Documentaire 'Dicht bij Vermeer' op NPO 2

zondag 28 mei 2023

Het is de grootste Vermeer-tentoonstelling ooit: 28 werken van de beroemde schilder, waaronder Het melkmeisje en Het meisje met de parel, zijn nu te zien in het Rijksmuseum.

In de documentaire 'Dicht bij Vermeer' geeft Gouden Kalf-winnaar Suzanne Raes een unieke kijk achter de schermen van de internationale kunstwereld, tijdens de totstandkoming van de expositie.  Voor Gregor Weber, curator van het Rijksmuseum en wereldwijd vermaard Vermeerkenner, is de tentoonstelling het sluitstuk van zijn carrière en zijn grote droom: 'De eerste keer dat ik een Vermeer zag, viel ik flauw.'


Raes volgt in haar film niet alleen curatoren Gregor Weber en Pieter Roelofs, maar ook restauratoren Abbie Vandivere en Anna Krekeler, in hun missie om een nieuwer, completer beeld te geven van de schilder. Want hoewel zijn schilderijen wereldberoemd zijn, weten we weinig van Johannes Vermeer zelf. Geen zelfportretten, geen brieven, geen aantekeningen; een klein oeuvre is alles wat deze Hollandse Meester naliet.

'Dicht bij Vermeer' laat alles zien: van de stille diplomatie die nodig is om de Vermeers naar Nederland te krijgen en de nieuwe kennis die wordt opgedaan door schilderijen verflaag voor verflaag schilderijen minutieus te ontleden, tot het schokkende wereldnieuws dat een schilderij mogelijk toch geen Vermeer is. Want wat maakt een Vermeer tot een echte Vermeer?

Langzaamaan ontdekken we hoe Vermeer in staat was de werkelijkheid zo anders in beeld te brengen dan zijn tijdgenoten. De camera toont zijn schilderijen van heel dichtbij, waardoor het meesterschap van Vermeer in alle facetten voor het voetlicht komt.

Maar bovenal toont Dicht bij Vermeer de aanstekelijke liefde van de conservatoren en andere betrokken voor de kunst van Vermeer. Zoals Weber het liefdevol brengt: 'Zoiets kan je blik op de werkelijkheid voorgoed veranderen.'

De documentaire werd eerder succesvol uitgebracht in de bioscoop en verkreeg de status van Kristallen Film.

Regisseur: Suzanne Raes
Producent: Docmakers

Documentaire 'Dicht bij Vermeer' in 'Het Uur van de Wolf', maandag 29 mei om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Heel Mijn Hart' (VTM GO+)

Tom, Isabelle, Jozefien, Elke en Gilles starten hun verblijf in het Zuid-Afrikaanse vakantiehuis met een gezellig aperitief om elkaar beter te leren kennen. Gilles gaat vervolgens suppen met Kaat en Isabelle gaat op een date vol avontuur met Bart.

'Heel Mijn Hart', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:05
    Chateau Planckaert
    21:10
    Reizen Waes: terug naar Oekraïne
  • 20:00
    Un prophète
    21:50
    Hacks
  • 20:00
    Geen uitzending
    20:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 19:55
    Heel Mijn Hart
    21:05
    Medisch Centrum West
  • 19:55
    Men in Black: International
    21:55
    Smeris
  • 20:05
    How I Met Your Mother
    20:35
    Scent of a Woman
  • 19:40
    All New Traffic Cops
    22:30
    Donnie Brasco
  • 19:45
    ER
    00:30
    Suits
  • 19:55
    Drie mannen onder een dak
    20:30
    SUPER 50
  • 20:00
    Chateau Meiland La Dolce Vita
    21:00
    De Grannies van Amsterdam
  • 19:30
    Criminal Minds
    20:25
    CIA
  • 20:05
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    The Meg
  • 19:45
    Komen Eten
    20:35
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 19:30
    Killer at the Crime Scene
    20:30
    The Mysterious Murder Of Ann Heron
  • 19:47
    Z-Weekoverzicht
    20:21
    Trends Talk
  • 20:01
    De perfecte tuin
    20:20
    Sunset Boulevard
  • 19:50
    Vlaamse Klassiekers
    20:40
    Taste of Australia met Hayden Quinn
  • 20:00
    Wild Cherry
    21:05
    All Creatures Great and Small
  • 20:00
    Family Guy
    20:55
    From
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:25
    Nieuw Nederland
  • 19:25
    Vroege Vogels
    20:15
    Attenborough: Kingdom
  • 19:45
    3 op Reis: De reis van je leven
    20:30
    Parels voor de zwijnen