EO-documentaire 10-Geboden 'Sta Op! En Rust' op NPO 2

In de nieuwe EO-documentaire 'Sta Op! En Rust' onderzoekt documentairemaker Bibi Fadlalla, geďnspireerd door het vierde gebod 'Gedenk de sabbat en heilig haar', of rust een daad van verzet kan zijn in onze prestatiemaatschappij.
Ze volgt vijf jonge ondernemers en studenten met een migratieachtergrond – Tofik Dibi, Jessica de Abreu, Manoushka Bottse, Chichi Zhang en Vida Asare. Ze delen hun persoonlijke verhalen over hoe ze omgaan met de druk om door hard te werken zichzelf te verwezenlijken, terwijl ze tegelijkertijd de betekenis van rust en zelfzorg ontdekken.
De druk van verwachtingen
Uit onderzoek blijkt dat burn-outklachten steeds vaker voorkomen bij jonge mensen. In Nederland is het percentage burn-outklachten het hoogst onder mensen met een migratieachtergrond — ruim anderhalf keer zoveel (TNO, 2020).
Voor jonge Nederlandse met een migratieachtergrond is het idee van rust een luxe die niet bestaat. Als je ouders alles hebben opgeofferd om jou de kans op succes te geven, voel je een zware verantwoordelijkheid om altijd keihard te werken. Voor hen is er altijd die innerlijke, overambitieuze stem die hen aandrijft: 'Meer. Nog beter! Blijf doorgaan.'
Indringende persoonlijke verhalen
'Sta Op! En Rust' toont de levens van vijf jonge volwassenen die worstelen met prestatiedruk. Social media ondernemer en influencer Chichi deelt haar strijd tegen de constante druk om te presteren, wat uiteindelijk leidde tot een burn-out en een depressie. Voormalig politicus Tofik Dibi en activist en antropoloog Jessica de Abreu reflecteren op de druk die zij ervaren in hun zoektocht naar succes, waarbij zij ook de uitdagingen van racisme, maatschappelijke verwachtingen en de valse beloftes van sociale mobiliteit benoemen. Rechtenstudent Vida Asare voelt een zware verantwoordelijkheid om haar familie in Ghana te ondersteunen. Ondernemer Manouschka Bottse vertelt over haar carrière van bijbaantjes tot ondernemerschap en de specifieke uitdagingen die dat met zich meebrengt in deze prestatiemaatschappij.
De EO-documentaire benadrukt dat deze jongvolwassenen niet alleen te maken hebben met persoonlijke prestatiedruk, maar ook met de maatschappelijke verwachtingen die aan hen worden gesteld. Het streven naar succes is in veel gevallen gekoppeld aan een idee van 'de perfecte toekomst'.
Kan rust een daad van verzet zijn?
EOdocs hoofdredacteur Margit Balogh over de documentaire: 'Kan rust ook gezien worden als verzet tegen de maatschappelijke druk van productiviteit, efficiëntie, succes en rijkdom? Deze invalshoek roept een interessante vraag op die ons terugbrengt naar de kern van het vierde gebod: Wat zou er voor een wereld kunnen ontstaan als we onszelf toestaan rust te nemen en elkaar aanmoedigen hetzelfde te doen?'
In een tijd waarin productiviteit en efficiëntie de boventoon voeren, onderzoekt 'Sta Op! En Rust' of het nemen van tijd voor jezelf juist een manier kan zijn om je los te maken van de constante druk. Wat zou er gebeuren als we rust zouden integreren in ons dagelijks leven, zowel voor onszelf als voor onze maatschappij als geheel?
Over Bibi Fadlalla
Bibi Fadlalla (1978) is een getalenteerde filmmaker en journalist die zich richt op krachtige maatschappelijke thema’s zoals identiteit, migratie en verbondenheid. Haar werk bestaat uit films als ‘Zwarte Piet en Ik’ (2012), ‘Dat Haar!' (2016), 'Kendis' (2017), 'Father Figure' (2019), 'De Vrouwen van mijn Land’ (2020), 'Prelude to a Nation' (2023) en 'Generatie Pa' (2024).
Haar films zijn wereldwijd vertoond op internationale filmfestivals zoals IDFA, Sheffield Doc Fest, Toronto International Filmfestival en Busan International Film Festival. De documentaire 'De Vrouwen van mijn Land’, waarin ze kunstenares Raquel van Haver portretteert, werd genomineerd voor een Gouden Kalf Award voor Beste Korte Documentaire 2021.
EO 10-Geboden Serie
'Sta Op! En Rust' maakt deel uit van de 10-Geboden-reeks, een coproductie van EO en DOXY, waarin de betekenis van de eeuwenoude geboden in de moderne samenleving wordt onderzocht. De serie bestaat uit 10 documentaires, die elk een gebod vanuit een uniek perspectief belichten.
'Sta Op! En Rust', maandag 17 maart om 22.15 uur bij de EO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: donderdag 26 februari 2026
- Ontdek wanneer het nieuwe seizoen van ‘So You Think You Can Dance’ start bij VTM
- Cupido schiet twee keer raak in 'Winter Vol Liefde'
- Vernieuwde 'MolTalk' warmt kijker op met voorbeschouwing vol theorieën en aanwijzingen
- Muzikale reis door 80 jaar 'Arbeidsvitaminen' op NPO 1
- Goedele Liekens is zaterdag 'De Geknipte Gast'
- Dit zijn zaterdag de onderwerpen van 'Kassa'
- Coaches hakken erop los in de backstage van 'The Voice'
- 'Ziggo Sport Race Café' opent weer zijn deuren
- Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester in 'Maison Verhulst'
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol muzieknieuws
- Nostalgie tovert maart om in 80's maand
- Dj's bij Qmusic mogen een week lang 'Het Verboden Woord' 'allemaal' niet uitspreken
- A Moment van Kensington wint eerste 3FM Award van 2026
Multimedia SPOTLIGHT
-
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job'
Kijktip van de dag

Jan vergeet zijn en Julies huwelijksverjaardag en probeert het goed te maken door een dag vol verrassingen te organiseren voor Julie, inclusief een bezoek aan een chic hotel mét wellness. Maar al snel blijkt dat plannen maken makkelijker is dan ze uit te voeren.
'Boomer', om 20.55 uur op VRT 1.



































