Donderdag in 'Stand van Nederland': de geldpolonaise

woensdag 6 februari 2019

In Limburg en Brabant kijken ze er het hele jaar naar uit: carnaval! Maar wat levert dit volksfeest ons eigenlijk op? Het bedrijfsleven in het zuiden ligt een aantal dagen plat, maar de ruim 1,5 miljoen carnavalsvierders leveren zo'n 270 miljoen euro op.

Gemiddeld geven zij 180 euro per persoon uit aan eten, drinken en een kostuum. 'Stand van Nederland', over traditie, vrijwilligers en ondernemers in de carnavals-economie.


Horeca
De elfde van de elfde is de officiële start van het carnavalsseizoen, een  eeuwenoude traditie. In Den Bosch bedacht de horeca zo’n 10 jaar geleden dat dit best wat commerciëler kon. Daarom organiseren kroegbazen nu jaarlijks een enorm groot carnavalsfeest. Als aanjager voor de altijd zo slechte novembermaand. Kassa!

Voor veel cafés in het zuiden zijn de carnavalsdagen het belangrijkste moment  van het jaar. Een gemiddeld klein café kan tijdens carnaval al gauw 25.000 euro omzetten. Dat is ongeveer 8  keer zoveel dan dat ze normaal doen.

Prins carnaval
Bij het carnaval hoort een prins en die prins  moet zijn portemonnee trekken. In Roermond moet prins Marc II aanwezig zijn bij meer dan 100 activiteiten en is daarbij de hele dag bezig met het uitgeven van geld. Zo moet de prins betalen voor de kostuums van zijn adjudanten, het vervoer, cadeautjes en het eten en drinken. Prins Marc II is  tussen 10 en 15 duizend euro kwijt aan zijn prinsschap. 

Gemeenten
Ieder jaar trekken de grote carnavals-gemeenten duizenden bezoekers. Wij vroegen een aantal grote gemeenten naar hun carnavals-begroting; deze liggen tussen de 65.000 en 160.000 euro. In Breda is wethouder Daan Quaars verantwoordelijk voor de organisatie van het carnaval. Samen met verenigingen en vrijwilligers zorgt de gemeente voor een goed verloop van het carnaval. Dit kost de gemeente 116.000 euro aan subsidies, schoonmaakkosten en extra veiligheidsmaatregelen.

'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het  CBS en SCP naar trends in cijfers en persoonlijke verhalen.

Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.

'Stand van Nederland', donderdag 7 februari om 21.15 uur bij WNL op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Breendonk' (VRT/Streamz)

Antwerpen, 1942. Na een mislukte verzetsactie worden Rik en zijn vader Leon opgepakt en naar de SS-strafgevangenis Breendonk gebracht. Terwijl Rik geconfronteerd wordt met de harde realiteit van het kamp, weigert Elisabeth hem op te geven. Ondertussen probeert de ambitieuze Vlaamse SS'er Hendrik Vaes zijn positie binnen het bezettingsapparaat verder uit te bouwen.

'Breendonk', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:10
    Dagelijkse kost
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 18:20
    Lewis
    19:55
    Het weer
  • 18:20
    Wannabe's
  • 18:10
    Goed Geplant
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:45
    De Augurkenkoning
    19:00
    Steenrijk, Straatarm
  • 18:00
    The Big Bang Theory
    20:35
    Het Smelt
  • 17:35
    Police Interceptors
    22:30
    Casino
  • 17:30
    Christmas Homecoming
    20:35
    A Christmas Love Story
  • 18:15
    SOS Piet
    19:25
    Drie mannen onder een dak
  • 17:20
    De Slimste Mens Ter Wereld
    20:00
    Over De Oceaan
  • 17:45
    Criminal Minds
    20:25
    NCIS: Sydney
  • 18:05
    The Simpsons
    20:35
    Operation Mincemeat
  • 18:05
    Komen Eten
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 18:05
    24 Hours in Police Custody
    20:30
    The Real Unforgotten
  • 18:09
    Z-Weekoverzicht
    18:42
    Trends Talk
  • 18:21
    Hallo Roger
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:05
    Feest van Eigen Bodem
    18:35
    KLAAR IN 20 minuten
  • 18:05
    The Puzzle Lady
    19:05
    The Good Ship Murder
  • 18:00
    Below Deck Down Under
    18:55
    Chucky
  • 18:10
    NOS Studio Sport
    19:00
    NOS Studio Sport Voetbal
  • 18:15
    Podium Klassiek
    19:25
    Vroege Vogels
  • 18:05
    Topdoks
    18:25
    Wilde buren alleen maar love