Driedelige serie 'Galapagos' bij de NTR

De NTR zendt in september de driedelige serie 'Galapagos' uit, met David Attenborough. Deze visueel overdonderende serie voert de kijker mee op een epische verkenningstocht door tijd en ruimte op zoek naar een antwoord op een van de grootste mysteries van onze planeet: hoe de buitengewone rijkdom aan leven op aarde heeft kunnen ontstaan.
De unieke planten- en diersoorten aan de hand waarvan dit unieke verhaal wordt verteld, komen slechts op één plek voor, een levend laboratorium waar het leven zich al honderdduizenden jaren in volkomen isolement afspeelt. Het grootse natuurexperiment van onze aarde: de Galapagos-eilanden.
Deze uit honderddertig eilanden bestaande archipel midden in de Stille Oceaan huisvest de opmerkelijkste flora en fauna, soorten die nergens anders op aarde voorkomen. Aan de kust steken zeeleguanen de draak met de gewoonten van hun in de woestijn levende soortgenoten door in zee te plonzen om zich aan zeewier te goed te doen. Ondertussen zwermen blauwpotige vogels boven de oeroude lavavelden en wemelt het dichtbeboste hoogland van de wonderlijkste vleermuizen, hagedissen en roofvogels.
Met dit even adembenemende als onbarmhartige tropische paradijs als decor waagt deze baanbrekende serie zich aan de fundamentele vraag hoe en waarom het leven op aarde heeft kunnen zegevieren. Het antwoord is een fascinerend relaas van overleven tegen de verdrukking in en van de onstuitbare vindingrijkheid van de natuur. Via fascinerende soorten die leven op een manier en in een omgeving die nergens anders voorkomt, is te reconstrueren hoe de evolutie van alle levensvormen op aarde in zijn werk kan zijn gegaan.
Nog steeds zijn de Galapagos een ware schatkamer van biologische informatie, een natuurlaboratorium waarin we het leven en de evolutie tot in het kleinste detail kunnen bestuderen. Maar hoe buitengewoon de soorten die de Galapagos op dit moment bevolken ook zijn, het zou best eens kunnen dat uit de vulkanische cyclus van het ontstaan en afsterven van eilanden nieuwe, nog spectaculairder planten en dieren ontstaan die deze eilanden in de toekomst zullen bevolken.
Aflevering 1 (4 september): Oorsprong
David Attenborough heeft alle uithoeken van de aarde bereisd en kennisgemaakt met het leven in al zijn bonte vormen, maar nergens komt hij op zo’n intieme manier met zo’n bizarre en unieke verzameling dieren in contact als op de Galapagos-eilanden. Toch zag deze archipel er ooit heel anders uit. In de eerste aflevering van deze baanbrekende serie vertelt Attenborough over het ontstaan van de Galapagos, een kale woestenij die het toneel zou vormen van een groots experiment: het allereerste leven op aarde.
Hij legt uit welke omstandigheden nodig waren om dit experiment te laten plaatsvinden en welke ingrediënten onontbeerlijk zijn voor het spontane ontstaan van leven: van vulkaanuitbarstingen tot verre oceaanstromingen, van extreem isolement tot het opportunisme van toevallig passerende planten en dieren. Al vertellend doet Attenborough uit de doeken hoe de Galapagos bevolkt zijn geraakt met de vreemdste verzameling flora en fauna op onze planeet.
Aflevering 2 (11 september): Aanpassing
In de eerste aflevering van deze serie hebben we gezien hoe het leven zich wist te nestelen op de Galapagos, een stipje land in de Stille Oceaan. In deze aflevering verkennen we hoe het leven zich over deze vreemde en vaak ontoegankelijke eilanden heeft verspreid; een relaas van opmerkelijk gedrag, genetische innovatie en heftige concurrentiestrijd. We maken kennis met in de oceaan zwemmende reptielen, vogels die hun vliegvermogen zijn kwijtgeraakt en madeliefjes zo groot als bomen, te midden van een habitat die onderhevig is aan de geologische en klimatologische krachten die deze eilanden onophoudelijk vormen en kneden. Uit deze synergie van geografie en biologie is er een even bizarre als schitterende rijkdom aan planten en dieren ontstaan die veelal uniek zijn voor de Galapagos, maar ons ieder op zich inzicht bieden in het leven op onze hele planeet.
Aflevering 3 (18 september): Evolutie
In aflevering 1 en 2 hebben we gezien hoe het leven op de Galapagos zijn intrede heeft gedaan en zich aan de veelzijdige habitat op deze archipel heeft aangepast. In de derde en laatste aflevering vertelt David Attenborough over de geologische krachten die tot een spectaculaire explosie van biologische diversiteit hebben geleid; een explosie die, zij het niet zonder ingrijpende ecologische gevolgen, de inspiratie zou vormen voor een van de belangrijkste wetenschappelijke theorieën uit de geschiedenis. Bij dit laatste bezoek aan de Galapagos staat Attenborough stil bij de manier waarop natuurlijke selectie het leven op deze eilanden heeft gevormd, hoe ze onze wetenschappelijke inzichten hebben verrijkt en welke toekomst dit biologische wonderland wacht. Al doende komt hij oog in oog te staan met het zeldzaamste dier op onze planeet, treedt hij in Charles Darwins voetsporen en is hij getuige van het eeuwige proces van afsterven en wedergeboorte van deze magische eilanden.
'Galapagos', van de makers van 'Flying Monsters', 'Kingdom of Plants' en 'First Life'.
'Galapagos', vrijdag 4, 11 en 18 september om 19.20 uur op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Celien Hermans brengt eerbetoon aan mama Margriet op 'Tien Om Te Zien'
- Ketnet zet de zomer in met de opnames van vier fictiereeksen
- Kijkcijfers: 26, 27 en 28 juni 2026
- Vakantiekriebels, swiffers en een surprisebox voor koppels in nieuw seizoen van 'Met Vier in Bed'
- 'Ik ben het cadeautje!': Komst van energieke vrijgezel zet de boel meteen op scherp in de eerste week van 'B&B Zoekt Lief'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit heeft National Geographic in juli te bieden
- Met deze programma's luidt STAR Channel de zomer in!
- Juli brengt Britse topseries en zomerse must-sees naar BBC NL en BBC NL+
- De leukste zomervakantie beleef je op Cartoonito
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag

Pascale zou graag eens alleen zijn met Maurice en stelt hem voor om samen een weekendje weg te gaan. Maurice kan echter niet omdat hij zijn moeder niet alleen kan laten. Fernand zet Boma aan om Pascale mee te nemen naar Spanje. Hij hoopt zo Maurice te ontmoedigen nog in het café te komen. Pascale stemt toe, maar enkel om Maurice jaloers te maken en het er eens goed van te nemen. Carmen heeft een auditie gedaan voor een film en heeft een hoofdrol gekregen.
'FC De Kampioenen', om 20.10 uur op VRT 1.



































