Documentaire 'Dicht bij Vermeer' op NPO 2
Het is de grootste Vermeer-tentoonstelling ooit: 28 werken van de beroemde schilder, waaronder Het melkmeisje en Het meisje met de parel, zijn nu te zien in het Rijksmuseum.
In de documentaire 'Dicht bij Vermeer' geeft Gouden Kalf-winnaar Suzanne Raes een unieke kijk achter de schermen van de internationale kunstwereld, tijdens de totstandkoming van de expositie. Voor Gregor Weber, curator van het Rijksmuseum en wereldwijd vermaard Vermeerkenner, is de tentoonstelling het sluitstuk van zijn carrière en zijn grote droom: 'De eerste keer dat ik een Vermeer zag, viel ik flauw.'
Raes volgt in haar film niet alleen curatoren Gregor Weber en Pieter Roelofs, maar ook restauratoren Abbie Vandivere en Anna Krekeler, in hun missie om een nieuwer, completer beeld te geven van de schilder. Want hoewel zijn schilderijen wereldberoemd zijn, weten we weinig van Johannes Vermeer zelf. Geen zelfportretten, geen brieven, geen aantekeningen; een klein oeuvre is alles wat deze Hollandse Meester naliet.
'Dicht bij Vermeer' laat alles zien: van de stille diplomatie die nodig is om de Vermeers naar Nederland te krijgen en de nieuwe kennis die wordt opgedaan door schilderijen verflaag voor verflaag schilderijen minutieus te ontleden, tot het schokkende wereldnieuws dat een schilderij mogelijk toch geen Vermeer is. Want wat maakt een Vermeer tot een echte Vermeer?
Langzaamaan ontdekken we hoe Vermeer in staat was de werkelijkheid zo anders in beeld te brengen dan zijn tijdgenoten. De camera toont zijn schilderijen van heel dichtbij, waardoor het meesterschap van Vermeer in alle facetten voor het voetlicht komt.
Maar bovenal toont Dicht bij Vermeer de aanstekelijke liefde van de conservatoren en andere betrokken voor de kunst van Vermeer. Zoals Weber het liefdevol brengt: 'Zoiets kan je blik op de werkelijkheid voorgoed veranderen.'
De documentaire werd eerder succesvol uitgebracht in de bioscoop en verkreeg de status van Kristallen Film.
Regisseur: Suzanne Raes
Producent: Docmakers
Documentaire 'Dicht bij Vermeer' in 'Het Uur van de Wolf', maandag 29 mei om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Beau van Erven Dorens keert terug met 'Het Zesde Zintuig'
- Daan Stuyven neemt deel aan nieuw seizoen van 'De Slimste Mens ter Wereld'
- Pickx+ brengt vergeten verhalen van 9/11 in beeld in 'Windows on the World' en 'Alloo Laat'
- Minister Letschert wil Ongehoord Nederland uit publieke bestel zetten
- Kijkcijfers: maandag 7 september 2026
- Seppe maakt zijn opwachting in 'Knokke Tof': 'I love the smell of granola in the morning'
- Ruben kent de waarheid, Marc-Marie vreest de genadeslag in 'De Verraders'
- Solheim Cup 2026 voor het eerst in Nederland én exclusief bij Ziggo Sport
- Dit onderzoek voert 'Zembla' donderdag
- Axel maakt AI-versie van zijn mama: 'Ik weet niet of ik dit leuk ga vinden'
- Tim van Wim De Craene verovert eerste plaats in 'Radio 1 Lage Landenlijst'
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Zwammerdam
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' zit zaterdag weer vol met muzieknieuws
Multimedia SPOTLIGHT
-
Biecht verrader Marc-Marie zijn leugen op? -
Newlyweds Hyndi en Valentijn bezegelen jawoord in het zwembad -
'De Mutti’s Extra: Els Van Doesburg' nu op VTM GO -
De bom barst in 'Kotmadam Sarafian' -
Ontdek de harde realiteit in 'De Inspecteurs' -
Adám danst met een missie in 'Got Talent' -
Ruben Van Gucht 'flikt den boel' in 'De Verraders' -
Nieuwe teaser HBO Original-serie 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Videoland toont eerste beelden van 'Gooische Vrouwen' seizoen 8 -
Kijk de laatste aflevering van 'A-typisch' met Ella Leyers -
Barbara ontfermt zich over Leandro -
Marjan gooit roet in het eten bij 'Blind Getrouwd' -
Celien Hermans onthult anekdote over mama Margriet -
Bockie sukkelt tijdens spreekbeurt Frans -
Dina krijgt het moeilijk in 'Ze Zeggen Dat: terug naar school' -
Dominique Persoone en Tom Degroote op roadtrip naar Zweden -
Ruben Van Gucht praat voor het eerst over zijn dochter in 'Happy Hour' -
Tara en Sam zijn verliefd! -
'Florentina' worstelt met liefde, verraad en burn-out -
Netflix onthult trailer van 'The Gentlemen' S2 -
Jade Mintjens over haar gênantste wc-bezoek ooit op de trein -
Kijk het laatste seizoen van 'Nonkels' volledig op Streamz! -
Frances Lefebure overvalt Elke in 'Blind Getrouwd' -
Qmusic trapt het najaar af met 'Elke Beller Wint…' -
Chaos troef in nieuw seizoen van 'Kamp Jeroom' -
Axel Daeseleire bedreigd aan de Mexicaanse grens -
Ruben Van Gucht toont het decor van zijn nieuwe talkshow 'Happy Hour' -
Check de trailer van 'Good Luck Guys: Overleven Zonder Filter' seizoen 4 -
Bockie in volle stress op eerste schooldag -
National Geographic presenteert nieuwe docuserie '9/11 Reunited'
Kijktip van de dag

Drie verhalen van vrouwen die werken in de seksindustrie, maar thuis vooral mama willen zijn. Ze vertellen zonder filter hoe ze hun kinderen proberen te beschermen tegen de vooroordelen over hun werk. Hoe leg je uit wat je doet? Wanneer vertel je de waarheid? En hoe zorg je ervoor dat je kinderen niet afgerekend worden op jouw keuzes? Candy probeert haar dochter de veilige jeugd te geven die ze zelf nooit had. Kim leert haar zonen sterker te zijn dan de oordelen van anderen. Shana bewaakt een harde grens tussen haar werk en haar gezin, terwijl ze overeind probeert te blijven.
'Kristel', om 20.50 uur op VRT 1.



































