Documentaire 'Dicht bij Vermeer' op NPO 2

zondag 28 mei 2023

Het is de grootste Vermeer-tentoonstelling ooit: 28 werken van de beroemde schilder, waaronder Het melkmeisje en Het meisje met de parel, zijn nu te zien in het Rijksmuseum.

In de documentaire 'Dicht bij Vermeer' geeft Gouden Kalf-winnaar Suzanne Raes een unieke kijk achter de schermen van de internationale kunstwereld, tijdens de totstandkoming van de expositie.  Voor Gregor Weber, curator van het Rijksmuseum en wereldwijd vermaard Vermeerkenner, is de tentoonstelling het sluitstuk van zijn carrière en zijn grote droom: 'De eerste keer dat ik een Vermeer zag, viel ik flauw.'


Raes volgt in haar film niet alleen curatoren Gregor Weber en Pieter Roelofs, maar ook restauratoren Abbie Vandivere en Anna Krekeler, in hun missie om een nieuwer, completer beeld te geven van de schilder. Want hoewel zijn schilderijen wereldberoemd zijn, weten we weinig van Johannes Vermeer zelf. Geen zelfportretten, geen brieven, geen aantekeningen; een klein oeuvre is alles wat deze Hollandse Meester naliet.

'Dicht bij Vermeer' laat alles zien: van de stille diplomatie die nodig is om de Vermeers naar Nederland te krijgen en de nieuwe kennis die wordt opgedaan door schilderijen verflaag voor verflaag schilderijen minutieus te ontleden, tot het schokkende wereldnieuws dat een schilderij mogelijk toch geen Vermeer is. Want wat maakt een Vermeer tot een echte Vermeer?

Langzaamaan ontdekken we hoe Vermeer in staat was de werkelijkheid zo anders in beeld te brengen dan zijn tijdgenoten. De camera toont zijn schilderijen van heel dichtbij, waardoor het meesterschap van Vermeer in alle facetten voor het voetlicht komt.

Maar bovenal toont Dicht bij Vermeer de aanstekelijke liefde van de conservatoren en andere betrokken voor de kunst van Vermeer. Zoals Weber het liefdevol brengt: 'Zoiets kan je blik op de werkelijkheid voorgoed veranderen.'

De documentaire werd eerder succesvol uitgebracht in de bioscoop en verkreeg de status van Kristallen Film.

Regisseur: Suzanne Raes
Producent: Docmakers

Documentaire 'Dicht bij Vermeer' in 'Het Uur van de Wolf', maandag 29 mei om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Geld Gezocht' (VRT 1)

Lore (38) is een energieke alleenstaande mama van twee kinderen. Ze woont in Kessel-Lo, werkt als zorgleerkracht en is het zonnetje in haar vriendengroep. Onder de mensen komen, dat is haar lang leven. Overal bij zijn, niets willen missen - haar vriendinnen noemen haar niet voor niets FOMO-Lore. Maar dat kost ook heel wat geld.

'Geld Gezocht', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 op VRT 1: WinWin
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 09:00
    Winterbeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 09:35
    Kaatjes Kameraadjes
    14:20
    Sarah zingt
  • 09:30
    Open keuken met Sandra Bekkari
    19:00
    VTM Nieuws
  • 08:00
    Geen uitzending
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:00
    Geen uitzending
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:00
    Willy
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:50
    Geen uitzending
    18:45
    9-1-1: Lone Star
  • 09:30
    Geen uitzending
    10:00
    Joe
  • 09:00
    Geen uitzending
    18:15
    De Rechtbank
  • 09:20
    Walker
    18:45
    Family Law
  • 09:00
    The First 48 Presents Critical Minutes
    18:50
    Bar Rescue
  • 09:10
    The Real Housewives of Amsterdam
    18:45
    Retour Masters
  • 09:20
    Snapped
    18:35
    Cold Justice
  • 06:16
    Herhalingslus
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:31
    Mijn tuin
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 09:20
    De Garde van Gert
    18:40
    Comfort Food
  • 09:25
    Midsomer Murders
    12:00
    Recipes for Love and Murder
  • 09:35
    The Real Housewives of Beverly Hills
    18:45
    First Dates Australia
  • 09:30
    NOS Journaal
    19:00
    Een huis vol
  • 09:30
    Zentijd
    18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
  • 09:35
    Liselotte
    19:00
    NOS Jeugdjournaal