Documentaire 'Leaving Afghanistan' bij de VPRO

donderdag 6 oktober 2022

Na de aanslagen van 9/11 in 2001 trokken de Verenigde Staten Afghanistan in om al-Qaida te ontmantelen. Uiteindelijk zou die strijd duren tot augustus 2021, toen de Taliban de macht in Afghanistan overnamen.

De tweedelige documentaire 'Leaving Afghanistan' onderzoekt de twintig jaar lange weg naar deze rampspoed vanuit het standpunt van de mensen die erbij waren toen de beslissingen vielen die het lot van Afghanistan bezegelden.


In 'Leaving Afghanistan' worden de jarenlange fouten die tot de Afghaanse catastrofe van 2021 leidden in kaart gebracht. Onder anderen oud-generaal van het Amerikaanse leger David Petraeus, minister van Defensie onder Bush en Obama Robert Gates, en de voormalige Britse premier David Cameron schetsen een verhaal over politieke druk en rivaliserende pressiegroepen binnen de regering. Ook de Taliban zelf beschrijft hoe zij de ondergang van de Afghaanse democratie beraamden, waarbij de idealistische Afghanen tussen twee vuren kwamen te zitten.

De toekomst van de Afghanen werd in 2021 bepaald door de beslissing van de VS om zich terug te trekken voordat er vrede was. Nog even was er de hoop dat er een aantal troepen achter zou blijven, maar tevergeefs. In navolging van het beleid dat president Donald Trump had ingezet, koos ook zijn opvolger Joe Biden ervoor de troepen geheel terug te trekken. De Afghanen voelden zich verlaten en verraden. Het duurde niet lang voordat de Taliban verder oprukten en hun gezag uitbreidden.

Mensen als John Kelly, de stafchef van Trump, en nationaal veiligheidsadviseur John Bolton vertellen het verhaal van binnenuit over hoe twee Amerikaanse presidenten met een totaal verschillende regeerstijl en politieke kleur besloten de troepen terug te trekken uit Afghanistan, ongeacht de gevolgen.

'Leaving Afghanistan', vrijdag 7 en 14 oktober om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Zonen van Van As' (foto: VTM - © DPG Media 2020)

Frakke en zijn ploeg moeten met zwaar materiaal door een maïsveld om een beek te saneren, tot onvrede van de eigenaar. Intussen moet het aquarium van Eddy uit het hoofdkantoor. Bambi en Belinda nemen die taak op zich, maar dat blijkt lastiger dan gedacht.

'De zonen van Van As', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:00
    Down The Road
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 18:00
    Record On
    19:10
    The Tower
  • 18:45
    De Hoppers
    19:00
    Grizzy & the Lemmings
  • 18:15
    SOS Piet XL
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:40
    Te Land Ter Zee En In De Lucht
    19:00
    World Cup of Darts 2026
  • 18:40
    Addams Family Values
    20:25
    The Man From Toronto
  • 18:45
    All New Traffic Cops
    22:30
    The Naked Gun
  • 18:10
    S.W.A.T.
    00:25
    Suits
  • 18:35
    Ramona
    20:00
    Nonkel Jef
  • 18:25
    Huizenjagers
    20:25
    Blind Gekocht NL
  • 18:30
    NCIS
    23:00
    Criminal Minds
  • 18:35
    Two and a Half Men
    20:25
    The Revenant
  • 18:50
    Chateau Meiland: En Route
    20:35
    The Real Housewives of Amsterdam
  • 18:45
    World's Most Evil Killers
  • 18:28
    Logistics TV
    19:02
    City Reports
  • 18:35
    Lifestyle & Wonen
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:10
    Loïc zot van koken weekmenu
    19:05
    Guillaume's Paris
  • 18:10
    McDonald and Dodds
    20:00
    Silent Witness
  • 18:05
    White Collar
    19:00
    Law & Order: Organized Crime
  • 18:20
    EenVandaag
    18:55
    KvWeetjes
  • 18:35
    Ik mis je
    19:00
    Woonkoorts
  • 18:45
    Steken en Prikken in Suriname
    19:00
    NOS Jeugdjournaal