Documentaire 'Beelden van Piet Hein' toont onweerstaanbare drang naar heldenverering

zondag 6 oktober 2024

'Piet Hein, zijn naam is klein, zijn daden bennen groot. Hij heeft gewonnen de zilveren vloot'. Een lied dat vroeger op school werd aangeleerd, want hij was een volksheld door zijn verovering van de Spaanse Zilvervloot.

Tegenwoordig klinkt er steeds meer kritiek op hem als onderdeel van het koloniale systeem. Wat doen we met Piet Hein? Verdient hij eigenlijk nog wel een standbeeld? Of misschien juist wel een hogere sokkel? En welke tekst moet er op het begeleidende bordje? Regisseur Tim van den Hoff legt in de NTR-documentaire 'Beelden van Piet Hein' op humorvolle wijze het ongemak bloot, waarmee bestuurders worstelen terwijl ze voor hun erfgoed proberen te zorgen.


Over Piet Hein zelf is relatief weinig bekend, maar dat verhindert voor- en tegenstanders niet om met hem aan de haal te gaan en er zelf een invulling aan te geven.

Welk gevoel krijg je nou bij dit standbeeld?
In de zoektocht naar een breed gedragen tekst bij het monument van Hein in het Rotterdamse Delfshaven organiseert de gemeente een zogenaamde emotienetwerksessie. De deelnemers bewegen zich onwennig rond het statige standbeeld van Piet Hein. ‘Hij ziet er niet uit als iemand die waardig is om een zwaard te dragen', zegt een kritische spreker.

De gelijktijdige restauraties van het standbeeld van Piet Hein in geboorteplaats Delfshaven, zijn praalgraf in de Oude Kerk in Delft en een standbeeld in het Cubaanse Matanzas (waar de verovering van de Zilvervloot plaatsvond) geven een inkijk in de wonderlijke wereld van erfgoed en heldenverering en laten zien hoe de mythe van Piet Hein, bijna 400 jaar na zijn dood, nog steeds verder leeft.

Van herdenkingsmuntjes tot de verering van Heins lichaamsresten en van 19de-eeuws nationalisme naar de toevallige vriendschap tussen een Rotterdamse schroothandelaar en Fidel Castro. Regisseur Tim van den Hoff geeft op luchtige maar doortastende wijze de schurende omgang met ons koloniale verleden weer, begeleid door muziek van componist Ernst Reijseger, uitgevoerd door het Radio Filharmonisch Orkest en de Marinierskapel der Koninklijke Marine.

Regisseur: Tim van den Hoff
Producent: Frontaal Film

'2Doc: Beelden van Piet Hein', vanaf maandag 7 oktober om 22.15 uur bij de NTR op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Blind Getrouwd' (VTM)

De koppels genieten van een romantisch weekend in Brugge, met cava en openhartige gesprekken. Na een pittige teamactiviteit volgt de ultieme ontknoping. Denzel en Elke krijgen lof van de experten, terwijl Ellen en Matti twijfelen over hun toekomst.

'Blind Getrouwd', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:00
    Radio GaGa
    18:45
    Stakingspancarte
  • 18:00
    Radio GaGa
    18:45
    Stakingspancarte
  • 18:30
    Hallo Kroket
    18:45
    Lettersoep
  • 18:20
    Florentina
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:50
    B&B zoekt Lief NL
    19:10
    Home and Away
  • 18:15
    How I Met Your Mother
    18:45
    Ghosts
  • 18:35
    Police Interceptors
    20:35
    Life
  • 17:25
    Holiday Date
    18:55
    Spotlight on Christmas
  • 18:10
    Sturm der Liebe
    19:10
    De keuken van Sofie
  • 17:50
    Scheire en de Schepping
    18:55
    Kamp Jeroom
  • 17:50
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 18:30
    Storage Wars
    19:35
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 18:05
    Love It or List It
    19:05
    Say Yes to the Dress: Atlanta
  • 17:45
    Bodies In The Barrels
    18:40
    Accident, Suicide, or Murder
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:32
    Publireportage
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:20
    Chris Cooks Cymru
    19:00
    Het Weekmenu
  • 18:10
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:50
    The Resident
    18:50
    Below Deck Mediterranean
  • 18:30
    EenVandaag
    19:05
    Eva
  • 18:30
    Expeditie Nederland
    19:10
    BinnensteBuiten
  • 18:20
    De Faker
    18:40
    Het Klokhuis