Documentaire over Het Nationale Ballet tijdens de coronacrisis op NPO 2

Choreograaf Hans van Manen wordt deze zomer 89 jaar. Ondanks zijn hoge leeftijd is hij nog zo vaak mogelijk bij de repetities van zijn balletten te vinden. En dat gebeurt met grote regelmaat, want zijn balletten zijn wereldwijd zeer in trek.
Het Nationale Ballet heeft in 6 weken tijd een aantal van Van Manens hoogtepunten opnieuw ingestudeerd. Met de solisten, maar ook met de jonge talenten van de junior company. En altijd in aanwezigheid van de oude maestro. Over hoe het instuderen van balletten als Sarcasmen en Déjà vu in zijn werk gaat en wat er van de dansers wordt verwacht, gaat deze documentaire.
'Mijn dans gaat altijd over seks', zegt Hans van Manen. 'Dat moet je niet tonen maar dat moet je zijn. En je kan alleen maar sexy zijn als je het ritme voelt.'
Om zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke uitvoeringen te blijven, wordt samen met balletmeester Rachel Beaujean met grote regelmaat naar oude opnames gekeken en worden zelfs oude aantekeningen geraadpleegd. Toch is Van Manen niet te beroerd om details in zijn eigen balletten te wijzigen. 'Soms vind ik dat het te traag gaat en verzin ik er nog wat bij, het zijn tenslotte stukken van gemiddeld 30 jaar oud.'
Het hele instudeerproces gebeurt tegen de achtergrond van een gezelschap dat gedwongen is om door de coronacrisis in een bubbel te opereren. De dansers, bijna 80 personen, zijn in groepen opgedeeld. Elke groep studeert ander repertoire in. En omdat het optreden voor publiek er voorlopig niet in zit, worden er streamingvoorstellingen georganiseerd. Voor de dansers is dit de enige manier om nog een beetje in vorm te blijven. Maar groeien doen ze dit jaar niet, aldus directeur Ted Brandsen. 'In feite staan ze stil. En stilstand voor dansers betekent achteruitgang.'
Aansluitend balletten op NPO 2 extra
Direct na Hans van Manen; van oud naar jong zijn op NPO 2 extra de nieuwe uitvoeringen van Van Manens klassiekers Sarcasmen en Déjà vu te zien, door Het Nationale Ballet. Meteen daarna volgen twee uitvoeringen van werken van Van Manen, uitgevoerd door het Bayerisches Staatsballett: Black cake, een choreografie t.g.v. het dertigjarig bestaan van het Nederlands Dans Theater en Concertante. We sluiten het blok af met een oud tv-ballet uit 1961: Kain en Abel. Meer informatie op de NTR-perssite.
In april veel dans bij de NTR:
'Dans Met Mij' - met Jan Kooijman. Over de drijfveren van een nieuwe generatie dansers
Vanaf 4 april, vier zondagen om 17.45 uur op NPO 2. Meer info
'Podium Dans' – elke zaterdag in april een nieuwe, extra lange aflevering op NPO 2 extra
Dansfilms -en documentaires, waaronder Lady in Black en De Wereld van Wubbe - elke zondag in april op NPO 2 extra
'Het Danshuis', rondgang langs zes verschillende danshuizen in Nederland - vanaf zondag 18 april op NPO 2 extra
De NTR-dansprogrammering is onderdeel van NPO Cultuur. Met het initiatief NPO Cultuur biedt de Nederlandse Publieke Omroep een alternatief podium aan de cultuursector en artiesten die geraakt worden door de coronamaatregelen. De NPO heeft zenders en andere platforms opengesteld voor extra cultuuraanbod. De programma’s van NPO Cultuur zijn in de eerste helft van 2021 te zien via lineaire tv-zenders en radiozenders van de NPO, maar ook 24 uur per dag via het voor iedereen beschikbare themakanaal NPO 2 extra en on demand via de platforms NPO Luister en NPO Start. Meer informatie is te vinden op NPOCultuur.nl, waar geïnteresseerden zich aan kunnen melden voor de nieuwsbrief over het complete en actuele NPO Cultuur-aanbod.
'Hans van Manen; van oud naar jong', documentaire over Het Nationale Ballet tijdens de coronacrisis, zondag 4 april om 19.25 uur bij de NTR op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Proximus Pickx brengt de verhalen van Antwerp Pride Live 2026
- Wie is Banksy? Nieuwe KRO-NCRV-jeugdserie 'I AM – Investigation Art Mysteries' onderzoekt beroemde kunstmysteries
- Fans van 'De Tafel van Gert' kunnen aftellen: dit is wanneer het nieuwe seizoen start
- Ruben Van Gucht zoekt publiek voor nieuwe VTM-talkshow 'Happy Hour'
- Reportageploeg van PowNed aangevallen bij dierenasiel
- Theatermaker Merel Pauw onthult haar bijzondere kijk op de wereld in 'Zomergasten'
- Jamine verschijnt als zeemeermin en deelt het bijzondere verhaal achter haar transitie in 'B&B Zoekt Lief'
- Dit verandert er bij NOS voor het nieuwe Eredivisie-seizoen
- Hondenasiel op stelten: Team 'Taakstraf' slaat weer toe!
- Camera’s volgen Beau Coppens van Zweden naar het podium van 'Tien Om Te Zien'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanaf Theater aan de Parade in Den Bosch
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Luistercijfers: JOE groeit sterk in juli, Qmusic blijft absolute marktleider
- BNNVARA presenteert nieuwe ochtendshow NPO Radio 2 'Daniël & Roelof Zijn Al Op'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Jamine vertelt over haar transitie in 'B&B Zoekt Lief' -
Prime Video deelt officiële trailer van 'L*VE KLEINE' -
Check nu de officiële trailer van 'The Last Sunrise' -
Neem samen met VTM een kijkje op 'Kamping Kitsch' -
Goedele Liekens zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
'Niet opnemen!': de nepagent die 30 staten in zijn greep hield -
'Niets houdt me tegen' door Celien Hermans, Siska, Niels & Zita tijdens VRT Zomerhit -
100-jarige Annie Geeraerts wordt verrast op de set van 'Familie' -
Tara heeft een zaadje geplant -
CAMILLE & MAKSIM zingen nummer uit Circus Camille exclusief in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk vanaf maandag naar 'Furious' op Disney+ -
Kijk naar de bijzondere kasteelweek van 'Met Vier In Bed' -
Wouter laat het strand spreken in 'B&B Zoekt Lief' -
Herinneringen aan Margriet Hermans in 'Tien Om Te Zien' -
Kijk nu naar 'Pompeii: Out of Time with Tom Hiddleston' -
Alain Remue getuigt over de hel in Pepinster -
'Charlotte ZKT. Lief' nieuwe Play Short -
'Met Vier In Bed' in het spoor van Brad Pitt -
Onverwachte onthulling in 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez brengt de zomer naar 'Tien Om Te Zien' -
Kijk de trailer van 'Goens Docu: Cel Vermiste Personen' -
Kijk de trailer van 'Echte Jongens op Safari' -
'Familie'-iconen Annie en Ray op audiëntie bij de Koning -
Kijk binnenkort 'The Whisper Man' op Netflix
-
Isaura vertelt openhartig over panseksualiteit in 'B&B Zoekt Lief' -
Veel competitiedrang deze week in 'Met Vier in Bed' -
Check nu de trailer van 'The Gentlemen S2' -
Kijk nu de trailer van 'Koppels in Crisis 2' -
Marc Coucke zonder taboes in interviewreeks 'A-typisch' -
Ruben Van Gucht beleeft de Tour de France op VTM GO
Kijktip van de dag

Casper beleeft een paar bange momenten door een oude bekende. Rose krijgt onheilspellend nieuws over Simon. Op Kees' surprise party voor zijn 25-jarig jubileum komt Marleen met negatief nieuws. Luna en Kyra vinden elkaar.
'Medisch Centrum West', om 22.35 uur op VTM.



































