Een bijzondere kijk op Joodse tradities in 'God schittert door afwezigheid'

zaterdag 21 mei 2022

'Ik ben Joods', dat beaamt filmmaker Erik Fransman volmondig. Ingewikkelder is de vraag of hij zich Joods voelt. In de EO-documentaire 'God schittert door afwezigheid' onderzoekt hij zijn familiegeschiedenis en de daarbij behorende Joodse tradities.

Tijdens deze zoektocht stuit hij ook op het veelal onbesproken oorlogsverleden van de familie Fransman. Verder gaat hij de confrontatie aan met zijn eigen weerzin tegen religie. Een eerste bezoek aan 'Het beloofde land' geeft hem ruimte om te reflecteren.


In de documentaire 'God schittert door afwezigheid', die de EO zondag 22 mei uitzendt, volgen we Erik Fransman tijdens zijn zoektocht naar zijn Joodse identiteit. Zo staat hij stil bij het eerste afspraakje van zijn grootouders net voor de oorlog. Ook bestookt Erik zijn familieleden met prangende vragen, die hij stelt om zo dichter bij de kern van zijn Joodse gevoel te komen.

Religieuze tradities
Hoe kan zijn oom Rob met zijn gezin de religieuze Joodse tradities omarmen terwijl ze niet gelovig zijn? Waarom heeft oom Joost daarentegen zijn hele leven geprobeerd zijn Joodse komaf te verbergen? De film, waar Erik aan werkt, lijkt voor deze oom een kantelpunt te zijn, hij vindt dat het nu wel eens klaar moet zijn met zijn eindeloze onderduiken.
Zijn nicht Vivian, heeft na een periode in Israël te hebben gewoond, haar joods-zijn volledig omarmd. Zij draait de rollen om en confronteert Erik met een kritische wedervraag. Ze vraagt hem waar hij nu eigenlijk zo bang voor is.

Al deze ontmoetingen inspireren Erik om zijn weerzin onder ogen te komen maar ook om nog een stap verder te gaan door een reis te maken naar Israël. Hier gaat hij met toevallige passanten het gesprek aan over religie en traditie. Tijdens deze tocht wordt Erik geconfronteerd met zichzelf en zijn verleden. Eenmaal terug in de straten van Amsterdam heeft Erik eindelijk ruimte voor reflectie. Is zijn zoektocht voldoende geweest om een antwoord te vinden op de vraag of hij zich ook Joods voelt?

'God schittert door afwezigheid' is een film namens de Joodse programmering van de EO. Regie: Erik Fransman; productie: Tanja Warning, Memphis Features; eindredactie EO: Alfred Edelstein.

'God schittert door afwezigheid', zondag 22 mei om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Maria is een levenslustig meisje. Ze is als novice het klooster binnengetreden, maar heeft moeite om zich neer te leggen bij de strenge leefregels. Ook al is ze vastberaden om God naar behoren te dienen en non te worden, de Abdis oordeelt dat ze tijdelijk het klooster moet verlaten om levenservaring op te doen en uit te vissen hoe ze haar toekomst ziet. Zo komt ze terecht in Salzburg bij de familie Von Trapp. Kapitein Von Trapp is een weduwnaar die alleen instaat voor de opvoeding van zijn zeven kinderen. Hij heeft net zijn twaalfde gouvernante aan de deur gezet.

'The Sound of Music ', om 20.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:35
    De Raad van Soekie
    06:00
    In bed met Olly
  • 01:55
    Nachtlus
    08:00
    Winterbeelden
  • 07:35
    De Smurfen
    04:50
    Geen uitzending
  • 07:35
    Heidi
    00:40
    Single Bells
  • 07:20
    Achter gesloten deuren
    23:15
    Bad Boys
  • 00:55
    S.W.A.T.
    00:45
    Yellowjackets
  • 07:00
    Willy
    01:10
    Geen uitzending
  • 06:55
    A Husband for Christmas
    01:45
    JOE XMAS
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    07:45
    Geen uitzending
  • 07:05
    Coroner
    02:00
    Criminal Minds
  • 05:00
    Play kerst haardvuur 2025
    01:35
    The First 48 Presents Critical Minutes
  • 07:25
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    02:00
    Play kerst haardvuur 2025
  • 07:00
    Cold Case
    01:30
    C.S.I. New York
  • 06:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:31
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:25
    Toasted on wheels!
    00:45
    De Chalet, Hollandse Maatjes
  • 07:35
    Death in Paradise
    00:40
    Murdoch Mysteries
  • 07:35
    The Real Housewives of Beverly Hills
    00:10
    Lie to Me
  • 07:40
    Close Up
    01:20
    Frans & Mariska, Stellen op de Proef
  • 01:05
    Nieuwsuur
    08:00
    Petrus in het land
  • 07:35
    Jojo & Ouma
    01:10
    First Dates