Donderdag in 'Stand van Nederland': Uitgerookt?!

woensdag 2 januari 2019

Nederland moet rookvrij worden, althans dat staat in het Nationaal Preventieakkoord. De accijnzen op tabak zullen daarom nog verder omhoog gaan.

En er komt meer regelgeving, die uiteindelijk een financiële strop kunnen betekenen voor ondernemers. Maar juist nu wordt er ook flink verdiend. Er is namelijk een nieuwe markt aangeboord; die van de ex-sigarettenroker. De e-sigaret, pleisters, kauwgom en cursussen: een miljoenenbusiness. 'Stand van Nederland', over roken en stoppen-met-roken als verdienmodel en over de grootverdieners in de omvangrijke nicotine-industrie.


Accijnzen
Per jaar roken Nederlanders zo’n 11 miljard sigaretten weg. Één van de grootverdieners aan die rokers is de overheid. In 2017 ontving de overheid alleen al aan tabaksaccijns zo’n 2,4 miljard euro. Hoewel er steeds minder rokers zijn, zorgt de overheid dat de Nederlandse staatskas jaarlijks flink gespekt wordt door tabaksaccijns en btw. Van één pakje sigaretten gaat zo’n 75 procent rechtstreeks de schatkist in.

Track en trace
Tabaksfabrikant Niemeyer uit Groningen moet investeren in een track en trace-systeem dat volgend jaar mei wordt ingevoerd; een Europees volgsysteem om de illegale handel in sigaretten en shag tegen te gaan. Maar ook de sigarenindustrie moet straks geloven aan dit kostbare systeem. Een investering van tonnen. Kan een kleine sigarenfabrikant als De Olifant uit Kampen zo’n mega-investering aan of leggen zij straks het loodje?

Stoppen
Het verdienmodel in de nicotine-industrie verandert. Ondernemers en farmaceuten spelen slim in op de mensen die willen stoppen. Jaarlijks doen zo’n 1 miljoen mensen een stoppoging, een kwart daarvan maakt gebruik van hulpmiddelen zoals kauwgom, pillen of pleisters. Drogisterijen, supermarkten en apotheken draaiden afgelopen jaar een omzet van 23 miljoen euro op deze producten. Ondernemer Hugo Hairwassers trekt vier keer in de week volle zalen met het geven van cursussen voor het stoppen met roken. Een lucratieve business.

'Stand van Nederland', donderdag 3 januari om 21.15 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 17:55
    Sporza: WK Wielrennen
    19:40
    Finnish lake wildlife
  • 18:30
    Hallo Kroket
    18:45
    STIP IT Liedjes
  • 18:10
    Expeditie Pairi Daiza
    19:00
    VTM Nieuws
  • 18:00
    24 Hours in A&E
    19:05
    Home and Away
  • 18:20
    How I Met Your Mother
    18:45
    Ghosts
  • 18:35
    Caught on Dashcam
    20:35
    Master and Commander: The Far Side of the World
  • 17:15
    Fit for Christmas
    18:55
    Christmas Class Reunion
  • 18:05
    Sturm der Liebe
    19:10
    De keuken van Sofie
  • 18:05
    Kamp Jeroom
    19:10
    Zeg Eens Euh
  • 18:00
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 18:25
    Storage Wars
    19:30
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 18:05
    Love It or List It UK
    19:10
    Lang Leve de Liefde
  • 18:30
    Accident, Suicide, or Murder
    19:30
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:25
    Het appartement
    18:55
    Soul & Disco Train
  • 18:35
    Foodies & The City
    19:10
    De Smaaktoerist
  • 18:10
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck Down Under
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:30
    EenVandaag
    18:45
    NOS Gesprek minister-president
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:10
    BinnensteBuiten
  • 18:25
    De Faker op vakantie
    18:45
    Het Klokhuis