Documentaire over hoe het Stedelijk Museum inclusiever wil worden in 'Het Uur van de Wolf'

maandag 29 mei 2023

Het Amsterdamse Stedelijk Museum wil inclusiever en diverser worden, maar dat gaat niet zomaar. In 'White Balls on Walls' toont regisseur Sarah Vos van binnenuit hoe de nieuwe directeur Rein Wolfs en zijn team dit maatschappelijk delicate en urgente veranderingsproces aangaan op de werkvloer en binnen de kunstcollectie.

'Meet the icons of modern art' staat met grote letters geschreven op de glazen façade van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Maar wat zegt dit als de collectie voor het overgrote deel bestaat uit kunstwerken gemaakt door witte mannen? Wie bepaalt wie die iconen zijn? En ten koste van wie? Het museum slaat een nieuwe weg in en de tekst verdwijnt van de gevel.


De hele collectie van het museum wordt tegen het licht gehouden. Nieuwe werken van kunstenaars van kleur worden aangekocht en vergeten schilderijen van vrouwelijke kunstenaars komen voor het eerst in decennia uit de depots.

'White Balls on Walls' laat ons meekijken in de gesloten vergaderruimtes waar ongemakkelijke vragen gesteld worden: mag je een schilderij bijvoorbeeld nog ‘De prostituees’ noemen of moet deze titel worden aangepast in ‘De sekswerkers’? We zien hoe ingewikkeld het in praktijk blijkt te zijn om een verandering teweeg te brengen.

Wanneer het Stedelijk in een tentoonstelling de schilderijen van Kirchner en Nolde in de context van het kolonialisme plaatst, krijgt het museum in de pers de wind van voren. Tegelijkertijd vindt de beveiliger de genderneutrale toiletten maar overdreven en lijkt een deel van het publiek liever ‘gewoon plaatjes te willen kijken’. Maar Wolfs geeft niet op: ‘Er wordt mij verweten politiek correct te zijn, maar moet ik dan politiek incorrect zijn?’

'White Balls on Walls' legt de vinger op de zere plek en laat de ongemakkelijke worsteling zien die veel organisaties momenteel doormaken. De film ging in première in 2022 als IDFA Hit.

Regisseur: Sarah Vos
Producent: Zeppers film

Documentaire over hoe het Stedelijk Museum inclusiever wil worden in 'Het Uur van de Wolf: White Balls on Walls', dinsdag 30 mei om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De laatste badkamers worden door de jury beoordeeld en de winnaar van de kamerprijs wordt bekendgemaakt. Daarna start de keukenfase, met een onverwachte extra deadline: de duo's hebben nog maar twee dagen om alle technieken, muren en vloeren af te werken.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 18:30
    De Campus Cup
    19:20
    De ideale wereld
  • 18:30
    Hallo Kroket
    18:45
    Home Sweet Rome!
  • 18:20
    Florentina
    19:00
    VTM Nieuws
  • 18:30
    Home and Away
    19:05
    Blind getrouwd: Australië
  • 18:20
    The Goldbergs
    18:45
    The Simpsons
  • 17:50
    Police Interceptors
    20:35
    Frailty
  • 18:25
    ER
    19:10
    Allegiance
  • 18:20
    Sturm der Liebe
    19:15
    De keuken van Sofie
  • 17:55
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    19:05
    De Container Cup
  • 17:50
    So Help Me Todd
    18:45
    The Rookie
  • 18:15
    3rd Rock From the Sun
    18:45
    Pawn Stars
  • 18:00
    A Place in the Sun
    18:55
    Masterchef USA
  • 18:35
    Fear Thy Roommate
    19:35
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:14
    Ver Gevorderd
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:30
    Comfort Food
    18:45
    Pasta & Risotto
  • 18:10
    Death in Paradise
    19:15
    Hope Street
  • 17:50
    Below Deck Mediterranean
    18:45
    Grey's Anatomy
  • 18:30
    EenVandaag
    19:00
    Eva
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:10
    BinnensteBuiten
  • 18:25
    De eerste keer
    18:40
    Het Klokhuis