Donderdag in 'Stand van Nederland': Uitgerookt?!

woensdag 2 januari 2019

Nederland moet rookvrij worden, althans dat staat in het Nationaal Preventieakkoord. De accijnzen op tabak zullen daarom nog verder omhoog gaan.

En er komt meer regelgeving, die uiteindelijk een financiële strop kunnen betekenen voor ondernemers. Maar juist nu wordt er ook flink verdiend. Er is namelijk een nieuwe markt aangeboord; die van de ex-sigarettenroker. De e-sigaret, pleisters, kauwgom en cursussen: een miljoenenbusiness. 'Stand van Nederland', over roken en stoppen-met-roken als verdienmodel en over de grootverdieners in de omvangrijke nicotine-industrie.


Accijnzen
Per jaar roken Nederlanders zo’n 11 miljard sigaretten weg. Één van de grootverdieners aan die rokers is de overheid. In 2017 ontving de overheid alleen al aan tabaksaccijns zo’n 2,4 miljard euro. Hoewel er steeds minder rokers zijn, zorgt de overheid dat de Nederlandse staatskas jaarlijks flink gespekt wordt door tabaksaccijns en btw. Van één pakje sigaretten gaat zo’n 75 procent rechtstreeks de schatkist in.

Track en trace
Tabaksfabrikant Niemeyer uit Groningen moet investeren in een track en trace-systeem dat volgend jaar mei wordt ingevoerd; een Europees volgsysteem om de illegale handel in sigaretten en shag tegen te gaan. Maar ook de sigarenindustrie moet straks geloven aan dit kostbare systeem. Een investering van tonnen. Kan een kleine sigarenfabrikant als De Olifant uit Kampen zo’n mega-investering aan of leggen zij straks het loodje?

Stoppen
Het verdienmodel in de nicotine-industrie verandert. Ondernemers en farmaceuten spelen slim in op de mensen die willen stoppen. Jaarlijks doen zo’n 1 miljoen mensen een stoppoging, een kwart daarvan maakt gebruik van hulpmiddelen zoals kauwgom, pillen of pleisters. Drogisterijen, supermarkten en apotheken draaiden afgelopen jaar een omzet van 23 miljoen euro op deze producten. Ondernemer Hugo Hairwassers trekt vier keer in de week volle zalen met het geven van cursussen voor het stoppen met roken. Een lucratieve business.

'Stand van Nederland', donderdag 3 januari om 21.15 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Mijn Restaurant' (VTM)

Vijf ambitieuze duo's zetten alles op alles voor hun droom van een eigen restaurant. Indra en Marco botsen meteen, terwijl Kelly en Zeno harde kritiek krijgen. Elroy en Gaetano willen uitpakken met finesse en passie. Wie maakt de sterkste eerste indruk?

'Mijn Restaurant', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 23:05
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:45
    Geen uitzending
    05:50
    Kabouter Plop
  • 01:05
    Geen uitzending
    11:05
    MasterChef Australië
  • 01:30
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 01:25
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:10
    Joe
    05:15
    Always and Forever Christmas
  • 00:50
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 03:05
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 03:00
    Geen uitzending
    05:20
    Grey's Anatomy
  • 02:45
    Geen uitzending
    05:55
    Pawn Stars Do America
  • 02:55
    Geen uitzending
    03:05
    Oh Oh Den Haag
  • 01:35
    Geen uitzending
    06:25
    Without a Trace
  • 00:11
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:22
    De ambachter
    05:55
    Sixties To Six
  • 03:15
    Vlaamse Klassiekers
    02:00
    Indian Summer
  • 03:35
    Midsomer Murders
    03:10
    Agatha Raisin
  • 03:35
    NCIS: Los Angeles
    02:05
    Below Deck Mediterranean
  • 02:40
    NOS Journaal
    02:45
    Pauw & De Wit
  • 00:50
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:35
    Eva
    02:10
    NOS Studio Sport