Donderdag in 'Stand van Nederland': de geldpolonaise

woensdag 6 februari 2019

In Limburg en Brabant kijken ze er het hele jaar naar uit: carnaval! Maar wat levert dit volksfeest ons eigenlijk op? Het bedrijfsleven in het zuiden ligt een aantal dagen plat, maar de ruim 1,5 miljoen carnavalsvierders leveren zo'n 270 miljoen euro op.

Gemiddeld geven zij 180 euro per persoon uit aan eten, drinken en een kostuum. 'Stand van Nederland', over traditie, vrijwilligers en ondernemers in de carnavals-economie.


Horeca
De elfde van de elfde is de officiële start van het carnavalsseizoen, een  eeuwenoude traditie. In Den Bosch bedacht de horeca zo’n 10 jaar geleden dat dit best wat commerciëler kon. Daarom organiseren kroegbazen nu jaarlijks een enorm groot carnavalsfeest. Als aanjager voor de altijd zo slechte novembermaand. Kassa!

Voor veel cafés in het zuiden zijn de carnavalsdagen het belangrijkste moment  van het jaar. Een gemiddeld klein café kan tijdens carnaval al gauw 25.000 euro omzetten. Dat is ongeveer 8  keer zoveel dan dat ze normaal doen.

Prins carnaval
Bij het carnaval hoort een prins en die prins  moet zijn portemonnee trekken. In Roermond moet prins Marc II aanwezig zijn bij meer dan 100 activiteiten en is daarbij de hele dag bezig met het uitgeven van geld. Zo moet de prins betalen voor de kostuums van zijn adjudanten, het vervoer, cadeautjes en het eten en drinken. Prins Marc II is  tussen 10 en 15 duizend euro kwijt aan zijn prinsschap. 

Gemeenten
Ieder jaar trekken de grote carnavals-gemeenten duizenden bezoekers. Wij vroegen een aantal grote gemeenten naar hun carnavals-begroting; deze liggen tussen de 65.000 en 160.000 euro. In Breda is wethouder Daan Quaars verantwoordelijk voor de organisatie van het carnaval. Samen met verenigingen en vrijwilligers zorgt de gemeente voor een goed verloop van het carnaval. Dit kost de gemeente 116.000 euro aan subsidies, schoonmaakkosten en extra veiligheidsmaatregelen.

'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het  CBS en SCP naar trends in cijfers en persoonlijke verhalen.

Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.

'Stand van Nederland', donderdag 7 februari om 21.15 uur bij WNL op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Voice van Vlaanderen' (VTM)

Het is zover: de grote finale van 'The Voice van Vlaanderen'. Wie van de vier finalisten wint het tiende seizoen en welke coach viert mee op het podium? Of gaat, net als vorig seizoen, de Comeback Stage met de overwinning lopen?

'The Voice van Vlaanderen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:40
    Flikken Maastricht
    21:30
    Dwars door de Lage landen
  • 20:35
    De Afspraak op vrijdag
    21:30
    Shetland
  • 20:00
    Finale Koningin Elisabethwedstrijd cello 2026
    23:10
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:35
    The Voice van Vlaanderen
    22:25
    So You Think You Can Dance
  • 20:35
    The Ice Road
    22:40
    New Kids Nitro
  • 20:35
    Spy
    22:50
    Halloween Kills
  • 20:35
    The Secrets We Keep
    22:25
    Goodbye, Emmanuelle
  • 20:00
    S.W.A.T.
    20:50
    Narcos
  • 20:35
    Coppers
    22:35
    Baywatch
  • 20:40
    Godzilla vs. Kong
    22:30
    Kamp Jeroom
  • 20:35
    Matlock
    22:25
    CIA
  • 20:35
    Space Jam
    22:05
    Jumper
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    21:25
    48 Hours to Buy
  • 20:30
    The Beauty Queen and the Catfish
    23:00
    Without a Trace
  • 20:23
    Trends Talk
    20:59
    Z-Nieuws
  • 20:40
    De Branche-Expert
    20:55
    Crooner
  • 20:40
    Loïc zot van koken weekmenu
    21:35
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 20:05
    Hudson & Rex
    21:00
    Lynley
  • 20:35
    NCIS
    22:25
    The Grand Budapest Hotel
  • 20:35
    Ik Vertrek
    21:25
    Jan-Willem Ruimt Op!
  • 20:25
    2 voor 12
    21:05
    Café Kockelmann
  • 20:25
    Daten in het Dorp op Texel
    21:20
    Geheime Liefde