Donderdag in 'Stand van Nederland': Uitgerookt?!

woensdag 2 januari 2019

Nederland moet rookvrij worden, althans dat staat in het Nationaal Preventieakkoord. De accijnzen op tabak zullen daarom nog verder omhoog gaan.

En er komt meer regelgeving, die uiteindelijk een financiële strop kunnen betekenen voor ondernemers. Maar juist nu wordt er ook flink verdiend. Er is namelijk een nieuwe markt aangeboord; die van de ex-sigarettenroker. De e-sigaret, pleisters, kauwgom en cursussen: een miljoenenbusiness. 'Stand van Nederland', over roken en stoppen-met-roken als verdienmodel en over de grootverdieners in de omvangrijke nicotine-industrie.


Accijnzen
Per jaar roken Nederlanders zo’n 11 miljard sigaretten weg. Één van de grootverdieners aan die rokers is de overheid. In 2017 ontving de overheid alleen al aan tabaksaccijns zo’n 2,4 miljard euro. Hoewel er steeds minder rokers zijn, zorgt de overheid dat de Nederlandse staatskas jaarlijks flink gespekt wordt door tabaksaccijns en btw. Van één pakje sigaretten gaat zo’n 75 procent rechtstreeks de schatkist in.

Track en trace
Tabaksfabrikant Niemeyer uit Groningen moet investeren in een track en trace-systeem dat volgend jaar mei wordt ingevoerd; een Europees volgsysteem om de illegale handel in sigaretten en shag tegen te gaan. Maar ook de sigarenindustrie moet straks geloven aan dit kostbare systeem. Een investering van tonnen. Kan een kleine sigarenfabrikant als De Olifant uit Kampen zo’n mega-investering aan of leggen zij straks het loodje?

Stoppen
Het verdienmodel in de nicotine-industrie verandert. Ondernemers en farmaceuten spelen slim in op de mensen die willen stoppen. Jaarlijks doen zo’n 1 miljoen mensen een stoppoging, een kwart daarvan maakt gebruik van hulpmiddelen zoals kauwgom, pillen of pleisters. Drogisterijen, supermarkten en apotheken draaiden afgelopen jaar een omzet van 23 miljoen euro op deze producten. Ondernemer Hugo Hairwassers trekt vier keer in de week volle zalen met het geven van cursussen voor het stoppen met roken. Een lucratieve business.

'Stand van Nederland', donderdag 3 januari om 21.15 uur op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Mijn Restaurant' (VTM)

Een verrassende wending: een geheim recensentenduo krijgt een belangrijk aandeel in de wedstrijd. Terwijl de duo's hun juryscores verwerken en de takeaway voorbereiden, bezoeken de geheime recensenten onopgemerkt al twee restaurants.

'Mijn Restaurant', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:10
    Hallo Kroket
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    01:03
    Het weer
  • 07:15
    Biggen Bouwers
    04:50
    Geen uitzending
  • 07:05
    Sinterklaaskapoentjes
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:40
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:10
    Geen uitzending
    00:45
    Bel-Air
  • 07:00
    Willy
    00:25
    Street Cops
  • 23:35
    Good Morning Christmas!
    06:00
    Sugarplummed
  • 00:55
    Geen uitzending
    01:00
    Cheers
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    01:25
    De Tafel van de Week
  • 07:00
    Grey's Anatomy
  • 07:10
    Pawn Stars
    01:40
    Ocean's Eleven
  • 07:00
    Love Island UK
    02:00
    De Moeite Waard?!
  • 07:00
    World's Most Evil Killers
  • 04:02
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:16
    Zelf gedaan, goed gedaan
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:20
    Het Weekmenu
    01:25
    Winterse Kost
  • 06:30
    Beyond Paradise
    01:05
    Hope Street
  • 06:40
    Below Deck Mediterranean
    01:30
    The Resident
  • 07:15
    NOS Journaal 07.00 uur
    01:10
    Even tot hier
  • 07:13
    Tijd voor Max
    01:25
    Nieuwsuur
  • 07:10
    Billy de Cowboyhamster
    01:05
    First Dates