Donderdag in 'Stand van Nederland': Uitkering? Omscholen!

De werkloosheid is de afgelopen maanden omhoog geschoten. Er kwamen gemiddeld tienduizenden werklozen per maand bij. Sinds dit voorjaar zijn 300.000 banen verdwenen.
Wat doe je als je geen werk meer hebt? Ben je bereid je om te scholen? Want dan liggen er 100.000 banen in het verschiet. Stand van Nederland; over de kansen in deze coronacrisis.
Randstad
Ondanks dat er veel banen verdwenen zijn, blijven bedrijven op zoek naar personeel. Er zijn nog altijd veel openstaande vacatures in de zorg, techniek en het onderwijs. Randstad, de grootste werkgever na de overheid, kijkt of mensen die nu hun baan hebben verloren zich kunnen omscholen en helpt ze ook daarbij. Zo is Carla Gomez-Serrano van KLM grondstewardess nu in de zorg aan de slag: 'Het werk lijkt eigenlijk wel een beetje op elkaar, omdat je ook met mensen te maken hebt met verschillende emoties.'
Banenmachine
Een ander voorbeeld van een bedrijf waar nog veel vacatures zijn is Hamer. Een technisch bedrijf in Apeldoorn met zo’n 425 medewerkers in dienst. 'Er is eigenlijk altijd werk. Als je twee rechterhanden hebt dan kan je bij ons aan de slag als bijvoorbeeld monteur', aldus Justin Schaufeli. Volgens Justin krijgen mensen bij Hamer kansen genoeg én een goed startsalaris, maar personeel vinden blijft lastig. 'Waar dat aan ligt, vind ik moeilijk te verklaren.'
Jongeren tot 25 jaar
Er is een grote groep die eruit springt in deze coronacrisis: jongeren tot 25 jaar. Zij hebben 10 keer zoveel kans om hun baan kwijt te raken dan de rest van werkend Nederland. Dat komt omdat zij vaak in sectoren werken waar het nu minder goed gaat, zoals de evenementenbranche en de horeca. Bovendien hebben zij veel flexcontracten en die vliegen er in tijden van crisis altijd als eerste uit. Zo ging dat ook bij Stefan van Loon (24 jaar.) Hij is net afgestudeerd als piloot en zou voor het eerst gaan vliegen, maar dat ging niet door en nu woont hij weer bij zijn ouders. 'Net mijn diploma op zak, maar de eerste week dat ik zou starten als piloot, werd ik afgebeld. Nu bezorg ik tijdelijk boodschappen om toch nog iets te doen, maar mijn droom blijft vliegen.'
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek een onderwerp tot op de bodem uit. Onder meer met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In verband met de coronacrisis zijn de makers op zoek gegaan naar ondernemers die direct, op welke manier dan ook met deze economische crisis te maken hebben.
'Stand van Nederland', donderdag 1 oktober om 20.25 uur bij Omroep WNL op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- BN'ers nemen mantelzorg over in MAX-programma 'Zorg uit Handen'
- Zondag start het 14de seizoen van 'Heel Holland Bakt'
- 'Diabolical: The Epstein Files' nieuw te zien op HBO Max
- Kijk vanaf zondag de beklijvende historische dramareeks 'Breendonk' op VRT 1
- Docureeks 'De Hel van Breendonk' nieuw op VRT MAX en VRT Canvas
- Dit zie je in november op Disney Channel en Disney Jr.
- 'Vroege Vogels' is zondag op de Beegderheide
- Jurre reist voor '3 Op Reis' door Ijsland
- Yves Berendse, Davina Michelle, Nick Schilder en Waylon zingen met onbekend talent in 'Sing With Me'
- Zeezieke Timon Verbeeck krijgt het zwaar te verduren in 'Over De Oceaan'
- Erik de Zwart ontvangt Top 4000 Ere-Icoon uit handen van dochters
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Amsterdam
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- NPO 3FM lanceert nieuw 3FM Talent: Isabèl Usher
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk de trailer van 'Beauty and the Geek' op Prime Video -
'De Hel van Breendonk' nieuw op VRT MAX en VRT Canvas -
Kijk een nieuw seizoen van 'De Wereld van Plopsa' bij VTM -
Marie over de nieuwe poetshulp in 'De Tafel van Ruben' -
Maak kennis met de nieuwe poetshulp van 'De Verhulstjes' -
Dit is de nieuwe begingeneriek van 'Familie', gezongen door Metejoor -
Cul de Bas zoekt nog meer risico in de finale van 'Got Talent' -
Kijk mee binnen bij Vlaanderens grootste online sterren -
Mini Made2Move klaar voor de finale van 'Got Talent' -
Conner Rousseau in 'Anastasya op een Ander' -
Astrid Coppens over paniek tijdens haar eerste bevalling -
Verrassende plottwist in 'Love Island VIPS' -
Dit zijn de kandidaten van 'Dancing with the Stars 2026' -
Crisis bij LABO! -
Seizoensrevelatie Amber Piddington uitgeschakeld in 'De Slimste Mens ter Wereld' -
Kürt Rogiers over zijn exit in 'De Verraders' in 'De Tafel van Ruben' -
Noah offert bondgenoot Bert in 'De Verraders' -
'Gevangenisdirecteurs' toont schrijnende gevolgen van stakingen -
Faroek opent aanval op verrader Stephanie aan De Ronde Tafel -
Deze tactiek hanteert Pauline Slangen in 'Expeditie Robinson'
-
'Ik vind hem kleiner dan gedacht!' -
'Expeditie Robinson' start met stevige realitycheck -
Nieuwe vodcast 'Alloo Jambers – de Jambers tapes' -
Repetitie gaat mis voor Double Trouble in 'Got Talent' -
Oostende pakt allereerste vrijstelling in 'Mijn Restaurant' -
'Marc, mag ik uw onderbroeken?' -
'Blind Getrouwd'-koppel Mattias en Marjan nog steeds madly in love -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Pride and Prejudice' -
Christina en Thira strijden om Donny in 'Love Island VIPS' -
Bekijk de trailer van 'Anastasya op een Ander'
Kijktip van de dag

Na zijn gevecht met Voldemort wordt Harry Potter bij de Duffelingen opgehaald door een groep tovenaars van de Orde van de Feniks, opgericht door Perkamentus om Voldemorts plannen te dwarsbomen. Maar binnen de tovenaarsgemeenschap gelooft bijna niemand dat Voldemort is teruggekeerd. Op Zweinstein is er een nieuwe lerares Verweer tegen de Zwarte Kunsten aangesteld. Ook zij ontkent de terugkeer van Voldemort en wil haar leerlingen niets van waarde bijbrengen.
'Harry Potter and the Order of the Phoenix', film uit 2007 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.




































