Donderdag in 'Stand van Nederland': de geldpolonaise

woensdag 6 februari 2019

In Limburg en Brabant kijken ze er het hele jaar naar uit: carnaval! Maar wat levert dit volksfeest ons eigenlijk op? Het bedrijfsleven in het zuiden ligt een aantal dagen plat, maar de ruim 1,5 miljoen carnavalsvierders leveren zo'n 270 miljoen euro op.

Gemiddeld geven zij 180 euro per persoon uit aan eten, drinken en een kostuum. 'Stand van Nederland', over traditie, vrijwilligers en ondernemers in de carnavals-economie.


Horeca
De elfde van de elfde is de officiële start van het carnavalsseizoen, een  eeuwenoude traditie. In Den Bosch bedacht de horeca zo’n 10 jaar geleden dat dit best wat commerciëler kon. Daarom organiseren kroegbazen nu jaarlijks een enorm groot carnavalsfeest. Als aanjager voor de altijd zo slechte novembermaand. Kassa!

Voor veel cafés in het zuiden zijn de carnavalsdagen het belangrijkste moment  van het jaar. Een gemiddeld klein café kan tijdens carnaval al gauw 25.000 euro omzetten. Dat is ongeveer 8  keer zoveel dan dat ze normaal doen.

Prins carnaval
Bij het carnaval hoort een prins en die prins  moet zijn portemonnee trekken. In Roermond moet prins Marc II aanwezig zijn bij meer dan 100 activiteiten en is daarbij de hele dag bezig met het uitgeven van geld. Zo moet de prins betalen voor de kostuums van zijn adjudanten, het vervoer, cadeautjes en het eten en drinken. Prins Marc II is  tussen 10 en 15 duizend euro kwijt aan zijn prinsschap. 

Gemeenten
Ieder jaar trekken de grote carnavals-gemeenten duizenden bezoekers. Wij vroegen een aantal grote gemeenten naar hun carnavals-begroting; deze liggen tussen de 65.000 en 160.000 euro. In Breda is wethouder Daan Quaars verantwoordelijk voor de organisatie van het carnaval. Samen met verenigingen en vrijwilligers zorgt de gemeente voor een goed verloop van het carnaval. Dit kost de gemeente 116.000 euro aan subsidies, schoonmaakkosten en extra veiligheidsmaatregelen.

'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het  CBS en SCP naar trends in cijfers en persoonlijke verhalen.

Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.

'Stand van Nederland', donderdag 7 februari om 21.15 uur bij WNL op NPO 2.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Reizen Waes: terug naar Oekraïne' (VRT 1)

Onderweg naar Oekraïne maakt Tom Waes enkele bijzondere stops. In Hasselt bijvoorbeeld, waar hij een Belgisch-Oekraïens koppel ontmoet dat elkaar leerde kennen dankzij 'Reizen Waes'. In Berlijn worden Tom en zijn ploeg herenigd met een gevlucht Oekraïens gezin dat ze leerden kennen tijdens hun vorige reis naar Oekraïne, zeven jaar geleden. Uiteindelijk steken Tom en zijn team in het Poolse Medyka de grens over naar Oekraïne. Daar bezoekt hij tijdens zijn eerste dagen onder andere een opleiding voor dronepiloten, net als het beroemde Lychakiv kerkhof in de stad Lviv. Een symbolische plek waar duizenden Oekraïense soldaten begraven liggen.

'Reizen Waes: Terug naar Oekraïne', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:45
    Flikken Maastricht
    15:40
    Sporza: golf
  • 08:00
    Lentebeelden
    16:55
    The Canary Islands
  • 15:15
    Sarah doet yoga
    15:20
    Mojo Wisseltop
  • 15:00
    Florentina
    15:35
    Wie zoekt die wint
  • 14:10
    All My Life
    15:40
    De slechtste chauffeur van Nederland
  • 15:05
    Jumanji: Welcome to the Jungle
    17:05
    How I Met Your Mother
  • 14:55
    Airwolf
    16:55
    Police Interceptors
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:45
    Accused
  • 15:10
    Joe
    15:40
    Geen uitzending
  • 14:55
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    15:55
    De Container Cup
  • 14:45
    The Spencer Sisters
    17:05
    Criminal Minds
  • 15:10
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    The Specialist
  • 14:30
    Next Level Chef
    17:40
    Komen Eten
  • 14:35
    Snapped: Killer Couples
    16:10
    Killer at the Crime Scene
  • 15:15
    Trends CFO of the Year
    15:18
    Trends DataNews Awards
  • 15:03
    Hobbyklus
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:45
    De Zomertafel
    15:20
    Becoming Meewis
  • 15:05
    Murder in Provence
    17:00
    Murdoch Mysteries
  • 14:35
    NCIS: Los Angeles
    18:10
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 15:05
    Het Familiediner
    15:55
    25 jaar Musical Awards
  • 14:30
    William en Kate: hun sprookjeshuwelijk
    15:23
    EO Metterdaad
  • 15:00
    Home Sweet Rome!
    15:25
    Paddington 2