Documentaireserie 'Terror At The Games: Munich '72' op NPO 2
Op 5 september is het vijftig jaar geleden dat Palestijnse terroristen het Israëlische Olympische team tijdens de Spelen in München gijzelden.
Een bevrijdingspoging mislukte volledig: alle Israëlische gegijzelden en de meeste Palestijnse terroristen werden gedood. Wat gebeurde er tijdens de reddingsoperatie? Waarom weigerde Duitsland de hulp van de Israëlische geheime dienst? 'Terror at the Games: Munich ’72' onderzoekt de gijzeling en de achtergronden.
De gijzeling tijdens de Olympische Spelen 1972 was het begin van een 23 uur durend drama, dat wereldwijd live werd uitgezonden. De Israëlische regering weigerde elke deal met de Palestijnse terroristen. Uiteindelijk besloot de Duitse politie om de gijzelnemers in een val te lokken. Maar rond middernacht culmineerde de aanslag in een schietpartij op het militaire vliegveld Fürstenfeldbruck waarbij vijf terroristen en alle Israëlische gijzelaars om het leven kwamen. Na dertig uur werden de Olympische wedstrijden hervat.
Er is nog veel onduidelijk over de laatste akte van deze tragedie. In 'Terror at the Games: Munich ’72' komen nabestaanden van de slachtoffers en betrokkenen aan het woord, waaronder twee nog in leven zijnde gijzelnemers en Ehud Barak, destijds hoofd van de Israëlische taskforce en later premier van Israël. Informatie uit 3.000 onlangs vrijgegeven dossiers van de Duitse politie werpt nieuw licht op de gijzeling en de Israëlische jacht op de terroristen, die al na drie maanden werden vrijgelaten.
In vier delen onderzoekt de serie in de stijl van een true crime-onderzoek van uur tot uur wat er is gebeurd. De aanslag vormt de ruggengraat van het verhaal, maar de serie gaat verder dan de gebeurtenis op de Olympische Spelen. De makers duiken in de achtergrond ervan: de Tweede Wereldoorlog en de erfenis van de Holocaust, de stichting van Israël en het Israëlisch-Palestijnse conflict. De serie schetst zo de context van de aanslag, om inzicht te geven in hoe ‘een Duitser’, ‘een Israëliër’ en ‘een Palestijn’ zich voelden in het begin van de jaren 70.
Regie: Bence Máté en Lucio Mollica
Aflevering 1 Countdown
Aan de vooravond van de Olympische Spelen van 1972 verwelkomt München gasten uit de hele wereld. Israëlische atleten – waaronder Holocaustoverlevende Shaul Ladany – en acht leden van de Palestijnse terreurgroep Black September- waaronder twee met de codenamen 'Samer' en 'Tarzan'- reizen naar München. In de nacht van vijf september zullen hun wegen elkaar in het Olympische dorp op tragische wijze kruisen.
Aflevering 2 Terror
In de vroege ochtend van vijf september doodt een commando van de Palestijnse terreurgroep 'Black September' twee Israëliërs en neemt negen anderen in gijzeling. In ruil voor hun leven eisen de terroristen de vrijlating van zo’n 200 Palestijnen die in Israël worden vastgehouden. Israëlische overlevenden en twee nog levende leden van het commando nemen ons mee terug naar de plaats van de gijzeling.
Aflevering 3 Endgame
De Duitse politie weigert de hulp van de Israëlische speciale eenheden en besluit uiteindelijk de Palestijnse daders en Israëlische gegijzelden naar een vliegveld te vervoeren, waar een vliegtuig klaarstaat om ze naar Egypte te brengen. Op het vliegveld ontstaat er een vuurgevecht, waarna de media meldt dat alle gegijzelden zijn gered.
Aflevering 4 Wrath
Geen van de Israëlische gegijzelden blijken het te hebben overleefd. De drie overgebleven terroristen worden na een maand vrijgelaten. De Israëlische geheime dienst start de operatie 'Wrath of God' en liquideert een van hen. Sindsdien zijn 'Samer' en 'Tarzan' ondergedoken. De dramatische afloop van de gijzeling roept na 50 jaar nog steeds vragen op.
'Terror at the Games: Munich ’72', maandag 29 augustus t/m donderdag 1 september om 22.05 uur bij de VPRO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Omroep MAX herhaalt campagne nepagenten
- ‘Lalalady’ uit Junior Eurosong waagt 14 jaar later haar kans in 'The Voice'
- Metejoor blikt terug op plusouderschap in 'Komen Eten': 'Ik was pluspapa van twee fantastische dochters'
- Elise Schaap speelt hoofdrol in nieuwe BNNVARA-dramaserie 'De Machine'
- Kijkcijfers: 6, 7 en 8 maart 2026
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami’s' op Nickelodeon
- Paramount Network presenteert 'Transformers Week' en tv-première van 'Transformers One'
- Beleef wilde en energieke jungleavonturen met de gloednieuwe 3D-animatieserie 'De Marsupilami's' op Nickelodeon
- Elke maandag een Film van de Week bij FilmBox
- Kawtar Ehlalouch en Wannes Lacroix ruilen schermtijd in voor échte ontmoetingen in 'Clubhuis Kawtar'
- Els Wolterbeek wint Frater Willibrordus Prijs 2026
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Hardenberg
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord'
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice' -
De Camper van Sven & Anke is vertrokken! -
De kleren maken 'De Mol'… Dan start het nieuwe seizoen! -
'Huis Gemaakt' gaat meteen hard van start -
Ruben Van Gucht opent 'Komen Eten' met een bekentenis -
Grote angst in skilift bij Bockie -
Wie wint de finale van 'Bestemming X'? -
Netflix deelt trailer van 'Jo Nesbo’s Detective Hole' -
Nieuwe Q-podcastreeks '1 to 10 Miles' zet 10 BV’s aan het lopen én praten -
Ontdek hier de vibe van 'So You Think You Can Dance' -
Het Verboden Woord is terug bij Qmusic! -
Netflix kondigt start opnames 'Wednesday' S3 aan -
Conrad Janssens openhartig over mama Ilse De Meulemeester -
Kijk naar 'The Bluff' op Prime Video -
'Datenight' nu ook te bekijken op VTM GO -
Koen Wauters zet zijn medecoaches een hak! -
Kijk de emotionele finale van 'Winter Vol Liefde' -
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

Vandaag draaien we een proefdag in het restaurant. Om zachtjes te starten, zijn de familieleden van de medewerkers de eerste gasten. Voor zowel keuken- als zaalpersoneel is het spannend om voor het eerst in het restaurant te werken. Danny kan al meteen zijn beenhouwershart ophalen. Na de werkdag kunnen de medewerkers samen ontspannen en genieten in de vakantiehuisjes.
'Restaurant Misverstand', om 20.45 uur op VRT 1.



































