Dinsdag in 'Waarde van de Aarde': de beerput van olie

dinsdag 11 mei 2021

In KRO-NCRV's 'Waarde van de Aarde' onderzoekt Twan Huys wat er schuilgaat achter de handel in grondstoffen. Wie verdienen er aan goud, olie, steenkool, gas, kobalt en kritieke metalen? Wat zijn de belangen? En wie betaalt de prijs? Hoe kan het dat de landen met de rijkste voorraad grondstoffen de armste bevolking ter wereld hebben?

Voor de serie interviewt Twan handelaren, corruptie-onderzoekers, klokkenluiders, hoofdrolspelers zoals de president van de Nederlandse bank en Eurocommissaris Frans Timmermans. 'Waarde van de Aarde' werkt met een netwerk van lokale correspondenten. Zij gaan naar de mensen waar het uiteindelijk om gaat: de illegale goudzoekers in het binnenland van Suriname, de kinderen die de kobaltmijnen van Congo worden ingestuurd, een olieboer uit Texas.


In de vierde aflevering, De beerput van olie, onderzoekt Twan de wereld van olie en met name de handel en wandel van de Brits-Nederlandse Shell. Het afgelopen jaar was geen gelukkige periode voor de energiereus. Shell werd door de rechtbank in Den Haag veroordeeld voor de enorme olievervuiling in de Nigerdelta. Er loopt nog een strafrechtelijk onderzoek in een megafraudezaak bij de verkrijging van een olieveld voor de kust van Nigeria. Een Nederlandse advocate heeft aangifte tegen Shell gedaan vanwege het betalen van smeergeld van bijna een miljard dollar. Hoe zit het met de soms innige contacten tussen Shell en de Nederlandse politiek?

Tijdens de zoektocht stuiten de makers op het verhaal van de Nigeriaans/Britse klokkenluidster Fidelia Onoghaife. Ze komt zelf uit de sterk vervuilde Nigerdelta en stelde als werknemer van de Nederlandse ambassade de voorkennis die Shell via de ambassadeur in Nigeria zou hebben verkregen aan de kaak. Als gevolg daarvan is ze haar baan op de ambassade kwijtgeraakt. Waarom is Onoghaife door het ministerie van Buitenlandse zaken aan de kant gezet?

KRO-NCRV vindt het belangrijk om met 'Waarde van de Aarde' mensen aan het denken en aan het werk te zetten om duurzamer te leven. Beter voor de aarde en voor jezelf.

'Waarde van de Aarde', woensdag 12 mei om 22.15 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Live Live Live' (VRT 1)

In de tot warme club omgetoverde VRT Studio 5 ontvangen Bart Peeters en The Atomic Orchestra, een 47-koppig orkest onder leiding van Jo Hermans, tal van artiesten om samen een symfonische versie te maken van hun liedjes. Bazart, Mentissa, Sylvie Kreusch, Warhaus, Günther Neefs en Belle Perez steken hun grootste hits en andere songs in een nieuw, klassiek jasje. Muziekliefhebber Jeroen Meus onthult daarnaast waarom hij een saxmaniak is.

'Live Live Live', om 20.20 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:00
    VRT NWS journaal 13u
    06:00
    In bed met Olly
  • 10:00
    Herfstbeelden
    01:30
    Nachtlus
  • 13:00
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    04:50
    Geen uitzending
  • 13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:35
    24 Hours in A&E
    00:55
    Phrogging: Hider in My House
  • 12:50
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:00
    Christmas on Call
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 10:00
    Joe
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 12:45
    De Sterrenkaart
    05:00
    Geen uitzending
  • 12:35
    My Life is Murder
    01:00
    Criminal Minds
  • 13:00
    Cobra Kai
    06:55
    Hawaii Five-0
  • 11:30
    The Holiday Fix Up
    05:00
    Geen uitzending
  • 12:50
    Snapped
    07:00
    Cold Case
  • 12:50
    De CFO podcast
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:09
    Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 13:00
    Winterse Kost
    01:10
    Bon Appetit
  • 12:30
    New Tricks
    01:25
    Midsomer Murders
  • 12:40
    Storage Wars
    07:00
    Below Deck Adventure
  • 13:10
    Teun op de Biblebelt
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:10
    2 voor 12
    01:55
    Nieuwsuur
  • 13:05
    Peperbollen
    06:00
    Wordt aangekondigd