'Directrice. Henriëtte Henriquez Pimentel': een postume ode aan de Joodse crèchedirectrice

zaterdag 26 november 2022

Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Henriëtte Pimentel sleutelfiguur in het plan waarmee zo'n zeshonderd Joodse kinderen uit een Amsterdamse crèche gered werden van deportatie.

Voor de oorlog was ze een belangrijke vernieuwer in de kinderzorg en vrouwenemancipatie. Op zondag 27 november zendt de EO een portret uit van Pimentel, gemaakt door documentairemaker Marieke Rodenburg.


Tegen een achtergrond van archiefbeelden en familie- en historisch archiefmateriaal, ontvouwen familieleden en nazaten van haar personeel hoe Henriëtte Pimentel met vastberadenheid vormgeeft aan haar vooruitstrevende ideeën over onderwijs en kinderzorg. Bekendheid om haar vernieuwende ideeën kreeg Henriette Pimentel vooral in het boek van Esther Shaya, dat een belangrijk bron van research was voor de film.

Boekdelen
'Er is maar één stukje bewegend beeld van Henriëtte bewaard gebleven, maar wel eentje dat boekdelen spreekt', vertelt documentairemaakster Marieke Rodenburg. 'Henriëtte zingt, op haar hurken, tussen de kinderen en ‘haar meisjes’ in een kring. Dat eindigt met allemaal de handjes in de lucht, hoezee!'

Personeel kweken
In 1926 wordt Henriëtte directrice van de Joodse crèche in Amsterdam. Haar leiderschap steekt ze ook dan vernieuwend in. Pimentel zag de crèche als haar bedrijf. Ze opende een opleiding voor kinderverzorgsters in haar crèche. Zo ‘kweekte ze haar eigen personeel’, zoals ze dat zelf verwoordde.

Tweede Wereldoorlog
Als Henriëtte bijna de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Zeven maanden lang zet zij zich in voor de bevrijding van de Joodse kinderen uit haar crèche. Zichzelf brengt ze niet in veiligheid, terwijl ze met haar Joodse wortels en haar leeftijd veel risico loopt.

Eerbetoon
Henriëtte werd in 1943 vermoord in Auschwitz. De film is een eerbetoon aan haar erfgoed. 'Geïnspireerd door progressieve vrouwen om haar heen, springt zij steeds in op de politiek maatschappelijke ontwikkelingen in het begin van de 20e eeuw. De rol van hygiëne maar vooral het belang van spel en muziek staat centraal; een pionier met een grenzeloos hart voor kinderen. Met strakke maar warme hand zwaait zij de scepter over door haar zelf opgeleid personeel. Er heerst een saamhorigheid die ten grondslag ligt aan het succes van de crèche en haar latere verzetswerk.’

'Directrice. Henriëtte Henriquez Pimentel' is een documentaire van de Joodse Programmering van de EO. De muziek in de film is van Cora Burggraaf en pianist Hans Eijsackers.

'Directrice. Henriëtte Henriquez Pimentel', zondag 27 november om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Got Talent' (VTM)

De derde auditieshow zit vol spektakel en verbluffende acts. Jo keert na zijn deelname in 2013 met kip Curry terug met zijn hondje Bo. Kent Karen hem nog? Ook de Flippo's tonen hun trampoline-act. Weten zij de jury opnieuw te overtuigen?

'Got Talent', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    13:25
    Het weer (middag)
  • 13:00
    Sporza: Davis Cup 2026
    19:00
    Finnish lake wildlife
  • 13:20
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    13:40
    Wrapper met een W videoclip
  • 13:00
    VTM Nieuws
    13:30
    Het Weer (middag)
  • 12:35
    B&B zoekt Lief NL
    13:55
    MasterChef Australië
  • 09:00
    Geen uitzending
    13:35
    Ghosts
  • 13:00
    Geen uitzending
    13:30
    Stargate SG-1
  • 12:10
    A Glenbrooke Christmas
    13:50
    Christmas in Washington
  • 10:00
    Joe
    14:50
    Geen uitzending
  • 13:05
    De Tafel van Tine
    14:15
    Komen Eten
  • 13:10
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:05
    Doc
  • 13:00
    Storage Wars
    13:30
    Most Outrageous Crimes
  • 13:00
    Love Island UK
    13:55
    Meesterlijke Klassiekers
  • 12:00
    Killer In Law
    13:40
    Accident, Suicide, or Murder
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:13
    Zo doe je het!
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:20
    Ellemieke's KIDchen
  • 13:05
    The Doctor Blake Mysteries
    14:10
    Beyond Paradise
  • 13:15
    NCIS
    15:05
    Burn Notice
  • 13:20
    Bak mee met MAX
    13:35
    NOS Journaal
  • 13:20
    Concertgebouworkest Opening Night 2026
    14:35
    BinnensteBuiten
  • 13:21
    Zin in Zappelin
    13:25
    Pieter Konijn