Documentaire 'Leaving Afghanistan' bij de VPRO

donderdag 6 oktober 2022

Na de aanslagen van 9/11 in 2001 trokken de Verenigde Staten Afghanistan in om al-Qaida te ontmantelen. Uiteindelijk zou die strijd duren tot augustus 2021, toen de Taliban de macht in Afghanistan overnamen.

De tweedelige documentaire 'Leaving Afghanistan' onderzoekt de twintig jaar lange weg naar deze rampspoed vanuit het standpunt van de mensen die erbij waren toen de beslissingen vielen die het lot van Afghanistan bezegelden.


In 'Leaving Afghanistan' worden de jarenlange fouten die tot de Afghaanse catastrofe van 2021 leidden in kaart gebracht. Onder anderen oud-generaal van het Amerikaanse leger David Petraeus, minister van Defensie onder Bush en Obama Robert Gates, en de voormalige Britse premier David Cameron schetsen een verhaal over politieke druk en rivaliserende pressiegroepen binnen de regering. Ook de Taliban zelf beschrijft hoe zij de ondergang van de Afghaanse democratie beraamden, waarbij de idealistische Afghanen tussen twee vuren kwamen te zitten.

De toekomst van de Afghanen werd in 2021 bepaald door de beslissing van de VS om zich terug te trekken voordat er vrede was. Nog even was er de hoop dat er een aantal troepen achter zou blijven, maar tevergeefs. In navolging van het beleid dat president Donald Trump had ingezet, koos ook zijn opvolger Joe Biden ervoor de troepen geheel terug te trekken. De Afghanen voelden zich verlaten en verraden. Het duurde niet lang voordat de Taliban verder oprukten en hun gezag uitbreidden.

Mensen als John Kelly, de stafchef van Trump, en nationaal veiligheidsadviseur John Bolton vertellen het verhaal van binnenuit over hoe twee Amerikaanse presidenten met een totaal verschillende regeerstijl en politieke kleur besloten de troepen terug te trekken uit Afghanistan, ongeacht de gevolgen.

'Leaving Afghanistan', vrijdag 7 en 14 oktober om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts Zomer' - Birgit Van Mol (VTM)

29 jaar geleden kwam prinses Diana, de ex-vrouw van de Britse koning Charles, om bij een auto-ongeluk. Na al die jaren is het voor haar voormalige bodyguard Ken Wharfe nog altijd moeilijk om te aanvaarden dat het zo gelopen is in die tunnel in Parijs. Hij maakte van dichtbij mee hoe de relatie van Diana met Charles uitliep op een scheiding. Zij snakte naar een normaal leven en uiteindelijk leidde dat ook tot een breuk met haar persoonlijke beveiligingsteam. En daardoor kon ze niet meer ontsnappen aan de paparazzi. Dat werd uiteindelijk haar dood. Bodyguard Ken Wharfe vertelt over zijn uitzonderlijke relatie met Diana.

'Telefacts Zomer', om 22.15 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:40
    Loslopend wild
    22:10
    VRT NWS laat
  • 21:35
    The serpent: conversation with a criminal
    23:05
    Titane
  • 20:25
    Sporza: Basketbal
    22:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 21:20
    Met Vier in Bed
    22:15
    Telefacts Zomer
  • 20:10
    UEFA Europa League
    22:45
    Shaft
  • 20:35
    Pitch Perfect 2
    22:50
    Costa!!
  • 20:35
    Lockout
    22:25
    Foute vrienden
  • 21:35
    Incognito
    22:20
    ER
  • 21:30
    Spitsbroers
    22:30
    Cheers
  • 21:15
    Jade en de Belgen
    21:55
    Zeg Eens Euh
  • 21:25
    Doc
    22:15
    Friends
  • 20:35
    The Foreigner
    22:35
    The Ark
  • 21:30
    Blind Gekocht NL
    22:25
    Komen Eten
  • 21:20
    World's Most Evil Killers
  • 21:37
    Z-Beurs
    21:50
    Z-Energy
  • 21:31
    Roger
    22:00
    De Tijdlijn met Herbert
  • 21:35
    De Zomerkeuken
    22:05
    BBQ Vanavond?!
  • 21:00
    Emma
    22:00
    Agatha Christie's Marple
  • 21:30
    Below Deck Mediterranean
    22:25
    Hudson & Rex
  • 21:30
    AVROTROS Triviant
    22:20
    Goedenavond Nederland
  • 21:40
    Pointer
    22:00
    Nieuwsuur
  • 21:15
    Tygo in de flakka
    22:00
    PowNed of View