Dinsdag in 'Waarde van de Aarde': de beerput van olie

dinsdag 11 mei 2021

In KRO-NCRV's 'Waarde van de Aarde' onderzoekt Twan Huys wat er schuilgaat achter de handel in grondstoffen. Wie verdienen er aan goud, olie, steenkool, gas, kobalt en kritieke metalen? Wat zijn de belangen? En wie betaalt de prijs? Hoe kan het dat de landen met de rijkste voorraad grondstoffen de armste bevolking ter wereld hebben?

Voor de serie interviewt Twan handelaren, corruptie-onderzoekers, klokkenluiders, hoofdrolspelers zoals de president van de Nederlandse bank en Eurocommissaris Frans Timmermans. 'Waarde van de Aarde' werkt met een netwerk van lokale correspondenten. Zij gaan naar de mensen waar het uiteindelijk om gaat: de illegale goudzoekers in het binnenland van Suriname, de kinderen die de kobaltmijnen van Congo worden ingestuurd, een olieboer uit Texas.


In de vierde aflevering, De beerput van olie, onderzoekt Twan de wereld van olie en met name de handel en wandel van de Brits-Nederlandse Shell. Het afgelopen jaar was geen gelukkige periode voor de energiereus. Shell werd door de rechtbank in Den Haag veroordeeld voor de enorme olievervuiling in de Nigerdelta. Er loopt nog een strafrechtelijk onderzoek in een megafraudezaak bij de verkrijging van een olieveld voor de kust van Nigeria. Een Nederlandse advocate heeft aangifte tegen Shell gedaan vanwege het betalen van smeergeld van bijna een miljard dollar. Hoe zit het met de soms innige contacten tussen Shell en de Nederlandse politiek?

Tijdens de zoektocht stuiten de makers op het verhaal van de Nigeriaans/Britse klokkenluidster Fidelia Onoghaife. Ze komt zelf uit de sterk vervuilde Nigerdelta en stelde als werknemer van de Nederlandse ambassade de voorkennis die Shell via de ambassadeur in Nigeria zou hebben verkregen aan de kaak. Als gevolg daarvan is ze haar baan op de ambassade kwijtgeraakt. Waarom is Onoghaife door het ministerie van Buitenlandse zaken aan de kant gezet?

KRO-NCRV vindt het belangrijk om met 'Waarde van de Aarde' mensen aan het denken en aan het werk te zetten om duurzamer te leven. Beter voor de aarde en voor jezelf.

'Waarde van de Aarde', woensdag 12 mei om 22.15 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Badgast' (VRT 1/KRO-NCRV)

Vince en Sergio proberen wanhopig hun geheim te verbergen. Ondertussen bereiden Zoë en haar vrienden een gevaarlijke deal voor. Daarbovenop komt Gerrit gevaarlijk in de buurt van de waarheid.

'Badgast', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:20
    Phoenix Rise
    06:00
    Mr. Magoo
  • 08:00
    Winterbeelden
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 09:35
    De week van Karrewiet
    06:00
    Tik Tak
  • 09:20
    Nonkel Jef
    02:05
    Gooische Vrouwen
  • 08:00
    Geen uitzending
    07:15
    De alarmcentrale: pech onderweg
  • 09:15
    Geen uitzending
    01:05
    The Big Bang Theory
  • 07:00
    Willy
    01:00
    Xena: Warrior Princess
  • 08:40
    Geen uitzending
    19:00
    Zorro
  • 09:30
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 09:40
    Simple diy
    02:00
    De Tafel van Gert
  • 09:15
    FBI
    02:10
    Neighbours: A New Chapter
  • 09:05
    Borderforce USA: The Bridges
    01:40
    Swamp People
  • 09:10
    The Block Australia
    02:00
    Botched
  • 09:15
    Cold Case
    01:20
    Big Sky
  • 09:33
    Trends Talk
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:38
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 09:35
    A la carte
    01:35
    Winterse Kost
  • 09:05
    Sister Boniface Mysteries
    01:45
    Marie Antoinette
  • 09:10
    Below Deck
    01:00
    First Dates Australia
  • 09:05
    Dit is de Week
    02:00
    NOS Journaal
  • 09:20
    Nederland Zingt
    01:40
    Nieuwsuur
  • 09:30
    Prinses Spiegelbelle
    01:25
    Hoodfights