Documentaire over Het Nationale Ballet tijdens de coronacrisis op NPO 2

Choreograaf Hans van Manen wordt deze zomer 89 jaar. Ondanks zijn hoge leeftijd is hij nog zo vaak mogelijk bij de repetities van zijn balletten te vinden. En dat gebeurt met grote regelmaat, want zijn balletten zijn wereldwijd zeer in trek.
Het Nationale Ballet heeft in 6 weken tijd een aantal van Van Manens hoogtepunten opnieuw ingestudeerd. Met de solisten, maar ook met de jonge talenten van de junior company. En altijd in aanwezigheid van de oude maestro. Over hoe het instuderen van balletten als Sarcasmen en Déjà vu in zijn werk gaat en wat er van de dansers wordt verwacht, gaat deze documentaire.
'Mijn dans gaat altijd over seks', zegt Hans van Manen. 'Dat moet je niet tonen maar dat moet je zijn. En je kan alleen maar sexy zijn als je het ritme voelt.'
Om zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke uitvoeringen te blijven, wordt samen met balletmeester Rachel Beaujean met grote regelmaat naar oude opnames gekeken en worden zelfs oude aantekeningen geraadpleegd. Toch is Van Manen niet te beroerd om details in zijn eigen balletten te wijzigen. 'Soms vind ik dat het te traag gaat en verzin ik er nog wat bij, het zijn tenslotte stukken van gemiddeld 30 jaar oud.'
Het hele instudeerproces gebeurt tegen de achtergrond van een gezelschap dat gedwongen is om door de coronacrisis in een bubbel te opereren. De dansers, bijna 80 personen, zijn in groepen opgedeeld. Elke groep studeert ander repertoire in. En omdat het optreden voor publiek er voorlopig niet in zit, worden er streamingvoorstellingen georganiseerd. Voor de dansers is dit de enige manier om nog een beetje in vorm te blijven. Maar groeien doen ze dit jaar niet, aldus directeur Ted Brandsen. 'In feite staan ze stil. En stilstand voor dansers betekent achteruitgang.'
Aansluitend balletten op NPO 2 extra
Direct na Hans van Manen; van oud naar jong zijn op NPO 2 extra de nieuwe uitvoeringen van Van Manens klassiekers Sarcasmen en Déjà vu te zien, door Het Nationale Ballet. Meteen daarna volgen twee uitvoeringen van werken van Van Manen, uitgevoerd door het Bayerisches Staatsballett: Black cake, een choreografie t.g.v. het dertigjarig bestaan van het Nederlands Dans Theater en Concertante. We sluiten het blok af met een oud tv-ballet uit 1961: Kain en Abel. Meer informatie op de NTR-perssite.
In april veel dans bij de NTR:
'Dans Met Mij' - met Jan Kooijman. Over de drijfveren van een nieuwe generatie dansers
Vanaf 4 april, vier zondagen om 17.45 uur op NPO 2. Meer info
'Podium Dans' – elke zaterdag in april een nieuwe, extra lange aflevering op NPO 2 extra
Dansfilms -en documentaires, waaronder Lady in Black en De Wereld van Wubbe - elke zondag in april op NPO 2 extra
'Het Danshuis', rondgang langs zes verschillende danshuizen in Nederland - vanaf zondag 18 april op NPO 2 extra
De NTR-dansprogrammering is onderdeel van NPO Cultuur. Met het initiatief NPO Cultuur biedt de Nederlandse Publieke Omroep een alternatief podium aan de cultuursector en artiesten die geraakt worden door de coronamaatregelen. De NPO heeft zenders en andere platforms opengesteld voor extra cultuuraanbod. De programma’s van NPO Cultuur zijn in de eerste helft van 2021 te zien via lineaire tv-zenders en radiozenders van de NPO, maar ook 24 uur per dag via het voor iedereen beschikbare themakanaal NPO 2 extra en on demand via de platforms NPO Luister en NPO Start. Meer informatie is te vinden op NPOCultuur.nl, waar geïnteresseerden zich aan kunnen melden voor de nieuwsbrief over het complete en actuele NPO Cultuur-aanbod.
'Hans van Manen; van oud naar jong', documentaire over Het Nationale Ballet tijdens de coronacrisis, zondag 4 april om 19.25 uur bij de NTR op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Plots duikt hij weer op: Gunther Levi keert terug naar 'Familie'
- Nog exact 1 week tot de seizoensfinale van 'Thuis': wat moet je weten?
- Kijkcijfers: donderdag 18 juni 2026
- Dit zie je deze week in 'Florentina' - FINALEWEEK!
- Dit zie je deze week in 'Thuis' - FINALEWEEK!
- Dit zie je deze week in 'Familie' - FINALEWEEK!
- 'NPO Cultuur' met Rachel Pouwer op Oerol Festival
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Zomer bij Nostalgie: ex-Miss België Ellen Petri en treinconducteur Kristof nemen je mee op reis
- 'FM op 5' zaterdag over de Hoogmis van het Zuiden
- Luistercijfers! Qmusic zet succesverhaal verder en behoudt toppositie
- TOP groeit bij alle doelgroepen
Multimedia SPOTLIGHT
-
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt'
Kijktip van de dag

De New Yorkse zakenman en verstokte vrijgezel Edward Lewis is een specialist in het opkopen van maatschappijen, die hij daarna opsplitst en weer doorverkoopt. Wanneer hij voor zaken in Los Angeles is, vraagt hij op een avond de weg aan Vivian Ward, een straathoertje. Hij is zo onder de indruk van haar charmes dat hij haar 3.000 dollar aanbiedt om hem voor een week te vergezellen.
'Pretty Woman', film uit 1990 met oa. Julia Roberts en Richard Gere, om 20.30 uur op VTM.



































