
    Andere Tijden presenteert: Door Vrouwenogen
    21:15
    Maarten & Philip op het spoor
  • 20:25
    The Sommerdahl Murders
    22:00
    Gek van Geluk