'Enkeltje Vrijheid' toont de laatste zware etappe van Ahmed's vluchtroute naar Nederland

woensdag 28 augustus 2024
Foto: © BNNVARA 2024

Voor de ogen van de Sudanese Ahmed (25) brak de oorlog in alle hevigheid uit. Het geweld lijkt onbeteugeld: soldaten schieten moordend om zich heen, hij verliest het contact met zijn familie en voor zijn ogen spelen worden gruweldaden gepleegd. Er zit maar één ding op; hij moet vluchten.

Hij besluit in zijn eentje te voet naar Nederland te vertrekken, in de hoop daar in vrijheid te kunnen leven.


In de documentaire 'Enkeltje Vrijheid' volgen we Ahmed tijdens de laatste etappe van zijn vlucht: van de Italiaanse Alpen, door Frankrijk en België tot aan Ter Apel. Zeven maanden na zijn vertrek uit Sudan ontmoeten we hem in Italië, als hij op het punt staat om -buiten het zicht van de politie- de grens met Frankrijk over te steken. Na een uitputtende tocht van duizenden kilometers lopen en de levensgevaarlijke oversteek per rubberboot van Afrika naar Europa, moet Ahmed deze zware horde door de Alpen ook nog zien te nemen. Hij is gewond aan z’n voet, spreekt geen andere taal dan Sudanees en hij moet uit handen van de grenspolitie zien te blijven. Onderweg zijn de contrasten groot en ondervindt hij de wreedheid van het in Europa steeds rechtser wordende beleid.

Dromend van een nieuw leven in veiligheid doorkruist hij plekken waar Europeanen volop vakantie vieren; ski-oorden, golfresorts, volle terrassen in Parijs, hij ziet het allemaal aan zich voorbijtrekken. Zonder geld en spullen arriveert hij in Nederland, waar hij hoopt journalist te kunnen worden. Wat wij inmiddels weten, maar Ahmed nog niet, is dat hij in het zo op het oog leuke Nederland weliswaar veilig is, maar dat hij niet met open armen zal worden ontvangen.

Ahmed: 'Als ik terugdenk aan deze tocht voel ik de hitte van de woestijn, de jungle onder mijn voeten en het heen en weer schommelen van de rubberboot op de oceaan. Het was zwaar, maar gelukkig kan ik me nu richten op de toekomst. Een toekomst zonder het geluid van bombardementen op de achtergrond.'

'Enkeltje Vrijheid' is 29 augustus om 20.25 uur te zien bij BNNVARA op NPO 3.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' (VTM)

De studioshows gaan verder en opnieuw dansen de kandidaten in duo's, vaak in stijlen die niet de hunne zijn. Niet alleen de jury, maar ook honderd dansliefhebbers uit Nederland en Vlaanderen hebben inspraak in wie doorgaat.

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:55
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:40
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:40
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:20
    Geen uitzending
    06:15
    Kabouter Plop
  • 03:20
    Geen uitzending
    12:05
    Urk!
  • 01:20
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:20
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:25
    Geen uitzending
    15:35
    Baywatch
  • 00:50
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 03:50
    Geen uitzending
    02:30
    De Tafel van de Week
  • 02:15
    Geen uitzending
    05:55
    This Is Us
  • 03:05
    Geen uitzending
    06:15
    Two and a Half Men
  • 02:35
    Geen uitzending
    06:30
    Property Brothers
  • 01:55
    Geen uitzending
    02:20
    My Life is Murder
  • 02:18
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:34
    Zo doe je het!
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:30
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:20
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 04:30
    Signora Volpe
    03:10
    Six Four
  • 03:55
    Prison Break
    02:15
    Law & Order: Organized Crime
  • 03:05
    NOS Journaal 20.00 uur
    03:15
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:00
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:05
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    02:50
    NOS Studio Sport Voetbal