'Enkeltje Vrijheid' toont de laatste zware etappe van Ahmed's vluchtroute naar Nederland

Voor de ogen van de Sudanese Ahmed (25) brak de oorlog in alle hevigheid uit. Het geweld lijkt onbeteugeld: soldaten schieten moordend om zich heen, hij verliest het contact met zijn familie en voor zijn ogen spelen worden gruweldaden gepleegd. Er zit maar één ding op; hij moet vluchten.
Hij besluit in zijn eentje te voet naar Nederland te vertrekken, in de hoop daar in vrijheid te kunnen leven.
In de documentaire 'Enkeltje Vrijheid' volgen we Ahmed tijdens de laatste etappe van zijn vlucht: van de Italiaanse Alpen, door Frankrijk en België tot aan Ter Apel. Zeven maanden na zijn vertrek uit Sudan ontmoeten we hem in Italië, als hij op het punt staat om -buiten het zicht van de politie- de grens met Frankrijk over te steken. Na een uitputtende tocht van duizenden kilometers lopen en de levensgevaarlijke oversteek per rubberboot van Afrika naar Europa, moet Ahmed deze zware horde door de Alpen ook nog zien te nemen. Hij is gewond aan z’n voet, spreekt geen andere taal dan Sudanees en hij moet uit handen van de grenspolitie zien te blijven. Onderweg zijn de contrasten groot en ondervindt hij de wreedheid van het in Europa steeds rechtser wordende beleid.
Dromend van een nieuw leven in veiligheid doorkruist hij plekken waar Europeanen volop vakantie vieren; ski-oorden, golfresorts, volle terrassen in Parijs, hij ziet het allemaal aan zich voorbijtrekken. Zonder geld en spullen arriveert hij in Nederland, waar hij hoopt journalist te kunnen worden. Wat wij inmiddels weten, maar Ahmed nog niet, is dat hij in het zo op het oog leuke Nederland weliswaar veilig is, maar dat hij niet met open armen zal worden ontvangen.
Ahmed: 'Als ik terugdenk aan deze tocht voel ik de hitte van de woestijn, de jungle onder mijn voeten en het heen en weer schommelen van de rubberboot op de oceaan. Het was zwaar, maar gelukkig kan ik me nu richten op de toekomst. Een toekomst zonder het geluid van bombardementen op de achtergrond.'
'Enkeltje Vrijheid' is 29 augustus om 20.25 uur te zien bij BNNVARA op NPO 3.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe EO-serie 'Klinkt als een sekte' met Israel van Dorsten
- Nieuwe dramaserie 'Rust en Vreugd' bij MAX op NPO 1
- 'Ivo op Zondag' keert terug met nieuwe rubriek over bijzondere vriendschappen
- Ziggo Sport introduceert nieuwe F1 show 'Race Café: Na de GP'
- Nieuw seizoen van 'Body Cam' op Discovery
- MXGP en MX2 weer van start op Play Sports
- Ziggo Sport zet vrouwen in de spotlight op Internationale Vrouwendag
- Indringende documentaire 'KAMAY' te zien op VRT Canvas op Internationale Vrouwendag
- Dit staat bij de Disney Channels voor je klaar in maart
- 'Je Zal Het Maar Hebben Junior' met Fedde en Xin
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke'
Kijktip van de dag

Na overleg met de psychologen beslist Philippe om Veronica op een heel kordate manier bloot te stellen aan haar angst voor water. Peter krijgt steeds meer grip op zijn vliegangst tot hij zijn grootste angst onder ogen moet komen en echt alle controle moet loslaten. Philippe wil Mies en Nel helpen bij het overwinnen van hun podiumangst. De tweeling kan prachtig zingen, alleen niet voor publiek en zeker niet voor een jury. Philippe ziet alvast een eerste logische stap voor hen: meedoen aan een auditie.
'Gene Paniek', om 20.05 uur op VRT 1.



































