Een bijzondere kijk op Joodse tradities in 'God schittert door afwezigheid'

zaterdag 21 mei 2022

'Ik ben Joods', dat beaamt filmmaker Erik Fransman volmondig. Ingewikkelder is de vraag of hij zich Joods voelt. In de EO-documentaire 'God schittert door afwezigheid' onderzoekt hij zijn familiegeschiedenis en de daarbij behorende Joodse tradities.

Tijdens deze zoektocht stuit hij ook op het veelal onbesproken oorlogsverleden van de familie Fransman. Verder gaat hij de confrontatie aan met zijn eigen weerzin tegen religie. Een eerste bezoek aan 'Het beloofde land' geeft hem ruimte om te reflecteren.


In de documentaire 'God schittert door afwezigheid', die de EO zondag 22 mei uitzendt, volgen we Erik Fransman tijdens zijn zoektocht naar zijn Joodse identiteit. Zo staat hij stil bij het eerste afspraakje van zijn grootouders net voor de oorlog. Ook bestookt Erik zijn familieleden met prangende vragen, die hij stelt om zo dichter bij de kern van zijn Joodse gevoel te komen.

Religieuze tradities
Hoe kan zijn oom Rob met zijn gezin de religieuze Joodse tradities omarmen terwijl ze niet gelovig zijn? Waarom heeft oom Joost daarentegen zijn hele leven geprobeerd zijn Joodse komaf te verbergen? De film, waar Erik aan werkt, lijkt voor deze oom een kantelpunt te zijn, hij vindt dat het nu wel eens klaar moet zijn met zijn eindeloze onderduiken.
Zijn nicht Vivian, heeft na een periode in Israël te hebben gewoond, haar joods-zijn volledig omarmd. Zij draait de rollen om en confronteert Erik met een kritische wedervraag. Ze vraagt hem waar hij nu eigenlijk zo bang voor is.

Al deze ontmoetingen inspireren Erik om zijn weerzin onder ogen te komen maar ook om nog een stap verder te gaan door een reis te maken naar Israël. Hier gaat hij met toevallige passanten het gesprek aan over religie en traditie. Tijdens deze tocht wordt Erik geconfronteerd met zichzelf en zijn verleden. Eenmaal terug in de straten van Amsterdam heeft Erik eindelijk ruimte voor reflectie. Is zijn zoektocht voldoende geweest om een antwoord te vinden op de vraag of hij zich ook Joods voelt?

'God schittert door afwezigheid' is een film namens de Joodse programmering van de EO. Regie: Erik Fransman; productie: Tanja Warning, Memphis Features; eindredactie EO: Alfred Edelstein.

'God schittert door afwezigheid', zondag 22 mei om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Het is de laatste ochtend op het eiland. De overgebleven koppels moeten beslissen: willen ze zich binden aan hun partner en samen vertrekken of zullen ze de relatie op het eiland beëindigen. Wie kiest voluit voor de liefde?

'Gestrand op Honeymoon Island - Australië', om 19.10 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:00
    In bed met Olly
    01:00
    Het weer (laat)
  • 06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
    09:00
    Herfstbeelden
  • 06:00
    Tik Tak
    06:05
    Bumba
  • 06:00
    Kabouter Plop
    07:00
    Jabaloe
  • 02:50
    Geen uitzending
    00:10
    Gestrand op Honeymoon Island - Australië
  • 06:00
    Qmusic
    09:00
    Geen uitzending
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    23:50
    A Holiday Spectacular
  • 06:00
    Joe
    01:25
    Geen uitzending
  • 06:00
    Radio Nostalgie
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    FBI
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    Cobra Kai
  • 05:55
    The Block Australia
    01:25
    Love It or List It UK
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:05
    My Life is Murder
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:46
    Wonen
    00:00
    Oh What A Night
  • 05:35
    de Chalet, 3 chefs, een feest
    01:50
    Winterse Kost
  • 06:00
    The Good Ship Murder
    01:45
    Inside Man
  • 06:00
    Shipping Wars
    01:00
    Hudson & Rex
  • 05:50
    Nederland in Beweging
    00:50
    NOS Journaal
  • 02:20
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 05:55
    Ziggy en de Zootram
    00:20
    Onderweg naar liefde