Documentaireserie 'Molukkers in Nederland' van Coen Verbraak op NPO 2

dinsdag 18 mei 2021

Precies zeventig jaar geleden kwamen zo'n 12.500 Molukkers per boot naar Nederland. In het voorjaar van 1951 begon de Molukse gemeenschap aan een ongewilde ballingschap in het verre, vreemde land, waarvoor veel Molukse militairen in het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger hadden gevochten.

In een vierdelige documentaireserie interviewt journalist en historicus Coen Verbraak veertien Molukkers uit verschillende generaties. Zij vertellen het aangrijpende verhaal van de eerste generatie die uiteindelijk dof berustte in haar lot, van de tweede generatie die zich juist fel verzette (via gewelddadige acties en kapingen) en van de generaties daarna die zich vervolgens schijnbaar moeiteloos konden aanpassen.


Schrijfster Sylvia Pessireron en journalist Rens Broekhuis deden samen de research voor de serie. Onder de geïnterviewden bevinden zich Massada-bandlid Johnny Manahutu, oud-politicus Sam Pormes en oud-voetballer Simon Tahamata.

Coen Verbraak: 'Deze serie vertelt een verhaal van heimwee, gebroken beloftes en vervlogen idealen. Hoe was het voor de Molukkers om noodgedwongen alles achter te laten en aan de andere kant van de wereld een nieuw bestaan op te bouwen? Wanneer durfden ze hier te wortelen, en is dat gelukt? Of is die spreekwoordelijke koffer om morgen terug te kunnen keren altijd onder hun bed blijven staan? Dit is niet alleen het relaas van de Molukkers zelf, maar ook van de Nederlandse geschiedenis. Omdat het verhaal van de Molukkers ons gezamenlijke verhaal is.'

Over hetzelfde thema verschijnt ook een boek van Coen Verbraak, 'De Molukkers – een vergeten geschiedenis'.

De stijlvorm van 'Molukkers in Nederland' lijkt op die van twee eerdere veelgeprezen series, die Coen Verbraak voor BNNVARA heeft gemaakt. In 'Onze Jongens op Java' uit 2019 sprak hij met veertien Indië-veteranen. Recht in de camera vertelden zij – vaak voor het eerst – hun verhaal over de zogeheten 'politionele' acties in Nederlands-Indië van 1945 tot 1949. De serie werd onderscheiden met de prestigieuze journalistieke prijs de Tegel. In het documentaire-drieluik 'Srebrenica – de machteloze missie van Dutchbat' uit 2020 interviewde Verbraak negen Dutchbat-militairen over de dramatische gebeurtenissen rond de val van de moslimenclave Srebrenica in Bosnië in 1995. Voor dit drieluik won Verbraak de Sonja Barend Award voor het beste televisie-interview van het jaar 2020. Deze serie is nu ook genomineerd voor de Tegel.

'Molukkers in Nederland – 70 jaar op weg naar huis', vanaf 19 mei vier weken lang op woensdag om 20.30 uur bij BNNVARA op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Radio 2 Eregalerij 2025

Isabelle A wordt geëerd voor ‘Een leven vol muziek’. Daarnaast zijn er optredens van Bart Peeters, K3, Gustaph en Nathalie Meskens. Ook het iconische nummer ‘Je t’adore’ van Kate Ryan kreeg zijn verdiende plekje in de Eregalerij. Het slotmoment is een pakkend eerbetoon aan Fred Bekky van The Pebbles met een gezamenlijke uitvoering van 'Seven Horses in the Sky'.

'Radio 2 Eregalerij 2025', om 21.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:50
    Journaallus
    01:55
    Live live live: de strafste optredens
  • 00:25
    Nachtlus
    01:00
    Pet Shop Boys Dreamworld: The Greatest Hits Live at the Royal Arena Copenhagen
  • 20:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:00
    Geen uitzending
    01:25
    Kan ik het ook?
  • 02:20
    Geen uitzending
    07:15
    Filthy House SOS
  • 01:00
    Geen uitzending
    01:00
    S.W.A.T.
  • 01:15
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    05:10
    To Have and To Holiday
  • 00:25
    Geen uitzending
    01:05
    SOS Piet
  • 02:05
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 03:10
    Play kerst haardvuur 2025
    01:30
    New Amsterdam
  • 02:50
    Play kerst haardvuur 2025
    01:20
    The Simpsons
  • 02:00
    Play kerst haardvuur 2025
    05:50
    Het Perfecte Feestmenu
  • 02:10
    Play kerst haardvuur 2025
    01:15
    My Life is Murder
  • 04:02
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:26
    Het zelfbouwhuis
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:00
    De Chalet aan de Semois
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:15
    Midsomer Murders
    01:25
    Beyond Paradise
  • 04:10
    Flip This House
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:00
    NOS Journaal met gebarentaal
    01:15
    Peter Pannekoek: Oudejaarsconference 2025
  • 00:50
    Nieuwsuur
    01:35
    MAX Muziekspecial - Bouke & The ElvisMatters Band
  • 00:05
    NPO Radio 2 Top 2000
    02:35
    Muziekfeest van het Jaar 2025