Donderdag in 'Stand van Nederland': de geldpolonaise

In Limburg en Brabant kijken ze er het hele jaar naar uit: carnaval! Maar wat levert dit volksfeest ons eigenlijk op? Het bedrijfsleven in het zuiden ligt een aantal dagen plat, maar de ruim 1,5 miljoen carnavalsvierders leveren zo'n 270 miljoen euro op.
Gemiddeld geven zij 180 euro per persoon uit aan eten, drinken en een kostuum. 'Stand van Nederland', over traditie, vrijwilligers en ondernemers in de carnavals-economie.
Horeca
De elfde van de elfde is de officiële start van het carnavalsseizoen, een eeuwenoude traditie. In Den Bosch bedacht de horeca zo’n 10 jaar geleden dat dit best wat commerciëler kon. Daarom organiseren kroegbazen nu jaarlijks een enorm groot carnavalsfeest. Als aanjager voor de altijd zo slechte novembermaand. Kassa!
Voor veel cafés in het zuiden zijn de carnavalsdagen het belangrijkste moment van het jaar. Een gemiddeld klein café kan tijdens carnaval al gauw 25.000 euro omzetten. Dat is ongeveer 8 keer zoveel dan dat ze normaal doen.
Prins carnaval
Bij het carnaval hoort een prins en die prins moet zijn portemonnee trekken. In Roermond moet prins Marc II aanwezig zijn bij meer dan 100 activiteiten en is daarbij de hele dag bezig met het uitgeven van geld. Zo moet de prins betalen voor de kostuums van zijn adjudanten, het vervoer, cadeautjes en het eten en drinken. Prins Marc II is tussen 10 en 15 duizend euro kwijt aan zijn prinsschap.
Gemeenten
Ieder jaar trekken de grote carnavals-gemeenten duizenden bezoekers. Wij vroegen een aantal grote gemeenten naar hun carnavals-begroting; deze liggen tussen de 65.000 en 160.000 euro. In Breda is wethouder Daan Quaars verantwoordelijk voor de organisatie van het carnaval. Samen met verenigingen en vrijwilligers zorgt de gemeente voor een goed verloop van het carnaval. Dit kost de gemeente 116.000 euro aan subsidies, schoonmaakkosten en extra veiligheidsmaatregelen.
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het CBS en SCP naar trends in cijfers en persoonlijke verhalen.
Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.
'Stand van Nederland', donderdag 7 februari om 21.15 uur bij WNL op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- De genomineerden voor de Gouden Televizier-Ring 2026 zijn bekend
- Bluffen, bedriegen en BN'ers op het verkeerde been zetten in derde seizoen 'Pokerface'
- Mediapartijen stellen gezamenlijke richtlijnen op voor AI-transparantie
- Ina Alberts ontvangt Bert van Leeuwen Prijs 2026
- Kijkcijfers: woensdag 16 september 2026
- Koor zonder stembanden laat de jury niet onberoerd in 'Got Talent'
- 'South Park' keert terug met seizoen 29 na zesde Emmy-winst
- Jade Mintjens ergert zich aan huishoudens waar je je schoenen moet uitdoen: 'Wat is het volgende? Een metaaldetector?'
- 'To the Point(er)': waarom is het zo moeilijk om pesten te stoppen?
- Ingeborg organiseert een kotvergadering: 'Slechtste idee dat ik ooit gehoord heb'
- Vincent Fierens maakt dromen waar op 'YES Day'
- Qmusic stunt met Het Geluid: verlossende antwoord hangt al op straat
- Een recordaantal oproepen! Bijna 11 miljoen telefoontjes in amper twee uur tijd voor ‘Elke Beller Wint’ bij Qmusic
- Van Friesland tot Maastricht: 'De Klassieke Top 400 Stembus' rijdt door het hele land om stemmen op te halen
- Sander Tegen De Tijd keert terug: dit jaar wordt de uitdaging nóg moeilijker
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koor zonder stembanden maakt indruk in 'Got Talent'
-
Netflix onthult nieuwe trailer van 'Animals' met Ben Affleck -
Kotmadam Sergeant zet de puntjes op de i -
Chantal neemt oud recreatiepark onder de loep in 'De Inspecteurs' -
YES DAY bij 'Vincent Live'! -
Vincent Fierens en Emma Salden praten in 'Kraamkost' over maatschappelijke druk op ouderschap -
Margriet en Celien Hermans herbeleven hun eigen ingreep in 'De Operatiekamer' -
Axel Daeseleire wordt dikke zeemeermin -
Danira over RVG in 'De Verraders' -
Ellen en Matti hebben het moeilijk op huwelijksreis -
Bockie loopt gevreesde beeptest -
Kotmadam Sergeant neemt studenten mee naar trampolinepark -
Krijgt 'Kip Curry' concurrentie van Bo in 'Got Talent'! -
Bekijk de trailer van 'Bankzitters: Overleven In Het Wild' -
Opdracht met een geurtje aan in 'Kamp Jeroom' -
Jury kijkt met open mond naar mysterieuze act in 'Got Talent'
-
Kotmadam Sergeant in the house! -
Netflix deelt eerste beelden van 'The Mosquito Bowl' -
Jade Mintjens over ongemakkelijk eerste gynaecoloogbezoek -
Barbara Sarafian neemt emotioneel afscheid -
Elke heeft Denzel iets te vertellen in 'Blind Getrouwd' -
Seppe maakt zijn opwachting in 'Knokke Tof' -
Anke Buckinx over bizar tv-moment in 'Honderd Hete Vragen' -
Biecht verrader Marc-Marie zijn leugen op? -
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad -
'De Mutti’s Extra: Els Van Doesburg' nu op VTM GO -
De bom barst in 'Kotmadam Sarafian' -
Ontdek de harde realiteit in 'De Inspecteurs' -
Adám danst met een missie in 'Got Talent' -
Ruben Van Gucht 'flikt den boel' in 'De Verraders'
Kijktip van de dag

De derde auditieshow zit vol spektakel en verbluffende acts. Jo keert na zijn deelname in 2013 met kip Curry terug met zijn hondje Bo. Kent Karen hem nog? Ook de Flippo's tonen hun trampoline-act. Weten zij de jury opnieuw te overtuigen?
'Got Talent', om 20.40 uur op VTM.



































