Documentaire 'Ruben Oppenheimer – Gevangen in een Tekening' in 'Het Uur van de Wolf'

woensdag 1 februari 2023

Politiek cartoonist Ruben Oppenheimer schuwt de confrontatie niet. Met zijn geëngageerde tekeningen in onder meer het AD en NRC stimuleert hij het publieke debat. Het levert hem, naast discussie, ook talloze ernstige en intimiderende bedreigingen op, vooral via social media.

Dit leidt ertoe dat hij zelfs enige tijd onder politiebescherming staat. Als Oppenheimer in 2017 een tekening van de Turkse president Erdoğan op Twitter plaatst, stromen de eerste doodsbedreigingen binnen. De vrijheid van meningsuiting is Oppenheimer zeer dierbaar en hij is bezeten van zijn werk, maar waar ligt de grens? Tot welke prijs is hij bereid zijn persoonlijke vrijheid op te offeren ten behoeve van zijn artistieke vrijheid?


Ruben Oppenheimer (Maastricht, 1975) groeit op in een joods gezin. Het moment van de vrijlating van ‘de Twee van Breda’ in 1989 ziet hij als het begin van zijn carrière. Dit is het moment waarop hij op 14-jarige leeftijd zijn eerste politieke cartoons tekent, om zijn woede te uiten met betrekking tot deze vrijlating.

In de documentaire volgt regisseur Carin Goeijers Oppenheimer in zijn dagelijks leven en laat ze alle dilemma’s en twijfels van de cartoonist naar voren komen. Gesprekken met zijn moeder (die om veiligheidsredenen niet herkenbaar in beeld wil) en zijn goede vriend en Turkse Nederlander Burak die in moeilijkheden kwam toen hij Oppenheimer online verdedigde, worden afgewisseld met talloze pakkende cartoons en beelden van het strafrechtelijke proces rondom de bedreigingen.

Oppenheimer laat zich de mond niet snoeren. In de rechtbank en tijdens een bezoek aan de minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz-Zegerius stelt hij de social media-terreur aan de orde. Het maakt Gevangen in een tekening tot een persoonlijke film over een wereldwijd probleem: bedreiging en intimidatie om kunstenaars monddood te maken.

Regisseur: Carin Goeijers
Productie: Mira Mendel & René Mendel | Interakt Productions

'Het Uur van de Wolf', donderdag 2 februari om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Live Live Live' (VRT 1)

In de tot warme club omgetoverde VRT Studio 5 ontvangen Bart Peeters en The Atomic Orchestra, een 47-koppig orkest onder leiding van Jo Hermans, tal van artiesten om samen een symfonische versie te maken van hun liedjes. Bazart, Mentissa, Sylvie Kreusch, Warhaus, Günther Neefs en Belle Perez steken hun grootste hits en andere songs in een nieuw, klassiek jasje. Muziekliefhebber Jeroen Meus onthult daarnaast waarom hij een saxmaniak is.

'Live Live Live', om 20.20 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:20
    Clips
    06:00
    In bed met Olly
  • 10:00
    Herfstbeelden
    01:30
    Nachtlus
  • 14:25
    Meneer Papier
    04:50
    Geen uitzending
  • 14:20
    Chicago Med
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:00
    Parking Wars
    00:55
    Phrogging: Hider in My House
  • 12:50
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:25
    A Heidelberg Holiday
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:25
    Joe
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:15
    Friends
    05:00
    Geen uitzending
  • 14:10
    NCIS
    01:00
    Criminal Minds
  • 13:45
    Cobra Kai
    06:55
    Hawaii Five-0
  • 13:15
    A Royal Corgi Christmas
    05:00
    Geen uitzending
  • 14:25
    Snapped
    07:00
    Cold Case
  • 14:22
    Z-Weekoverzicht
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:27
    Tooldokter
    05:55
    Sixties To Six
  • 14:20
    Bon Appetit
    02:05
    Het Weekmenu
  • 13:35
    Midsomer Murders
    03:05
    Ripper Street
  • 14:25
    Storage Wars
    07:00
    Below Deck Adventure
  • 14:00
    NOS Sport: ISU Wereldbeker Schaatsen
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:55
    Meldpunt Actueel
    01:55
    Nieuwsuur
  • 14:20
    De Faker Feestmaand
    06:00
    Wordt aangekondigd