Documentaire 'Dicht bij Vermeer' op NPO 2

zondag 28 mei 2023

Het is de grootste Vermeer-tentoonstelling ooit: 28 werken van de beroemde schilder, waaronder Het melkmeisje en Het meisje met de parel, zijn nu te zien in het Rijksmuseum.

In de documentaire 'Dicht bij Vermeer' geeft Gouden Kalf-winnaar Suzanne Raes een unieke kijk achter de schermen van de internationale kunstwereld, tijdens de totstandkoming van de expositie.  Voor Gregor Weber, curator van het Rijksmuseum en wereldwijd vermaard Vermeerkenner, is de tentoonstelling het sluitstuk van zijn carrière en zijn grote droom: 'De eerste keer dat ik een Vermeer zag, viel ik flauw.'


Raes volgt in haar film niet alleen curatoren Gregor Weber en Pieter Roelofs, maar ook restauratoren Abbie Vandivere en Anna Krekeler, in hun missie om een nieuwer, completer beeld te geven van de schilder. Want hoewel zijn schilderijen wereldberoemd zijn, weten we weinig van Johannes Vermeer zelf. Geen zelfportretten, geen brieven, geen aantekeningen; een klein oeuvre is alles wat deze Hollandse Meester naliet.

'Dicht bij Vermeer' laat alles zien: van de stille diplomatie die nodig is om de Vermeers naar Nederland te krijgen en de nieuwe kennis die wordt opgedaan door schilderijen verflaag voor verflaag schilderijen minutieus te ontleden, tot het schokkende wereldnieuws dat een schilderij mogelijk toch geen Vermeer is. Want wat maakt een Vermeer tot een echte Vermeer?

Langzaamaan ontdekken we hoe Vermeer in staat was de werkelijkheid zo anders in beeld te brengen dan zijn tijdgenoten. De camera toont zijn schilderijen van heel dichtbij, waardoor het meesterschap van Vermeer in alle facetten voor het voetlicht komt.

Maar bovenal toont Dicht bij Vermeer de aanstekelijke liefde van de conservatoren en andere betrokken voor de kunst van Vermeer. Zoals Weber het liefdevol brengt: 'Zoiets kan je blik op de werkelijkheid voorgoed veranderen.'

De documentaire werd eerder succesvol uitgebracht in de bioscoop en verkreeg de status van Kristallen Film.

Regisseur: Suzanne Raes
Producent: Docmakers

Documentaire 'Dicht bij Vermeer' in 'Het Uur van de Wolf', maandag 29 mei om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

Na zijn gevecht met Voldemort wordt Harry Potter bij de Duffelingen opgehaald door een groep tovenaars van de Orde van de Feniks, opgericht door Perkamentus om Voldemorts plannen te dwarsbomen. Maar binnen de tovenaarsgemeenschap gelooft bijna niemand dat Voldemort is teruggekeerd. Op Zweinstein is er een nieuwe lerares Verweer tegen de Zwarte Kunsten aangesteld. Ook zij ontkent de terugkeer van Voldemort en wil haar leerlingen niets van waarde bijbrengen.

'Harry Potter and the Order of the Phoenix', film uit 2007 met oa. Daniel Radcliffe en Emma Watson, om 20.00 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:00
    Witse
    17:55
    Kijk uit
  • 16:40
    The Americas
    17:25
    Wilderness with Simon Reeve
  • 17:00
    Ewilan
    17:25
    GameKeepers
  • 17:05
    Code van Coppens
    18:10
    Lili en Marleen
  • 17:10
    Als de brandweer
    18:10
    Kees van der Spek: Oplichters Aangepakt
  • 16:50
    Accused
    17:50
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 16:50
    Police Interceptors
    22:30
    Charlie's Angels: Full Throttle
  • 17:20
    Christmas Bedtime Stories
    18:55
    Write Before Christmas
  • 16:50
    Binnenstebuiten
    17:30
    'Allo 'Allo!
  • 17:00
    Huizenjagers
    18:55
    De Verhulstjes
  • 16:45
    NCIS
    23:05
    Criminal Minds
  • 16:55
    That '70s Show
  • 16:55
    Het Roer Om
    20:35
    Personal trainers
  • 16:45
    World's Most Evil Killers
  • 16:59
    Fleet TV
    17:27
    Z- Work different
  • 17:15
    Bouwjournaal
    18:00
    Classics 55
  • 17:00
    Winterse Kost
    17:50
    De Garde van Gert
  • 17:10
    Bookish
    18:10
    Inspector George Gently
  • 17:10
    NCIS
    18:05
    Hudson & Rex
  • 17:00
    Wat speelt er
    17:56
    Socutera
  • 17:10
    Petrus in het land
    17:35
    De Verandering
  • 17:15
    Welkom thuis
    17:30
    Ongezien