Donderdag in 'Stand van Nederland': Jackpot!

De Nederlandse kansspelindustrie floreert als nooit tevoren. In ons land wagen ruim 8,4 miljoen Nederlanders tussen de 18 en 75 jaar zo nu en dan een gokje.
Het populairst zijn de loterijen. Ruim de helft van alle gokkers speelt mee. Maar er gaat een hoop veranderen in de gokindustrie door de legalisatie van het online gokken. Nu nog een 'sleeping giant'. 'Stand van Nederland'; over een onvoorspelbare branche waar miljarden in omgaan.
Kansspelwet
Op dit moment is online gokken nog illegaal maar dat wil niet zeggen dat er niet massaal op internet gespeeld wordt. In 2016 gokten er ruim 1,5 miljoen Nederlanders illegaal online. Vorig jaar waren dit er al dik 1,8 miljoen. Dat betekent een stijging van 20% Mede daardoor staat de Nederlandse gokindustrie aan de vooravond van ingrijpende veranderingen. Begin dit jaar is de nieuwe gokwet aangenomen door de eerste kamer.
Verslaving
Gokken is niet alleen maar dikke pret. In Nederland zijn er zo'n 79.000 mensen gok -of kansspelverslaafd. Daarnaast zijn er naar schatting nog eens 96.000 risicospelers. Dit zijn mensen die grote kans lopen op een gokverslaving. Bij verslavingskliniek Hervitas vraagt men zich af waarom de samenleving voor de kosten van deze behandelingen op moet draaien.
Riga
Met de komst van de nieuwe gokwet zullen mogelijk bijna tweehonderd gokbedrijven de Nederlandse markt betreden. Hoe zij te werk gaan is goed te zien in de Letse hoofdstad Riga. Het bedrijf Playtech verzorgt live gokken voor diverse Europese bedrijven. Duizend croupiers bedienen daar 24 uur per dag hun klanten. De verwachting is dat ook Nederlandse bedrijven met Playtech in zee zullen gaan. En hoe gaan de traditionele Nederlandse gokbedrijven om met deze verandering?
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het CBS en SCP naar trends in cijfers en naar persoonlijke verhalen.
Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.
'Stand van Nederland', donderdag 4 juli om 21.15 bij Omroep WNL op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Laatste tickets voor de Cross Battles zetten coaches van 'The Voice' onder zware druk
- Donnie in tranen in 'Celebrity MasterChef Vlaanderen' na opmerking Peter Goossens
- Kijkcijfers: 10, 11 en 12 april 2026
- Niet in talkshow, maar in Vlaanderen: Marco Borsato maakt opvallende tv-comeback in programma van Sergio Herman
- Veronica viert 50ste verjaardag met jubileumprogramma
- Dinsdag in 'Nomaden': de wandelende kostuums van Kinshasa
- Emotionele oproep ouders vermoorde Ralf (13) in 'Opsporing Verzocht'
- 'De Dierenarts van Yorkshire' vanaf dinsdag nieuw bij MAX
- Documentaire Ida Does laat zien hoe het Mauritshuis omgaat met zijn koloniale geschiedenis
- 'Beyond Paradise' seizoen 4 in première op BBC NL en op BBC NL+
- Genomineerden NPO FunX Awards 2026 bekend: Qlas grootste kanshebber
- Al 25 jaar de luisteraar centraal in Stand.nl op NPO Radio 1
- De hits bij JOE zijn geld waard dankzij nieuw radiospel 'Het Winnende Woord'
- Wietze de Jager en Chris Bergström hoor je deze zomer op 100% NL
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit De Werf in Enkhuizen
Multimedia SPOTLIGHT
-
'True Crime Belgium' over de Bende van horen, zien en zwijgen -
Marco Borsato negende gast in 'Sergio in Italië' -
Deze 'Mol'-kandidaat moet na de derde aflevering naar huis -
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz
Kijktip van de dag

Sophie en Daan ontmoeten Fenna en Quinten. Al acht jaar vormen ze een koppel, maar ze schipperen nog steeds tussen vier verschillende plekken: het appartement van haar papa, het huis van haar mama, dat van haar stiefvader en het huis van Quintens ouders. Vooral Fenna voelt zich daardoor nergens écht thuis, en daar willen ze nu verandering in brengen. Hun droom? Een (half)open bebouwing in Bonheiden, met minstens drie slaapkamers, gelegen in een rustige straat.
'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.



































