Documentaire over hoe het Stedelijk Museum inclusiever wil worden in 'Het Uur van de Wolf'

maandag 29 mei 2023

Het Amsterdamse Stedelijk Museum wil inclusiever en diverser worden, maar dat gaat niet zomaar. In 'White Balls on Walls' toont regisseur Sarah Vos van binnenuit hoe de nieuwe directeur Rein Wolfs en zijn team dit maatschappelijk delicate en urgente veranderingsproces aangaan op de werkvloer en binnen de kunstcollectie.

'Meet the icons of modern art' staat met grote letters geschreven op de glazen façade van het Stedelijk Museum in Amsterdam. Maar wat zegt dit als de collectie voor het overgrote deel bestaat uit kunstwerken gemaakt door witte mannen? Wie bepaalt wie die iconen zijn? En ten koste van wie? Het museum slaat een nieuwe weg in en de tekst verdwijnt van de gevel.


De hele collectie van het museum wordt tegen het licht gehouden. Nieuwe werken van kunstenaars van kleur worden aangekocht en vergeten schilderijen van vrouwelijke kunstenaars komen voor het eerst in decennia uit de depots.

'White Balls on Walls' laat ons meekijken in de gesloten vergaderruimtes waar ongemakkelijke vragen gesteld worden: mag je een schilderij bijvoorbeeld nog ‘De prostituees’ noemen of moet deze titel worden aangepast in ‘De sekswerkers’? We zien hoe ingewikkeld het in praktijk blijkt te zijn om een verandering teweeg te brengen.

Wanneer het Stedelijk in een tentoonstelling de schilderijen van Kirchner en Nolde in de context van het kolonialisme plaatst, krijgt het museum in de pers de wind van voren. Tegelijkertijd vindt de beveiliger de genderneutrale toiletten maar overdreven en lijkt een deel van het publiek liever ‘gewoon plaatjes te willen kijken’. Maar Wolfs geeft niet op: ‘Er wordt mij verweten politiek correct te zijn, maar moet ik dan politiek incorrect zijn?’

'White Balls on Walls' legt de vinger op de zere plek en laat de ongemakkelijke worsteling zien die veel organisaties momenteel doormaken. De film ging in première in 2022 als IDFA Hit.

Regisseur: Sarah Vos
Producent: Zeppers film

Documentaire over hoe het Stedelijk Museum inclusiever wil worden in 'Het Uur van de Wolf: White Balls on Walls', dinsdag 30 mei om 22.40 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' (VTM)

Nog veertien dansers, of zeven duo's, zijn in de running. Van een zwoele paso doble tot een klassieke Weense wals: iedereen geeft het beste van zichzelf. De dansers trekken ook naar Carré in Amsterdam voor een inspirerend bezoek aan de musical 'West Side Story'.

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:05
    Chateau Planckaert
    20:50
    Knokke Off
  • 20:00
    The Deal
    21:40
    Sweetpea
  • 20:00
    Geen uitzending
    20:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 19:55
    So You Think You Can Dance
    21:45
    Philippe Geubels - Hoe Moet het nu Verder?
  • 19:55
    Smeris
    21:45
    De Trein
  • 19:50
    The Big Bang Theory
    20:35
    De helaasheid der dingen
  • 19:50
    Police Interceptors
    22:30
    Cross of Iron
  • 19:50
    ER
    00:35
    Suits
  • 19:55
    Hallo België!
    20:30
    SUPER 50
  • 20:00
    De Mol
    21:10
    Café De Mol
  • 19:35
    Criminal Minds
    20:25
    FBI: International
  • 20:05
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    Ready Player One
  • 19:45
    Komen Eten
    20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 19:35
    Killer at the Crime Scene
    20:30
    Serial Killer Wives
  • 20:02
    CEO van mijn leven
    20:13
    City Reports
  • 20:06
    Mijn tuin
    21:00
    Hadiemicha
  • 19:50
    Vlaamse Klassiekers
    20:40
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 20:05
    Harry Wild
    21:00
    Black Ops
  • 20:00
    Bob's Burgers
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:25
    NOS Studio Sport Voetbal
  • 19:30
    Vroege Vogels
    20:20
    Oorlogsalbums
  • 19:45
    3 op Reis: De reis van je leven
    20:25
    Parels voor de zwijnen