EO-podcast 'De Stem' reist door de wereld van muziek

Het tweede seizoen van de EO en NPO Radio 4 podcast 'De Stem' gaat deze zomer de wereld over. Vanaf zaterdag 2 juli gaat EO-presentator Gerja Wolf weer in gesprek met een zanger of zangeres over hun meest intieme instrument: de stem.
In het eerste seizoen sprak Gerja met bekende Nederlandse zangers en zangeressen over het gebruik van hun stem in verschillende muziekgenres. In dit tweede seizoen gaat 'De Stem' de grens over en gaat Gerja Wolf op zoek naar hoe de stem wordt gebruikt in andere delen van de wereld. Ze onderzoekt vragen als: Waarom kan een Russische basso profondo zo ongelooflijk laag zingen? Waarom liggen verdriet en vreugde in de Joodse muziek zo dicht bij elkaar? En kan Gerja zelf als volwassene nog leren een echte Arabische uithaal te doen?
Ging het in het eerste seizoen van 'De Stem' vooral over het instrument de stem zelf en de technische kant ervan, in het tweede seizoen gaat Gerja op reis en onderzoekt ze hoe dat instrument wordt gebruikt in allerlei verschillende muziekstijlen en culturen. 'Ik ben benieuwd naar de plek van de muziek in de cultuur en wat dat doet met de zanger/ zangeres. Hoe hoor je heimwee naar een land waar je voorouders vandaan komen, maar waar je nog nooit geweest bent? En hoe zing je in vredesnaam muziek die al eeuwen oud is in een taal die je niet spreekt? We gaan van Braziliaanse melancholie naar Molukse heimweeliedjes en van Gregoriaanse meditatieve melodieën naar een prachtig gezongen Joods Kol Nidre gebed. Ook gaan we dieper in op Russisch Orthodoxe muziek en Afrikaanse keelklanken. Muziek is de taal van de wereld die iedereen verstaat. Een taal van klanken en melodieën, die je meevoeren naar een andere plaats, of naar een herinnering of gevoel. Muziek is opgaan in iets dat groter is dan jezelf', volgens Gerja Wolf. Zelf studeerde ze af aan het conservatorium als zangeres en nu is ze radiopresentator bij de EO én stemacteur.
Zwoele Braziliaanse klanken
In de eerste aflevering spreekt Gerja met de Braziliaans/ Nederlandse zangeres Lilian Vieira. Zij heeft de Braziliaanse samba muziek met paplepel ingegoten gekregen. Ze kwam ooit voor de liefde naar Nederland, maar hoe zwoel en lekker de Braziliaanse muziek ook klinkt, het gaat zeker niet alleen over de liefde. De muziek gaat ook over geweld tegen vrouwen en de bedreiging van de natuur. Kan Gerja zich als Hollandse de zwoele Braziliaanse klanken eigen maken? Volgens Lilian wel, maar dan moet Gerja wel 'ritmisch open minded' zijn.
Verdriet en vreugde in de Joodse muziek
In de tweede aflevering staan schoonheid en verdriet, liefde en ballingschap centraal. Het lijken tegenstellingen, maar in de Joodse muziek komt het allemaal samen. Ze praat hierover met sopraan Channa Malkin. Ze vertelt over haar roots, haar moederschap en wat dat met je stem doet.
Het tweede seizoen van 'De Stem' is nu te luisteren via streaming-apps en op EO.nl/podcast .
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'Sterren op het Doek' keert terug met presentatrice Carrie ten Napel
- Dit is de winnaar van 'Project Dans 2026'
- TV-zenders maken specifiek AI‑gebruik zichtbaar in uitzendingen
- Kijkcijfers: maandag 20 april 2026
- 'Secrets of the Bees' met ontdekkingsreiziger Bertie Gregory op National Geographic
- 'Een sok op de werf?': Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt'
- Alcohol in het ziekenhuis en vrouwen op het voetbalveld: 'Ze Zeggen Dat' legt pijnpunten en clichés bloot
- 'VRT NWS Pano' onderzoekt: Niet naar school
- Persoonlijke verhalen over spierziekten en veelbelovend onderzoek in 'Tijd voor MAX'
- 'Je Zal Het Maar Hebben Special' over Sheneeva en Chenelva
- Radio 1-luisteraars maken opnieuw statement voor vrede: 'Imagine' van John Lennon op nummer 1 in 'Radio 1 Classics 1000'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Henkjan Smits valt in bij 'FM op 5'
- DINO wint MNM Start to dj 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Cerina wijst Marthe en Matthias terecht in 'Huis Gemaakt' -
Kijk nu de trailer van het nieuwe seizoen 'Temptation Island' -
'Flashback' duikt in de wilde jaren van JIM -
Dit is de afvaller na aflevering 4 van De Mol -
'De Container Cup' is back baby! -
Fehmy wordt opvallend stil in nieuwe woning -
Kijk binnenkort het nieuwe seizoen van 'Amsterdam Centraal 24/7' -
Het verjaardagsfeest van Kiki loopt volledig uit de hand -
Ex-coaches grijpen de macht in 'The Voice' -
Laura Tesoro zet haar twee kanonnen tegenover elkaar in 'The Voice' -
Netflix deelt officiële trailer van nieuwe actiethriller 'Man on Fire'
-
'Welkom in de praktijk van dokter Lemmelijn' -
'MasterChef'-jury krijgt het aan de stok met Ruben Van Gucht -
Netflix dropt trailer van tweede seizoen 'Haantjes' -
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië'
Kijktip van de dag

Ziekenhuizen voeren vaker een alcoholverbod in, maar hoeveel wordt er gedronken op plaatsen waar er geen verbod geldt? Met Imke Courtois en Thomas Buffel test Dina voetbalmythes, terwijl Andy onderzoekt wat helpt tegen een lookadem. En wie laat zich digitaal misleiden?
'Ze Zeggen Dat', om 20.35 uur op VTM.



































