Documentaire 'Dicht bij Vermeer' op NPO 2

zondag 28 mei 2023

Het is de grootste Vermeer-tentoonstelling ooit: 28 werken van de beroemde schilder, waaronder Het melkmeisje en Het meisje met de parel, zijn nu te zien in het Rijksmuseum.

In de documentaire 'Dicht bij Vermeer' geeft Gouden Kalf-winnaar Suzanne Raes een unieke kijk achter de schermen van de internationale kunstwereld, tijdens de totstandkoming van de expositie.  Voor Gregor Weber, curator van het Rijksmuseum en wereldwijd vermaard Vermeerkenner, is de tentoonstelling het sluitstuk van zijn carrière en zijn grote droom: 'De eerste keer dat ik een Vermeer zag, viel ik flauw.'


Raes volgt in haar film niet alleen curatoren Gregor Weber en Pieter Roelofs, maar ook restauratoren Abbie Vandivere en Anna Krekeler, in hun missie om een nieuwer, completer beeld te geven van de schilder. Want hoewel zijn schilderijen wereldberoemd zijn, weten we weinig van Johannes Vermeer zelf. Geen zelfportretten, geen brieven, geen aantekeningen; een klein oeuvre is alles wat deze Hollandse Meester naliet.

'Dicht bij Vermeer' laat alles zien: van de stille diplomatie die nodig is om de Vermeers naar Nederland te krijgen en de nieuwe kennis die wordt opgedaan door schilderijen verflaag voor verflaag schilderijen minutieus te ontleden, tot het schokkende wereldnieuws dat een schilderij mogelijk toch geen Vermeer is. Want wat maakt een Vermeer tot een echte Vermeer?

Langzaamaan ontdekken we hoe Vermeer in staat was de werkelijkheid zo anders in beeld te brengen dan zijn tijdgenoten. De camera toont zijn schilderijen van heel dichtbij, waardoor het meesterschap van Vermeer in alle facetten voor het voetlicht komt.

Maar bovenal toont Dicht bij Vermeer de aanstekelijke liefde van de conservatoren en andere betrokken voor de kunst van Vermeer. Zoals Weber het liefdevol brengt: 'Zoiets kan je blik op de werkelijkheid voorgoed veranderen.'

De documentaire werd eerder succesvol uitgebracht in de bioscoop en verkreeg de status van Kristallen Film.

Regisseur: Suzanne Raes
Producent: Docmakers

Documentaire 'Dicht bij Vermeer' in 'Het Uur van de Wolf', maandag 29 mei om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Getrouwd' (VTM)

De koppels genieten van een romantisch weekend in Brugge, met cava en openhartige gesprekken. Na een pittige teamactiviteit volgt de ultieme ontknoping. Denzel en Elke krijgen lof van de experten, terwijl Ellen en Matti twijfelen over hun toekomst.

'Blind Getrouwd', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 10:05
    Tomtesterom
    10:55
    Fata Morgana -Spaanse fiësta in Sinaai
  • 10:05
    Tomtesterom
    10:55
    Spaanse fiësta in Sinaai
  • 10:35
    Ridder Muis
    10:45
    Edmond & Lucy
  • 09:35
    Geen uitzending
    11:35
    Familie
  • 01:55
    Geen uitzending
    11:10
    MasterChef Australië
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:00
    Ghosts
  • 10:00
    Geen uitzending
    13:50
    Caught on Dashcam
  • 09:20
    Christmas in Scotland
    10:55
    Always and Forever Christmas
  • 09:55
    Joe
    14:50
    Geen uitzending
  • 10:40
    Two and a Half Men
    12:20
    Daan & Jani
  • 10:10
    FBI: Most Wanted
    11:55
    NCIS
  • 10:15
    Two and a Half Men
    10:45
    Geen uitzending
  • 10:15
    Love It or List It
    11:15
    Say Yes to the Dress: Atlanta
  • 10:40
    Cold Case Detectives
    13:20
    Accident, Suicide, or Murder
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 10:30
    De kunstenaar
    10:55
    Mannenverzorging
  • 10:25
    De Eregast
    11:25
    Wild van Wild
  • 10:10
    Murdoch Mysteries
    11:10
    Death in Paradise
  • 10:30
    Below Deck Mediterranean
    12:15
    Below Deck Down Under
  • 10:30
    MAX Geheugentrainer
    10:45
    NOS Journaal
  • 10:39
    Buitenhof
    11:35
    Symfonische Sessies
  • 10:40
    George & Paul
    10:45
    Bol & Smik