Documentaire 'Ruben Oppenheimer – Gevangen in een Tekening' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 1 februari 2023

Politiek cartoonist Ruben Oppenheimer schuwt de confrontatie niet. Met zijn geëngageerde tekeningen in onder meer het AD en NRC stimuleert hij het publieke debat. Het levert hem, naast discussie, ook talloze ernstige en intimiderende bedreigingen op, vooral via social media.

Dit leidt ertoe dat hij zelfs enige tijd onder politiebescherming staat. Als Oppenheimer in 2017 een tekening van de Turkse president Erdoğan op Twitter plaatst, stromen de eerste doodsbedreigingen binnen. De vrijheid van meningsuiting is Oppenheimer zeer dierbaar en hij is bezeten van zijn werk, maar waar ligt de grens? Tot welke prijs is hij bereid zijn persoonlijke vrijheid op te offeren ten behoeve van zijn artistieke vrijheid?


Ruben Oppenheimer (Maastricht, 1975) groeit op in een joods gezin. Het moment van de vrijlating van ‘de Twee van Breda’ in 1989 ziet hij als het begin van zijn carrière. Dit is het moment waarop hij op 14-jarige leeftijd zijn eerste politieke cartoons tekent, om zijn woede te uiten met betrekking tot deze vrijlating.

In de documentaire volgt regisseur Carin Goeijers Oppenheimer in zijn dagelijks leven en laat ze alle dilemma’s en twijfels van de cartoonist naar voren komen. Gesprekken met zijn moeder (die om veiligheidsredenen niet herkenbaar in beeld wil) en zijn goede vriend en Turkse Nederlander Burak die in moeilijkheden kwam toen hij Oppenheimer online verdedigde, worden afgewisseld met talloze pakkende cartoons en beelden van het strafrechtelijke proces rondom de bedreigingen.

Oppenheimer laat zich de mond niet snoeren. In de rechtbank en tijdens een bezoek aan de minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz-Zegerius stelt hij de social media-terreur aan de orde. Het maakt Gevangen in een tekening tot een persoonlijke film over een wereldwijd probleem: bedreiging en intimidatie om kunstenaars monddood te maken.

Regisseur: Carin Goeijers
Productie: Mira Mendel & René Mendel | Interakt Productions

'Het Uur van de Wolf', donderdag 2 februari om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Moordzaken: Liefde is geen Alibi' - José Masschelin (VTM)

In oktober 2004 wordt Katherine Schelfhout (21) gewurgd nabij het Gentse Citadelpark. Aanvankelijk vermoedt men een serieverkrachter, maar haar stille vriendje blijkt verdacht en beroept zich op geheugenverlies tot aan zijn proces.

'Moordzaken: Liefde is geen Alibi', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:00
    Ik vraag het aan
    00:07
    Eurodreams
  • 22:50
    90 minutes
    00:50
    Nachtlus
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 23:05
    De Box
    00:10
    The Good Doctor
  • 23:10
    The Good Doctor
    23:55
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 22:35
    Beverly Hills Cop II
    00:35
    The Big Bang Theory
  • 23:20
    Mee met de Flikken
    00:15
    All New Traffic Cops
  • 23:15
    ER
    00:00
    Suits
  • 23:00
    Baywatch
    23:55
    Nonkel Jef
  • 22:55
    De Tafel van Gert
    00:10
    Komen Eten
  • 23:20
    Friends
    00:30
    Fuller House
  • 22:25
    Doom Patrol
    23:35
    MacGyver
  • 23:25
    A Place in the Sun
    00:30
    Love Island UK
  • 23:05
    C.S.I. New York
    23:55
    The Rookie
  • 23:12
    De CFO podcast
    23:46
    Z-accelerate
  • 23:13
    Feest in de lente 2
    23:55
    5-voor-12
  • 23:15
    Roger van Damme: Bakken
    23:35
    Bon Appetit
  • 23:05
    Vienna Blood
    00:00
    Scott & Bailey
  • 22:35
    NCIS: Los Angeles
    23:35
    Hudson & Rex
  • 23:25
    NOS Journaal Laat
    23:46
    Opsporing Verzocht in 1 minuut
  • 22:45
    Close Up: Kunstenaar Bîstyek - Mijn stap naar buiten
    23:45
    Pauscast
  • 23:20
    Cruijff
    00:15
    De slimste mens