Documentaire 'Taiwan: een vriend zonder vrienden' op NPO 2

woensdag 23 november 2022

Laat China zich inspireren door Poetin, en zet het binnenkort de aanval in op Taiwan? Dat is een vraag die ons opnieuw bezighoudt sinds de oorlog in Oekraïne. Filmmaker en voormalig China-correspondent Floris-Jan van Luyn reist voor 'Frontlinie' naar Taiwan en bezoekt het eiland dat al sinds jaar en dag wordt bedreigd door China, en in de steek is gelaten door de rest van de wereld.

Hij treft een vriend zonder vrienden, geïntimideerd en genegeerd, en toch één van ons. Wat doe je, als je er alleen voorstaat?


Er loopt een frontlijn dwars door Taiwan. Telkens wanneer China het eiland bedreigt - wat sinds 1949 met toenemende regelmaat gebeurt – en de wereld ‘ontdekt’ dat het conflict tussen China en Taiwan nog altijd actueel is, klinkt in Taiwan de roep om een vreedzame oplossing net zo hard als de roep om een scherpe onafhankelijke koers. Het drijft mensen uiteen en speelt China in de kaart.

Recentelijk was kamerlid Sjoerd Sjoerdsma met een internationaal gezelschap in Taiwan om te praten over een sanctiepakket dat China doet terugschrikken voor een invasie in Taiwan, maar tot op heden steunt een goeddeel van de wereld Taiwan alleen informeel. Eigenlijk staat Taiwan, dat maar door veertien ministaatjes wordt erkend, er alleen voor.

Veel Taiwanezen vragen zich af: Hoe is het mogelijk dat de Taiwanese democratie steeds verder geïsoleerd raakt, terwijl de Chinese dictatuur mag blijven dreigen en provoceren?

Over de maker
Floris-Jan van Luyn is filmmaker en schrijver. Hij studeerde geschiedenis en Chinees in Leiden, Taipei en Peking. In de jaren negentig was correspondent in China voor het NRC Handelsblad.

'Frontlinie: Een vriend zonder vrienden', donderdag 24 november om 20.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Boomer' (VRT 1)

Jan merkt dat Roos ineens anders is: vrolijk, lief voor haar broer en opvallend zelfverzekerd. JP en Julie maken zich ook zorgen, en Jan raakt steeds meer in de war. Wat zit er echt achter haar plotselinge verandering, en hoe moet hij omgaan met alles wat hij ontdekt?

'Boomer', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:10
    Dagelijkse kost
    16:55
    Witse
  • 10:00
    Lentebeelden
    16:50
    Eva Longoria: Searching for Mexico
  • 16:05
    Mega Mindy
    16:30
    Vanille
  • 16:20
    The Voice van Vlaanderen
    18:20
    SOS Piet XL
  • 14:55
    Guardians of the Galaxy
    17:05
    Interrogation Raw
  • 14:35
    An Officer and a Gentleman
    16:45
    S.W.A.T.
  • 16:15
    Baywatch Hawaii
    17:10
    All New Traffic Cops
  • 15:50
    9-1-1
    16:40
    Will Trent
  • 16:20
    Wat nu weer?
    17:00
    Are You Being Served?
  • 16:25
    Huizenjagers
    20:00
    Stukken van mensen
  • 15:50
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 15:55
    Brooklyn Nine-Nine
    20:35
    Ghostbusters II
  • 16:10
    Chateau Meiland
    20:35
    Op Een Ander
  • 15:45
    Snapped
    16:40
    World's Most Evil Killers
  • 15:44
    Transport & Van.TV
    16:36
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 16:12
    Het zelfbouwhuis
    18:00
    Classics 55
  • 16:05
    De Chalet aan de Semois
    16:45
    De Eregast
  • 16:00
    Father Brown
    16:55
    Outrageous
  • 16:00
    Station 19
    17:50
    Lie to Me
  • 16:10
    De slimste mens
    16:55
    De Gezonken Meesters
  • 16:05
    De verwondering
    16:30
    40 dagen van je leven: Klaas en Anita gaan vasten
  • 15:30
    Zappbios: Hakan die alles kan
    17:00
    Klaas Kan Alles Kort