Documentaire 'Beelden van Piet Hein' toont onweerstaanbare drang naar heldenverering

zondag 6 oktober 2024

'Piet Hein, zijn naam is klein, zijn daden bennen groot. Hij heeft gewonnen de zilveren vloot'. Een lied dat vroeger op school werd aangeleerd, want hij was een volksheld door zijn verovering van de Spaanse Zilvervloot.

Tegenwoordig klinkt er steeds meer kritiek op hem als onderdeel van het koloniale systeem. Wat doen we met Piet Hein? Verdient hij eigenlijk nog wel een standbeeld? Of misschien juist wel een hogere sokkel? En welke tekst moet er op het begeleidende bordje? Regisseur Tim van den Hoff legt in de NTR-documentaire 'Beelden van Piet Hein' op humorvolle wijze het ongemak bloot, waarmee bestuurders worstelen terwijl ze voor hun erfgoed proberen te zorgen.


Over Piet Hein zelf is relatief weinig bekend, maar dat verhindert voor- en tegenstanders niet om met hem aan de haal te gaan en er zelf een invulling aan te geven.

Welk gevoel krijg je nou bij dit standbeeld?
In de zoektocht naar een breed gedragen tekst bij het monument van Hein in het Rotterdamse Delfshaven organiseert de gemeente een zogenaamde emotienetwerksessie. De deelnemers bewegen zich onwennig rond het statige standbeeld van Piet Hein. ‘Hij ziet er niet uit als iemand die waardig is om een zwaard te dragen', zegt een kritische spreker.

De gelijktijdige restauraties van het standbeeld van Piet Hein in geboorteplaats Delfshaven, zijn praalgraf in de Oude Kerk in Delft en een standbeeld in het Cubaanse Matanzas (waar de verovering van de Zilvervloot plaatsvond) geven een inkijk in de wonderlijke wereld van erfgoed en heldenverering en laten zien hoe de mythe van Piet Hein, bijna 400 jaar na zijn dood, nog steeds verder leeft.

Van herdenkingsmuntjes tot de verering van Heins lichaamsresten en van 19de-eeuws nationalisme naar de toevallige vriendschap tussen een Rotterdamse schroothandelaar en Fidel Castro. Regisseur Tim van den Hoff geeft op luchtige maar doortastende wijze de schurende omgang met ons koloniale verleden weer, begeleid door muziek van componist Ernst Reijseger, uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest en de Marinierskapel der Koninklijke Marine.

Regisseur: Tim van den Hoff
Producent: Frontaal Film

'2Doc: Beelden van Piet Hein', vanaf maandag 7 oktober om 22.15 uur bij de NTR op NPO 2.


NPO Doc op tv
Dinsdag 30 juni om 14u45  »
NPO 2
De geschiedenis van Suriname zoals we die nog nooit gezien hebben. Met behulp van uniek ingekleurd archiefmateriaal, zoals beelden van Paramaribo uit 1915, vertelt regisseur Tessa Leuwsha het verhaal van een Surinaamse wasvrouw.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: BK Wielrennen
    18:40
    Sporza: Formule 1
  • 17:35
    Conquistadors: The Rise and Fall
    18:25
    Vera
  • 18:15
    De week van Karrewiet
    18:30
    Wannabe's
  • 17:50
    Hoe zal ik het zeggen?
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:20
    Snackmasters
    18:45
    Axel Gaat Binnen
  • 18:00
    How I Met Your Mother
    20:35
    H4Z4RD
  • 17:40
    Caught on Dashcam
    22:30
    A Few Good Men
  • 18:10
    ER
    00:30
    Suits
  • 17:55
    SOS Piet
    19:30
    Drie mannen onder een dak
  • 18:00
    Stukken van mensen
    20:00
    Chateau Meiland La Dolce Vita
  • 17:45
    Criminal Minds
    20:25
    CIA
  • 17:55
    3rd Rock From the Sun
    20:35
    Superman
  • 18:05
    Komen Eten
    20:35
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:50
    Killer at the Crime Scene
    20:30
    Soham: Catching a Killer
  • 17:49
    Fleet TV
    18:23
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 18:16
    Zo doe je het!
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:10
    Toasted on wheels!
    18:35
    Over (h)eerlijke groenten
  • 18:00
    Hope Street
    18:55
    Return to Paradise
  • 18:10
    Law & Order: Special Victims Unit
    19:00
    The Resident
  • 18:10
    NOS Studio Sport
    19:00
    Beste Zangers
  • 18:10
    Michael Palin in Nigeria
    18:55
    18 miljoen mensen
  • 17:50
    Taarten van Babel
    18:20
    Wilde buren