Documentaire 'Leaving Afghanistan' bij de VPRO

donderdag 6 oktober 2022

Na de aanslagen van 9/11 in 2001 trokken de Verenigde Staten Afghanistan in om al-Qaida te ontmantelen. Uiteindelijk zou die strijd duren tot augustus 2021, toen de Taliban de macht in Afghanistan overnamen.

De tweedelige documentaire 'Leaving Afghanistan' onderzoekt de twintig jaar lange weg naar deze rampspoed vanuit het standpunt van de mensen die erbij waren toen de beslissingen vielen die het lot van Afghanistan bezegelden.


In 'Leaving Afghanistan' worden de jarenlange fouten die tot de Afghaanse catastrofe van 2021 leidden in kaart gebracht. Onder anderen oud-generaal van het Amerikaanse leger David Petraeus, minister van Defensie onder Bush en Obama Robert Gates, en de voormalige Britse premier David Cameron schetsen een verhaal over politieke druk en rivaliserende pressiegroepen binnen de regering. Ook de Taliban zelf beschrijft hoe zij de ondergang van de Afghaanse democratie beraamden, waarbij de idealistische Afghanen tussen twee vuren kwamen te zitten.

De toekomst van de Afghanen werd in 2021 bepaald door de beslissing van de VS om zich terug te trekken voordat er vrede was. Nog even was er de hoop dat er een aantal troepen achter zou blijven, maar tevergeefs. In navolging van het beleid dat president Donald Trump had ingezet, koos ook zijn opvolger Joe Biden ervoor de troepen geheel terug te trekken. De Afghanen voelden zich verlaten en verraden. Het duurde niet lang voordat de Taliban verder oprukten en hun gezag uitbreidden.

Mensen als John Kelly, de stafchef van Trump, en nationaal veiligheidsadviseur John Bolton vertellen het verhaal van binnenuit over hoe twee Amerikaanse presidenten met een totaal verschillende regeerstijl en politieke kleur besloten de troepen terug te trekken uit Afghanistan, ongeacht de gevolgen.

'Leaving Afghanistan', vrijdag 7 en 14 oktober om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Vrederechters' (VTM)

In Lokeren moet vrederechter De Bruyne een vrouw wijzen op haar verplichtingen als verhuurster. Vrederechter Struyf gaat in Tongeren een kijkje nemen in de woning van twee huursters die klagen over een schimmelproblematiek.

'Vrederechters', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:05
    VRT NWS Pano
    21:45
    Ons huis, nieuw huis
  • 21:25
    Therapie
    22:10
    De ideale wereld
  • 21:00
    VRT NWS Pano met VGT
    21:40
    Geen uitzending
  • 20:40
    Vrederechters
    21:50
    Operatiekamer
  • 20:30
    UEFA Champions League
    23:20
    UEFA Champions League samenvattingen
  • 20:35
    The Pursuit of Happyness
    22:50
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 20:35
    1408
    22:35
    60 Days In
  • 20:35
    A Novel Noel
    22:05
    Jolly Good Christmas
  • 21:10
    Hallo België!
    21:40
    Tegen de Sterren Op
  • 21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
    22:30
    Memory of a Killer
  • 20:35
    Don't Worry Darling
  • 20:35
    Beetlejuice Beetlejuice
    22:35
    Twisted Metal
  • 20:35
    Blind Gekocht NL
    21:50
    Komen Eten
  • 20:30
    24 Hours in Police Custody
    21:55
    World's Most Evil Killers
  • 21:27
    Z-Beurs
    21:39
    CEO van mijn leven
  • 21:19
    De ambachter
    22:00
    De Muziekshow
  • 20:55
    Guten Appetit
    21:50
    A la carte
  • 21:00
    Midsomer Murders
    22:55
    Unforgotten
  • 21:30
    White Collar
    22:25
    NCIS
  • 21:35
    De slimste mens
    22:25
    Pauw & De Wit
  • 21:25
    Dit is de kwestie
    22:00
    Nieuwsuur
  • 21:20
    De Narsisters
    21:55
    Dropout Resort