Documentaire 'Ruben Oppenheimer – Gevangen in een Tekening' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 1 februari 2023

Politiek cartoonist Ruben Oppenheimer schuwt de confrontatie niet. Met zijn geëngageerde tekeningen in onder meer het AD en NRC stimuleert hij het publieke debat. Het levert hem, naast discussie, ook talloze ernstige en intimiderende bedreigingen op, vooral via social media.

Dit leidt ertoe dat hij zelfs enige tijd onder politiebescherming staat. Als Oppenheimer in 2017 een tekening van de Turkse president Erdoğan op Twitter plaatst, stromen de eerste doodsbedreigingen binnen. De vrijheid van meningsuiting is Oppenheimer zeer dierbaar en hij is bezeten van zijn werk, maar waar ligt de grens? Tot welke prijs is hij bereid zijn persoonlijke vrijheid op te offeren ten behoeve van zijn artistieke vrijheid?


Ruben Oppenheimer (Maastricht, 1975) groeit op in een joods gezin. Het moment van de vrijlating van ‘de Twee van Breda’ in 1989 ziet hij als het begin van zijn carrière. Dit is het moment waarop hij op 14-jarige leeftijd zijn eerste politieke cartoons tekent, om zijn woede te uiten met betrekking tot deze vrijlating.

In de documentaire volgt regisseur Carin Goeijers Oppenheimer in zijn dagelijks leven en laat ze alle dilemma’s en twijfels van de cartoonist naar voren komen. Gesprekken met zijn moeder (die om veiligheidsredenen niet herkenbaar in beeld wil) en zijn goede vriend en Turkse Nederlander Burak die in moeilijkheden kwam toen hij Oppenheimer online verdedigde, worden afgewisseld met talloze pakkende cartoons en beelden van het strafrechtelijke proces rondom de bedreigingen.

Oppenheimer laat zich de mond niet snoeren. In de rechtbank en tijdens een bezoek aan de minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz-Zegerius stelt hij de social media-terreur aan de orde. Het maakt Gevangen in een tekening tot een persoonlijke film over een wereldwijd probleem: bedreiging en intimidatie om kunstenaars monddood te maken.

Regisseur: Carin Goeijers
Productie: Mira Mendel & René Mendel | Interakt Productions

'Het Uur van de Wolf', donderdag 2 februari om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Glacioloog Eric Rignot keert samen met zijn zoon terug naar hun woning in Los Angeles die verwoest werd door de bosbranden in 2025. Wanneer wetenschapper Alain Hubert met zijn team in een whiteout terechtkomt, wordt duidelijk hoe onvoorspelbaar het leven op Antarctica is. Klimaatwetenschapper Simon Steffen zet het levenswerk van zijn vader Konrad Steffen rond automatische weerstations verder.

'2050', om 21.15 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:00
    Lentebeelden
    12:10
    Dagelijkse kost
  • 09:00
    Lentebeelden
    17:05
    The Office
  • 11:15
    Edmond & Lucy
    11:25
    Vos en Haas
  • 09:40
    Geen uitzending
    11:45
    Familie
  • 11:10
    Geen uitzending
    13:00
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 09:00
    Geen uitzending
    11:30
    The Goldbergs
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:40
    All New Traffic Cops
  • 08:35
    Geen uitzending
    16:15
    Baywatch
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 11:00
    Geen uitzending
    12:15
    Family Matters
  • 10:40
    The Rookie
    11:25
    FBI
  • 10:40
    Pawn Stars
    11:30
    Geen uitzending
  • 10:35
    A Place in the Sun
    11:30
    MasterChef UK
  • 11:10
    World's Most Evil Killers
  • 09:29
    Herhalingslus
    13:00
    Z-Extra
  • 11:20
    Mijn tuin
    11:35
    Simple diy
  • 11:10
    Chris Cooks Cymru
    11:45
    De Eregast
  • 11:10
    Death in Paradise
    12:00
    Harry Wild
  • 11:00
    First Dates Australia
    12:00
    Scrubs
  • 10:25
    MAX Muziekspecial
    12:00
    NOS Journaal
  • 10:20
    Buitenhof
    11:25
    MAX Maakt Mogelijk Helpt
  • 11:15
    Ziggy en de Zootram
    11:30
    Simon